Lukas Jensen er måske ikke et kendt navn af alle danske fodboldfans, men den 24-årige målmand har i de seneste fire år været på kontrakt i Burnley.
Det eventyr nærmer sig dog med hastige skridt sin afslutning, for Lukas Jensens kontrakt med Premier League-oprykkeren udløber om godt og vel en måned, og den bliver ikke forlænget.
Dermed er Lukas Jensen fri på markedet lige om lidt, og det passer ham ganske fint.
– Jeg gik selv til Burnley omkring det. Jeg ville helst ikke forlænge, hvis jeg kommer til at sidde som anden- eller tredjemålmand. Jeg vil gerne spille kampe, og i og med jeg har gjort det så godt i den her sæson, har der været meget interesse, og så vil det være bedre for min udvikling at tage et andet sted hen, siger han over telefonen til Tipsbladet.
I denne sæson har han været udlejet til Accrington i League One, og selv om klubben endte med at rykke ned, så har det ikke været på grund af Lukas Jensen, som har været blandt de bedre målmænd i ligaen. Det har ligeledes været første gang, at han har fået kontinuerlig spilletid i sit engelske eventyr, og det er noget, som har givet ham blod på tanden.
Han vil nemlig finde et sted, hvor han kan få førsteholdskampe, og det kan sagtens være i Superligaen. Han nævner, at der er en håndfuld klubber fra den bedste danske række, som har taget kontakt til ham.
– Jeg har ikke taget en beslutning med hensyn til, hvor jeg gerne vil hen. Jeg har også haft interesse fra klubber fra Superligaen, Championship og League One. Vi skal til at se på, hvad der vil være bedst for mig langvarigt, og hvor der er mest sikkerhed for, at jeg spiller kampe, så jeg inden for et år, to eller tre år kan spille Premier League, som er derfor jeg tog til England.
Du drømmer stadig om Premier League?
– Selvfølgelig. Det var den eneste grund til, at jeg tog til England i tidernes morgen. At jeg gik med den her drøm om at spille Premier League, siger han.
Han kommer ind på, at Burnley havde lagt en femårig plan for ham, dengang han skiftede til klubben fra HIK i 2019. Klubben har siden fået ny stab, som ikke har haft de samme planer med ham, og derfor har han været udlejet.
Her har han opbygget et CV, som kulminerer med den gode sæson i League One, og derfor er det også en tilfreds Lukas Jensen, som ser tilbage på sæsonen, der er gået, omend han også står tilbage med en ambivalent følelse.
Men sådan er fodbold, påpeger han, og det vigtigste er at spille. Det havde han ikke udsigt til i Burnley, hvor han aldrig nåede at få en officiel førsteholdskamp.
Han oplevede dog at være på bænken tre gange i coronasæsonen i sommeren 2020, og det har sat sit indtryk.Han peger selv på oplevelsen den 22. juni det år, hvor Burnley tabte 5-0 til Manchester City. Her var det med Lukas Jensen på bænken for første gang i en Premier League-kamp.
Det drømmer han om igen – bare som førstemålmand denne gang.
LIVE
LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM