Superliga-klub arbejder på pressemeddelelse

AaB oplyser til Tipsbladet, at man arbejder på at kompensere de fans, som kørte forgæves søndag.



Nordjylland blev ramt af et Superliga-chok søndag eftermiddag, da forårspremieren blev afblæst på grund af frost i banen.

Kampens dommer Morten Krogh vurderede, at den frosthårde bane var til fare for spillerne, hvorfor det ikke var forsvarligt at fløjte opgøret i gang.

– Vi skal som dommere vurdere om banen er til fare for spillerne, og i hvert fald en tredjedel af banen er frosthård. Den her beslutning er relativ nem. Den (banen, red.) er til fare for spillerne, og det vil på ingen måde være forsvarligt at sætte kampen i gang, lød det fra Morten Krogh til TV 2 Sport søndag.

Opgøret er siden blevet rykket til den 26. februar, mens der arbejdes på kompensationsløsninger til de fans, som rejste forgæves.

Det oplyser administrerende direktør i AaB, Michael Tuxen Boll, til Tipsbladet.

– Vi er dybt irriterede og ærgerlige over den her situation, så vi er i dialog med Trine Hopp (administrerende direktør i FC Nordsjælland, red.) om, hvordan vi kan bistå og være behjælpelige med at gøre noget. Så vi kigger på nogle løsninger, og det har vi egentlig brugt hele formiddagen på både i forhold til FC Nordsjælland, men også i forhold til vores egne fans.

Trine Hesselund Hopp Møller, administrerende direktør i FC Nordsjælland udtaler følgende.

– Vi gør alt, hvad vi kan, for at vores fans bliver kompenseret, og vi har bedt dem om at indsende deres rejseudgifter til os, og så ser vi på, hvad der er af muligheder.

Michael Tuxen Boll vil ikke til Tipsbladet afsløre, hvilke kompensationsløsninger, man arbejder på, da det vil fremgå i en pressemeddelelse, som AaB selv vil sende ud.

For at vende retur til banen, så oplyste AaB søndag, at den har været opvarmet i to uger op til kampen mod FC Nordsjælland, mens den også har været overdækket, hvilket altså ikke har været nok til at sikre en spilleklar grønsvær.

Men hvori fejlen nøjagtigt ligger, er der ikke klarhed over endnu.

– Vi ved det ikke entydigt, men jeg har et møde med kommunen klokken 14.00, hvor jeg forhåbentlig får en afklaring på, hvad der var tilfældet. Det er ikke godt nok, siger Michael Tuxen Boll, der ikke har været forbi banen siden søndag, og derfor ikke ved, om den er tøet op.

AaB lejer sig som bekendt ind på Aalborg Portland Park, som Michael Tuxen Boll forventer er spilleklar til næste hjemmekamp, og at der derfor var tale om en enlig frostkold svale.





– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Har I tabt sutten, Brøndby?

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

– Han vil være i store problemer

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Danske klubber vil have ham

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’