Superliga-klubber flokkes om fri dansk keeper

Den danske målmand fortsætter ikke i Burnley og er ledig på markedet om en måneds tid. Superligaen spøger.



Lukas Jensen er måske ikke et kendt navn af alle danske fodboldfans, men den 24-årige målmand har i de seneste fire år været på kontrakt i Burnley. 

Det eventyr nærmer sig dog med hastige skridt sin afslutning, for Lukas Jensens kontrakt med Premier League-oprykkeren udløber om godt og vel en måned, og den bliver ikke forlænget. 

Dermed er Lukas Jensen fri på markedet lige om lidt, og det passer ham ganske fint. 

– Jeg gik selv til Burnley omkring det. Jeg ville helst ikke forlænge, hvis jeg kommer til at sidde som anden- eller tredjemålmand. Jeg vil gerne spille kampe, og i og med jeg har gjort det så godt i den her sæson, har der været meget interesse, og så vil det være bedre for min udvikling at tage et andet sted hen, siger han over telefonen til Tipsbladet.

I denne sæson har han været udlejet til Accrington i League One, og selv om klubben endte med at rykke ned, så har det ikke været på grund af Lukas Jensen, som har været blandt de bedre målmænd i ligaen. Det har ligeledes været første gang, at han har fået kontinuerlig spilletid i sit engelske eventyr, og det er noget, som har givet ham blod på tanden. 

Han vil nemlig finde et sted, hvor han kan få førsteholdskampe, og det kan sagtens være i Superligaen. Han nævner, at der er en håndfuld klubber fra den bedste danske række, som har taget kontakt til ham.

– Jeg har ikke taget en beslutning med hensyn til, hvor jeg gerne vil hen. Jeg har også haft interesse fra klubber fra Superligaen, Championship og League One. Vi skal til at se på, hvad der vil være bedst for mig langvarigt, og hvor der er mest sikkerhed for, at jeg spiller kampe, så jeg inden for et år, to eller tre år kan spille Premier League, som er derfor jeg tog til England.

Du drømmer stadig om Premier League? 

– Selvfølgelig. Det var den eneste grund til, at jeg tog til England i tidernes morgen. At jeg gik med den her drøm om at spille Premier League, siger han. 

Han kommer ind på, at Burnley havde lagt en femårig plan for ham, dengang han skiftede til klubben fra HIK i 2019. Klubben har siden fået ny stab, som ikke har haft de samme planer med ham, og derfor har han været udlejet. 

Her har han opbygget et CV, som kulminerer med den gode sæson i League One, og derfor er det også en tilfreds Lukas Jensen, som ser tilbage på sæsonen, der er gået, omend han også står tilbage med en ambivalent følelse.

Men sådan er fodbold, påpeger han, og det vigtigste er at spille. Det havde han ikke udsigt til i Burnley, hvor han aldrig nåede at få en officiel førsteholdskamp. 

Han oplevede dog at være på bænken tre gange i coronasæsonen i sommeren 2020, og det har sat sit indtryk.Han peger selv på oplevelsen den 22. juni det år, hvor Burnley tabte 5-0 til Manchester City. Her var det med Lukas Jensen på bænken for første gang i en Premier League-kamp.

Det drømmer han om igen – bare som førstemålmand denne gang. 





Dommerekspert: Glem det, FCK!




LIVE

LIVE: ‘Jeg tror, det bliver min sidste sæson’

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Harry Maguire i chok

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub