Superliga-klub jagter ghanesisk stortalent

Prince Kwabena Adu har tidligere været med på The Guardians top 60-liste over største talenter i verden. Han er et varmt emne hos dansk Superliga-klub.



Navnet Prince Kwabena Adu siger måske ikke den danske fodboldtilhænger det helt store, men det kan det måske komme til i fremtiden. 

Således er den danske klub Randers FC interesseret i at hente den blot 18-årige ghaneser, der har et stort navn i hjemlandet.

Klubben bekræfter over for tipsbladet.dk, at man snakker med hans agent om mulighederne for at hente ham, og at der stadig er en løbende dialog omkring et muligt skifte.

Tidligere onsdag skrev det ghanesiske medie FootballMadeInGhana.com ellers, at Randers er tæt på at hente angriberen, og at han snart flyver til Danmark for at diskutere de personlige detaljer. Aftalen er dog ikke så tæt på at blive en realitet, som mediet beretter. 

Han kan hentes kvit og frit, da han er uden kontrakt, efter denne i sommer løb ud med hans tidligere klub Bechem United FC. Han har ikke været i aktion i denne sæson, da den ghanesiske Premier League først starter i slutningen af oktober.

Han er et af de største talenter i Ghana, og hypen nåede et højdepunkt sidste år, da det anerkendte engelske medie The Guardian placerede ham blandt de 60 største talenter i verden. Det gjorde de på baggrund af en debutsæson, hvor han som 16-årig scorede otte ligamål i 14 kampe for Bechem United FC. Uheldigvis for ham blev sæsonen afbrudt af coronapandemien.

Det høje niveau førte også til, at han i november sidste år blev udtaget til det ghanesiske landshold til to kampe mod Sudan. Han fik dog ikke debut, og siden har han også været ramt af en ledbåndsskade, som har bremset hans udvikling, og som holdt ham ude stort set i hele sidste sæson. Det er også en skade, som han er blevet opereret for. 

I seneste tid har spillere fra Ghana haft stor succes i Superligaen. Kamaldeen Sulemana og Mohammed Kudus stårt klarest i erindringen.

Prince Kwabena Adu spillede i sidste sæson syv kampe i den bedste række, men scorede blot et enkelt mål. Han fyldte 18 år sidste torsdag.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Vejle får fredagstæv i Farum

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Man Utd-stjerne hylder Amorim

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Høgh hyldes af UEFA

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

OB straffer angriber

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Den første i næsten 40 år

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Færdig i FC Midtjylland?

Monstertransfer? Han koster 690 millioner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Medie peger på FC København

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Vild udtalelse om Nathan Trott

Samler informationer om FCK’er

Arsenal skuffer mod bundprop

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes