Sidste sæson var miraklernes tid for Hvidvore IF, der sensationelt rykkede op i Superligaen efter 26 års fravær.
Træerne er dog ikke vokset ind i himlen for Vestegnsklubben efter sommerpausen, der som det eneste mandskab i Superligaen kører med et deltidssetup. Nul sejre, tre uafgjorte og hele ti nederlag i Superligaens første 13 runder er facit.
Det giver ikke overraskende en placering som bundprop, og lørdag fik man ørerne i maskinen i Parken, hvor FC København sejrede med 4-0. Det eneste positive at tage med fra kampen, var en genistreg, der udspillede sig udenfor kridtstregerne.
Filip Djukic havde taget en toiletrulle med på banen og placerede den ved siden af sin ene opstander, hvilket var en reference til klubbernes seneste møde i Hvidovre, hvor han måtte forlade banen for at efterlade en gave på naturens vegne.
– Jeg havde en eller anden ide om, at de ville synge hans navn i stedet for at sige noget grimt om ham. Da vi gik til pause, der stod hele tribunen også og råbte hans navn, siger klubbens sportschef, Peter Lassen, om gimmicken.
Men det var så også det, som Peter Lassen og co. kunne tage med fra opgøret. Og da Tipsbladets fangede sportschefen mandag formiddag, var det heller ikke med hans vanlige høje humør.
13 kampe uden sejr er hård kost selv for Hvidovre IF, der går ind til hver kamp som underdog. Men selvom sejrene lader vente på sig, så er cheftræner Per Frandsens position slet ikke et tema i klubben.
– Nej, overhovedet ikke. Han har fået os til et sted, hvor vi ikke burde være. Lige nu skulle vi have ligget og spillet om at komme i slutspillet i NordicBet Ligaen. Vi er blandt de 12 bedste hold i Danmark. Det er en kæmpe ære i sig selv at ligge der, fordi vi burde ikke være her.
– Jeg havde håbet og regnet med, at vi havde flere point, end vi har, fordi vi har spillet fint i mange af kampene. Så det er ærgerligt, at vi ikke har flere point. Jeg har stadig håbet og troen på, at når vi vinder vores første kamp, så kommer der flere sejre. Jeg tror på det der med, at der skal en succesoplevelse til, før det hele vender.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Hvidovre IF har et dugfriskt eksempel at hænge deres hat på. Lyngby BK var også af mange erklæret døde og begravede efter et horribelt efterår, men på mirakuløs vis reddede de skærene i forårsmånederne.
– Vi bruger ikke noget tid på at tænke over det. Frandsen er vores træner, og det er heller ikke ham, der render rundt ude på banen og sparker den i kassen. Det er lige nøjagtigt det, vi mangler, og så at forsvare lidt bedre.
Så det bliver heller ikke et tema, uanset hvordan det går resten af sæsonen?
– Det skal jeg ikke kunne sige, vi har jo også en bestyrelse. Men det er ikke mig, der tager den beslutning, da bestyrelsen også er inde over. Bestyrelsen ved, at jeg er rigtig glad for Frandsen, så det er ikke noget, vi går og snakker om, slår Peter Lassen fast.
Sportschefen understreger iøvrigt, at “de ikke er som alle andre,” og det fortæller meget godt, hvilken størrelse Hvidovre IF er, da en trænerfyring for længst havde været et tema i stort set alle andre Superliga-klubber, hvis facit var nul sejre efter 13 kampe.
Det er OB et eksempel på, som kan bryste sig af tre sejre og flere uger med et brændende sæde under Andreas Alm.
LIVE
LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
MEDIE
22 millioner kroner!
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
