Flirten mellem Lyngby BK og Gylfi Sigurdsson har stået på de seneste mange uger.
Nu rykker det for alvor tæt på, da den islandske stjerne er landet i Danmark, hvor han har fået foretaget flere fysiske tests, inden han efter alt at dømme kan kalde sig Lyngby-spiller.
Lyngby BK oplyser således i en pressemeddelelse, at man har indgået en mundtlig aftale med den islandske stjernespiller om, at han skal spille hos Superliga-klubben.
– Vi har været i dialog med Gylfi i knap 14 dage, og i den proces har vi fundet en fælles interesse i, at Gylfi skal blive Lyngby-spiller. Vi har en mundtlig aftale og plan på nuværende tidspunkt, men der er mange ting, som fortsat skal falde i hak, siger sportsdirektør, Nicas Kjeldsen, og tilføjer.
– Herunder, at vi skal have et overblik over hans skade og fysiske forfatning efter en lang periode uden kamp og organiseret træning. Så der kommer til at gå noget tid endnu, før alt eventuelt er på plads.
Gylfi Sigurdsson har de seneste to år været klubløs, da han er blevet anklaget for et seksuelt overgreb, som man ikke har kunnet finde tiltrækkeligt med beviser på til at rejse en sag.
Derfor er den snart 34-årige midtbanespiller igen klar til at snøre fodboldstøvlerne, og det bliver efter alt at dømme i Lyngby BK. Og det er altså ikke hvem som helst, som med al sandsynlighed bliver spydspids for den islandske satsning i Lyngby.
318 Premier League-kampe står islændingen noteret for med 67 scoringer og 52 assister til følge. I 2017 blev han også handlet for omkring 372 millioner kroner fra Swansea til Everton, mens han også har repræsenteret Tottenham i Premier League.
Desuden står han noteret for 78 islandske landskampe, hvor han har scoret 25 gange. Og med sådan et cv, som også tæller mange flere meritter, så bevæger han sig helt op i toppen af hierakiet blandt de største stjerner, som nogensinde har betrådt Superligaens græs.
Lyngby BK har fået en fornuftig start på sæsonen, hvor man indtager Superligaens syvendeplads efter fem spillerunder. Nu får man formentlig en vaskeægte verdensstjerne til at hjælpe med at sikre De Kongeblå endnu en sæson i Danmarks bedste fodboldrække.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Riemer reagerer på stor landsholdschok
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
