Supercomputer: Brøndby laver kæmpe comeback

Det bliver vildt tæt i Superligaen, når medaljerne skal uddeles efter 32. spillerunde, hvis man spørger supercomputeren Betsie.



Hvem vinder guld? Og hvem tager de resterende medaljer i denne Superliga-sæson?

Den spænding bliver der snart for alvor taget hul på, når Mesterskabsspillet sættes i gang i Superligaen.

Lige nu har FC Midtjylland sat sig i pole position i guldjagten, efter at FC København har formøblet sit forspring i de seneste tre Superliga-runder.

De to hold kommer formentlig til at kæmpe en intens kamp om mesterskabet, hvor det lige nu kan være svært at se andre blande sig.

Selvom de to fornemmeste medaljer ser ud til at være besat, kan der udvikle sig et sandt hundeslagsmål om bronzemedaljerne. Her er det meget muligt, at vi i maj måned får en déjà vu-fornemmelse, når AGF og Brøndby møder hinanden i sidste runde.

De seneste sæsoner har der nemlig udspillet sig et sandt drama mellem de rivaliserende klubber i jagten på hæder og ære.

For to sæsoner siden var det AGF, der – med stor hjælp fra et Jelle Duin-mirakel – sikrede sig bronzemedaljerne i sidste spillerunde. I fjor var de så den onde ånd, der sørgede for, at Brøndby IF måtte se guldet fordufte til den jyske hede.

Men spørger man supercomputeren Betsie, så kommer det i år til at tippe den anden vej. Den har nemlig stor tro på, at Frederik Birk kan få vendt sin dårlige start på Vestegnen og sikre, at Brøndby-spillerne får medaljer om halsen efter sæsonens sidste kamp. Det bliver dog uhyre tæt og formentlig først afgjort til allersidst – hvilket også gælder mesterskabet, der kun bliver afgjort med få point.

Du kan se supercomputerens forudsigelse af slutstillingen i Mesterskabsspillet herunder:






LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Mexico – Sydkorea

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Skotland – Marokko

FCK-boss roser varm bomber

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Her er FCK’s modstander i Conference League

Jonas Lössl stopper karrieren

Får afvist bud på dansk profil

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’