FARUM (Tipsbladet): Christian Kjelder Rasmussens ophold i FC Nordsjælland er gået ind i sin allersidste fase, da lejesvenden forventer at skulle retur til AFC Ajax til sommer.
Det fortæller angriberen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter den hæsblæsende 3-3-affære med FC Midtjylland mandag aften.
– Planen er at vise mig frem for den nye træner og tage chancen i preseason kampene og til træning. Det er planen indtil videre, siger han og tilføjer, at der selvfølgelig findes alternativer til et gennembrud i Ajax, men det er ikke dem, han bruger tid på lige nu.
– Jeg ved ikke, hvad træneren vil, men det tager jeg til den tid. Jeg gider ikke gå ind i en plan B nu. Jeg starter med plan A og går 100 procent efter den i stedet for allerede at være et andet sted i tankerne.
Er du åben for at blive her?
– Nej, for det var ikke det, der var planen. Planen var, at jeg skulle være her i én sæson, og så skulle jeg tilbage til Ajax. Det er sådan, det er, siger Christian Kjelder Rasmussen.
Angriberen står noteret for seks scoringer under lejeophold i FC Nordsjælland, som er faldet i pokalturneringen og Conference League. I det store hele er det godkendt for Christian Kjelder Rasmussen.
– Det har jeg, hvis jeg kigger på de kriterer, jeg havde, inden jeg tog hertil (fået det ud af det, som han gerne ville, red.). Det var at få en masse seniorkampe og spille i Europa. Det har jeg fået. Der har selvfølgelig været nogle op- og nedture, som jeg har skullet tackle. Det er der som fodboldspiller, og nogle af tingene var også nye for mig, så dem skulle jeg have tacklet ordentligt.
I aftalen mellem FC Nordsjælland og AFC Ajax er der også en købsoption, men ikke meget tyder lige nu på, at den bliver aktiveret.
Det var i 2019, at Christian Kjelder Rasmussen, 21 år, forlod Farum-klubben for at tage til Ajax, hvor han er på kontrakt til 2027. Indtil videre er det blevet til tre førsteholdskampe for den hollandske storklub, der skal på trænerjagt til sommer.
Her skal man finde afløseren for John van 't Schip. En ny træner vil naturligvis have meget at sige i forhold til Christian Kjelder Rasmussens chancer for et gennembrud i Ajax.
TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
Han peger på Simon Kjær
– Du har udstråling som tagpap
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Ny nedtur for Ansu Fati
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN