Nordjylland blev ramt af et Superliga-chok søndag eftermiddag, da forårspremieren blev afblæst på grund af frost i banen.
Kampens dommer Morten Krogh vurderede, at den frosthårde bane var til fare for spillerne, hvorfor det ikke var forsvarligt at fløjte opgøret i gang.
– Vi skal som dommere vurdere om banen er til fare for spillerne, og i hvert fald en tredjedel af banen er frosthård. Den her beslutning er relativ nem. Den (banen, red.) er til fare for spillerne, og det vil på ingen måde være forsvarligt at sætte kampen i gang, lød det fra Morten Krogh til TV 2 Sport søndag.
Opgøret er siden blevet rykket til den 26. februar, mens der arbejdes på kompensationsløsninger til de fans, som rejste forgæves.
Det oplyser administrerende direktør i AaB, Michael Tuxen Boll, til Tipsbladet.
– Vi er dybt irriterede og ærgerlige over den her situation, så vi er i dialog med Trine Hopp (administrerende direktør i FC Nordsjælland, red.) om, hvordan vi kan bistå og være behjælpelige med at gøre noget. Så vi kigger på nogle løsninger, og det har vi egentlig brugt hele formiddagen på både i forhold til FC Nordsjælland, men også i forhold til vores egne fans.
Trine Hesselund Hopp Møller, administrerende direktør i FC Nordsjælland udtaler følgende.
– Vi gør alt, hvad vi kan, for at vores fans bliver kompenseret, og vi har bedt dem om at indsende deres rejseudgifter til os, og så ser vi på, hvad der er af muligheder.
Michael Tuxen Boll vil ikke til Tipsbladet afsløre, hvilke kompensationsløsninger, man arbejder på, da det vil fremgå i en pressemeddelelse, som AaB selv vil sende ud.
For at vende retur til banen, så oplyste AaB søndag, at den har været opvarmet i to uger op til kampen mod FC Nordsjælland, mens den også har været overdækket, hvilket altså ikke har været nok til at sikre en spilleklar grønsvær.
Men hvori fejlen nøjagtigt ligger, er der ikke klarhed over endnu.
– Vi ved det ikke entydigt, men jeg har et møde med kommunen klokken 14.00, hvor jeg forhåbentlig får en afklaring på, hvad der var tilfældet. Det er ikke godt nok, siger Michael Tuxen Boll, der ikke har været forbi banen siden søndag, og derfor ikke ved, om den er tøet op.
AaB lejer sig som bekendt ind på Aalborg Portland Park, som Michael Tuxen Boll forventer er spilleklar til næste hjemmekamp, og at der derfor var tale om en enlig frostkold svale.
LIVE
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Portugal – Spanien
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
TIPSBLADET SPECIAL