Det går ikke godt for Vejle Boldklub på fodboldbanen, men regnskaberne ser finde ud i Nørreskoven.
Vejle Boldklub kom ud af regnskabsåret 2021 med et overskud på 8,2 millioner kroner efter skat. Resultatet er 15 millioner kroner bedre end sidste år, hvor Vejle havde et underskud på mere end syv millioner. Det er især salget af Wahid Faghir til VfB Stuttgart, der har vendt minus til plus.
De sorte tal på bundlinjen vækker naturligvis glæde hos administrerende direktør Henrik Tønder.
– Vi lever med årsregnskabet op til vores ambition om at være en klub med balance i indtægter og udgifter, og resultatet for 2021 er et solidt et af slagsen, hvor Vejle Boldklub samtidig har investeret i forskellige kerneområder af forretningen. Vi har investeret kommercielt i en ny lounge, i det kommercielle set-up, i talentafdelingen og i den sportslige afdeling. Investeringer, der skal bidrage til klubbens virke i de kommende år, siger han og fortsætter:
– Vejle Boldklub er vokset på de kommercielle indtægter, og kigger man på den rejse, som klubben har været på under det nye ejerskab, så er vi igennem den sidste håndfuld år lykkedes med den mission, der blev planlagt for de første fem sæsoner, nemlig at skabe en bæredygtig forretning over denne periode. Det er på alle måder et stærkere Vejle Boldklub i dag fra talentafdeling til førstehold.
– Samtidig har Vejle Boldklub taget store skridt som organisation og har i dag et stærkt kommercielt og sportsligt set-up med fantastiske rammer, ligesom opbakningen fra partnere og fans har været enestående. Det har absolut ikke været nemt at nå hertil, og vi er ikke i mål endnu, for vi ser os selv som en del af den bedste række i dansk klubfodbold. Vi skal blive ved med at bygge på, så vi fortsætter med at holde snuden i sporet, slutter Henrik Tønder.
Før det kommende slutspil er Vejle Boldklub nummer 11 i Superligaen og ligger dermed til nedrykning. Holdet har fem point op til FC Nordsjælland på den rigtige side af stregen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
