Lukas Jensen er måske ikke et kendt navn af alle danske fodboldfans, men den 24-årige målmand har i de seneste fire år været på kontrakt i Burnley.
Det eventyr nærmer sig dog med hastige skridt sin afslutning, for Lukas Jensens kontrakt med Premier League-oprykkeren udløber om godt og vel en måned, og den bliver ikke forlænget.
Dermed er Lukas Jensen fri på markedet lige om lidt, og det passer ham ganske fint.
– Jeg gik selv til Burnley omkring det. Jeg ville helst ikke forlænge, hvis jeg kommer til at sidde som anden- eller tredjemålmand. Jeg vil gerne spille kampe, og i og med jeg har gjort det så godt i den her sæson, har der været meget interesse, og så vil det være bedre for min udvikling at tage et andet sted hen, siger han over telefonen til Tipsbladet.
I denne sæson har han været udlejet til Accrington i League One, og selv om klubben endte med at rykke ned, så har det ikke været på grund af Lukas Jensen, som har været blandt de bedre målmænd i ligaen. Det har ligeledes været første gang, at han har fået kontinuerlig spilletid i sit engelske eventyr, og det er noget, som har givet ham blod på tanden.
Han vil nemlig finde et sted, hvor han kan få førsteholdskampe, og det kan sagtens være i Superligaen. Han nævner, at der er en håndfuld klubber fra den bedste danske række, som har taget kontakt til ham.
– Jeg har ikke taget en beslutning med hensyn til, hvor jeg gerne vil hen. Jeg har også haft interesse fra klubber fra Superligaen, Championship og League One. Vi skal til at se på, hvad der vil være bedst for mig langvarigt, og hvor der er mest sikkerhed for, at jeg spiller kampe, så jeg inden for et år, to eller tre år kan spille Premier League, som er derfor jeg tog til England.
Du drømmer stadig om Premier League?
– Selvfølgelig. Det var den eneste grund til, at jeg tog til England i tidernes morgen. At jeg gik med den her drøm om at spille Premier League, siger han.
Han kommer ind på, at Burnley havde lagt en femårig plan for ham, dengang han skiftede til klubben fra HIK i 2019. Klubben har siden fået ny stab, som ikke har haft de samme planer med ham, og derfor har han været udlejet.
Her har han opbygget et CV, som kulminerer med den gode sæson i League One, og derfor er det også en tilfreds Lukas Jensen, som ser tilbage på sæsonen, der er gået, omend han også står tilbage med en ambivalent følelse.
Men sådan er fodbold, påpeger han, og det vigtigste er at spille. Det havde han ikke udsigt til i Burnley, hvor han aldrig nåede at få en officiel førsteholdskamp.
Han oplevede dog at være på bænken tre gange i coronasæsonen i sommeren 2020, og det har sat sit indtryk.Han peger selv på oplevelsen den 22. juni det år, hvor Burnley tabte 5-0 til Manchester City. Her var det med Lukas Jensen på bænken for første gang i en Premier League-kamp.
Det drømmer han om igen – bare som førstemålmand denne gang.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER