Superliga-angriber forventer retur til Ajax

FC Nordsjælland-lejesvenden Christian Kjelder Rasmussen forventer at skulle retur til AFC Ajax, hvor han vil vise sig frem for den nye træner.



FARUM (Tipsbladet): Christian Kjelder Rasmussens ophold i FC Nordsjælland er gået ind i sin allersidste fase, da lejesvenden forventer at skulle retur til AFC Ajax til sommer.

Det fortæller angriberen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter den hæsblæsende 3-3-affære med FC Midtjylland mandag aften.

– Planen er at vise mig frem for den nye træner og tage chancen i preseason kampene og til træning. Det er planen indtil videre, siger han og tilføjer, at der selvfølgelig findes alternativer til et gennembrud i Ajax, men det er ikke dem, han bruger tid på lige nu.

– Jeg ved ikke, hvad træneren vil, men det tager jeg til den tid. Jeg gider ikke gå ind i en plan B nu. Jeg starter med plan A og går 100 procent efter den i stedet for allerede at være et andet sted i tankerne.

Er du åben for at blive her?

– Nej, for det var ikke det, der var planen. Planen var, at jeg skulle være her i én sæson, og så skulle jeg tilbage til Ajax. Det er sådan, det er, siger Christian Kjelder Rasmussen.

Angriberen står noteret for seks scoringer under lejeophold i FC Nordsjælland, som er faldet i pokalturneringen og Conference League. I det store hele er det godkendt for Christian Kjelder Rasmussen.

– Det har jeg, hvis jeg kigger på de kriterer, jeg havde, inden jeg tog hertil (fået det ud af det, som han gerne ville, red.). Det var at få en masse seniorkampe og spille i Europa. Det har jeg fået. Der har selvfølgelig været nogle op- og nedture, som jeg har skullet tackle. Det er der som fodboldspiller, og nogle af tingene var også nye for mig, så dem skulle jeg have tacklet ordentligt.

I aftalen mellem FC Nordsjælland og AFC Ajax er der også en købsoption, men ikke meget tyder lige nu på, at den bliver aktiveret.

Det var i 2019, at Christian Kjelder Rasmussen, 21 år, forlod Farum-klubben for at tage til Ajax, hvor han er på kontrakt til 2027. Indtil videre er det blevet til tre førsteholdskampe for den hollandske storklub, der skal på trænerjagt til sommer.

Her skal man finde afløseren for John van 't Schip. En ny træner vil naturligvis have meget at sige i forhold til Christian Kjelder Rasmussens chancer for et gennembrud i Ajax.





Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Viborg-boss afviser norsk storklub

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

FC København-handling går verden rundt 

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Manchester United henter comebacksejr

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Danske klubber vil have ham

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’