Superliga-klub tager pis på Cornelius-interview

I flere opslag på de sociale medier hentyder Lyngby Boldklub nu til Andreas Cornelius' opsigtsvækkende interview i weekenden.



Andreas Cornelius leverede et opsigtsvækkende interview med Viaplay efter FC Københavns sejr over Lyngby Boldklub søndag aften.

Et interview, Lyngby Boldklub nu tager lidt pis på i opslag på TikTok og Instagram.

Hvis vi starter med interviewet, var en smilende “Corner” uforstående over for flere af spørgsmålene. Blandt andet blev han spurgt, hvordan han havde det efter en kamp, som de ikke fik lukket.

– Altså, hvad mener du? Vi fører 2-0? Det er at lukke en kamp, er det ikke?… Når man fører 2-0 efter 83 minutter i Parken, så plejer det at være lukket, lød det blandt andet fra angriberen.

I selvsamme Viaplay-interview blev han også spurgt, om han var lidt træt af Jannich Storch, som havde mange redninger.

– Jeg synes mere, at han bliver ramt, end at det er decideret gode redninger. Så kan man sige, at han står det rigtige sted et par gange, lød det fra Cornelius. 

‘Hvis Corner siger det, så må det passe’
Nu svarer Lyngby så på det via flere opslag.

På TikTok er Lyngbys spillere blevet spurgt, om alle kampe er lukket ved stillingen 2-0. Mange spillere fanger referencen og siger nej, men nogle giver også “Corner” ret – sandsynligvis sarkastisk.

– Hvis Corner siger det, så må det passe, lyder det fra Marcel Rømer.

– Jeg er helt enig med Cornelius!, siger Frederik Gytkjær.

I et opslag på X svarer Lyngby også tilbage på kommentaren om, at målmand Jannich Storch blev ramt af FC Københavns afslutninger.

– Med sine 13 redninger i søndagens kamp mod FC København leverede Jannich Storch en af de bedste målmandspræstationer i Superligaen i de seneste 10 sæsoner. Det er ikke bare held – det er klasse, skriver klubben, der samtidig deler en video med en håndfuld redninger.

FC København vandt som bekendt kampen 2-1. Som Cornelius sagde, var FC København foran 2-0 med ti minutter igen, men Michael Opoku reducerede for Lyngby i det 88. minut og bragte noget spænding tilbage i opgøret. 

Du kan se interviewet med Cornelius i videoafspilleren øverst i artiklen. 





Bekræfter dansk kæmpetransfer




LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Arbejder på Brøndby-exit

Stor profil ude af Frankrig-brag

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Norges kronprins rejser til USA