Superliga-fyring er slet ikke et tema
Foto: Jan Christensen/Getty Images
Superliga

Superliga-fyring er slet ikke et tema

13 Superliga-kampe uden sejr er facit for Hvidovre IF, men det får ikke klubbens ledelse til at ryste på hånden.

Sidste sæson var miraklernes tid for Hvidvore IF, der sensationelt rykkede op i Superligaen efter 26 års fravær.

Træerne er dog ikke vokset ind i himlen for Vestegnsklubben efter sommerpausen, der som det eneste mandskab i Superligaen kører med et deltidssetup. Nul sejre, tre uafgjorte og hele ti nederlag i Superligaens første 13 runder er facit.

Det giver ikke overraskende en placering som bundprop, og lørdag fik man ørerne i maskinen i Parken, hvor FC København sejrede med 4-0. Det eneste positive at tage med fra kampen, var en genistreg, der udspillede sig udenfor kridtstregerne.

Filip Djukic havde taget en toiletrulle med på banen og placerede den ved siden af sin ene opstander, hvilket var en reference til klubbernes seneste møde i Hvidovre, hvor han måtte forlade banen for at efterlade en gave på naturens vegne.

- Jeg havde en eller anden ide om, at de ville synge hans navn i stedet for at sige noget grimt om ham. Da vi gik til pause, der stod hele tribunen også og råbte hans navn, siger klubbens sportschef, Peter Lassen, om gimmicken.

Men det var så også det, som Peter Lassen og co. kunne tage med fra opgøret. Og da Tipsbladets fangede sportschefen mandag formiddag, var det heller ikke med hans vanlige høje humør.

13 kampe uden sejr er hård kost selv for Hvidovre IF, der går ind til hver kamp som underdog. Men selvom sejrene lader vente på sig, så er cheftræner Per Frandsens position slet ikke et tema i klubben.

- Nej, overhovedet ikke. Han har fået os til et sted, hvor vi ikke burde være. Lige nu skulle vi have ligget og spillet om at komme i slutspillet i NordicBet Ligaen. Vi er blandt de 12 bedste hold i Danmark. Det er en kæmpe ære i sig selv at ligge der, fordi vi burde ikke være her.

- Jeg havde håbet og regnet med, at vi havde flere point, end vi har, fordi vi har spillet fint i mange af kampene. Så det er ærgerligt, at vi ikke har flere point. Jeg har stadig håbet og troen på, at når vi vinder vores første kamp, så kommer der flere sejre. Jeg tror på det der med, at der skal en succesoplevelse til, før det hele vender.

Artiklen fortsætter efter billedet...

Hvidovre IF har et dugfriskt eksempel at hænge deres hat på. Lyngby BK var også af mange erklæret døde og begravede efter et horribelt efterår, men på mirakuløs vis reddede de skærene i forårsmånederne.

- Vi bruger ikke noget tid på at tænke over det. Frandsen er vores træner, og det er heller ikke ham, der render rundt ude på banen og sparker den i kassen. Det er lige nøjagtigt det, vi mangler, og så at forsvare lidt bedre.

Så det bliver heller ikke et tema, uanset hvordan det går resten af sæsonen?

- Det skal jeg ikke kunne sige, vi har jo også en bestyrelse. Men det er ikke mig, der tager den beslutning, da bestyrelsen også er inde over. Bestyrelsen ved, at jeg er rigtig glad for Frandsen, så det er ikke noget, vi går og snakker om, slår Peter Lassen fast.

Sportschefen understreger iøvrigt, at "de ikke er som alle andre," og det fortæller meget godt, hvilken størrelse Hvidovre IF er, da en trænerfyring for længst havde været et tema i stort set alle andre Superliga-klubber, hvis facit var nul sejre efter 13 kampe.

Det er OB et eksempel på, som kan bryste sig af tre sejre og flere uger med et brændende sæde under Andreas Alm.