Da dommer Jacob Karlsen fløjtede af efter knap 100 minutters spil i Parken søndag aften, jublede FC København stort. Og med god grund. For første gang i næsten tre år fik “løverne” nemlig skovlen under FC Midtjylland i Superligaen.
Sejren betyder også, at FC København nu er helt alene i front i Superligaen med 39 point efter 19 runder, tre point foran netop FC Midtjylland.
Sejren er dermed selvsagt godt nyt for Jacob Neestrup og co.’s chancer for at stå med guldet, når sæsonen er færdigspillet.
Tipsbladet har fået supercomputeren BETSiE til at se på, hvordan FC Københavns guldchancer har udviklet sig ovenpå weekendens resultater.
Og der er en stor, stor stigning at spore. “Løvernes” guldchancer er steget fra 60.7 procents chance for guld efter 18. runde til hele 70.3 procents chance nu, lyder vurderingen fra BETSiE. Altså er den steget med næsten 10 procentpoint eller knap 16 procent.
Samtidig er FC Midtjyllands chancer for at vinde Superligaen selvsagt faldet. Før nederlaget til FC København gav BETSiE “ulvene” 21.6 procents chance for at vinde ligaen, men nu er deres chancer blot 14.4 procent.
Brøndby IF, der snublede og smed point i Vejle i weekenden, har også kunnet se deres guldchancer falde fra 12.7 til 8.9 procent ifølge supercomputeren.
Den eneste anden store “vinder” i topkampen i den forgangne runde var AGF, der bankede AaB. Århusianernes chance for at vinde guld i sæsonen er stadig blot 4.6 procent, men med FC Midtjyllands og Brøndbys pointtab er AGF’s chance for at ende i top to næsten fordoblet fra 13.2 procent til 21.2 procent.
FC København gæster i den kommende runde AaB i Superligaen, mens FC Midtjylland får besøg af FC Nordsjælland.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER