Brøndby IF er i gang med at ansætte en ny sportsdirektør, og til det formål har Superliga-klubbens ledelse udformet en liste over mulige emner.
Et eller andet sted på den liste må der stå Søren Pedersen.
På godt en håndfuld år har han formået at løfte Randers FC fra en truende nedrykning til en sikker plads midt i Superliga-tabellen. Derudover har kronjyderne fået gang i spillersalgene, og så var der også lige en pokalfinale-triumf og efterfølgende europæisk deltagelse.
Søren Pedersens navn dukker i hvert fald op, når der spekuleres i, hvem der skal være ny sportsdirektør i Brøndby IF, og det er noget, Randers-bossen naturligvis også har noteret sig.
– Det er jeg selvfølgelig glad for. At blive sat i forbindelse med så stor en stilling i Danmark er selvfølgelig noget, man skal være stolt af. Det ser jeg som et skulderklap, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
Hvor længe skal du være sportsdirektør i Randers FC?
– Det er et godt spørgsmål. Det er jo ikke helt sikkert, det kun er mig, der bestemmer det, men lige nu og her har jeg det rigtig godt i Randers FC.
Tænker du nogensinde over, om du skal prøve noget andet på et tidspunkt?
– Ja, det er klart – specielt når man bliver sat i forbindelse med jobs andre steder i medierne. Så kan man jo ikke lade være med at spekulere over det, og jeg bliver da også engang imellem mindet om det af folk, der er tæt på mig.
– Så selvfølgelig har mine tanker kredset om det, men jeg er glad for at være i Randers. Kommer der så en ny mulighed på et tidspunkt, må jeg kigge på det.
Søren Pedersen fortæller, at han i årenes løb har afvist tilbud fra andre klubber – hvilke ønsker han dog ikke at løfte sløret for. Sidste år blev han sat i forbindelse med den svenske traditionsklub AIK.
Artiklen fortsætter under billedet

Roser kollegaerne
At Søren Pedersens aktie er i høj krus i øjeblikket skyldes det arbejde, han har udført i Randers FC.
Et arbejde, han på ingen måde vil tage al æren for.
– Jeg er stolt af at have stået i spidsen for det, der er sket i Randers de seneste seks år, men det er absolut ikke et arbejde, jeg har kunnet udføre alene. Jeg har været omgivet af mange dygtige folk, som hver især har deres kæmpe andel i, at det går godt, siger Søren Pedersen og tilføjer:
– En fodboldklub er en arbejdsplads som alle andre, og det er vigtigt, at det er et sted, folk kan lide at være. Hvis de indre linjer i en klub fungerer, præsterer man også bedre på banen.
Randers FC er i skrivende stund på fjerdepladsen i Superligaen.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Giver transferopdatering
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
Cristiano Ronaldo i optur