Nordjylland blev ramt af et Superliga-chok søndag eftermiddag, da forårspremieren blev afblæst på grund af frost i banen.
Kampens dommer Morten Krogh vurderede, at den frosthårde bane var til fare for spillerne, hvorfor det ikke var forsvarligt at fløjte opgøret i gang.
– Vi skal som dommere vurdere om banen er til fare for spillerne, og i hvert fald en tredjedel af banen er frosthård. Den her beslutning er relativ nem. Den (banen, red.) er til fare for spillerne, og det vil på ingen måde være forsvarligt at sætte kampen i gang, lød det fra Morten Krogh til TV 2 Sport søndag.
Opgøret er siden blevet rykket til den 26. februar, mens der arbejdes på kompensationsløsninger til de fans, som rejste forgæves.
Det oplyser administrerende direktør i AaB, Michael Tuxen Boll, til Tipsbladet.
– Vi er dybt irriterede og ærgerlige over den her situation, så vi er i dialog med Trine Hopp (administrerende direktør i FC Nordsjælland, red.) om, hvordan vi kan bistå og være behjælpelige med at gøre noget. Så vi kigger på nogle løsninger, og det har vi egentlig brugt hele formiddagen på både i forhold til FC Nordsjælland, men også i forhold til vores egne fans.
Trine Hesselund Hopp Møller, administrerende direktør i FC Nordsjælland udtaler følgende.
– Vi gør alt, hvad vi kan, for at vores fans bliver kompenseret, og vi har bedt dem om at indsende deres rejseudgifter til os, og så ser vi på, hvad der er af muligheder.
Michael Tuxen Boll vil ikke til Tipsbladet afsløre, hvilke kompensationsløsninger, man arbejder på, da det vil fremgå i en pressemeddelelse, som AaB selv vil sende ud.
For at vende retur til banen, så oplyste AaB søndag, at den har været opvarmet i to uger op til kampen mod FC Nordsjælland, mens den også har været overdækket, hvilket altså ikke har været nok til at sikre en spilleklar grønsvær.
Men hvori fejlen nøjagtigt ligger, er der ikke klarhed over endnu.
– Vi ved det ikke entydigt, men jeg har et møde med kommunen klokken 14.00, hvor jeg forhåbentlig får en afklaring på, hvad der var tilfældet. Det er ikke godt nok, siger Michael Tuxen Boll, der ikke har været forbi banen siden søndag, og derfor ikke ved, om den er tøet op.
AaB lejer sig som bekendt ind på Aalborg Portland Park, som Michael Tuxen Boll forventer er spilleklar til næste hjemmekamp, og at der derfor var tale om en enlig frostkold svale.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
OPTAKT
Liverpool – Brentford
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Færdig som cheftræner i Real Madrid
KARAKTERER