Spillerbudget: Skal sælges efter katastrofe-forløb

Det var sandelig ikke kønt, da et ejerskifte i januar faldt til jorden i Vejle Boldklub, men det virker oplagt, at klubben snart kommer på andre hænder.



Vejle holdt fast i profilerne Oliver Provstgaard og German Onugkha, og der blev skiftet ud på nogle positioner i truppen.

Men mange penge, det har Vejle altså ikke, og konkurrenceevnen på transfermarkedet er svundent ind sammenlignet med for tre-fire år siden.

Vi ser her nærmere på Vejle Boldklub i en serie, hvor vi gennemgår alle 12 Superliga-klubber med lup efter lukningen af januars transfervindue i Danmark.

VEJLE BOLDKLUB
Anslået spillerbudget i 2023/24: 25

Transfervinduet januar 2024
Køb: 0
Salg: 0
Dyreste nye spiller: Vejle betalte ikke transfer for nogen spiller i transfervinduet.

Seneste årsregnskab (2022)
Personaleudgifter: 45
Afskrivninger transfers: 4,3
Årsresultat: -6,6

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Spillerbudgettet: 25 millioner kroner
I Superliga-sammenhæng er det er ikke meget, Vejle har at skyde med, efter man faktisk har sparet på udgifterne i et par år sideløbende med, at flere konkurrenter i Superligaen og 1. Division opruster voldsomt.

Man har pengene til at holde på Oliver Provstgaard og German Onughka, der uden videre kunne skydes af for tocifrede millionbeløb, men der er ikke meget til rådighed sammenlignet for få år siden, når der skal hentes spillere ind.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Det virker ganske oplagt, at Vejle Boldklub bliver solgt, og klubbens kurs og økonomiske formåen afhænger helt og holdent af, hvad planerne med nye ejere vil være. Fortsætter det nuværende ejerskab, venter der næppe de store sus i form af nye profilkøb – det har været et par dyre år at drive fodboldklubben.

Analyse
Æv for det et skidt forløb, Vejle var igennem med Cagdas Senyüreks forsøg på at købe klubben.

Det lod ikke til, forretningsmanden var god for de penge, han hævdede, og Tipsbladet såvel som en række andre medier har fanget ham i en række løgne og nogle vitale forglemmelser, for eksempel omkring at være gæst i retssale efter politiefterforskninger.

Det er ikke godt, det er meget, meget skidt, og forløbet har ikke været omkostningsfrit for klubben.

Nu skal man finde en vej videre, og det vil være bundhamrende naivt ikke at se det som en meget realistisk mulighed, at Andrej Zolotko i en eller anden model sælger hele eller dele af den aktiemajoritet, han har i Vejle Boldklub.

Konkurrencen er benhård i dansk fodbold, der har været adskillige løse og mere faste henvendelser om et køb af klubben i de seneste par år, og det giver ikke mening at grave sig dybt ned i VB's enkelte handler sammenlignet med, hvor afgørende ejerskabet og den fremtidige økonomiske formåen er.

Her og nu giver VB den et godt skud inden for et begrænset budget på at blive i Superligaen i et potentielt meget spændende og jævnbyrdigt forår, men det er svært at se, hvordan og hvorfor Zolotko pludselig skal skrue op for investeringerne og matche rivalerne i Superligaens nedre halvdel og midterfelt.

Lejemålene med Anders K. Jacobsen og Victor Lind kan give VB den ekstra offensive firepower, der går foråret til en gyser for OB og især Randers FC uden Filip Bundgaard.

SE SPILLERBUDGETTERNE FOR ALLE DE ØVRIGE SUPERLIGA-KLUBBER HERUNDER





Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!


Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Går i kødet på Rasmus Højlund

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

FC København-stjerne frifundet

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

– Har du snakket med din mor?

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Højbjerg med kæmpe ros

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

I kæmpe forsvar af Amorim

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Megastjerne så intet fra FC København

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Tottenham-stjerne truet med pistol

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Benhård kritik af FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Gudesønner kan greje Gala igen

Mageløse München fortsætter vanvidssæson