Nordjylland blev ramt af et Superliga-chok søndag eftermiddag, da forårspremieren blev afblæst på grund af frost i banen.
Kampens dommer Morten Krogh vurderede, at den frosthårde bane var til fare for spillerne, hvorfor det ikke var forsvarligt at fløjte opgøret i gang.
– Vi skal som dommere vurdere om banen er til fare for spillerne, og i hvert fald en tredjedel af banen er frosthård. Den her beslutning er relativ nem. Den (banen, red.) er til fare for spillerne, og det vil på ingen måde være forsvarligt at sætte kampen i gang, lød det fra Morten Krogh til TV 2 Sport søndag.
Opgøret er siden blevet rykket til den 26. februar, mens der arbejdes på kompensationsløsninger til de fans, som rejste forgæves.
Det oplyser administrerende direktør i AaB, Michael Tuxen Boll, til Tipsbladet.
– Vi er dybt irriterede og ærgerlige over den her situation, så vi er i dialog med Trine Hopp (administrerende direktør i FC Nordsjælland, red.) om, hvordan vi kan bistå og være behjælpelige med at gøre noget. Så vi kigger på nogle løsninger, og det har vi egentlig brugt hele formiddagen på både i forhold til FC Nordsjælland, men også i forhold til vores egne fans.
Trine Hesselund Hopp Møller, administrerende direktør i FC Nordsjælland udtaler følgende.
– Vi gør alt, hvad vi kan, for at vores fans bliver kompenseret, og vi har bedt dem om at indsende deres rejseudgifter til os, og så ser vi på, hvad der er af muligheder.
Michael Tuxen Boll vil ikke til Tipsbladet afsløre, hvilke kompensationsløsninger, man arbejder på, da det vil fremgå i en pressemeddelelse, som AaB selv vil sende ud.
For at vende retur til banen, så oplyste AaB søndag, at den har været opvarmet i to uger op til kampen mod FC Nordsjælland, mens den også har været overdækket, hvilket altså ikke har været nok til at sikre en spilleklar grønsvær.
Men hvori fejlen nøjagtigt ligger, er der ikke klarhed over endnu.
– Vi ved det ikke entydigt, men jeg har et møde med kommunen klokken 14.00, hvor jeg forhåbentlig får en afklaring på, hvad der var tilfældet. Det er ikke godt nok, siger Michael Tuxen Boll, der ikke har været forbi banen siden søndag, og derfor ikke ved, om den er tøet op.
AaB lejer sig som bekendt ind på Aalborg Portland Park, som Michael Tuxen Boll forventer er spilleklar til næste hjemmekamp, og at der derfor var tale om en enlig frostkold svale.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
Fyrer landstræner to måneder før VM
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT