Når Hvidovre IF tager imod Brøndby IF søndag, bliver det med Nicolai Vallys i en blå-gul trøje. Og det møde får Superliga-oprykkernes direktør Peter Lassen til at tænke tilbage på engang, hvor Hvidovre kunne have hentet den dygtige offensivspiller.
I sommeren 2018 ville Hvidovre IF nemlig hente enten Nicolai Vallys eller holdkammeraten Nicklas Schmidt, der begge var i Skovshoved IF, og her faldt valget altså på sidstnævnte.
Det fortæller Peter Lassen, direktør i Hvidovre, til Discovery+.
– Det er jo en af mine kæmpe fejltagelser. Eller ej, det vil jeg ikke sige, fordi Schmidt var også en god spiller. Men vi kunne rent faktisk godt have fået ham (Vallys, red.) på et tidspunkt, da han var i Skovshoved.
– Det var sådan lidt: Skal vi tage Vallys eller Schmidt? Vores direktør på det tidspunkt, Kim Madsen, sagde, “han er altså god ham Vallys der”, men Per Frandsen og jeg sagde, at vi ville sgu hellere have Schmidt.
– Så vi tog Schmidt, der også er en fantastisk spiller. Men Vallys er jo en af Danmarks bedste spillere lige nu, synes jeg. Der trak vi nitten. Eller jeg vil sige, vi trak ikke nitten, fordi Schmidt var en god spiller, men vi ville også godt have haft Vallys, fortæller Peter Lassen med et smil til Discovery+ og fortæller, at han og Per Frandsen kan lave sjov med det i dag.
Selvom det ikke blev til et skifte til Hvidovre, forlod Nicolai Vallys trods alt Skovshoved i sommeren 2018 til fordel for FC Roskilde. Her blev det til én sæson, før han drog videre til Silkeborg IF og siden Brøndby IF, hvor han i dag er en kæmpe profil. Det er selvsagt umuligt at spå om, om Vallys havde haft samme succes, hvis han var havnet i Hvidovre frem for Roskilde.
Nicklas Schmidt, der i dag er 27 år og spiller i Hillerød i 1. division, nåede at spille tre sæsoner i Hvidovre IF.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Tv-vært stopper på Viaplay
INTERVIEW
