Vejle holdt fast i profilerne Oliver Provstgaard og German Onugkha, og der blev skiftet ud på nogle positioner i truppen.
Men mange penge, det har Vejle altså ikke, og konkurrenceevnen på transfermarkedet er svundent ind sammenlignet med for tre-fire år siden.
Vi ser her nærmere på Vejle Boldklub i en serie, hvor vi gennemgår alle 12 Superliga-klubber med lup efter lukningen af januars transfervindue i Danmark.
VEJLE BOLDKLUB
Anslået spillerbudget i 2023/24: 25
Transfervinduet januar 2024
Køb: 0
Salg: 0
Dyreste nye spiller: Vejle betalte ikke transfer for nogen spiller i transfervinduet.
Seneste årsregnskab (2022)
Personaleudgifter: 45
Afskrivninger transfers: 4,3
Årsresultat: -6,6
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Spillerbudgettet: 25 millioner kroner
I Superliga-sammenhæng er det er ikke meget, Vejle har at skyde med, efter man faktisk har sparet på udgifterne i et par år sideløbende med, at flere konkurrenter i Superligaen og 1. Division opruster voldsomt.
Man har pengene til at holde på Oliver Provstgaard og German Onughka, der uden videre kunne skydes af for tocifrede millionbeløb, men der er ikke meget til rådighed sammenlignet for få år siden, når der skal hentes spillere ind.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Det virker ganske oplagt, at Vejle Boldklub bliver solgt, og klubbens kurs og økonomiske formåen afhænger helt og holdent af, hvad planerne med nye ejere vil være. Fortsætter det nuværende ejerskab, venter der næppe de store sus i form af nye profilkøb – det har været et par dyre år at drive fodboldklubben.
Analyse
Æv for det et skidt forløb, Vejle var igennem med Cagdas Senyüreks forsøg på at købe klubben.
Det lod ikke til, forretningsmanden var god for de penge, han hævdede, og Tipsbladet såvel som en række andre medier har fanget ham i en række løgne og nogle vitale forglemmelser, for eksempel omkring at være gæst i retssale efter politiefterforskninger.
Det er ikke godt, det er meget, meget skidt, og forløbet har ikke været omkostningsfrit for klubben.
Nu skal man finde en vej videre, og det vil være bundhamrende naivt ikke at se det som en meget realistisk mulighed, at Andrej Zolotko i en eller anden model sælger hele eller dele af den aktiemajoritet, han har i Vejle Boldklub.
Konkurrencen er benhård i dansk fodbold, der har været adskillige løse og mere faste henvendelser om et køb af klubben i de seneste par år, og det giver ikke mening at grave sig dybt ned i VB's enkelte handler sammenlignet med, hvor afgørende ejerskabet og den fremtidige økonomiske formåen er.
Her og nu giver VB den et godt skud inden for et begrænset budget på at blive i Superligaen i et potentielt meget spændende og jævnbyrdigt forår, men det er svært at se, hvordan og hvorfor Zolotko pludselig skal skrue op for investeringerne og matche rivalerne i Superligaens nedre halvdel og midterfelt.
Lejemålene med Anders K. Jacobsen og Victor Lind kan give VB den ekstra offensive firepower, der går foråret til en gyser for OB og især Randers FC uden Filip Bundgaard.
SE SPILLERBUDGETTERNE FOR ALLE DE ØVRIGE SUPERLIGA-KLUBBER HERUNDER
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
England – Argentina
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TOPNYHED