Sidste sæson var miraklernes tid for Hvidvore IF, der sensationelt rykkede op i Superligaen efter 26 års fravær.
Træerne er dog ikke vokset ind i himlen for Vestegnsklubben efter sommerpausen, der som det eneste mandskab i Superligaen kører med et deltidssetup. Nul sejre, tre uafgjorte og hele ti nederlag i Superligaens første 13 runder er facit.
Det giver ikke overraskende en placering som bundprop, og lørdag fik man ørerne i maskinen i Parken, hvor FC København sejrede med 4-0. Det eneste positive at tage med fra kampen, var en genistreg, der udspillede sig udenfor kridtstregerne.
Filip Djukic havde taget en toiletrulle med på banen og placerede den ved siden af sin ene opstander, hvilket var en reference til klubbernes seneste møde i Hvidovre, hvor han måtte forlade banen for at efterlade en gave på naturens vegne.
– Jeg havde en eller anden ide om, at de ville synge hans navn i stedet for at sige noget grimt om ham. Da vi gik til pause, der stod hele tribunen også og råbte hans navn, siger klubbens sportschef, Peter Lassen, om gimmicken.
Men det var så også det, som Peter Lassen og co. kunne tage med fra opgøret. Og da Tipsbladets fangede sportschefen mandag formiddag, var det heller ikke med hans vanlige høje humør.
13 kampe uden sejr er hård kost selv for Hvidovre IF, der går ind til hver kamp som underdog. Men selvom sejrene lader vente på sig, så er cheftræner Per Frandsens position slet ikke et tema i klubben.
– Nej, overhovedet ikke. Han har fået os til et sted, hvor vi ikke burde være. Lige nu skulle vi have ligget og spillet om at komme i slutspillet i NordicBet Ligaen. Vi er blandt de 12 bedste hold i Danmark. Det er en kæmpe ære i sig selv at ligge der, fordi vi burde ikke være her.
– Jeg havde håbet og regnet med, at vi havde flere point, end vi har, fordi vi har spillet fint i mange af kampene. Så det er ærgerligt, at vi ikke har flere point. Jeg har stadig håbet og troen på, at når vi vinder vores første kamp, så kommer der flere sejre. Jeg tror på det der med, at der skal en succesoplevelse til, før det hele vender.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Hvidovre IF har et dugfriskt eksempel at hænge deres hat på. Lyngby BK var også af mange erklæret døde og begravede efter et horribelt efterår, men på mirakuløs vis reddede de skærene i forårsmånederne.
– Vi bruger ikke noget tid på at tænke over det. Frandsen er vores træner, og det er heller ikke ham, der render rundt ude på banen og sparker den i kassen. Det er lige nøjagtigt det, vi mangler, og så at forsvare lidt bedre.
Så det bliver heller ikke et tema, uanset hvordan det går resten af sæsonen?
– Det skal jeg ikke kunne sige, vi har jo også en bestyrelse. Men det er ikke mig, der tager den beslutning, da bestyrelsen også er inde over. Bestyrelsen ved, at jeg er rigtig glad for Frandsen, så det er ikke noget, vi går og snakker om, slår Peter Lassen fast.
Sportschefen understreger iøvrigt, at “de ikke er som alle andre,” og det fortæller meget godt, hvilken størrelse Hvidovre IF er, da en trænerfyring for længst havde været et tema i stort set alle andre Superliga-klubber, hvis facit var nul sejre efter 13 kampe.
Det er OB et eksempel på, som kan bryste sig af tre sejre og flere uger med et brændende sæde under Andreas Alm.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
