Superliga-dom: Snyder RFC igen de rigere klubber?

Superliga-grundspillet er halvvejs – det er tid til at gøre status over de 12 klubber og spådommen over deres skæbner i de næste 11 runder. Her Randers FC.



Randers FC imponerer os.

Selv med et europæisk gruppespil at tænke på, noget klubben aldrig har prøvet før, ligner Randers sig selv og er et hold, der skaber rigeligt til at ligge i Top 6, selvom rygtet for at være fysisk hårdt og simpelt spillende stadig hænger ved.

Kronjyderne har en reel chance for at spille sig videre fra Conference League-puljen efter to uafgjorte gruppekampe, og den skal naturligvis forfølges.

Men når det er sagt, kan det godt blive en hårdere færd gennem anden halvdel af grundspillet, selvom Randers fra en fjerdeplads har en pude på fem point ned til FC Nordsjælland på syvendepladsen.

Klarer man sig godt efter landsholdspausen i kampe mod rivalerne OB og AGF, der desperat kæmper for at komme op i nærheden af Top 6, ligger man godt til før en meget svær kamp mod skrækmodstanderen FC Midtjylland, og så er udsigten en overvintring i Top 6.

Det vil også være en god idé, for der skal ikke megen fantasi til for at se et scenarie, hvor Randers sælger en profil eller to til januar, og så bliver afslutningen på grundspillet sværere, end man bryder sig om.

Vigtigste mand: Erik Marxen
Forsvarsspilleren holder sammen på et hold, der er blevet betydeligt mere offensivt indstillet de seneste 24 måneder og spiller med folk på midtbanen, der ikke har lige så mange kilogram og knaldhårde tacklinger som naturligt pensum.

Marxen holder styr på Randers, så ingen modstandere kommer nemt til noget, heller ikke når europæiske opgaver tærer på kræfterne.

Han bliver vigtig, selvom han ikke nødvendigvis har været holdets bedste mand i sæsonen indtil nu.

Slutplacering i grundspillet: 6
Randers har klaret sig flot indtil videre, men de kommer på hårdt arbejde hen mod målstregen i 22. runde og kan også miste en spiller eller to på transfermarkedet til januar. Men det bliver til en tur i Top 6.


Idealopstilling: 4-4-1-1
lineup

Sådan er det gået i Grundspillet for de 12 hold:





TransferLIVE: På rov i OB




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Her kan man se La Liga fremover

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

Rooney: Her er Englands store problem

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

PL-træner blev fyret over E-mail

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Portugal – Kroatien

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’