Superliga-bomber sammenligner sig med Jamie Vardy

Englænderen slog også først igennem i en relativ sen alder.



Sebastian Grønning har været en af succeshistorierne hos Viborg i denne sæson, og angriberen har for alvor fundet målformen efter lidt startvanskeligheder.

Det kan også godt lugte af at vintersalg af Viborg-topscoren, og før søndagens kamp mod SønderjyskE fortalte han også til TV3 Sport, at der er interesse efter ham, men at det ikke er noget, han bruger og kræfter på at tænke over.

Efter kampen, som i øvrigt endte 1-1 uden Grønning-scoringer, lagde ekspert Jesper Thygesen pres på angriberen, hvorefter Grønning selv sammenlignede sig med Premier League-stjernen Jamie Vardy, der først i en sen alder begyndte at score mål for Leicester i den bedste engelske række:

Du har gjort det godt. Du har fået scoret dine mål, og du bliver 25 år til februar. Du er en late bloomer. Du springer sent ud – der skal også ske noget, Grønning?

– Arh, Jamie Vardy slog vel igennem i Premier League, da han var 29 år, så late og late bloomer. Men ja, jeg har brugt nogle år på at komme i gang, og jeg har præsteret godt over en længere periode. Så må jeg også bare indrømme, at jeg ikke kan garantere, at jeg står her i Viborg efter næste transfervindue. 

– Det, jeg hæfter mig ved, er, at jeg ikke skal ud. For jeg er endelig et sted i en klub, hvor jeg passer godt ind, og jeg er glad for at være. Så det skal ikke være for enhver pris. Men der kommer et vindue, og der kommer en periode uden kampe, og så kan man ikke garanere, at man ikke pludselig står med et bud, man ikke kan sige nej til, siger Grønning. 

Han har scoret seks gange i 17 Superliga-kampe i denne sæson. 

Se hele interviewet med Grønning i afspilleren.





Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Roony vil væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Mæhle kan hentes for spotpris

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Forhandler om Albert Grønbæk

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

– Ja, der var dialog med Brøndby

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby

Bekræfter: Vender tilbage til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Erik ten Hag jagter dansker

Højlund får ny stjernetræner i Napoli