RANDERS (TIPSBLADET): Randers FC har siden 2012 ligget i Superligaen, og inden denne sæson havde klubben tre år i træk kvalificeret sig til Top 6-slutspillet.
I april og maj må Randers til gengæld nøjes med nedrykningsslutspillet, hvor man begynder fire point over Vejle Boldklub, der ligger på 11. pladsen.
Det er ikke kommet som noget enormt chok for klubbens ledelse, at man måtte ud af bedste halvdel i denne sæson, efter man i 2022, 2023 og igen i vintertransfervinduet i år med salget af Filip Bundgaard til Brøndby IF har sagt farvel til en lang række af de stærke spillere, der gav Randers den overraskende stime i Top 6.
Men over tid har Randers brug for flere penge, efter konkurrenterne i midten af Superligaen har oprustet både på spillerbudgettet og i staben omkring førsteholdet og ungdomsafdelingen langt hurtigere, end Randers har.
Millionær-fest: Her er Superligaens spillerbudgetter #sldk #transferdk #brøndby #fcklive #sortepenge #ultratwitteragf #superaab #obdk #rødsilke #vejleb #fcndk #lyngbybk https://t.co/QgcLRO63IA
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) February 2, 2024
Og derfor taler man med potentielle investorer, om end det ikke er enhver, der kan komme i spil til Superliga-klubben, hvor ejere og ledelse har bemærket, at det er gået skævt i andre klubber i Danmark med nye ejere, både udenlandske og danske.
– Det fylder lidt hele tiden. Heldigvis er vores ejere voldsomt kræsne i forhold til, hvad de siger ja og nej til, siger Randers-direktør Søren Pedersen til Tipsbladet.
– Jeg er med i processen og med til møder med potentielle ejere, så jeg selv kan høre, hvad vi siger ja og nej til, og hvad vores krav er. Det betyder, at kommer vi til at sige ja til nogle investorer, er det nogle, der kommer til at løfte Randers FC og vores sportslige budgetter, så de kommer op på det niveau, hvor vi kan være med i konkurrencen, siger Søren Pedersen.
Nationalitet ikke afgørende
I 1. Division er der de seneste år også kommet flere fuldtidsprofessionelle klubber, der ganske vist ikke har Randers FC's størrelse, men som over tid ligner mere seriøse konkurrenter, end de gjorde for tre-fem år siden.
Randers har i flere omgange været i dialog med mulige investorer, og også i det seneste år har flere investorer på et generelt plan udvist interesse for at komme ind i dansk fodbold.
Det er flere gange gået skævt for danske klubber med især udenlandske investorer, der har haft en tendens til at undervurdere, hvad det kræver at få succes i Danmark.

Så i Randers tager man sig tid til at vælge de rette investorer og vil ikke udelukke, at det bliver med lokale kræfter, man en dag udvider ejerkredsen og den økonomiske formåen.
– Det kan være investorer udefra, og det kan også være lokale investorer, der finder de beløb, der skal til, for at vi kan løfte vores sportslige budgetter. Det kan sagtens være en kombination af flere forskellige typer investeringer. Men der skal ikke være tvivl om, at det er nødvendigt med investorer og flere penge, hvis vi skal løfte vores budgetter, siger Søren Pedersen.
Det skal siges, at vi har øget vores budgetter, men vi har ikke gjort det i samme omfang som adskillige af vores konkurrenter. Det har jo været en overpræstation i forhold til økonomi at spille i Top 6 tre år i træk, siger Søren Pedersen med henvisning til Randers' budget, der i Tipsbladets årlige vurderinger typisk har ligget i et område mellem 8. og 10. pladsen i størrelse i Superligaen.
Læs Tipsbladets vurdering af hver af de 12 Superliga-klubber, og hvor de ligger i forhold til at blive helt eller delvist solgt til nye investorer, i denne analyse.
Læs også Tipsbladets karakterbog for Superligaens grundspil på listen herunder.
LIVE
TransferLIVE: Schmedes taler om Tonni Adamsen
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
MEDIE
Afviser kæmpebud
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
INTERVIEW