Superliga-klub præsenterer ny målmand

SønderjyskE forstærker målmandsteamet med 25-årig keeper.



SønderjyskE har skrevet en kontrakt med den tidligere Jammerbugt-målmand Benjamin Schubert, der har været transferfri siden årsskiftet. 25-årige Schubert har underskrevet en aftale frem til sommer.

I SønderjyskE skal Benjamin Schubert indgå i målmandsteamet sammen med Lawrence Thomas og Nicolai Flø, og man må formode, at han er hentet ind som tredjevalg.

– Vi har ønsket at tilknytte endnu en målmand til vores i forvejen stærke målmandsteam, så vi har tre målmænd til rådighed i den daglige træning. Vi byder derfor velkommen til Benjamin Schubert, som får mulighed for at udvikle sig yderligere i vores setup, siger sportsdirektør Esben Hansen.

Hovedpersonen selv er glad for aftalen med Superliga-klubben, selv om det næppe bliver til ret meget spilletid i foråret – hvis overhovedet noget. 

– Jeg glæder mig til at komme til SønderjyskE, hvor jeg bliver en del af et stærkt målmandsteam i et godt 3F Superliga-miljø. Jeg kender Nicolai Flø fra vores fælles ungdomstid i Silkeborg, og jeg har hørt meget godt om Toivo Vadum som målmandstræner. Jeg er sikker på, det vil være et godt skridt for min udvikling, og jeg ser frem til at blive en del af klubben i det spændende forår, der venter, siger Benjamin Schubert.

Målmanden fik aldrig debut for Jammerbugt FC, og han var også reserve i Kolding IF, som han repræsenterede i to år. Til gengæld har Benjamin Schubert spillet en masse kampe for Kjellerup IF. 





Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’




LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Miraklernes tid er ikke forbi

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Melder Lindstrøm helt færdig

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Det ser sort ud for B.93

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand