Andreas Cornelius leverede et opsigtsvækkende interview med Viaplay efter FC Københavns sejr over Lyngby Boldklub søndag aften.
Et interview, Lyngby Boldklub nu tager lidt pis på i opslag på TikTok og Instagram.
Hvis vi starter med interviewet, var en smilende “Corner” uforstående over for flere af spørgsmålene. Blandt andet blev han spurgt, hvordan han havde det efter en kamp, som de ikke fik lukket.
– Altså, hvad mener du? Vi fører 2-0? Det er at lukke en kamp, er det ikke?… Når man fører 2-0 efter 83 minutter i Parken, så plejer det at være lukket, lød det blandt andet fra angriberen.
I selvsamme Viaplay-interview blev han også spurgt, om han var lidt træt af Jannich Storch, som havde mange redninger.
– Jeg synes mere, at han bliver ramt, end at det er decideret gode redninger. Så kan man sige, at han står det rigtige sted et par gange, lød det fra Cornelius.
‘Hvis Corner siger det, så må det passe’
Nu svarer Lyngby så på det via flere opslag.
På TikTok er Lyngbys spillere blevet spurgt, om alle kampe er lukket ved stillingen 2-0. Mange spillere fanger referencen og siger nej, men nogle giver også “Corner” ret – sandsynligvis sarkastisk.
– Hvis Corner siger det, så må det passe, lyder det fra Marcel Rømer.
– Jeg er helt enig med Cornelius!, siger Frederik Gytkjær.
I et opslag på X svarer Lyngby også tilbage på kommentaren om, at målmand Jannich Storch blev ramt af FC Københavns afslutninger.
– Med sine 13 redninger i søndagens kamp mod FC København leverede Jannich Storch en af de bedste målmandspræstationer i Superligaen i de seneste 10 sæsoner. Det er ikke bare held – det er klasse, skriver klubben, der samtidig deler en video med en håndfuld redninger.
STORCHEN BLEV RAMT! 🤷♂️
— Lyngby Boldklub (@LyngbyBoldklub) November 27, 2024
Med sine 13 redninger i søndagens kamp mod FC København leverede Jannich Storch en af de bedste målmandspræstationer i Superligaen i de seneste 10 sæsoner. Det er ikke bare held – det er klasse. 🔥🤌#SammenForLyngby pic.twitter.com/M7xehTM3Da
FC København vandt som bekendt kampen 2-1. Som Cornelius sagde, var FC København foran 2-0 med ti minutter igen, men Michael Opoku reducerede for Lyngby i det 88. minut og bragte noget spænding tilbage i opgøret.
Du kan se interviewet med Cornelius i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: FCM siger farvel til to profiler
Så er det officielt
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
AGF – Viborg FF
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Froholdt med vild hæder i Portugal
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Fortsætter vild målform
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
LIGE NU