Flirten mellem Lyngby BK og Gylfi Sigurdsson har stået på de seneste mange uger.
Nu rykker det for alvor tæt på, da den islandske stjerne er landet i Danmark, hvor han har fået foretaget flere fysiske tests, inden han efter alt at dømme kan kalde sig Lyngby-spiller.
Lyngby BK oplyser således i en pressemeddelelse, at man har indgået en mundtlig aftale med den islandske stjernespiller om, at han skal spille hos Superliga-klubben.
– Vi har været i dialog med Gylfi i knap 14 dage, og i den proces har vi fundet en fælles interesse i, at Gylfi skal blive Lyngby-spiller. Vi har en mundtlig aftale og plan på nuværende tidspunkt, men der er mange ting, som fortsat skal falde i hak, siger sportsdirektør, Nicas Kjeldsen, og tilføjer.
– Herunder, at vi skal have et overblik over hans skade og fysiske forfatning efter en lang periode uden kamp og organiseret træning. Så der kommer til at gå noget tid endnu, før alt eventuelt er på plads.
Gylfi Sigurdsson har de seneste to år været klubløs, da han er blevet anklaget for et seksuelt overgreb, som man ikke har kunnet finde tiltrækkeligt med beviser på til at rejse en sag.
Derfor er den snart 34-årige midtbanespiller igen klar til at snøre fodboldstøvlerne, og det bliver efter alt at dømme i Lyngby BK. Og det er altså ikke hvem som helst, som med al sandsynlighed bliver spydspids for den islandske satsning i Lyngby.
318 Premier League-kampe står islændingen noteret for med 67 scoringer og 52 assister til følge. I 2017 blev han også handlet for omkring 372 millioner kroner fra Swansea til Everton, mens han også har repræsenteret Tottenham i Premier League.
Desuden står han noteret for 78 islandske landskampe, hvor han har scoret 25 gange. Og med sådan et cv, som også tæller mange flere meritter, så bevæger han sig helt op i toppen af hierakiet blandt de største stjerner, som nogensinde har betrådt Superligaens græs.
Lyngby BK har fået en fornuftig start på sæsonen, hvor man indtager Superligaens syvendeplads efter fem spillerunder. Nu får man formentlig en vaskeægte verdensstjerne til at hjælpe med at sikre De Kongeblå endnu en sæson i Danmarks bedste fodboldrække.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
AGF tilbage på førstepladsen
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
Lyngby går alene i front
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
