Superliga-bomber sammenligner sig med Jamie Vardy

Englænderen slog også først igennem i en relativ sen alder.



Sebastian Grønning har været en af succeshistorierne hos Viborg i denne sæson, og angriberen har for alvor fundet målformen efter lidt startvanskeligheder.

Det kan også godt lugte af at vintersalg af Viborg-topscoren, og før søndagens kamp mod SønderjyskE fortalte han også til TV3 Sport, at der er interesse efter ham, men at det ikke er noget, han bruger og kræfter på at tænke over.

Efter kampen, som i øvrigt endte 1-1 uden Grønning-scoringer, lagde ekspert Jesper Thygesen pres på angriberen, hvorefter Grønning selv sammenlignede sig med Premier League-stjernen Jamie Vardy, der først i en sen alder begyndte at score mål for Leicester i den bedste engelske række:

Du har gjort det godt. Du har fået scoret dine mål, og du bliver 25 år til februar. Du er en late bloomer. Du springer sent ud – der skal også ske noget, Grønning?

– Arh, Jamie Vardy slog vel igennem i Premier League, da han var 29 år, så late og late bloomer. Men ja, jeg har brugt nogle år på at komme i gang, og jeg har præsteret godt over en længere periode. Så må jeg også bare indrømme, at jeg ikke kan garantere, at jeg står her i Viborg efter næste transfervindue. 

– Det, jeg hæfter mig ved, er, at jeg ikke skal ud. For jeg er endelig et sted i en klub, hvor jeg passer godt ind, og jeg er glad for at være. Så det skal ikke være for enhver pris. Men der kommer et vindue, og der kommer en periode uden kampe, og så kan man ikke garanere, at man ikke pludselig står med et bud, man ikke kan sige nej til, siger Grønning. 

Han har scoret seks gange i 17 Superliga-kampe i denne sæson. 

Se hele interviewet med Grønning i afspilleren.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Chelsea – Tottenham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig: Nu er han rejst til København

Vil hente FC Midtjylland-profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

AGF jagter hollandsk talent

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Salah sender særlig besked

Roy Keane slagter dansk stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!