Super Sunday: FCM under lup

Tipsbladet.dk varmer op til topbragende i SAS Ligaen mellem FCK-OB og Brøndby-FCM. Her er det FC Midtjylland, der får evnerne vurderet.



FC MIDTJYLLAND:
Defensiven:
FC Midtjyllands velsmurte akademi har endnu engang leveret en midterforsvarer med SAS-liga format. Winston Reid har overraskende hurtigt spillet sig varm med den danske mester Danny Califf, og sammen med kvikke Cristopher Poulsen og bomstærke Kolja Afriyei har de formået at placere sig som det næstbedste forsvar i ligaen. Det var dog UEFA-Cup kampene mod Manchester City, der for alvor viste, at FC Midtjylland har et midterforsvar, der kan være et mesterskab værdigt.

Offensiven: I den målscorende del af banen har det primært været de to kanter, Danny Olsen og Jonas Borring, der har vist klassen for FCM. Sammen har de scoret syv ud af FC Midtjyllands 17 scoringer i SAS-ligaen i denne sæson, og desuden har de også været forfattere til yderligere syv oplæg til mål til sammen. Angriberne scorer mål – men ikke nok. FC Midtjylland har ikke en angriber, som scorer over 15 mål på en sæson, men det kan på den anden side vise sig ikke at være nødvendigt, hvis Borring og Olsen kan fortsætte.

Bredden: På angrebspladserne har holdet næsten fire lige gode angribere, og her behøver FC Midtjylland ikke at frygte skaderne. Til gengæld ser forsvaret tyndt ud, når det kommer til kvalitet. De to kroater, Marcic og Ipsa har ikke endnu vist, at de har det nødvendige niveau, og derfor må man i Herning krydse fingrene for, at ingen af de fire startere bliver skadet.

Den ubekendte: FC Midtjylland skal hverken spekulere i UEFA Cup eller pokalturnering i denne sæson. Deres sult skal udelukkende stilles med SAS Liga-føde, og den motivation kan i sidste ende gå ud over Brøndby, FC København og OB.

Kampen mellem Brøndby IF og FC Midtjylland spilles søndag kl. 15.30 på Brøndby Stadion.

Følg topkampen live på tipsbladet.dk og læs mere om søndagens brag i Tipsbladet Indsigt.





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

USA – Belgien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Historien taler for norsk triumf 

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Mexico – England



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen