Superliga-dommer afviser beskyldninger

Superliga-dommer Jonas Hansen giver nu sin version af, hvad der blev sagt mellem ham og Lundrim Hetemi i søndagens opgør mellem Vejle og FC København.



Vejle-spilleren Lundrim Hetemi rejste en hård kritik af Superliga-dommeren Jonas Hansen i minutterne efter, at bundproppen i søndags tabte 1-2 hjemme i Nørreskoven til FC København.

Det var et straffespark til FCK i anden halvleg, der fik Vejle-spilleren til at skyde med skarpt. 

24-årige Hetemi udtalte til Viaplay, at straffesparket – efter hans bedste vurdering – aldrig var blevet dømt til et bundhold i Parken, og så tilføjede han om kampens dommer:

– Jeg har intet problem med det, hvis Jonas Hansen mener, der er straffespark, men han vil hellere fortælle mig, at jeg skal passe på, hvad jeg siger, karantæne, ’I rykker ned’ og så videre – du kan se hele interviewet i videoen i toppen af artiklen.

2Y7CH91

Foto: Alamy

Over for Tipsbladet giver Jonas Hansen nu sin version af sagen. Det gør han i et skriftligt svar. 

I forhold til påstanden om, at han skulle have sagt 'I rykker ned' til Lundrim Hetemi, siger Jonas Hansen:

– Alt, hvad jeg og resten af dommerteamet siger, bliver optaget. Jeg kan med ro i sindet fuldstændig afvise, at jeg skulle have sagt noget, der minder om det. Der er heller ikke andre i dommerteamet, der har det.

Om at true Lundrim Hetemi med karantæne siger Jonas Hansen:

– Da Hetemis opførsel efter slutfløjt nærmer sig grænsen for sanktionering, er det rigtigt, at jeg gør ham opmærksom på, at han stadig kan modtage karantænepoint. Derefter giver jeg ham besked på at gå væk, og vi siger tak for kampen.

Om hvorvidt han gav en forklaring til Vejle-spilleren om straffesparket, lyder det:

– Under kampen fortæller jeg kort, hvad der er dømt for. Men det kan være svært at trænge igennem på det tidspunkt. Spillere og officials er altid velkomne til at henvende sig for en forklaring på nøglekendelser efter kampen. Her er det min erfaring, at det fungerer bedst, når pulsen er faldet ned, og der er ro på. Der var i søndags ingen aktører, der efterspurgte forklaringer, efter vi havde forladt banen, lyder det fra Jonas Hansen.

Efter kampen valgte Fodboldens Disciplinærinstans at åbne en sag mod Lundrin Hetemi for kritikken af Jonas Hansen, men fredag er det kommet frem, at Vejle-spilleren slipper for yderligere tiltale.

Han kan derfor være med, når Vejle Boldklub møder AaB fredag aften.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Superliga-træner måtte give meget svær besked

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

I dag er det sidste chance for FC København

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Viborg FF – OB

På blokken til stort landstrænerjob

FC København – Lyngby BK