Flirten mellem Lyngby BK og Gylfi Sigurdsson har stået på de seneste mange uger.
Nu rykker det for alvor tæt på, da den islandske stjerne er landet i Danmark, hvor han har fået foretaget flere fysiske tests, inden han efter alt at dømme kan kalde sig Lyngby-spiller.
Lyngby BK oplyser således i en pressemeddelelse, at man har indgået en mundtlig aftale med den islandske stjernespiller om, at han skal spille hos Superliga-klubben.
– Vi har været i dialog med Gylfi i knap 14 dage, og i den proces har vi fundet en fælles interesse i, at Gylfi skal blive Lyngby-spiller. Vi har en mundtlig aftale og plan på nuværende tidspunkt, men der er mange ting, som fortsat skal falde i hak, siger sportsdirektør, Nicas Kjeldsen, og tilføjer.
– Herunder, at vi skal have et overblik over hans skade og fysiske forfatning efter en lang periode uden kamp og organiseret træning. Så der kommer til at gå noget tid endnu, før alt eventuelt er på plads.
Gylfi Sigurdsson har de seneste to år været klubløs, da han er blevet anklaget for et seksuelt overgreb, som man ikke har kunnet finde tiltrækkeligt med beviser på til at rejse en sag.
Derfor er den snart 34-årige midtbanespiller igen klar til at snøre fodboldstøvlerne, og det bliver efter alt at dømme i Lyngby BK. Og det er altså ikke hvem som helst, som med al sandsynlighed bliver spydspids for den islandske satsning i Lyngby.
318 Premier League-kampe står islændingen noteret for med 67 scoringer og 52 assister til følge. I 2017 blev han også handlet for omkring 372 millioner kroner fra Swansea til Everton, mens han også har repræsenteret Tottenham i Premier League.
Desuden står han noteret for 78 islandske landskampe, hvor han har scoret 25 gange. Og med sådan et cv, som også tæller mange flere meritter, så bevæger han sig helt op i toppen af hierakiet blandt de største stjerner, som nogensinde har betrådt Superligaens græs.
Lyngby BK har fået en fornuftig start på sæsonen, hvor man indtager Superligaens syvendeplads efter fem spillerunder. Nu får man formentlig en vaskeægte verdensstjerne til at hjælpe med at sikre De Kongeblå endnu en sæson i Danmarks bedste fodboldrække.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Iran kommer med krav før VM
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TOPNYHED
