Navnet Prince Kwabena Adu siger måske ikke den danske fodboldtilhænger det helt store, men det kan det måske komme til i fremtiden.
Således er den danske klub Randers FC interesseret i at hente den blot 18-årige ghaneser, der har et stort navn i hjemlandet.
Klubben bekræfter over for tipsbladet.dk, at man snakker med hans agent om mulighederne for at hente ham, og at der stadig er en løbende dialog omkring et muligt skifte.
Tidligere onsdag skrev det ghanesiske medie FootballMadeInGhana.com ellers, at Randers er tæt på at hente angriberen, og at han snart flyver til Danmark for at diskutere de personlige detaljer. Aftalen er dog ikke så tæt på at blive en realitet, som mediet beretter.
Han kan hentes kvit og frit, da han er uden kontrakt, efter denne i sommer løb ud med hans tidligere klub Bechem United FC. Han har ikke været i aktion i denne sæson, da den ghanesiske Premier League først starter i slutningen af oktober.
Han er et af de største talenter i Ghana, og hypen nåede et højdepunkt sidste år, da det anerkendte engelske medie The Guardian placerede ham blandt de 60 største talenter i verden. Det gjorde de på baggrund af en debutsæson, hvor han som 16-årig scorede otte ligamål i 14 kampe for Bechem United FC. Uheldigvis for ham blev sæsonen afbrudt af coronapandemien.
Det høje niveau førte også til, at han i november sidste år blev udtaget til det ghanesiske landshold til to kampe mod Sudan. Han fik dog ikke debut, og siden har han også været ramt af en ledbåndsskade, som har bremset hans udvikling, og som holdt ham ude stort set i hele sidste sæson. Det er også en skade, som han er blevet opereret for.
I seneste tid har spillere fra Ghana haft stor succes i Superligaen. Kamaldeen Sulemana og Mohammed Kudus stårt klarest i erindringen.
Prince Kwabena Adu spillede i sidste sæson syv kampe i den bedste række, men scorede blot et enkelt mål. Han fyldte 18 år sidste torsdag.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Marokko – Haiti
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
NYHEDER
