Superliga-bomber sammenligner sig med Jamie Vardy

Englænderen slog også først igennem i en relativ sen alder.



Sebastian Grønning har været en af succeshistorierne hos Viborg i denne sæson, og angriberen har for alvor fundet målformen efter lidt startvanskeligheder.

Det kan også godt lugte af at vintersalg af Viborg-topscoren, og før søndagens kamp mod SønderjyskE fortalte han også til TV3 Sport, at der er interesse efter ham, men at det ikke er noget, han bruger og kræfter på at tænke over.

Efter kampen, som i øvrigt endte 1-1 uden Grønning-scoringer, lagde ekspert Jesper Thygesen pres på angriberen, hvorefter Grønning selv sammenlignede sig med Premier League-stjernen Jamie Vardy, der først i en sen alder begyndte at score mål for Leicester i den bedste engelske række:

Du har gjort det godt. Du har fået scoret dine mål, og du bliver 25 år til februar. Du er en late bloomer. Du springer sent ud – der skal også ske noget, Grønning?

– Arh, Jamie Vardy slog vel igennem i Premier League, da han var 29 år, så late og late bloomer. Men ja, jeg har brugt nogle år på at komme i gang, og jeg har præsteret godt over en længere periode. Så må jeg også bare indrømme, at jeg ikke kan garantere, at jeg står her i Viborg efter næste transfervindue. 

– Det, jeg hæfter mig ved, er, at jeg ikke skal ud. For jeg er endelig et sted i en klub, hvor jeg passer godt ind, og jeg er glad for at være. Så det skal ikke være for enhver pris. Men der kommer et vindue, og der kommer en periode uden kampe, og så kan man ikke garanere, at man ikke pludselig står med et bud, man ikke kan sige nej til, siger Grønning. 

Han har scoret seks gange i 17 Superliga-kampe i denne sæson. 

Se hele interviewet med Grønning i afspilleren.





Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stort flop i England – hent Elias Jelert



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Viborg FF – FC Nordsjælland

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Oddset styrtdykker

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Sønderjyske – Brøndby IF

FC København – Vejle Boldklub

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Sender stikpille til FC København-flop

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i