Superliga-boss teaser for transfer

FC Nordsjællands director of football Phil Radley har gæstet Tipsbladets Transfer Show, hvor han blev spurgt, om Farum-klubben er kommet svækket ud af vinterens transfervindue.



FC Nordsjælland har denne vinter sagt farvel til flere profiler i form af Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og Lucas Hey, men Phil Radley, der er director of football i Farum-klubben, er overordnet godt tilfreds med vinduet, der lukker om få timer.

Det gjorde Phil Radley klart, da FCN-bossen var med i ‘Tipsbladets Transfer Show’.

–  Jeg er meget tilfreds med, at det har været et succesfuldt vindue på flere fronter. Vi har spillere som Mads Kristian Hansen, Magnus Munck og Andreas Gülstorff, som havde brug for at få muligheder for at komme videre. Vi hentede Tobias Salquist ind tidligt, fordi vi vidste, at der kunne ske noget med Lucas Hey engang i fremtiden. Det viste sig, at vi havde ret i det, da der opstod en mulighed. Der var vi godt forberedt.

– Vi vidste, at der kunne ske noget med Daniel (Svensson, red.), men det var ikke en position, vi mente, at vi skulle forstærke os på. Nu er der dukket noget op for ham, som er meget spændende. Overordnet set er vi meget tilfredse, lød det her fra Phil Radley.

I studiet blev Phil Radley spurgt, om man kan sige, at det har været envejstrafik for FC Nordsjælland i dette vindue, hvor der er flest spillere, der er røget væk.

– Vi har tidligere talt om, at Mark Brink kom ind, fordi vi vidste, at Jeppe (Tverskov, red.) skulle videre. Vi beholder Salquist, fordi Lucas Hey er taget af sted. Så jeg tror, at vores fans er vant til vores måde at gøre tingene på, lød svaret fra Radley, der endvidere pegede på, at FC Nordsjælland har mange spændende talenter på vej, der kan slå igennem på førsteholdet.

I forbindelse med udlejningen af Daniel Svensson til Dortmund har svenskeren også forlænget sin kontrakt med FC Nordsjælland.

– Jeg vil sige, at det var en vigtig del af strukturen omkring transferen, for jeg erkender, at det kan se lidt usædvanligt ud at udleje en af dine nøglespillere, lød det fra Phil Radley, der pegede på, at Dortmunds tilbud på flere måder var godt.

Afslutningsvist blev FC Nordsjælland-bossen spurgt, om Farum-klubben er færdige med at handle i dette transfervindue.

– Vi er færdige med det arbejde, vi skulle lave, men vi har måske ikke offentliggjort alt endnu, lød svaret her fra Phil Radley med et smil.

Transferen, som FC Nordsjælland endnu ikke har offentliggjort, kan muligvis være indkøbet af stortalentet Hjalte Boe Rasmussen.

Tidligere mandag kunne Tipsblade afsløre, at FC Nordsjælland henter U18-landsholdsspilleren i OB.

 





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Køber snart Brøndby-angriber

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Manchester City – Brentford

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Det var en af de værste dage

Liverpool – Chelsea