Supercomputer: Brøndby laver kæmpe comeback

Det bliver vildt tæt i Superligaen, når medaljerne skal uddeles efter 32. spillerunde, hvis man spørger supercomputeren Betsie.



Hvem vinder guld? Og hvem tager de resterende medaljer i denne Superliga-sæson?

Den spænding bliver der snart for alvor taget hul på, når Mesterskabsspillet sættes i gang i Superligaen.

Lige nu har FC Midtjylland sat sig i pole position i guldjagten, efter at FC København har formøblet sit forspring i de seneste tre Superliga-runder.

De to hold kommer formentlig til at kæmpe en intens kamp om mesterskabet, hvor det lige nu kan være svært at se andre blande sig.

Selvom de to fornemmeste medaljer ser ud til at være besat, kan der udvikle sig et sandt hundeslagsmål om bronzemedaljerne. Her er det meget muligt, at vi i maj måned får en déjà vu-fornemmelse, når AGF og Brøndby møder hinanden i sidste runde.

De seneste sæsoner har der nemlig udspillet sig et sandt drama mellem de rivaliserende klubber i jagten på hæder og ære.

For to sæsoner siden var det AGF, der – med stor hjælp fra et Jelle Duin-mirakel – sikrede sig bronzemedaljerne i sidste spillerunde. I fjor var de så den onde ånd, der sørgede for, at Brøndby IF måtte se guldet fordufte til den jyske hede.

Men spørger man supercomputeren Betsie, så kommer det i år til at tippe den anden vej. Den har nemlig stor tro på, at Frederik Birk kan få vendt sin dårlige start på Vestegnen og sikre, at Brøndby-spillerne får medaljer om halsen efter sæsonens sidste kamp. Det bliver dog uhyre tæt og formentlig først afgjort til allersidst – hvilket også gælder mesterskabet, der kun bliver afgjort med få point.

Du kan se supercomputerens forudsigelse af slutstillingen i Mesterskabsspillet herunder:






LIVE

TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Klapper i om stor Superliga-transfer

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem