Det var ikke kun på banen, at Silkeborg IF excellerede. Det gjorde klubben også uden for kridtstregerne.
Silkeborg IF har netop meddelt til fondsbørsen, at man i 2022 havde et overskud på 82,9 millioner kroner før skat.
Det skyldes blandt andet, at man i 2022 i efteråret spillede i Conference League-gruppespillet samt at man i 2022 havde et plus på 42,4 millioner kroner i transfer. Silkeborg IF solgte Rasmus Carstensen og Nicolai Vallys.
Og så er man dygtig til mursten og driver Papirfabrikken, hvor der er forskellige lejemål og hotel. Det giver overskud på millioner næsten hvert eneste år – således også i 2022.
Klubbens store overskud betyder nu også, at man har en egenkapital på hele 315,8 millioner kroner. Det er – sagt på godt jysk – en sund egenkapital.
– Vi rutter normalt ikke med superlativerne i vores finansielle udmeldinger, og der skal en del til, før vi kalder vores resultat for ”meget tilfredsstillende”. Det kan dog ikke være anderledes i forhold til regnskabsåret 2022, hvor vi realiserede et historisk rekordresultat, siger administrerende direktør Kent Madsen i en pressemeddelelse og forklarer senere:
– Der er i forhold til både fodbold- og ejendomssegmentet tale om nogle enkeltstående begivenheder, som hver især har bidraget særdeles positivt til resultatet. I fodboldforretningen har vi realiseret flere rekordsalg, vi erobrede de første medaljer i 21 år, og vi kvalificerede os til europæisk gruppespil, hvor vi ud over meget store oplevelser også fik en god økonomi ud af deltagelsen.
– Vi satte en all time-rekord for tilskuergennemsnittet, og vi glæder os over en flot tilstrømning af nye og fastholdelse af stort set alle sponsorer, mens også TV-indtægterne er på et helt nyt niveau.
– Ejendomssegmentet har igen realiseret en stabil og stærk indtjening til koncernen med et resultat på hele 43,3 millioner kroner, hvilket ud over den almindelige drift med fuld udlejning blev positivt påvirket af en kursgevinst ved konvertering af realkreditlån. Koncernen har således i 2022 omlagt den hidtidige bankgæld til realkreditgæld, og der er pr. balancedagen ikke længere bankbelåning.
Silkeborg IF forventer i 2023 et resultat i intervallet 0 til 10 millioner kroner.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT