Andreas Cornelius leverede et opsigtsvækkende interview med Viaplay efter FC Københavns sejr over Lyngby Boldklub søndag aften.
Et interview, Lyngby Boldklub nu tager lidt pis på i opslag på TikTok og Instagram.
Hvis vi starter med interviewet, var en smilende “Corner” uforstående over for flere af spørgsmålene. Blandt andet blev han spurgt, hvordan han havde det efter en kamp, som de ikke fik lukket.
– Altså, hvad mener du? Vi fører 2-0? Det er at lukke en kamp, er det ikke?… Når man fører 2-0 efter 83 minutter i Parken, så plejer det at være lukket, lød det blandt andet fra angriberen.
I selvsamme Viaplay-interview blev han også spurgt, om han var lidt træt af Jannich Storch, som havde mange redninger.
– Jeg synes mere, at han bliver ramt, end at det er decideret gode redninger. Så kan man sige, at han står det rigtige sted et par gange, lød det fra Cornelius.
‘Hvis Corner siger det, så må det passe’
Nu svarer Lyngby så på det via flere opslag.
På TikTok er Lyngbys spillere blevet spurgt, om alle kampe er lukket ved stillingen 2-0. Mange spillere fanger referencen og siger nej, men nogle giver også “Corner” ret – sandsynligvis sarkastisk.
– Hvis Corner siger det, så må det passe, lyder det fra Marcel Rømer.
– Jeg er helt enig med Cornelius!, siger Frederik Gytkjær.
I et opslag på X svarer Lyngby også tilbage på kommentaren om, at målmand Jannich Storch blev ramt af FC Københavns afslutninger.
– Med sine 13 redninger i søndagens kamp mod FC København leverede Jannich Storch en af de bedste målmandspræstationer i Superligaen i de seneste 10 sæsoner. Det er ikke bare held – det er klasse, skriver klubben, der samtidig deler en video med en håndfuld redninger.
STORCHEN BLEV RAMT! 🤷♂️
— Lyngby Boldklub (@LyngbyBoldklub) November 27, 2024
Med sine 13 redninger i søndagens kamp mod FC København leverede Jannich Storch en af de bedste målmandspræstationer i Superligaen i de seneste 10 sæsoner. Det er ikke bare held – det er klasse. 🔥🤌#SammenForLyngby pic.twitter.com/M7xehTM3Da
FC København vandt som bekendt kampen 2-1. Som Cornelius sagde, var FC København foran 2-0 med ti minutter igen, men Michael Opoku reducerede for Lyngby i det 88. minut og bragte noget spænding tilbage i opgøret.
Du kan se interviewet med Cornelius i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Iran – New Zealand
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Spottet i København
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
EKSKLUSIVT