Superliga-klub præsenterer ny målmand

SønderjyskE forstærker målmandsteamet med 25-årig keeper.



SønderjyskE har skrevet en kontrakt med den tidligere Jammerbugt-målmand Benjamin Schubert, der har været transferfri siden årsskiftet. 25-årige Schubert har underskrevet en aftale frem til sommer.

I SønderjyskE skal Benjamin Schubert indgå i målmandsteamet sammen med Lawrence Thomas og Nicolai Flø, og man må formode, at han er hentet ind som tredjevalg.

– Vi har ønsket at tilknytte endnu en målmand til vores i forvejen stærke målmandsteam, så vi har tre målmænd til rådighed i den daglige træning. Vi byder derfor velkommen til Benjamin Schubert, som får mulighed for at udvikle sig yderligere i vores setup, siger sportsdirektør Esben Hansen.

Hovedpersonen selv er glad for aftalen med Superliga-klubben, selv om det næppe bliver til ret meget spilletid i foråret – hvis overhovedet noget. 

– Jeg glæder mig til at komme til SønderjyskE, hvor jeg bliver en del af et stærkt målmandsteam i et godt 3F Superliga-miljø. Jeg kender Nicolai Flø fra vores fælles ungdomstid i Silkeborg, og jeg har hørt meget godt om Toivo Vadum som målmandstræner. Jeg er sikker på, det vil være et godt skridt for min udvikling, og jeg ser frem til at blive en del af klubben i det spændende forår, der venter, siger Benjamin Schubert.

Målmanden fik aldrig debut for Jammerbugt FC, og han var også reserve i Kolding IF, som han repræsenterede i to år. Til gengæld har Benjamin Schubert spillet en masse kampe for Kjellerup IF. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Raser: Det er latterligt!

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Pokalhelt knækker FC København

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Transferfri stjerne i København

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage