FARUM (Tipsbladet): Christian Kjelder Rasmussens ophold i FC Nordsjælland er gået ind i sin allersidste fase, da lejesvenden forventer at skulle retur til AFC Ajax til sommer.
Det fortæller angriberen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter den hæsblæsende 3-3-affære med FC Midtjylland mandag aften.
– Planen er at vise mig frem for den nye træner og tage chancen i preseason kampene og til træning. Det er planen indtil videre, siger han og tilføjer, at der selvfølgelig findes alternativer til et gennembrud i Ajax, men det er ikke dem, han bruger tid på lige nu.
– Jeg ved ikke, hvad træneren vil, men det tager jeg til den tid. Jeg gider ikke gå ind i en plan B nu. Jeg starter med plan A og går 100 procent efter den i stedet for allerede at være et andet sted i tankerne.
Er du åben for at blive her?
– Nej, for det var ikke det, der var planen. Planen var, at jeg skulle være her i én sæson, og så skulle jeg tilbage til Ajax. Det er sådan, det er, siger Christian Kjelder Rasmussen.
Angriberen står noteret for seks scoringer under lejeophold i FC Nordsjælland, som er faldet i pokalturneringen og Conference League. I det store hele er det godkendt for Christian Kjelder Rasmussen.
– Det har jeg, hvis jeg kigger på de kriterer, jeg havde, inden jeg tog hertil (fået det ud af det, som han gerne ville, red.). Det var at få en masse seniorkampe og spille i Europa. Det har jeg fået. Der har selvfølgelig været nogle op- og nedture, som jeg har skullet tackle. Det er der som fodboldspiller, og nogle af tingene var også nye for mig, så dem skulle jeg have tacklet ordentligt.
I aftalen mellem FC Nordsjælland og AFC Ajax er der også en købsoption, men ikke meget tyder lige nu på, at den bliver aktiveret.
Det var i 2019, at Christian Kjelder Rasmussen, 21 år, forlod Farum-klubben for at tage til Ajax, hvor han er på kontrakt til 2027. Indtil videre er det blevet til tre førsteholdskampe for den hollandske storklub, der skal på trænerjagt til sommer.
Her skal man finde afløseren for John van 't Schip. En ny træner vil naturligvis have meget at sige i forhold til Christian Kjelder Rasmussens chancer for et gennembrud i Ajax.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Kæmpe nyhed i udlandet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER