Superliga-klub jagter ghanesisk stortalent

Prince Kwabena Adu har tidligere været med på The Guardians top 60-liste over største talenter i verden. Han er et varmt emne hos dansk Superliga-klub.



Navnet Prince Kwabena Adu siger måske ikke den danske fodboldtilhænger det helt store, men det kan det måske komme til i fremtiden. 

Således er den danske klub Randers FC interesseret i at hente den blot 18-årige ghaneser, der har et stort navn i hjemlandet.

Klubben bekræfter over for tipsbladet.dk, at man snakker med hans agent om mulighederne for at hente ham, og at der stadig er en løbende dialog omkring et muligt skifte.

Tidligere onsdag skrev det ghanesiske medie FootballMadeInGhana.com ellers, at Randers er tæt på at hente angriberen, og at han snart flyver til Danmark for at diskutere de personlige detaljer. Aftalen er dog ikke så tæt på at blive en realitet, som mediet beretter. 

Han kan hentes kvit og frit, da han er uden kontrakt, efter denne i sommer løb ud med hans tidligere klub Bechem United FC. Han har ikke været i aktion i denne sæson, da den ghanesiske Premier League først starter i slutningen af oktober.

Han er et af de største talenter i Ghana, og hypen nåede et højdepunkt sidste år, da det anerkendte engelske medie The Guardian placerede ham blandt de 60 største talenter i verden. Det gjorde de på baggrund af en debutsæson, hvor han som 16-årig scorede otte ligamål i 14 kampe for Bechem United FC. Uheldigvis for ham blev sæsonen afbrudt af coronapandemien.

Det høje niveau førte også til, at han i november sidste år blev udtaget til det ghanesiske landshold til to kampe mod Sudan. Han fik dog ikke debut, og siden har han også været ramt af en ledbåndsskade, som har bremset hans udvikling, og som holdt ham ude stort set i hele sidste sæson. Det er også en skade, som han er blevet opereret for. 

I seneste tid har spillere fra Ghana haft stor succes i Superligaen. Kamaldeen Sulemana og Mohammed Kudus stårt klarest i erindringen.

Prince Kwabena Adu spillede i sidste sæson syv kampe i den bedste række, men scorede blot et enkelt mål. Han fyldte 18 år sidste torsdag.



Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– De skal skille sig af med ham!

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Randers FC – AGF

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Trækker overskrifter i Sydkorea

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Danskerscoringerne væltede ind

De er klar til at købe Mohamed Salah

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Kæmpe triumf for Frank

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Dansk bomber i tårevædet afsked

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Stjerner sender besked til Froholdt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag