Superliga-direktør stolt over Brøndby-rygter

Randers-direktør Søren Pedersen er ét af de emner, der sættes i forbindelse med jobbet som sportsdirektør i Brøndby IF.



Brøndby IF er i gang med at ansætte en ny sportsdirektør, og til det formål har Superliga-klubbens ledelse udformet en liste over mulige emner. 

Et eller andet sted på den liste må der stå Søren Pedersen.

På godt en håndfuld år har han formået at løfte Randers FC fra en truende nedrykning til en sikker plads midt i Superliga-tabellen. Derudover har kronjyderne fået gang i spillersalgene, og så var der også lige en pokalfinale-triumf og efterfølgende europæisk deltagelse.

Søren Pedersens navn dukker i hvert fald op, når der spekuleres i, hvem der skal være ny sportsdirektør i Brøndby IF, og det er noget, Randers-bossen naturligvis også har noteret sig.

– Det er jeg selvfølgelig glad for. At blive sat i forbindelse med så stor en stilling i Danmark er selvfølgelig noget, man skal være stolt af. Det ser jeg som et skulderklap, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Hvor længe skal du være sportsdirektør i Randers FC?

– Det er et godt spørgsmål. Det er jo ikke helt sikkert, det kun er mig, der bestemmer det, men lige nu og her har jeg det rigtig godt i Randers FC.

Tænker du nogensinde over, om du skal prøve noget andet på et tidspunkt?

– Ja, det er klart – specielt når man bliver sat i forbindelse med jobs andre steder i medierne. Så kan man jo ikke lade være med at spekulere over det, og jeg bliver da også engang imellem mindet om det af folk, der er tæt på mig.

– Så selvfølgelig har mine tanker kredset om det, men jeg er glad for at være i Randers. Kommer der så en ny mulighed på et tidspunkt, må jeg kigge på det.

Søren Pedersen fortæller, at han i årenes løb har afvist tilbud fra andre klubber – hvilke ønsker han dog ikke at løfte sløret for. Sidste år blev han sat i forbindelse med den svenske traditionsklub AIK.

Artiklen fortsætter under billedet 

2Y5GJ1D

Foto: Alamy

Roser kollegaerne
At Søren Pedersens aktie er i høj krus i øjeblikket skyldes det arbejde, han har udført i Randers FC. 

Et arbejde, han på ingen måde vil tage al æren for. 

– Jeg er stolt af at have stået i spidsen for det, der er sket i Randers de seneste seks år, men det er absolut ikke et arbejde, jeg har kunnet udføre alene. Jeg har været omgivet af mange dygtige folk, som hver især har deres kæmpe andel i, at det går godt, siger Søren Pedersen og tilføjer:

– En fodboldklub er en arbejdsplads som alle andre, og det er vigtigt, at det er et sted, folk kan lide at være. Hvis de indre linjer i en klub fungerer, præsterer man også bedre på banen.

Randers FC er i skrivende stund på fjerdepladsen i Superligaen. 

Loading Poll…





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kræver flere hold i Superligaen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona