Der er kun fire dage plus det løse tilbage af transfervinduet, og telefonerne er i disse dage rødglødende hos Superligaens sportschefer, der arbejder på at hente en sidste profil eller afskibe den sidste reservespiller.
Det er også tilfældet i Lyngby Boldklub. Superligaens bundprop har solgt en håndfuld spillere denne vinter og sagt goddag til to nye i forsvarsspiller Baptiste Rolland og venstre back Kolbeinn Finnsson.
Flere handler kan dog sagtens være på vej.
– Slutningen er altid travl, synes jeg, men i forhold til køb og salg kan der godt ske noget.
– Vi vil gerne finde en ny klub til Frederik Ibsen (reservemålmand, red.), som vi tidligere har meldt ud. Og vi vil da også godt finde en eller to spillere, men vi er omvendt også fint tilfredse med de spillere, vi har i truppen, og de spillere, der er på vej, som gør sig godt til i forhold til fremtiden, siger Nicas Kjeldsen, fodboldchef i Lyngby Boldklub, til Tipsbladet.
Er I allerede tæt på at hente nogle nye? Og ved I, hvor I vil forstærke jer?
– Vi er ikke tæt på nej, og det skal være det helt rigtige, hvis vi slår til. Den rigtige spiller for os er en, der løfter topniveauet på holdet, men også vil være hos os på lang sigt. Højre back kunne være en position, hvor vi gør noget, men det skal stadig passe på profilen.
Og så er der også akademispillere, der byder sig til – lige som det plejer at være i Lyngby.
– Vi har allerede nu besluttet at rykke tre spillere i førsteholdstruppen til sommer. De kunne selvfølgelig godt få en større rolle allerede nu, og særligt (midtbanespiller) Tobias Storm er langt fremme i sin udvikling og viser sig godt frem her i vinteropstarten. Vores strategi er uændret i forhold til, at vi skal lykkes med vores talenter, siger han.
Som nævnt har Lyngby Boldklub vinket farvel til flere profiler som Adam Sørensen, Kasper Jørgensen, Timo Letschert, Rasmus Thellufsen og Emil Nielsen. Men nu er det heller ikke umiddelbart planen, at flere skal videre.
– Som sagt vil vi gerne finde en ny klub til Frederik Ibsen, og der er også nogle af vores profiler, der tiltrækker sig interesse. Men vores plan er at holde på de spillere vi har, hvis vi kan, siger Nicas Kjeldsen.
En spiller, der dog senest til sommer skal videre, er Magnus Westergaard. Den 24-årige midtbanespiller har udløb og har indgået en aftale med Viborg FF fra sommer, kunne B.T. Sport fredag afsløre.
Lyngby Boldklub er aktuelt nummer 12 i Superligaen med otte point efter 17 kampe.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE