Flirten mellem Lyngby BK og Gylfi Sigurdsson har stået på de seneste mange uger.
Nu rykker det for alvor tæt på, da den islandske stjerne er landet i Danmark, hvor han har fået foretaget flere fysiske tests, inden han efter alt at dømme kan kalde sig Lyngby-spiller.
Lyngby BK oplyser således i en pressemeddelelse, at man har indgået en mundtlig aftale med den islandske stjernespiller om, at han skal spille hos Superliga-klubben.
– Vi har været i dialog med Gylfi i knap 14 dage, og i den proces har vi fundet en fælles interesse i, at Gylfi skal blive Lyngby-spiller. Vi har en mundtlig aftale og plan på nuværende tidspunkt, men der er mange ting, som fortsat skal falde i hak, siger sportsdirektør, Nicas Kjeldsen, og tilføjer.
– Herunder, at vi skal have et overblik over hans skade og fysiske forfatning efter en lang periode uden kamp og organiseret træning. Så der kommer til at gå noget tid endnu, før alt eventuelt er på plads.
Gylfi Sigurdsson har de seneste to år været klubløs, da han er blevet anklaget for et seksuelt overgreb, som man ikke har kunnet finde tiltrækkeligt med beviser på til at rejse en sag.
Derfor er den snart 34-årige midtbanespiller igen klar til at snøre fodboldstøvlerne, og det bliver efter alt at dømme i Lyngby BK. Og det er altså ikke hvem som helst, som med al sandsynlighed bliver spydspids for den islandske satsning i Lyngby.
318 Premier League-kampe står islændingen noteret for med 67 scoringer og 52 assister til følge. I 2017 blev han også handlet for omkring 372 millioner kroner fra Swansea til Everton, mens han også har repræsenteret Tottenham i Premier League.
Desuden står han noteret for 78 islandske landskampe, hvor han har scoret 25 gange. Og med sådan et cv, som også tæller mange flere meritter, så bevæger han sig helt op i toppen af hierakiet blandt de største stjerner, som nogensinde har betrådt Superligaens græs.
Lyngby BK har fået en fornuftig start på sæsonen, hvor man indtager Superligaens syvendeplads efter fem spillerunder. Nu får man formentlig en vaskeægte verdensstjerne til at hjælpe med at sikre De Kongeblå endnu en sæson i Danmarks bedste fodboldrække.
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Klart ønske fra Ruben Amorim
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Forlænger med to Superliga-talenter
City-ejer sælger klub
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
