Supercomputer: FC Københavns chancer eksploderer

FC Københavns chancer for at blive danske mestre er steget markant ifølge Supercomputer.



Da dommer Jacob Karlsen fløjtede af efter knap 100 minutters spil i Parken søndag aften, jublede FC København stort. Og med god grund. For første gang i næsten tre år fik “løverne” nemlig skovlen under FC Midtjylland i Superligaen.

Sejren betyder også, at FC København nu er helt alene i front i Superligaen med 39 point efter 19 runder, tre point foran netop FC Midtjylland.

Sejren er dermed selvsagt godt nyt for Jacob Neestrup og co.’s chancer for at stå med guldet, når sæsonen er færdigspillet. 

Tipsbladet har fået supercomputeren BETSiE til at se på, hvordan FC Københavns guldchancer har udviklet sig ovenpå weekendens resultater.

Og der er en stor, stor stigning at spore. “Løvernes” guldchancer er steget fra 60.7 procents chance for guld efter 18. runde til hele 70.3 procents chance nu, lyder vurderingen fra BETSiE. Altså er den steget med næsten 10 procentpoint eller knap 16 procent.

Samtidig er FC Midtjyllands chancer for at vinde Superligaen selvsagt faldet. Før nederlaget til FC København gav BETSiE “ulvene” 21.6 procents chance for at vinde ligaen, men nu er deres chancer blot 14.4 procent. 

Brøndby IF, der snublede og smed point i Vejle i weekenden, har også kunnet se deres guldchancer falde fra 12.7 til 8.9 procent ifølge supercomputeren. 

Den eneste anden store “vinder” i topkampen i den forgangne runde var AGF, der bankede AaB. Århusianernes chance for at vinde guld i sæsonen er stadig blot 4.6 procent, men med FC Midtjyllands og Brøndbys pointtab er AGF’s chance for at ende i top to næsten fordoblet fra 13.2 procent til 21.2 procent.  

FC København gæster i den kommende runde AaB i Superligaen, mens FC Midtjylland får besøg af FC Nordsjælland. 





Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Raser: Det er latterligt!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’