Superliga-klubber kan få Europa-fridage

Danske klubber kan om få år også få fri før afgørende Europa-kvalifikationskampe, som nogle af deres rivaler i andre europæiske lande har.



BRØNDBY (Tipsbladet): En række klubber har haft friweekend forud for deres Europa-playoffkampe i de kommende døgn.

Både Jacob Neestrup i FC København og hans kollega Kjetil Knutsen i Bodø/Glimt har på det seneste undret sig over, at de ikke også får ideelle betingelser, når Europa-kvalifikationen skal i hus.

Diskussionen er blevet ekstra aktuel, fordi FC København og til dels FC Midtjylland har fået en række skader i det tætte kampprogram, hvor de to klubber har spillet 11 kampe på seks uger.

Så hvorfor har Danmark ikke også givet klubber i Europa-playoffen fri, lige før de spiller helt afgørende kampe, der også hælder koefficientpoint i gryden til hjælp for resten af ligaen?

Tipsbladet har spurgt direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen, og han fortæller, at spørgsmålet ikke har været ret højt på agendaen de seneste år.

269673

FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup er ikke tilfreds med, at holdets modstander i seneste runde Banik Ostrava eller Brøndbys modstander Legia Warszawa kunne flytte ligakampe og dermed have fri før vitale Europa-opgør mod de to danske topklubber. Foto: Alamy

Men vil klubberne, kan deciderede fridage som i en række lande relativt hurtigt blive virkelighed.

– Vi har lige haft først møde om datoplanen for 2025/26-sæsonen. De diskussioner begynder vi nu, og så slutter vi som regel sent på vinteren eller tidligt i foråret. Og det er et forum, hvor klubberne kan det emne op. Der kan man diskutere tingene og forsøge at nå til enighed om noget, man mener er fornuftigt, siger Claus Thomsen til Tipsbladet.

Fordele og ulemper
Kampprogrammet, antallet af kampe og afstanden mellem dem betyder noget for spillernes restitution og risiko for skader.

For få kampe kan til gengæld også koste på tempoet og give hold med mange nye spillere i truppen for få chancer til at spille sammen.

– Jeg siger ikke, nogen tager fejl eller siger noget forkert. Men de udtalelser, der kommer, er også et øjebliksbillede. Det kan for eksempel skyldes, at man har en trup, der er meget skadet, siger Claus Thomsen.

269673

Claus Thomsen er direktør i Divisionsforeningen og sidder i en indflydelsesrig position i ligaorganisationen European Leagues. Foto: Alamy


– For min egen regning vil jeg sige, at man skal huske på, at kampe, der ikke spilles her i august, nogle gange først kan spille i november eller december. Og så skal man acceptere at have en skæv liga og stilling hele vejen til december.

Superliga-klubberne fordeler i dag første portion præstationspenge fra medieaftalen mellem sig halvvejs i grundspillet, hvilket i denne sæson er efter kampene i første weekend i oktober.

Hjælper allerede i dag
Det er ikke mange af de forventede topopgør, vi har set i Superligaen i august, og det er ikke tilfældigt, for Europa-deltagerne får allerede i dag en hånd, når kampprogammet lægges.

– Der er faktisk en aftale mellem klubberne om, at før tredje runde- og playoff-kampe har man ret til en ekstra hviledag, så de får fire dage mellem kampene,

– Vi prøver at lave et kampprogram, hvor vi i starten tager et vist hensyn til, at man ikke har nogle af de her helt centrale opgør, lige før man skal spille europæisk. Det hensyn prøver vi at tage, når alle andre formelle kriterier er opfyldt. Og det har vi altid gjort i Superligaen, siger Claus Thomsen.

FC København har på torsdag en 2-0-føring med fra København til udekampen i Kilmarnock på torsdag, hvor man dermed har gode chancer for at komme i ligaspillet i Conference League.

FC Midtjylland spiller et døgn tidligere en noget sværere udekamp i Bratislava mod Slovan, der var heldig med at få 1-1 i Herning men nu har en helt åben hjemmekamp mod de danske mestre.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Interesseret i AGF-angriber

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

‘FCK er nødt til at lytte’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Vil væk fra Brøndby

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Kræver fuldstændig vanvittig løn



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC København er uden Andreas Cornelius

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub har taget kontakt

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Afviser stort bud på dansker

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Henter Kamil Wilczek

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Transferudmelding fra Vallys

AaB-angriber på vej til Serie A

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’