Flirten mellem Lyngby BK og Gylfi Sigurdsson har stået på de seneste mange uger.
Nu rykker det for alvor tæt på, da den islandske stjerne er landet i Danmark, hvor han har fået foretaget flere fysiske tests, inden han efter alt at dømme kan kalde sig Lyngby-spiller.
Lyngby BK oplyser således i en pressemeddelelse, at man har indgået en mundtlig aftale med den islandske stjernespiller om, at han skal spille hos Superliga-klubben.
– Vi har været i dialog med Gylfi i knap 14 dage, og i den proces har vi fundet en fælles interesse i, at Gylfi skal blive Lyngby-spiller. Vi har en mundtlig aftale og plan på nuværende tidspunkt, men der er mange ting, som fortsat skal falde i hak, siger sportsdirektør, Nicas Kjeldsen, og tilføjer.
– Herunder, at vi skal have et overblik over hans skade og fysiske forfatning efter en lang periode uden kamp og organiseret træning. Så der kommer til at gå noget tid endnu, før alt eventuelt er på plads.
Gylfi Sigurdsson har de seneste to år været klubløs, da han er blevet anklaget for et seksuelt overgreb, som man ikke har kunnet finde tiltrækkeligt med beviser på til at rejse en sag.
Derfor er den snart 34-årige midtbanespiller igen klar til at snøre fodboldstøvlerne, og det bliver efter alt at dømme i Lyngby BK. Og det er altså ikke hvem som helst, som med al sandsynlighed bliver spydspids for den islandske satsning i Lyngby.
318 Premier League-kampe står islændingen noteret for med 67 scoringer og 52 assister til følge. I 2017 blev han også handlet for omkring 372 millioner kroner fra Swansea til Everton, mens han også har repræsenteret Tottenham i Premier League.
Desuden står han noteret for 78 islandske landskampe, hvor han har scoret 25 gange. Og med sådan et cv, som også tæller mange flere meritter, så bevæger han sig helt op i toppen af hierakiet blandt de største stjerner, som nogensinde har betrådt Superligaens græs.
Lyngby BK har fået en fornuftig start på sæsonen, hvor man indtager Superligaens syvendeplads efter fem spillerunder. Nu får man formentlig en vaskeægte verdensstjerne til at hjælpe med at sikre De Kongeblå endnu en sæson i Danmarks bedste fodboldrække.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Iran kommer med krav før VM
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Hjulmand og co. taber stort skridt
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
