FC Nordsjælland har denne vinter sagt farvel til flere profiler i form af Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og Lucas Hey, men Phil Radley, der er director of football i Farum-klubben, er overordnet godt tilfreds med vinduet, der lukker om få timer.
Det gjorde Phil Radley klart, da FCN-bossen var med i ‘Tipsbladets Transfer Show’.
– Jeg er meget tilfreds med, at det har været et succesfuldt vindue på flere fronter. Vi har spillere som Mads Kristian Hansen, Magnus Munck og Andreas Gülstorff, som havde brug for at få muligheder for at komme videre. Vi hentede Tobias Salquist ind tidligt, fordi vi vidste, at der kunne ske noget med Lucas Hey engang i fremtiden. Det viste sig, at vi havde ret i det, da der opstod en mulighed. Der var vi godt forberedt.
– Vi vidste, at der kunne ske noget med Daniel (Svensson, red.), men det var ikke en position, vi mente, at vi skulle forstærke os på. Nu er der dukket noget op for ham, som er meget spændende. Overordnet set er vi meget tilfredse, lød det her fra Phil Radley.
I studiet blev Phil Radley spurgt, om man kan sige, at det har været envejstrafik for FC Nordsjælland i dette vindue, hvor der er flest spillere, der er røget væk.
– Vi har tidligere talt om, at Mark Brink kom ind, fordi vi vidste, at Jeppe (Tverskov, red.) skulle videre. Vi beholder Salquist, fordi Lucas Hey er taget af sted. Så jeg tror, at vores fans er vant til vores måde at gøre tingene på, lød svaret fra Radley, der endvidere pegede på, at FC Nordsjælland har mange spændende talenter på vej, der kan slå igennem på førsteholdet.
I forbindelse med udlejningen af Daniel Svensson til Dortmund har svenskeren også forlænget sin kontrakt med FC Nordsjælland.
– Jeg vil sige, at det var en vigtig del af strukturen omkring transferen, for jeg erkender, at det kan se lidt usædvanligt ud at udleje en af dine nøglespillere, lød det fra Phil Radley, der pegede på, at Dortmunds tilbud på flere måder var godt.
Afslutningsvist blev FC Nordsjælland-bossen spurgt, om Farum-klubben er færdige med at handle i dette transfervindue.
– Vi er færdige med det arbejde, vi skulle lave, men vi har måske ikke offentliggjort alt endnu, lød svaret her fra Phil Radley med et smil.
Transferen, som FC Nordsjælland endnu ikke har offentliggjort, kan muligvis være indkøbet af stortalentet Hjalte Boe Rasmussen.
Tidligere mandag kunne Tipsblade afsløre, at FC Nordsjælland henter U18-landsholdsspilleren i OB.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Landsholdet forsinket
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER