Super Sunday: FCM under lup

Tipsbladet.dk varmer op til topbragende i SAS Ligaen mellem FCK-OB og Brøndby-FCM. Her er det FC Midtjylland, der får evnerne vurderet.



FC MIDTJYLLAND:
Defensiven:
FC Midtjyllands velsmurte akademi har endnu engang leveret en midterforsvarer med SAS-liga format. Winston Reid har overraskende hurtigt spillet sig varm med den danske mester Danny Califf, og sammen med kvikke Cristopher Poulsen og bomstærke Kolja Afriyei har de formået at placere sig som det næstbedste forsvar i ligaen. Det var dog UEFA-Cup kampene mod Manchester City, der for alvor viste, at FC Midtjylland har et midterforsvar, der kan være et mesterskab værdigt.

Offensiven: I den målscorende del af banen har det primært været de to kanter, Danny Olsen og Jonas Borring, der har vist klassen for FCM. Sammen har de scoret syv ud af FC Midtjyllands 17 scoringer i SAS-ligaen i denne sæson, og desuden har de også været forfattere til yderligere syv oplæg til mål til sammen. Angriberne scorer mål – men ikke nok. FC Midtjylland har ikke en angriber, som scorer over 15 mål på en sæson, men det kan på den anden side vise sig ikke at være nødvendigt, hvis Borring og Olsen kan fortsætte.

Bredden: På angrebspladserne har holdet næsten fire lige gode angribere, og her behøver FC Midtjylland ikke at frygte skaderne. Til gengæld ser forsvaret tyndt ud, når det kommer til kvalitet. De to kroater, Marcic og Ipsa har ikke endnu vist, at de har det nødvendige niveau, og derfor må man i Herning krydse fingrene for, at ingen af de fire startere bliver skadet.

Den ubekendte: FC Midtjylland skal hverken spekulere i UEFA Cup eller pokalturnering i denne sæson. Deres sult skal udelukkende stilles med SAS Liga-føde, og den motivation kan i sidste ende gå ud over Brøndby, FC København og OB.

Kampen mellem Brøndby IF og FC Midtjylland spilles søndag kl. 15.30 på Brøndby Stadion.

Følg topkampen live på tipsbladet.dk og læs mere om søndagens brag i Tipsbladet Indsigt.





Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny bejler til dansk guldfugl

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Lufter vild Ronaldo-teori

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Chokskifte på vej?

Dansk træner færdig ved VM

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Åbner op for sommertransfer

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’