BRØNDBY (Tipsbladet): En række klubber har haft friweekend forud for deres Europa-playoffkampe i de kommende døgn.
Både Jacob Neestrup i FC København og hans kollega Kjetil Knutsen i Bodø/Glimt har på det seneste undret sig over, at de ikke også får ideelle betingelser, når Europa-kvalifikationen skal i hus.
Diskussionen er blevet ekstra aktuel, fordi FC København og til dels FC Midtjylland har fået en række skader i det tætte kampprogram, hvor de to klubber har spillet 11 kampe på seks uger.
Så hvorfor har Danmark ikke også givet klubber i Europa-playoffen fri, lige før de spiller helt afgørende kampe, der også hælder koefficientpoint i gryden til hjælp for resten af ligaen?
Tipsbladet har spurgt direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen, og han fortæller, at spørgsmålet ikke har været ret højt på agendaen de seneste år.

Men vil klubberne, kan deciderede fridage som i en række lande relativt hurtigt blive virkelighed.
– Vi har lige haft først møde om datoplanen for 2025/26-sæsonen. De diskussioner begynder vi nu, og så slutter vi som regel sent på vinteren eller tidligt i foråret. Og det er et forum, hvor klubberne kan det emne op. Der kan man diskutere tingene og forsøge at nå til enighed om noget, man mener er fornuftigt, siger Claus Thomsen til Tipsbladet.
Fordele og ulemper
Kampprogrammet, antallet af kampe og afstanden mellem dem betyder noget for spillernes restitution og risiko for skader.
For få kampe kan til gengæld også koste på tempoet og give hold med mange nye spillere i truppen for få chancer til at spille sammen.
– Jeg siger ikke, nogen tager fejl eller siger noget forkert. Men de udtalelser, der kommer, er også et øjebliksbillede. Det kan for eksempel skyldes, at man har en trup, der er meget skadet, siger Claus Thomsen.

– For min egen regning vil jeg sige, at man skal huske på, at kampe, der ikke spilles her i august, nogle gange først kan spille i november eller december. Og så skal man acceptere at have en skæv liga og stilling hele vejen til december.
Superliga-klubberne fordeler i dag første portion præstationspenge fra medieaftalen mellem sig halvvejs i grundspillet, hvilket i denne sæson er efter kampene i første weekend i oktober.
Hjælper allerede i dag
Det er ikke mange af de forventede topopgør, vi har set i Superligaen i august, og det er ikke tilfældigt, for Europa-deltagerne får allerede i dag en hånd, når kampprogammet lægges.
– Der er faktisk en aftale mellem klubberne om, at før tredje runde- og playoff-kampe har man ret til en ekstra hviledag, så de får fire dage mellem kampene,
– Vi prøver at lave et kampprogram, hvor vi i starten tager et vist hensyn til, at man ikke har nogle af de her helt centrale opgør, lige før man skal spille europæisk. Det hensyn prøver vi at tage, når alle andre formelle kriterier er opfyldt. Og det har vi altid gjort i Superligaen, siger Claus Thomsen.
FC København har på torsdag en 2-0-føring med fra København til udekampen i Kilmarnock på torsdag, hvor man dermed har gode chancer for at komme i ligaspillet i Conference League.
FC Midtjylland spiller et døgn tidligere en noget sværere udekamp i Bratislava mod Slovan, der var heldig med at få 1-1 i Herning men nu har en helt åben hjemmekamp mod de danske mestre.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Brøler sender Mexico videre
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
OPTAKT
Skotland – Marokko
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED