Superliga-klub tager pis på Cornelius-interview

I flere opslag på de sociale medier hentyder Lyngby Boldklub nu til Andreas Cornelius' opsigtsvækkende interview i weekenden.



Andreas Cornelius leverede et opsigtsvækkende interview med Viaplay efter FC Københavns sejr over Lyngby Boldklub søndag aften.

Et interview, Lyngby Boldklub nu tager lidt pis på i opslag på TikTok og Instagram.

Hvis vi starter med interviewet, var en smilende “Corner” uforstående over for flere af spørgsmålene. Blandt andet blev han spurgt, hvordan han havde det efter en kamp, som de ikke fik lukket.

– Altså, hvad mener du? Vi fører 2-0? Det er at lukke en kamp, er det ikke?… Når man fører 2-0 efter 83 minutter i Parken, så plejer det at være lukket, lød det blandt andet fra angriberen.

I selvsamme Viaplay-interview blev han også spurgt, om han var lidt træt af Jannich Storch, som havde mange redninger.

– Jeg synes mere, at han bliver ramt, end at det er decideret gode redninger. Så kan man sige, at han står det rigtige sted et par gange, lød det fra Cornelius. 

‘Hvis Corner siger det, så må det passe’
Nu svarer Lyngby så på det via flere opslag.

På TikTok er Lyngbys spillere blevet spurgt, om alle kampe er lukket ved stillingen 2-0. Mange spillere fanger referencen og siger nej, men nogle giver også “Corner” ret – sandsynligvis sarkastisk.

– Hvis Corner siger det, så må det passe, lyder det fra Marcel Rømer.

– Jeg er helt enig med Cornelius!, siger Frederik Gytkjær.

I et opslag på X svarer Lyngby også tilbage på kommentaren om, at målmand Jannich Storch blev ramt af FC Københavns afslutninger.

– Med sine 13 redninger i søndagens kamp mod FC København leverede Jannich Storch en af de bedste målmandspræstationer i Superligaen i de seneste 10 sæsoner. Det er ikke bare held – det er klasse, skriver klubben, der samtidig deler en video med en håndfuld redninger.

FC København vandt som bekendt kampen 2-1. Som Cornelius sagde, var FC København foran 2-0 med ti minutter igen, men Michael Opoku reducerede for Lyngby i det 88. minut og bragte noget spænding tilbage i opgøret. 

Du kan se interviewet med Cornelius i videoafspilleren øverst i artiklen. 





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De bliver monstersalg til sommer

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Hjulmand og co. taber stort skridt

Fredericia er nærmest rykket ned