Superliga-boss teaser for transfer

FC Nordsjællands director of football Phil Radley har gæstet Tipsbladets Transfer Show, hvor han blev spurgt, om Farum-klubben er kommet svækket ud af vinterens transfervindue.



FC Nordsjælland har denne vinter sagt farvel til flere profiler i form af Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og Lucas Hey, men Phil Radley, der er director of football i Farum-klubben, er overordnet godt tilfreds med vinduet, der lukker om få timer.

Det gjorde Phil Radley klart, da FCN-bossen var med i ‘Tipsbladets Transfer Show’.

–  Jeg er meget tilfreds med, at det har været et succesfuldt vindue på flere fronter. Vi har spillere som Mads Kristian Hansen, Magnus Munck og Andreas Gülstorff, som havde brug for at få muligheder for at komme videre. Vi hentede Tobias Salquist ind tidligt, fordi vi vidste, at der kunne ske noget med Lucas Hey engang i fremtiden. Det viste sig, at vi havde ret i det, da der opstod en mulighed. Der var vi godt forberedt.

– Vi vidste, at der kunne ske noget med Daniel (Svensson, red.), men det var ikke en position, vi mente, at vi skulle forstærke os på. Nu er der dukket noget op for ham, som er meget spændende. Overordnet set er vi meget tilfredse, lød det her fra Phil Radley.

I studiet blev Phil Radley spurgt, om man kan sige, at det har været envejstrafik for FC Nordsjælland i dette vindue, hvor der er flest spillere, der er røget væk.

– Vi har tidligere talt om, at Mark Brink kom ind, fordi vi vidste, at Jeppe (Tverskov, red.) skulle videre. Vi beholder Salquist, fordi Lucas Hey er taget af sted. Så jeg tror, at vores fans er vant til vores måde at gøre tingene på, lød svaret fra Radley, der endvidere pegede på, at FC Nordsjælland har mange spændende talenter på vej, der kan slå igennem på førsteholdet.

I forbindelse med udlejningen af Daniel Svensson til Dortmund har svenskeren også forlænget sin kontrakt med FC Nordsjælland.

– Jeg vil sige, at det var en vigtig del af strukturen omkring transferen, for jeg erkender, at det kan se lidt usædvanligt ud at udleje en af dine nøglespillere, lød det fra Phil Radley, der pegede på, at Dortmunds tilbud på flere måder var godt.

Afslutningsvist blev FC Nordsjælland-bossen spurgt, om Farum-klubben er færdige med at handle i dette transfervindue.

– Vi er færdige med det arbejde, vi skulle lave, men vi har måske ikke offentliggjort alt endnu, lød svaret her fra Phil Radley med et smil.

Transferen, som FC Nordsjælland endnu ikke har offentliggjort, kan muligvis være indkøbet af stortalentet Hjalte Boe Rasmussen.

Tidligere mandag kunne Tipsblade afsløre, at FC Nordsjælland henter U18-landsholdsspilleren i OB.

 





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Elfenbenskysten – Ecuador

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Brøndby melder duo færdig og teaser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Blæst bagover af 18-årig

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Belgien – Egypten

Spanien – Kap Verde

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

Saudi-Arabien – Uruguay

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Tyskland – Curacao

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko