Superliga-klub arbejder på pressemeddelelse

AaB oplyser til Tipsbladet, at man arbejder på at kompensere de fans, som kørte forgæves søndag.



Nordjylland blev ramt af et Superliga-chok søndag eftermiddag, da forårspremieren blev afblæst på grund af frost i banen.

Kampens dommer Morten Krogh vurderede, at den frosthårde bane var til fare for spillerne, hvorfor det ikke var forsvarligt at fløjte opgøret i gang.

– Vi skal som dommere vurdere om banen er til fare for spillerne, og i hvert fald en tredjedel af banen er frosthård. Den her beslutning er relativ nem. Den (banen, red.) er til fare for spillerne, og det vil på ingen måde være forsvarligt at sætte kampen i gang, lød det fra Morten Krogh til TV 2 Sport søndag.

Opgøret er siden blevet rykket til den 26. februar, mens der arbejdes på kompensationsløsninger til de fans, som rejste forgæves.

Det oplyser administrerende direktør i AaB, Michael Tuxen Boll, til Tipsbladet.

– Vi er dybt irriterede og ærgerlige over den her situation, så vi er i dialog med Trine Hopp (administrerende direktør i FC Nordsjælland, red.) om, hvordan vi kan bistå og være behjælpelige med at gøre noget. Så vi kigger på nogle løsninger, og det har vi egentlig brugt hele formiddagen på både i forhold til FC Nordsjælland, men også i forhold til vores egne fans.

Trine Hesselund Hopp Møller, administrerende direktør i FC Nordsjælland udtaler følgende.

– Vi gør alt, hvad vi kan, for at vores fans bliver kompenseret, og vi har bedt dem om at indsende deres rejseudgifter til os, og så ser vi på, hvad der er af muligheder.

Michael Tuxen Boll vil ikke til Tipsbladet afsløre, hvilke kompensationsløsninger, man arbejder på, da det vil fremgå i en pressemeddelelse, som AaB selv vil sende ud.

For at vende retur til banen, så oplyste AaB søndag, at den har været opvarmet i to uger op til kampen mod FC Nordsjælland, mens den også har været overdækket, hvilket altså ikke har været nok til at sikre en spilleklar grønsvær.

Men hvori fejlen nøjagtigt ligger, er der ikke klarhed over endnu.

– Vi ved det ikke entydigt, men jeg har et møde med kommunen klokken 14.00, hvor jeg forhåbentlig får en afklaring på, hvad der var tilfældet. Det er ikke godt nok, siger Michael Tuxen Boll, der ikke har været forbi banen siden søndag, og derfor ikke ved, om den er tøet op.

AaB lejer sig som bekendt ind på Aalborg Portland Park, som Michael Tuxen Boll forventer er spilleklar til næste hjemmekamp, og at der derfor var tale om en enlig frostkold svale.





LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

“Du er en fucking maskine!”

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Mexico – England

Skyder stor FCM-historie ned

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Storklub forhørte sig på FCK-boss