Brøndby IF er i gang med at ansætte en ny sportsdirektør, og til det formål har Superliga-klubbens ledelse udformet en liste over mulige emner.
Et eller andet sted på den liste må der stå Søren Pedersen.
På godt en håndfuld år har han formået at løfte Randers FC fra en truende nedrykning til en sikker plads midt i Superliga-tabellen. Derudover har kronjyderne fået gang i spillersalgene, og så var der også lige en pokalfinale-triumf og efterfølgende europæisk deltagelse.
Søren Pedersens navn dukker i hvert fald op, når der spekuleres i, hvem der skal være ny sportsdirektør i Brøndby IF, og det er noget, Randers-bossen naturligvis også har noteret sig.
– Det er jeg selvfølgelig glad for. At blive sat i forbindelse med så stor en stilling i Danmark er selvfølgelig noget, man skal være stolt af. Det ser jeg som et skulderklap, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
Hvor længe skal du være sportsdirektør i Randers FC?
– Det er et godt spørgsmål. Det er jo ikke helt sikkert, det kun er mig, der bestemmer det, men lige nu og her har jeg det rigtig godt i Randers FC.
Tænker du nogensinde over, om du skal prøve noget andet på et tidspunkt?
– Ja, det er klart – specielt når man bliver sat i forbindelse med jobs andre steder i medierne. Så kan man jo ikke lade være med at spekulere over det, og jeg bliver da også engang imellem mindet om det af folk, der er tæt på mig.
– Så selvfølgelig har mine tanker kredset om det, men jeg er glad for at være i Randers. Kommer der så en ny mulighed på et tidspunkt, må jeg kigge på det.
Søren Pedersen fortæller, at han i årenes løb har afvist tilbud fra andre klubber – hvilke ønsker han dog ikke at løfte sløret for. Sidste år blev han sat i forbindelse med den svenske traditionsklub AIK.
Artiklen fortsætter under billedet

Roser kollegaerne
At Søren Pedersens aktie er i høj krus i øjeblikket skyldes det arbejde, han har udført i Randers FC.
Et arbejde, han på ingen måde vil tage al æren for.
– Jeg er stolt af at have stået i spidsen for det, der er sket i Randers de seneste seks år, men det er absolut ikke et arbejde, jeg har kunnet udføre alene. Jeg har været omgivet af mange dygtige folk, som hver især har deres kæmpe andel i, at det går godt, siger Søren Pedersen og tilføjer:
– En fodboldklub er en arbejdsplads som alle andre, og det er vigtigt, at det er et sted, folk kan lide at være. Hvis de indre linjer i en klub fungerer, præsterer man også bedre på banen.
Randers FC er i skrivende stund på fjerdepladsen i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
NYHEDER
Franco Baresi er død
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AVIS
De vil have Jelert
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
TIPSBLADETS DOM