Vejle-spilleren Lundrim Hetemi rejste en hård kritik af Superliga-dommeren Jonas Hansen i minutterne efter, at bundproppen i søndags tabte 1-2 hjemme i Nørreskoven til FC København.
Det var et straffespark til FCK i anden halvleg, der fik Vejle-spilleren til at skyde med skarpt.
24-årige Hetemi udtalte til Viaplay, at straffesparket – efter hans bedste vurdering – aldrig var blevet dømt til et bundhold i Parken, og så tilføjede han om kampens dommer:
– Jeg har intet problem med det, hvis Jonas Hansen mener, der er straffespark, men han vil hellere fortælle mig, at jeg skal passe på, hvad jeg siger, karantæne, ’I rykker ned’ og så videre – du kan se hele interviewet i videoen i toppen af artiklen.

Over for Tipsbladet giver Jonas Hansen nu sin version af sagen. Det gør han i et skriftligt svar.
I forhold til påstanden om, at han skulle have sagt 'I rykker ned' til Lundrim Hetemi, siger Jonas Hansen:
– Alt, hvad jeg og resten af dommerteamet siger, bliver optaget. Jeg kan med ro i sindet fuldstændig afvise, at jeg skulle have sagt noget, der minder om det. Der er heller ikke andre i dommerteamet, der har det.
Om at true Lundrim Hetemi med karantæne siger Jonas Hansen:
– Da Hetemis opførsel efter slutfløjt nærmer sig grænsen for sanktionering, er det rigtigt, at jeg gør ham opmærksom på, at han stadig kan modtage karantænepoint. Derefter giver jeg ham besked på at gå væk, og vi siger tak for kampen.
Om hvorvidt han gav en forklaring til Vejle-spilleren om straffesparket, lyder det:
– Under kampen fortæller jeg kort, hvad der er dømt for. Men det kan være svært at trænge igennem på det tidspunkt. Spillere og officials er altid velkomne til at henvende sig for en forklaring på nøglekendelser efter kampen. Her er det min erfaring, at det fungerer bedst, når pulsen er faldet ned, og der er ro på. Der var i søndags ingen aktører, der efterspurgte forklaringer, efter vi havde forladt banen, lyder det fra Jonas Hansen.
Efter kampen valgte Fodboldens Disciplinærinstans at åbne en sag mod Lundrin Hetemi for kritikken af Jonas Hansen, men fredag er det kommet frem, at Vejle-spilleren slipper for yderligere tiltale.
Han kan derfor være med, når Vejle Boldklub møder AaB fredag aften.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Magiske Messi slår til igen