Super Sunday: FCM under lup

Tipsbladet.dk varmer op til topbragende i SAS Ligaen mellem FCK-OB og Brøndby-FCM. Her er det FC Midtjylland, der får evnerne vurderet.



FC MIDTJYLLAND:
Defensiven:
FC Midtjyllands velsmurte akademi har endnu engang leveret en midterforsvarer med SAS-liga format. Winston Reid har overraskende hurtigt spillet sig varm med den danske mester Danny Califf, og sammen med kvikke Cristopher Poulsen og bomstærke Kolja Afriyei har de formået at placere sig som det næstbedste forsvar i ligaen. Det var dog UEFA-Cup kampene mod Manchester City, der for alvor viste, at FC Midtjylland har et midterforsvar, der kan være et mesterskab værdigt.

Offensiven: I den målscorende del af banen har det primært været de to kanter, Danny Olsen og Jonas Borring, der har vist klassen for FCM. Sammen har de scoret syv ud af FC Midtjyllands 17 scoringer i SAS-ligaen i denne sæson, og desuden har de også været forfattere til yderligere syv oplæg til mål til sammen. Angriberne scorer mål – men ikke nok. FC Midtjylland har ikke en angriber, som scorer over 15 mål på en sæson, men det kan på den anden side vise sig ikke at være nødvendigt, hvis Borring og Olsen kan fortsætte.

Bredden: På angrebspladserne har holdet næsten fire lige gode angribere, og her behøver FC Midtjylland ikke at frygte skaderne. Til gengæld ser forsvaret tyndt ud, når det kommer til kvalitet. De to kroater, Marcic og Ipsa har ikke endnu vist, at de har det nødvendige niveau, og derfor må man i Herning krydse fingrene for, at ingen af de fire startere bliver skadet.

Den ubekendte: FC Midtjylland skal hverken spekulere i UEFA Cup eller pokalturnering i denne sæson. Deres sult skal udelukkende stilles med SAS Liga-føde, og den motivation kan i sidste ende gå ud over Brøndby, FC København og OB.

Kampen mellem Brøndby IF og FC Midtjylland spilles søndag kl. 15.30 på Brøndby Stadion.

Følg topkampen live på tipsbladet.dk og læs mere om søndagens brag i Tipsbladet Indsigt.





LIVE

TransferLIVE: Choktransfer er på plads

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Jagter dansk landsholdsspiller

Peter Graulund med hård Superliga-dom



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

‘Det vil være en skandale’

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Superliga-retur?

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Voldsom kritik af FIFAs planer

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Har budt en milliard

Diant Ramaj skal videre

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Sætter klar målsætning

Han kan blive det næste store Superliga-salg!