Supercomputer: FC Københavns chancer eksploderer

FC Københavns chancer for at blive danske mestre er steget markant ifølge Supercomputer.



Da dommer Jacob Karlsen fløjtede af efter knap 100 minutters spil i Parken søndag aften, jublede FC København stort. Og med god grund. For første gang i næsten tre år fik “løverne” nemlig skovlen under FC Midtjylland i Superligaen.

Sejren betyder også, at FC København nu er helt alene i front i Superligaen med 39 point efter 19 runder, tre point foran netop FC Midtjylland.

Sejren er dermed selvsagt godt nyt for Jacob Neestrup og co.’s chancer for at stå med guldet, når sæsonen er færdigspillet. 

Tipsbladet har fået supercomputeren BETSiE til at se på, hvordan FC Københavns guldchancer har udviklet sig ovenpå weekendens resultater.

Og der er en stor, stor stigning at spore. “Løvernes” guldchancer er steget fra 60.7 procents chance for guld efter 18. runde til hele 70.3 procents chance nu, lyder vurderingen fra BETSiE. Altså er den steget med næsten 10 procentpoint eller knap 16 procent.

Samtidig er FC Midtjyllands chancer for at vinde Superligaen selvsagt faldet. Før nederlaget til FC København gav BETSiE “ulvene” 21.6 procents chance for at vinde ligaen, men nu er deres chancer blot 14.4 procent. 

Brøndby IF, der snublede og smed point i Vejle i weekenden, har også kunnet se deres guldchancer falde fra 12.7 til 8.9 procent ifølge supercomputeren. 

Den eneste anden store “vinder” i topkampen i den forgangne runde var AGF, der bankede AaB. Århusianernes chance for at vinde guld i sæsonen er stadig blot 4.6 procent, men med FC Midtjyllands og Brøndbys pointtab er AGF’s chance for at ende i top to næsten fordoblet fra 13.2 procent til 21.2 procent.  

FC København gæster i den kommende runde AaB i Superligaen, mens FC Midtjylland får besøg af FC Nordsjælland. 







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

‘Det var verdens undergang’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Derfor trækker FC København-transfer ud

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta