Superliga-klub jagter ghanesisk stortalent

Prince Kwabena Adu har tidligere været med på The Guardians top 60-liste over største talenter i verden. Han er et varmt emne hos dansk Superliga-klub.



Navnet Prince Kwabena Adu siger måske ikke den danske fodboldtilhænger det helt store, men det kan det måske komme til i fremtiden. 

Således er den danske klub Randers FC interesseret i at hente den blot 18-årige ghaneser, der har et stort navn i hjemlandet.

Klubben bekræfter over for tipsbladet.dk, at man snakker med hans agent om mulighederne for at hente ham, og at der stadig er en løbende dialog omkring et muligt skifte.

Tidligere onsdag skrev det ghanesiske medie FootballMadeInGhana.com ellers, at Randers er tæt på at hente angriberen, og at han snart flyver til Danmark for at diskutere de personlige detaljer. Aftalen er dog ikke så tæt på at blive en realitet, som mediet beretter. 

Han kan hentes kvit og frit, da han er uden kontrakt, efter denne i sommer løb ud med hans tidligere klub Bechem United FC. Han har ikke været i aktion i denne sæson, da den ghanesiske Premier League først starter i slutningen af oktober.

Han er et af de største talenter i Ghana, og hypen nåede et højdepunkt sidste år, da det anerkendte engelske medie The Guardian placerede ham blandt de 60 største talenter i verden. Det gjorde de på baggrund af en debutsæson, hvor han som 16-årig scorede otte ligamål i 14 kampe for Bechem United FC. Uheldigvis for ham blev sæsonen afbrudt af coronapandemien.

Det høje niveau førte også til, at han i november sidste år blev udtaget til det ghanesiske landshold til to kampe mod Sudan. Han fik dog ikke debut, og siden har han også været ramt af en ledbåndsskade, som har bremset hans udvikling, og som holdt ham ude stort set i hele sidste sæson. Det er også en skade, som han er blevet opereret for. 

I seneste tid har spillere fra Ghana haft stor succes i Superligaen. Kamaldeen Sulemana og Mohammed Kudus stårt klarest i erindringen.

Prince Kwabena Adu spillede i sidste sæson syv kampe i den bedste række, men scorede blot et enkelt mål. Han fyldte 18 år sidste torsdag.





De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Frustreret Premier League-dansker vil væk

I svime over Oscar Schwartau

Johannes Hoff Thorup er på listen

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Dansk træner lander job i portugisisk klub

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Store navne kan forlade Brøndby IF

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Intet aftryk!

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub

Chelsea og Newcastle delte efter comeback