Det var ikke kun på banen, at Silkeborg IF excellerede. Det gjorde klubben også uden for kridtstregerne.
Silkeborg IF har netop meddelt til fondsbørsen, at man i 2022 havde et overskud på 82,9 millioner kroner før skat.
Det skyldes blandt andet, at man i 2022 i efteråret spillede i Conference League-gruppespillet samt at man i 2022 havde et plus på 42,4 millioner kroner i transfer. Silkeborg IF solgte Rasmus Carstensen og Nicolai Vallys.
Og så er man dygtig til mursten og driver Papirfabrikken, hvor der er forskellige lejemål og hotel. Det giver overskud på millioner næsten hvert eneste år – således også i 2022.
Klubbens store overskud betyder nu også, at man har en egenkapital på hele 315,8 millioner kroner. Det er – sagt på godt jysk – en sund egenkapital.
– Vi rutter normalt ikke med superlativerne i vores finansielle udmeldinger, og der skal en del til, før vi kalder vores resultat for ”meget tilfredsstillende”. Det kan dog ikke være anderledes i forhold til regnskabsåret 2022, hvor vi realiserede et historisk rekordresultat, siger administrerende direktør Kent Madsen i en pressemeddelelse og forklarer senere:
– Der er i forhold til både fodbold- og ejendomssegmentet tale om nogle enkeltstående begivenheder, som hver især har bidraget særdeles positivt til resultatet. I fodboldforretningen har vi realiseret flere rekordsalg, vi erobrede de første medaljer i 21 år, og vi kvalificerede os til europæisk gruppespil, hvor vi ud over meget store oplevelser også fik en god økonomi ud af deltagelsen.
– Vi satte en all time-rekord for tilskuergennemsnittet, og vi glæder os over en flot tilstrømning af nye og fastholdelse af stort set alle sponsorer, mens også TV-indtægterne er på et helt nyt niveau.
– Ejendomssegmentet har igen realiseret en stabil og stærk indtjening til koncernen med et resultat på hele 43,3 millioner kroner, hvilket ud over den almindelige drift med fuld udlejning blev positivt påvirket af en kursgevinst ved konvertering af realkreditlån. Koncernen har således i 2022 omlagt den hidtidige bankgæld til realkreditgæld, og der er pr. balancedagen ikke længere bankbelåning.
Silkeborg IF forventer i 2023 et resultat i intervallet 0 til 10 millioner kroner.
MEDIE
Manchester United rasende
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
Albert Grønbæk skifter agent
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Hård kritik af FC København-stjerne
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
Aldrig set før
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
