Supercomputer: FC Københavns chancer eksploderer

FC Københavns chancer for at blive danske mestre er steget markant ifølge Supercomputer.



Da dommer Jacob Karlsen fløjtede af efter knap 100 minutters spil i Parken søndag aften, jublede FC København stort. Og med god grund. For første gang i næsten tre år fik “løverne” nemlig skovlen under FC Midtjylland i Superligaen.

Sejren betyder også, at FC København nu er helt alene i front i Superligaen med 39 point efter 19 runder, tre point foran netop FC Midtjylland.

Sejren er dermed selvsagt godt nyt for Jacob Neestrup og co.’s chancer for at stå med guldet, når sæsonen er færdigspillet. 

Tipsbladet har fået supercomputeren BETSiE til at se på, hvordan FC Københavns guldchancer har udviklet sig ovenpå weekendens resultater.

Og der er en stor, stor stigning at spore. “Løvernes” guldchancer er steget fra 60.7 procents chance for guld efter 18. runde til hele 70.3 procents chance nu, lyder vurderingen fra BETSiE. Altså er den steget med næsten 10 procentpoint eller knap 16 procent.

Samtidig er FC Midtjyllands chancer for at vinde Superligaen selvsagt faldet. Før nederlaget til FC København gav BETSiE “ulvene” 21.6 procents chance for at vinde ligaen, men nu er deres chancer blot 14.4 procent. 

Brøndby IF, der snublede og smed point i Vejle i weekenden, har også kunnet se deres guldchancer falde fra 12.7 til 8.9 procent ifølge supercomputeren. 

Den eneste anden store “vinder” i topkampen i den forgangne runde var AGF, der bankede AaB. Århusianernes chance for at vinde guld i sæsonen er stadig blot 4.6 procent, men med FC Midtjyllands og Brøndbys pointtab er AGF’s chance for at ende i top to næsten fordoblet fra 13.2 procent til 21.2 procent.  

FC København gæster i den kommende runde AaB i Superligaen, mens FC Midtjylland får besøg af FC Nordsjælland. 






United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

FCM-profil drømmer om Manchester City

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby