Superliga-angriber bygger huse til sine forældre

Angriber Junior Brumado kommer fra trænge kår i Brasilien. Nu kan han glæde sin familie ved at bruge sine penge på at få bygget huse.



Han har været igennem mange skader og kæmper stadig for at få gang i karrieren, og i den søgen er FC Midtjylland-angriber Junior Brumado blevet udlejet til tyske Hansa Rostock.

Her skal han forsøge at score nogle mål og vise sig godt frem, så han enten kommer tilbage til FCM om et år og får chancen eller bliver solgt til en anden klub.

Angriberen åbner i et interview med Bild op for nogle af de udfordringer, han har haft i sit liv.

For det første har det været en kamp at komme til, hvor han er i dag. Han er nemlig vokset op under fattige kår i Brasilien. For det andet har skaderne sat en stopper for brasilianeren flere gange i tiden i FC Midtjylland.

– Jeg kommer fra en fattig familie og forlod allerede som 12-13-årig mit hjem for at spille fodbold. Så det har været vigtigt at – da jeg kom til Europa som 19-årig og tjente en del mere – sende penge hjem. Det takker jeg Gud for.

– Mine forældre er skilt, så jeg sørgede først for at få bygget et hus til min mor. Nu er det min fars tur til at få et – det er klar om otte måneder.

– De plejede at gøre mange skøre ting for at hjælpe mig – sælge ting, cykler, tv. Så havde jeg råd til busbilletten til Belo Horizonte (hvor klubben Bahia ligger, red.) eller til nye fodboldstøvler. Nu ønsker jeg at give noget tilbage til dem, siger Junior Brumado til Bild.

Den brasilianske angriber, 24 år, har endnu sin debut til gode i Hansa Rostock. Det er ventet, at den kommer på den anden side af landskampene. 

Kontrakten med FCM løber frem til udgangen af 2026.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Silkeborg IF – FC København

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Klar besked om AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

AGF i kontakt om norsk angriber 

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

FC Midtjylland – AC Horsens

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Nordsjælland – Randers FC

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Ny FC København-stjerne imponerer

De vil have Jelert

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”