Andreas Cornelius leverede et opsigtsvækkende interview med Viaplay efter FC Københavns sejr over Lyngby Boldklub søndag aften.
Et interview, Lyngby Boldklub nu tager lidt pis på i opslag på TikTok og Instagram.
Hvis vi starter med interviewet, var en smilende “Corner” uforstående over for flere af spørgsmålene. Blandt andet blev han spurgt, hvordan han havde det efter en kamp, som de ikke fik lukket.
– Altså, hvad mener du? Vi fører 2-0? Det er at lukke en kamp, er det ikke?… Når man fører 2-0 efter 83 minutter i Parken, så plejer det at være lukket, lød det blandt andet fra angriberen.
I selvsamme Viaplay-interview blev han også spurgt, om han var lidt træt af Jannich Storch, som havde mange redninger.
– Jeg synes mere, at han bliver ramt, end at det er decideret gode redninger. Så kan man sige, at han står det rigtige sted et par gange, lød det fra Cornelius.
‘Hvis Corner siger det, så må det passe’
Nu svarer Lyngby så på det via flere opslag.
På TikTok er Lyngbys spillere blevet spurgt, om alle kampe er lukket ved stillingen 2-0. Mange spillere fanger referencen og siger nej, men nogle giver også “Corner” ret – sandsynligvis sarkastisk.
– Hvis Corner siger det, så må det passe, lyder det fra Marcel Rømer.
– Jeg er helt enig med Cornelius!, siger Frederik Gytkjær.
I et opslag på X svarer Lyngby også tilbage på kommentaren om, at målmand Jannich Storch blev ramt af FC Københavns afslutninger.
– Med sine 13 redninger i søndagens kamp mod FC København leverede Jannich Storch en af de bedste målmandspræstationer i Superligaen i de seneste 10 sæsoner. Det er ikke bare held – det er klasse, skriver klubben, der samtidig deler en video med en håndfuld redninger.
STORCHEN BLEV RAMT! 🤷♂️
— Lyngby Boldklub (@LyngbyBoldklub) November 27, 2024
Med sine 13 redninger i søndagens kamp mod FC København leverede Jannich Storch en af de bedste målmandspræstationer i Superligaen i de seneste 10 sæsoner. Det er ikke bare held – det er klasse. 🔥🤌#SammenForLyngby pic.twitter.com/M7xehTM3Da
FC København vandt som bekendt kampen 2-1. Som Cornelius sagde, var FC København foran 2-0 med ti minutter igen, men Michael Opoku reducerede for Lyngby i det 88. minut og bragte noget spænding tilbage i opgøret.
Du kan se interviewet med Cornelius i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER