Superliga-boss teaser for transfer

FC Nordsjællands director of football Phil Radley har gæstet Tipsbladets Transfer Show, hvor han blev spurgt, om Farum-klubben er kommet svækket ud af vinterens transfervindue.



FC Nordsjælland har denne vinter sagt farvel til flere profiler i form af Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og Lucas Hey, men Phil Radley, der er director of football i Farum-klubben, er overordnet godt tilfreds med vinduet, der lukker om få timer.

Det gjorde Phil Radley klart, da FCN-bossen var med i ‘Tipsbladets Transfer Show’.

–  Jeg er meget tilfreds med, at det har været et succesfuldt vindue på flere fronter. Vi har spillere som Mads Kristian Hansen, Magnus Munck og Andreas Gülstorff, som havde brug for at få muligheder for at komme videre. Vi hentede Tobias Salquist ind tidligt, fordi vi vidste, at der kunne ske noget med Lucas Hey engang i fremtiden. Det viste sig, at vi havde ret i det, da der opstod en mulighed. Der var vi godt forberedt.

– Vi vidste, at der kunne ske noget med Daniel (Svensson, red.), men det var ikke en position, vi mente, at vi skulle forstærke os på. Nu er der dukket noget op for ham, som er meget spændende. Overordnet set er vi meget tilfredse, lød det her fra Phil Radley.

I studiet blev Phil Radley spurgt, om man kan sige, at det har været envejstrafik for FC Nordsjælland i dette vindue, hvor der er flest spillere, der er røget væk.

– Vi har tidligere talt om, at Mark Brink kom ind, fordi vi vidste, at Jeppe (Tverskov, red.) skulle videre. Vi beholder Salquist, fordi Lucas Hey er taget af sted. Så jeg tror, at vores fans er vant til vores måde at gøre tingene på, lød svaret fra Radley, der endvidere pegede på, at FC Nordsjælland har mange spændende talenter på vej, der kan slå igennem på førsteholdet.

I forbindelse med udlejningen af Daniel Svensson til Dortmund har svenskeren også forlænget sin kontrakt med FC Nordsjælland.

– Jeg vil sige, at det var en vigtig del af strukturen omkring transferen, for jeg erkender, at det kan se lidt usædvanligt ud at udleje en af dine nøglespillere, lød det fra Phil Radley, der pegede på, at Dortmunds tilbud på flere måder var godt.

Afslutningsvist blev FC Nordsjælland-bossen spurgt, om Farum-klubben er færdige med at handle i dette transfervindue.

– Vi er færdige med det arbejde, vi skulle lave, men vi har måske ikke offentliggjort alt endnu, lød svaret her fra Phil Radley med et smil.

Transferen, som FC Nordsjælland endnu ikke har offentliggjort, kan muligvis være indkøbet af stortalentet Hjalte Boe Rasmussen.

Tidligere mandag kunne Tipsblade afsløre, at FC Nordsjælland henter U18-landsholdsspilleren i OB.

 







INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Viborg FF – AGF

Verdensstjerne roser Højlund



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

Vejle Boldklub – Randers FC



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

OB – FC Fredericia

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Jakob Poulsen med dyster melding

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Blandt dette årtusindes bedste

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Roser Superliga-træners søn

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback