Supercomputer: Brøndby laver kæmpe comeback

Det bliver vildt tæt i Superligaen, når medaljerne skal uddeles efter 32. spillerunde, hvis man spørger supercomputeren Betsie.



Hvem vinder guld? Og hvem tager de resterende medaljer i denne Superliga-sæson?

Den spænding bliver der snart for alvor taget hul på, når Mesterskabsspillet sættes i gang i Superligaen.

Lige nu har FC Midtjylland sat sig i pole position i guldjagten, efter at FC København har formøblet sit forspring i de seneste tre Superliga-runder.

De to hold kommer formentlig til at kæmpe en intens kamp om mesterskabet, hvor det lige nu kan være svært at se andre blande sig.

Selvom de to fornemmeste medaljer ser ud til at være besat, kan der udvikle sig et sandt hundeslagsmål om bronzemedaljerne. Her er det meget muligt, at vi i maj måned får en déjà vu-fornemmelse, når AGF og Brøndby møder hinanden i sidste runde.

De seneste sæsoner har der nemlig udspillet sig et sandt drama mellem de rivaliserende klubber i jagten på hæder og ære.

For to sæsoner siden var det AGF, der – med stor hjælp fra et Jelle Duin-mirakel – sikrede sig bronzemedaljerne i sidste spillerunde. I fjor var de så den onde ånd, der sørgede for, at Brøndby IF måtte se guldet fordufte til den jyske hede.

Men spørger man supercomputeren Betsie, så kommer det i år til at tippe den anden vej. Den har nemlig stor tro på, at Frederik Birk kan få vendt sin dårlige start på Vestegnen og sikre, at Brøndby-spillerne får medaljer om halsen efter sæsonens sidste kamp. Det bliver dog uhyre tæt og formentlig først afgjort til allersidst – hvilket også gælder mesterskabet, der kun bliver afgjort med få point.

Du kan se supercomputerens forudsigelse af slutstillingen i Mesterskabsspillet herunder:






Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tottenham-flop i stor transfer

Vildt Superliga-rygte afvises

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Ny FC København-stjerne imponerer

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

FC København spiller sig videre i Europa

Surt show – dumpet!

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

LIVE: FC København er videre i Conference League

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa