Superliga-angriber bygger huse til sine forældre

Angriber Junior Brumado kommer fra trænge kår i Brasilien. Nu kan han glæde sin familie ved at bruge sine penge på at få bygget huse.



Han har været igennem mange skader og kæmper stadig for at få gang i karrieren, og i den søgen er FC Midtjylland-angriber Junior Brumado blevet udlejet til tyske Hansa Rostock.

Her skal han forsøge at score nogle mål og vise sig godt frem, så han enten kommer tilbage til FCM om et år og får chancen eller bliver solgt til en anden klub.

Angriberen åbner i et interview med Bild op for nogle af de udfordringer, han har haft i sit liv.

For det første har det været en kamp at komme til, hvor han er i dag. Han er nemlig vokset op under fattige kår i Brasilien. For det andet har skaderne sat en stopper for brasilianeren flere gange i tiden i FC Midtjylland.

– Jeg kommer fra en fattig familie og forlod allerede som 12-13-årig mit hjem for at spille fodbold. Så det har været vigtigt at – da jeg kom til Europa som 19-årig og tjente en del mere – sende penge hjem. Det takker jeg Gud for.

– Mine forældre er skilt, så jeg sørgede først for at få bygget et hus til min mor. Nu er det min fars tur til at få et – det er klar om otte måneder.

– De plejede at gøre mange skøre ting for at hjælpe mig – sælge ting, cykler, tv. Så havde jeg råd til busbilletten til Belo Horizonte (hvor klubben Bahia ligger, red.) eller til nye fodboldstøvler. Nu ønsker jeg at give noget tilbage til dem, siger Junior Brumado til Bild.

Den brasilianske angriber, 24 år, har endnu sin debut til gode i Hansa Rostock. Det er ventet, at den kommer på den anden side af landskampene. 

Kontrakten med FCM løber frem til udgangen af 2026.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Sydafrika – Canada