Superliga-boss teaser for transfer

FC Nordsjællands director of football Phil Radley har gæstet Tipsbladets Transfer Show, hvor han blev spurgt, om Farum-klubben er kommet svækket ud af vinterens transfervindue.



FC Nordsjælland har denne vinter sagt farvel til flere profiler i form af Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og Lucas Hey, men Phil Radley, der er director of football i Farum-klubben, er overordnet godt tilfreds med vinduet, der lukker om få timer.

Det gjorde Phil Radley klart, da FCN-bossen var med i ‘Tipsbladets Transfer Show’.

–  Jeg er meget tilfreds med, at det har været et succesfuldt vindue på flere fronter. Vi har spillere som Mads Kristian Hansen, Magnus Munck og Andreas Gülstorff, som havde brug for at få muligheder for at komme videre. Vi hentede Tobias Salquist ind tidligt, fordi vi vidste, at der kunne ske noget med Lucas Hey engang i fremtiden. Det viste sig, at vi havde ret i det, da der opstod en mulighed. Der var vi godt forberedt.

– Vi vidste, at der kunne ske noget med Daniel (Svensson, red.), men det var ikke en position, vi mente, at vi skulle forstærke os på. Nu er der dukket noget op for ham, som er meget spændende. Overordnet set er vi meget tilfredse, lød det her fra Phil Radley.

I studiet blev Phil Radley spurgt, om man kan sige, at det har været envejstrafik for FC Nordsjælland i dette vindue, hvor der er flest spillere, der er røget væk.

– Vi har tidligere talt om, at Mark Brink kom ind, fordi vi vidste, at Jeppe (Tverskov, red.) skulle videre. Vi beholder Salquist, fordi Lucas Hey er taget af sted. Så jeg tror, at vores fans er vant til vores måde at gøre tingene på, lød svaret fra Radley, der endvidere pegede på, at FC Nordsjælland har mange spændende talenter på vej, der kan slå igennem på førsteholdet.

I forbindelse med udlejningen af Daniel Svensson til Dortmund har svenskeren også forlænget sin kontrakt med FC Nordsjælland.

– Jeg vil sige, at det var en vigtig del af strukturen omkring transferen, for jeg erkender, at det kan se lidt usædvanligt ud at udleje en af dine nøglespillere, lød det fra Phil Radley, der pegede på, at Dortmunds tilbud på flere måder var godt.

Afslutningsvist blev FC Nordsjælland-bossen spurgt, om Farum-klubben er færdige med at handle i dette transfervindue.

– Vi er færdige med det arbejde, vi skulle lave, men vi har måske ikke offentliggjort alt endnu, lød svaret her fra Phil Radley med et smil.

Transferen, som FC Nordsjælland endnu ikke har offentliggjort, kan muligvis være indkøbet af stortalentet Hjalte Boe Rasmussen.

Tidligere mandag kunne Tipsblade afsløre, at FC Nordsjælland henter U18-landsholdsspilleren i OB.

 





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De vinder Superligaen

Viborg FF – OB

Køb, køb, køb!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Randers FC – Silkeborg IF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: FCK smider sejren

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’