Decideret i chok: Han burde have 2 røde kort!

Renato Junior må have været verdens heldigste mand søndag eftermiddag.



Renato Junior skal prise sig lykkelig over, at han ikke blev sendt tidligt i bad i Viborgs kamp mod AGF

1,2,3,4 gule kort kunne han nemlig meget vel, hvis fodboldloven tillod det, have fået i gårsdagens kamp – endda alle i første halvleg.

Viborg-angriberen var tændt fra kampstart, og allerede i første sekund var han i problemer. 

Han fik nemlig dasket Nikolai Poulsen i hovedet to gange, da dommer Mikkel Redder blæste i fløjten. Poulsen gik i græsset, men brasilianeren blev ikke straffet for forseelsen. 

Godt 18 minutter inde i kampen slyngede brasilianeren igen med armene, hvor det denne gang gik ud over Frederik Tingager, der også tog sig til hovedet i stor smerte efterfølgende.

I 26. spilleminut gjorde Renato endnu en gang ondt på en AGF'er, da han efter et kluntet forsøg på en Laudrup-finte stemplede Kristian Arnstad på benet. Nordmanden blev forståeligt nok sendt til tælling, og Viborgs Magnus Westergaard kunne efterfølgende skyde bolden i kassen, efter AGF'erne nærmest var stoppet med at spille. 

Man skulle efter 26 minutter og tre voldsomme forseelser tro, at Renato Junior ville falde en anelse til ro, men i det 37. spilleminut var han igen involveret i et spilstop. 

Endnu engang var det Kristian Arnstad, der slog sig på Viborg-angriberen. Denne gang fik AGF's nummer 10 et slag i ansigtet. 

Spørger man dommerekspert hos SpilXperten Benjamin Leander, er der ingen tvivl om, at Renato skulle fået en badebillet.  

– Der er tre klinkende klare advarsler på henholdsvis Kristian Arnstad og Nikolai Poulsen. Og så ligger forseelsen på Tingager på grænsen til et rødt kort. VAR havde i hvert fald ikke ændret på kendelsen. Så han burde jo i hvert fald have 2 røde kort,  fortæller Leander til Tipsbladet. 

Han kalder ovenikøbet den manglende advarsel i opspillet til Viborgs mål en skandale i sin dommerkommentar hos SpilXperten.

– Den helt store skandale er, at Jens Maae i VAR-vognen ikke kalder Mikkel til skærmen pr. OMGÅENDE for at annullere målet for frispark i opspillet. Det er det klareste frispark i opspillet, der er misset i mange, mange måneder, og Renato Junior skal også advares i forbindelse med annulleringen af målet for hensynsløsheden i frisparket.

Tæller man det hele sammen kunne Renato altså have skrabet nok sammen til 2,5 røde kort, men endte altså ikke med at få vist et eneste. 

Du kan se et sammenklip af de fire omtalte hændelser i videoafspilleren øverst…

Tipsbladet har været i kontakt med dommer Mikkel Redder dagen derpå, men han har ingen kommentarer.





Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl




LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Stor ændring i AGF?

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Dansker scorer mod Barcelona

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Eriksen spottet – nu er der nyt

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah