Superliga-angriber forventer retur til Ajax

FC Nordsjælland-lejesvenden Christian Kjelder Rasmussen forventer at skulle retur til AFC Ajax, hvor han vil vise sig frem for den nye træner.



FARUM (Tipsbladet): Christian Kjelder Rasmussens ophold i FC Nordsjælland er gået ind i sin allersidste fase, da lejesvenden forventer at skulle retur til AFC Ajax til sommer.

Det fortæller angriberen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter den hæsblæsende 3-3-affære med FC Midtjylland mandag aften.

– Planen er at vise mig frem for den nye træner og tage chancen i preseason kampene og til træning. Det er planen indtil videre, siger han og tilføjer, at der selvfølgelig findes alternativer til et gennembrud i Ajax, men det er ikke dem, han bruger tid på lige nu.

– Jeg ved ikke, hvad træneren vil, men det tager jeg til den tid. Jeg gider ikke gå ind i en plan B nu. Jeg starter med plan A og går 100 procent efter den i stedet for allerede at være et andet sted i tankerne.

Er du åben for at blive her?

– Nej, for det var ikke det, der var planen. Planen var, at jeg skulle være her i én sæson, og så skulle jeg tilbage til Ajax. Det er sådan, det er, siger Christian Kjelder Rasmussen.

Angriberen står noteret for seks scoringer under lejeophold i FC Nordsjælland, som er faldet i pokalturneringen og Conference League. I det store hele er det godkendt for Christian Kjelder Rasmussen.

– Det har jeg, hvis jeg kigger på de kriterer, jeg havde, inden jeg tog hertil (fået det ud af det, som han gerne ville, red.). Det var at få en masse seniorkampe og spille i Europa. Det har jeg fået. Der har selvfølgelig været nogle op- og nedture, som jeg har skullet tackle. Det er der som fodboldspiller, og nogle af tingene var også nye for mig, så dem skulle jeg have tacklet ordentligt.

I aftalen mellem FC Nordsjælland og AFC Ajax er der også en købsoption, men ikke meget tyder lige nu på, at den bliver aktiveret.

Det var i 2019, at Christian Kjelder Rasmussen, 21 år, forlod Farum-klubben for at tage til Ajax, hvor han er på kontrakt til 2027. Indtil videre er det blevet til tre førsteholdskampe for den hollandske storklub, der skal på trænerjagt til sommer.

Her skal man finde afløseren for John van 't Schip. En ny træner vil naturligvis have meget at sige i forhold til Christian Kjelder Rasmussens chancer for et gennembrud i Ajax.





LIVE

TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

FC København tjente millioner tirsdag aften

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Højlund roser FC Københavns fans



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Angriber meldes tæt på

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Brøndby præsenterer stor profil



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby vil holde på stjerne

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering