Vejle-spilleren Lundrim Hetemi rejste en hård kritik af Superliga-dommeren Jonas Hansen i minutterne efter, at bundproppen i søndags tabte 1-2 hjemme i Nørreskoven til FC København.
Det var et straffespark til FCK i anden halvleg, der fik Vejle-spilleren til at skyde med skarpt.
24-årige Hetemi udtalte til Viaplay, at straffesparket – efter hans bedste vurdering – aldrig var blevet dømt til et bundhold i Parken, og så tilføjede han om kampens dommer:
– Jeg har intet problem med det, hvis Jonas Hansen mener, der er straffespark, men han vil hellere fortælle mig, at jeg skal passe på, hvad jeg siger, karantæne, ’I rykker ned’ og så videre – du kan se hele interviewet i videoen i toppen af artiklen.

Over for Tipsbladet giver Jonas Hansen nu sin version af sagen. Det gør han i et skriftligt svar.
I forhold til påstanden om, at han skulle have sagt 'I rykker ned' til Lundrim Hetemi, siger Jonas Hansen:
– Alt, hvad jeg og resten af dommerteamet siger, bliver optaget. Jeg kan med ro i sindet fuldstændig afvise, at jeg skulle have sagt noget, der minder om det. Der er heller ikke andre i dommerteamet, der har det.
Om at true Lundrim Hetemi med karantæne siger Jonas Hansen:
– Da Hetemis opførsel efter slutfløjt nærmer sig grænsen for sanktionering, er det rigtigt, at jeg gør ham opmærksom på, at han stadig kan modtage karantænepoint. Derefter giver jeg ham besked på at gå væk, og vi siger tak for kampen.
Om hvorvidt han gav en forklaring til Vejle-spilleren om straffesparket, lyder det:
– Under kampen fortæller jeg kort, hvad der er dømt for. Men det kan være svært at trænge igennem på det tidspunkt. Spillere og officials er altid velkomne til at henvende sig for en forklaring på nøglekendelser efter kampen. Her er det min erfaring, at det fungerer bedst, når pulsen er faldet ned, og der er ro på. Der var i søndags ingen aktører, der efterspurgte forklaringer, efter vi havde forladt banen, lyder det fra Jonas Hansen.
Efter kampen valgte Fodboldens Disciplinærinstans at åbne en sag mod Lundrin Hetemi for kritikken af Jonas Hansen, men fredag er det kommet frem, at Vejle-spilleren slipper for yderligere tiltale.
Han kan derfor være med, når Vejle Boldklub møder AaB fredag aften.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
OPTAKT