Superliga-angriber forventer retur til Ajax

FC Nordsjælland-lejesvenden Christian Kjelder Rasmussen forventer at skulle retur til AFC Ajax, hvor han vil vise sig frem for den nye træner.



FARUM (Tipsbladet): Christian Kjelder Rasmussens ophold i FC Nordsjælland er gået ind i sin allersidste fase, da lejesvenden forventer at skulle retur til AFC Ajax til sommer.

Det fortæller angriberen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter den hæsblæsende 3-3-affære med FC Midtjylland mandag aften.

– Planen er at vise mig frem for den nye træner og tage chancen i preseason kampene og til træning. Det er planen indtil videre, siger han og tilføjer, at der selvfølgelig findes alternativer til et gennembrud i Ajax, men det er ikke dem, han bruger tid på lige nu.

– Jeg ved ikke, hvad træneren vil, men det tager jeg til den tid. Jeg gider ikke gå ind i en plan B nu. Jeg starter med plan A og går 100 procent efter den i stedet for allerede at være et andet sted i tankerne.

Er du åben for at blive her?

– Nej, for det var ikke det, der var planen. Planen var, at jeg skulle være her i én sæson, og så skulle jeg tilbage til Ajax. Det er sådan, det er, siger Christian Kjelder Rasmussen.

Angriberen står noteret for seks scoringer under lejeophold i FC Nordsjælland, som er faldet i pokalturneringen og Conference League. I det store hele er det godkendt for Christian Kjelder Rasmussen.

– Det har jeg, hvis jeg kigger på de kriterer, jeg havde, inden jeg tog hertil (fået det ud af det, som han gerne ville, red.). Det var at få en masse seniorkampe og spille i Europa. Det har jeg fået. Der har selvfølgelig været nogle op- og nedture, som jeg har skullet tackle. Det er der som fodboldspiller, og nogle af tingene var også nye for mig, så dem skulle jeg have tacklet ordentligt.

I aftalen mellem FC Nordsjælland og AFC Ajax er der også en købsoption, men ikke meget tyder lige nu på, at den bliver aktiveret.

Det var i 2019, at Christian Kjelder Rasmussen, 21 år, forlod Farum-klubben for at tage til Ajax, hvor han er på kontrakt til 2027. Indtil videre er det blevet til tre førsteholdskampe for den hollandske storklub, der skal på trænerjagt til sommer.

Her skal man finde afløseren for John van 't Schip. En ny træner vil naturligvis have meget at sige i forhold til Christian Kjelder Rasmussens chancer for et gennembrud i Ajax.





LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Brøndby i transfer-kovending?

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Tæt på at sende millioner til FC København

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!