Super Sunday: FCM under lup

Tipsbladet.dk varmer op til topbragende i SAS Ligaen mellem FCK-OB og Brøndby-FCM. Her er det FC Midtjylland, der får evnerne vurderet.



FC MIDTJYLLAND:
Defensiven:
FC Midtjyllands velsmurte akademi har endnu engang leveret en midterforsvarer med SAS-liga format. Winston Reid har overraskende hurtigt spillet sig varm med den danske mester Danny Califf, og sammen med kvikke Cristopher Poulsen og bomstærke Kolja Afriyei har de formået at placere sig som det næstbedste forsvar i ligaen. Det var dog UEFA-Cup kampene mod Manchester City, der for alvor viste, at FC Midtjylland har et midterforsvar, der kan være et mesterskab værdigt.

Offensiven: I den målscorende del af banen har det primært været de to kanter, Danny Olsen og Jonas Borring, der har vist klassen for FCM. Sammen har de scoret syv ud af FC Midtjyllands 17 scoringer i SAS-ligaen i denne sæson, og desuden har de også været forfattere til yderligere syv oplæg til mål til sammen. Angriberne scorer mål – men ikke nok. FC Midtjylland har ikke en angriber, som scorer over 15 mål på en sæson, men det kan på den anden side vise sig ikke at være nødvendigt, hvis Borring og Olsen kan fortsætte.

Bredden: På angrebspladserne har holdet næsten fire lige gode angribere, og her behøver FC Midtjylland ikke at frygte skaderne. Til gengæld ser forsvaret tyndt ud, når det kommer til kvalitet. De to kroater, Marcic og Ipsa har ikke endnu vist, at de har det nødvendige niveau, og derfor må man i Herning krydse fingrene for, at ingen af de fire startere bliver skadet.

Den ubekendte: FC Midtjylland skal hverken spekulere i UEFA Cup eller pokalturnering i denne sæson. Deres sult skal udelukkende stilles med SAS Liga-føde, og den motivation kan i sidste ende gå ud over Brøndby, FC København og OB.

Kampen mellem Brøndby IF og FC Midtjylland spilles søndag kl. 15.30 på Brøndby Stadion.

Følg topkampen live på tipsbladet.dk og læs mere om søndagens brag i Tipsbladet Indsigt.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Jens Stage-skifte i fare

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Belgien – Iran

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Her er AGF’s Champions League-modstander

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller