Superliga-klubber kan få Europa-fridage

Danske klubber kan om få år også få fri før afgørende Europa-kvalifikationskampe, som nogle af deres rivaler i andre europæiske lande har.



BRØNDBY (Tipsbladet): En række klubber har haft friweekend forud for deres Europa-playoffkampe i de kommende døgn.

Både Jacob Neestrup i FC København og hans kollega Kjetil Knutsen i Bodø/Glimt har på det seneste undret sig over, at de ikke også får ideelle betingelser, når Europa-kvalifikationen skal i hus.

Diskussionen er blevet ekstra aktuel, fordi FC København og til dels FC Midtjylland har fået en række skader i det tætte kampprogram, hvor de to klubber har spillet 11 kampe på seks uger.

Så hvorfor har Danmark ikke også givet klubber i Europa-playoffen fri, lige før de spiller helt afgørende kampe, der også hælder koefficientpoint i gryden til hjælp for resten af ligaen?

Tipsbladet har spurgt direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen, og han fortæller, at spørgsmålet ikke har været ret højt på agendaen de seneste år.

269673

FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup er ikke tilfreds med, at holdets modstander i seneste runde Banik Ostrava eller Brøndbys modstander Legia Warszawa kunne flytte ligakampe og dermed have fri før vitale Europa-opgør mod de to danske topklubber. Foto: Alamy

Men vil klubberne, kan deciderede fridage som i en række lande relativt hurtigt blive virkelighed.

– Vi har lige haft først møde om datoplanen for 2025/26-sæsonen. De diskussioner begynder vi nu, og så slutter vi som regel sent på vinteren eller tidligt i foråret. Og det er et forum, hvor klubberne kan det emne op. Der kan man diskutere tingene og forsøge at nå til enighed om noget, man mener er fornuftigt, siger Claus Thomsen til Tipsbladet.

Fordele og ulemper
Kampprogrammet, antallet af kampe og afstanden mellem dem betyder noget for spillernes restitution og risiko for skader.

For få kampe kan til gengæld også koste på tempoet og give hold med mange nye spillere i truppen for få chancer til at spille sammen.

– Jeg siger ikke, nogen tager fejl eller siger noget forkert. Men de udtalelser, der kommer, er også et øjebliksbillede. Det kan for eksempel skyldes, at man har en trup, der er meget skadet, siger Claus Thomsen.

269673

Claus Thomsen er direktør i Divisionsforeningen og sidder i en indflydelsesrig position i ligaorganisationen European Leagues. Foto: Alamy


– For min egen regning vil jeg sige, at man skal huske på, at kampe, der ikke spilles her i august, nogle gange først kan spille i november eller december. Og så skal man acceptere at have en skæv liga og stilling hele vejen til december.

Superliga-klubberne fordeler i dag første portion præstationspenge fra medieaftalen mellem sig halvvejs i grundspillet, hvilket i denne sæson er efter kampene i første weekend i oktober.

Hjælper allerede i dag
Det er ikke mange af de forventede topopgør, vi har set i Superligaen i august, og det er ikke tilfældigt, for Europa-deltagerne får allerede i dag en hånd, når kampprogammet lægges.

– Der er faktisk en aftale mellem klubberne om, at før tredje runde- og playoff-kampe har man ret til en ekstra hviledag, så de får fire dage mellem kampene,

– Vi prøver at lave et kampprogram, hvor vi i starten tager et vist hensyn til, at man ikke har nogle af de her helt centrale opgør, lige før man skal spille europæisk. Det hensyn prøver vi at tage, når alle andre formelle kriterier er opfyldt. Og det har vi altid gjort i Superligaen, siger Claus Thomsen.

FC København har på torsdag en 2-0-føring med fra København til udekampen i Kilmarnock på torsdag, hvor man dermed har gode chancer for at komme i ligaspillet i Conference League.

FC Midtjylland spiller et døgn tidligere en noget sværere udekamp i Bratislava mod Slovan, der var heldig med at få 1-1 i Herning men nu har en helt åben hjemmekamp mod de danske mestre.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Jagter dansker

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vil undgå Bendtner-stunt

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

På blokken i danskerklub

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Topscorer færdig

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bliver det Chido Obis store chance?

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

– Vi er pressede

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Medie med dyster Dorgu-melding

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’