FC MIDTJYLLAND:
Defensiven: FC Midtjyllands velsmurte akademi har endnu engang leveret en midterforsvarer med SAS-liga format. Winston Reid har overraskende hurtigt spillet sig varm med den danske mester Danny Califf, og sammen med kvikke Cristopher Poulsen og bomstærke Kolja Afriyei har de formået at placere sig som det næstbedste forsvar i ligaen. Det var dog UEFA-Cup kampene mod Manchester City, der for alvor viste, at FC Midtjylland har et midterforsvar, der kan være et mesterskab værdigt.
Offensiven: I den målscorende del af banen har det primært været de to kanter, Danny Olsen og Jonas Borring, der har vist klassen for FCM. Sammen har de scoret syv ud af FC Midtjyllands 17 scoringer i SAS-ligaen i denne sæson, og desuden har de også været forfattere til yderligere syv oplæg til mål til sammen. Angriberne scorer mål – men ikke nok. FC Midtjylland har ikke en angriber, som scorer over 15 mål på en sæson, men det kan på den anden side vise sig ikke at være nødvendigt, hvis Borring og Olsen kan fortsætte.
Bredden: På angrebspladserne har holdet næsten fire lige gode angribere, og her behøver FC Midtjylland ikke at frygte skaderne. Til gengæld ser forsvaret tyndt ud, når det kommer til kvalitet. De to kroater, Marcic og Ipsa har ikke endnu vist, at de har det nødvendige niveau, og derfor må man i Herning krydse fingrene for, at ingen af de fire startere bliver skadet.
Den ubekendte: FC Midtjylland skal hverken spekulere i UEFA Cup eller pokalturnering i denne sæson. Deres sult skal udelukkende stilles med SAS Liga-føde, og den motivation kan i sidste ende gå ud over Brøndby, FC København og OB.
Kampen mellem Brøndby IF og FC Midtjylland spilles søndag kl. 15.30 på Brøndby Stadion.
Følg topkampen live på tipsbladet.dk og læs mere om søndagens brag i Tipsbladet Indsigt.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
OPTAKT
Spanien – Østrig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED