Superliga-klub præsenterer kæmpe overskud

Superliga-klubben Silkeborg IF kom ud af 2022 med et overskud på 82,9 millioner kroner.



Det var ikke kun på banen, at Silkeborg IF excellerede. Det gjorde klubben også uden for kridtstregerne.

Silkeborg IF har netop meddelt til fondsbørsen, at man i 2022 havde et overskud på 82,9 millioner kroner før skat.

Det skyldes blandt andet, at man i 2022 i efteråret spillede i Conference League-gruppespillet samt at man i 2022 havde et plus på 42,4 millioner kroner i transfer. Silkeborg IF solgte Rasmus Carstensen og Nicolai Vallys.

Og så er man dygtig til mursten og driver Papirfabrikken, hvor der er forskellige lejemål og hotel. Det giver overskud på millioner næsten hvert eneste år – således også i 2022.

Klubbens store overskud betyder nu også, at man har en egenkapital på hele 315,8 millioner kroner. Det er – sagt på godt jysk – en sund egenkapital.

– Vi rutter normalt ikke med superlativerne i vores finansielle udmeldinger, og der skal en del til, før vi kalder vores resultat for ”meget tilfredsstillende”. Det kan dog ikke være anderledes i forhold til regnskabsåret 2022, hvor vi realiserede et historisk rekordresultat, siger administrerende direktør Kent Madsen i en pressemeddelelse og forklarer senere:

– Der er i forhold til både fodbold- og ejendomssegmentet tale om nogle enkeltstående begivenheder, som hver især har bidraget særdeles positivt til resultatet. I fodboldforretningen har vi realiseret flere rekordsalg, vi erobrede de første medaljer i 21 år, og vi kvalificerede os til europæisk gruppespil, hvor vi ud over meget store oplevelser også fik en god økonomi ud af deltagelsen.

– Vi satte en all time-rekord for tilskuergennemsnittet, og vi glæder os over en flot tilstrømning af nye og fastholdelse af stort set alle sponsorer, mens også TV-indtægterne er på et helt nyt niveau.

– Ejendomssegmentet har igen realiseret en stabil og stærk indtjening til koncernen med et resultat på hele 43,3 millioner kroner, hvilket ud over den almindelige drift med fuld udlejning blev positivt påvirket af en kursgevinst ved konvertering af realkreditlån. Koncernen har således i 2022 omlagt den hidtidige bankgæld til realkreditgæld, og der er pr. balancedagen ikke længere bankbelåning.

Silkeborg IF forventer i 2023 et resultat i intervallet 0 til 10 millioner kroner.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Medier fælder dom over Dorgu

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Trist melding om Emil Højlund

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Stor hæder til Suzuki

Her er Superligaens bedste stadion

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Lurer på dyr dansk stjerne

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’