FARUM (Tipsbladet): Christian Kjelder Rasmussens ophold i FC Nordsjælland er gået ind i sin allersidste fase, da lejesvenden forventer at skulle retur til AFC Ajax til sommer.
Det fortæller angriberen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter den hæsblæsende 3-3-affære med FC Midtjylland mandag aften.
– Planen er at vise mig frem for den nye træner og tage chancen i preseason kampene og til træning. Det er planen indtil videre, siger han og tilføjer, at der selvfølgelig findes alternativer til et gennembrud i Ajax, men det er ikke dem, han bruger tid på lige nu.
– Jeg ved ikke, hvad træneren vil, men det tager jeg til den tid. Jeg gider ikke gå ind i en plan B nu. Jeg starter med plan A og går 100 procent efter den i stedet for allerede at være et andet sted i tankerne.
Er du åben for at blive her?
– Nej, for det var ikke det, der var planen. Planen var, at jeg skulle være her i én sæson, og så skulle jeg tilbage til Ajax. Det er sådan, det er, siger Christian Kjelder Rasmussen.
Angriberen står noteret for seks scoringer under lejeophold i FC Nordsjælland, som er faldet i pokalturneringen og Conference League. I det store hele er det godkendt for Christian Kjelder Rasmussen.
– Det har jeg, hvis jeg kigger på de kriterer, jeg havde, inden jeg tog hertil (fået det ud af det, som han gerne ville, red.). Det var at få en masse seniorkampe og spille i Europa. Det har jeg fået. Der har selvfølgelig været nogle op- og nedture, som jeg har skullet tackle. Det er der som fodboldspiller, og nogle af tingene var også nye for mig, så dem skulle jeg have tacklet ordentligt.
I aftalen mellem FC Nordsjælland og AFC Ajax er der også en købsoption, men ikke meget tyder lige nu på, at den bliver aktiveret.
Det var i 2019, at Christian Kjelder Rasmussen, 21 år, forlod Farum-klubben for at tage til Ajax, hvor han er på kontrakt til 2027. Indtil videre er det blevet til tre førsteholdskampe for den hollandske storklub, der skal på trænerjagt til sommer.
Her skal man finde afløseren for John van 't Schip. En ny træner vil naturligvis have meget at sige i forhold til Christian Kjelder Rasmussens chancer for et gennembrud i Ajax.
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Mathias Zanka går viralt
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Færdig i Manchester City
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Superliga-ekspert i svime over FCK
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
EKSKLUSIVT