Superliga-bomber sammenligner sig med Jamie Vardy

Englænderen slog også først igennem i en relativ sen alder.



Sebastian Grønning har været en af succeshistorierne hos Viborg i denne sæson, og angriberen har for alvor fundet målformen efter lidt startvanskeligheder.

Det kan også godt lugte af at vintersalg af Viborg-topscoren, og før søndagens kamp mod SønderjyskE fortalte han også til TV3 Sport, at der er interesse efter ham, men at det ikke er noget, han bruger og kræfter på at tænke over.

Efter kampen, som i øvrigt endte 1-1 uden Grønning-scoringer, lagde ekspert Jesper Thygesen pres på angriberen, hvorefter Grønning selv sammenlignede sig med Premier League-stjernen Jamie Vardy, der først i en sen alder begyndte at score mål for Leicester i den bedste engelske række:

Du har gjort det godt. Du har fået scoret dine mål, og du bliver 25 år til februar. Du er en late bloomer. Du springer sent ud – der skal også ske noget, Grønning?

– Arh, Jamie Vardy slog vel igennem i Premier League, da han var 29 år, så late og late bloomer. Men ja, jeg har brugt nogle år på at komme i gang, og jeg har præsteret godt over en længere periode. Så må jeg også bare indrømme, at jeg ikke kan garantere, at jeg står her i Viborg efter næste transfervindue. 

– Det, jeg hæfter mig ved, er, at jeg ikke skal ud. For jeg er endelig et sted i en klub, hvor jeg passer godt ind, og jeg er glad for at være. Så det skal ikke være for enhver pris. Men der kommer et vindue, og der kommer en periode uden kampe, og så kan man ikke garanere, at man ikke pludselig står med et bud, man ikke kan sige nej til, siger Grønning. 

Han har scoret seks gange i 17 Superliga-kampe i denne sæson. 

Se hele interviewet med Grønning i afspilleren.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

– Det var en af de værste dage

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Køber snart Brøndby-angriber

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Manchester City – Brentford

Premier League-klub går all-in

Liverpool – Chelsea

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygter Christian Eriksen-problem

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt