Superliga-klub indgår aftale med kæmpestjerne

Lyngby BK fortæller i en pressemeddelelse, at man har indgået en mundtlig aftale med stjernespilleren Gylfi Sigurdsson.



Flirten mellem Lyngby BK og Gylfi Sigurdsson har stået på de seneste mange uger.

Nu rykker det for alvor tæt på, da den islandske stjerne er landet i Danmark, hvor han har fået foretaget flere fysiske tests, inden han efter alt at dømme kan kalde sig Lyngby-spiller.

Lyngby BK oplyser således i en pressemeddelelse, at man har indgået en mundtlig aftale med den islandske stjernespiller om, at han skal spille hos Superliga-klubben.

– Vi har været i dialog med Gylfi i knap 14 dage, og i den proces har vi fundet en fælles interesse i, at Gylfi skal blive Lyngby-spiller. Vi har en mundtlig aftale og plan på nuværende tidspunkt, men der er mange ting, som fortsat skal falde i hak, siger sportsdirektør, Nicas Kjeldsen, og tilføjer.

– Herunder, at vi skal have et overblik over hans skade og fysiske forfatning efter en lang periode uden kamp og organiseret træning. Så der kommer til at gå noget tid endnu, før alt eventuelt er på plads.

Gylfi Sigurdsson har de seneste to år været klubløs, da han er blevet anklaget for et seksuelt overgreb, som man ikke har kunnet finde tiltrækkeligt med beviser på til at rejse en sag.

Derfor er den snart 34-årige midtbanespiller igen klar til at snøre fodboldstøvlerne, og det bliver efter alt at dømme i Lyngby BK. Og det er altså ikke hvem som helst, som med al sandsynlighed bliver spydspids for den islandske satsning i Lyngby.

318 Premier League-kampe står islændingen noteret for med 67 scoringer og 52 assister til følge. I 2017 blev han også handlet for omkring 372 millioner kroner fra Swansea til Everton, mens han også har repræsenteret Tottenham i Premier League.

Desuden står han noteret for 78 islandske landskampe, hvor han har scoret 25 gange. Og med sådan et cv, som også tæller mange flere meritter, så bevæger han sig helt op i toppen af hierakiet blandt de største stjerner, som nogensinde har betrådt Superligaens græs.

Lyngby BK har fået en fornuftig start på sæsonen, hvor man indtager Superligaens syvendeplads efter fem spillerunder. Nu får man formentlig en vaskeægte verdensstjerne til at hjælpe med at sikre De Kongeblå endnu en sæson i Danmarks bedste fodboldrække.





LIVE

TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Hemmelig samtale med storklub

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

– Det er meget svært for Nørgaard

Dyr dansk bomber til Everton?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCM uden syv mand mod Brann

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

FC København tjente millioner tirsdag aften

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Kontramelding om transfer

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Angriber meldes tæt på

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Brøndby-transfer glippet

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Store ord om Roony Bardghji