Vejle-spilleren Lundrim Hetemi rejste en hård kritik af Superliga-dommeren Jonas Hansen i minutterne efter, at bundproppen i søndags tabte 1-2 hjemme i Nørreskoven til FC København.
Det var et straffespark til FCK i anden halvleg, der fik Vejle-spilleren til at skyde med skarpt.
24-årige Hetemi udtalte til Viaplay, at straffesparket – efter hans bedste vurdering – aldrig var blevet dømt til et bundhold i Parken, og så tilføjede han om kampens dommer:
– Jeg har intet problem med det, hvis Jonas Hansen mener, der er straffespark, men han vil hellere fortælle mig, at jeg skal passe på, hvad jeg siger, karantæne, ’I rykker ned’ og så videre – du kan se hele interviewet i videoen i toppen af artiklen.

Over for Tipsbladet giver Jonas Hansen nu sin version af sagen. Det gør han i et skriftligt svar.
I forhold til påstanden om, at han skulle have sagt 'I rykker ned' til Lundrim Hetemi, siger Jonas Hansen:
– Alt, hvad jeg og resten af dommerteamet siger, bliver optaget. Jeg kan med ro i sindet fuldstændig afvise, at jeg skulle have sagt noget, der minder om det. Der er heller ikke andre i dommerteamet, der har det.
Om at true Lundrim Hetemi med karantæne siger Jonas Hansen:
– Da Hetemis opførsel efter slutfløjt nærmer sig grænsen for sanktionering, er det rigtigt, at jeg gør ham opmærksom på, at han stadig kan modtage karantænepoint. Derefter giver jeg ham besked på at gå væk, og vi siger tak for kampen.
Om hvorvidt han gav en forklaring til Vejle-spilleren om straffesparket, lyder det:
– Under kampen fortæller jeg kort, hvad der er dømt for. Men det kan være svært at trænge igennem på det tidspunkt. Spillere og officials er altid velkomne til at henvende sig for en forklaring på nøglekendelser efter kampen. Her er det min erfaring, at det fungerer bedst, når pulsen er faldet ned, og der er ro på. Der var i søndags ingen aktører, der efterspurgte forklaringer, efter vi havde forladt banen, lyder det fra Jonas Hansen.
Efter kampen valgte Fodboldens Disciplinærinstans at åbne en sag mod Lundrin Hetemi for kritikken af Jonas Hansen, men fredag er det kommet frem, at Vejle-spilleren slipper for yderligere tiltale.
Han kan derfor være med, når Vejle Boldklub møder AaB fredag aften.
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner