Superliga-klubber kan få Europa-fridage

Danske klubber kan om få år også få fri før afgørende Europa-kvalifikationskampe, som nogle af deres rivaler i andre europæiske lande har.



BRØNDBY (Tipsbladet): En række klubber har haft friweekend forud for deres Europa-playoffkampe i de kommende døgn.

Både Jacob Neestrup i FC København og hans kollega Kjetil Knutsen i Bodø/Glimt har på det seneste undret sig over, at de ikke også får ideelle betingelser, når Europa-kvalifikationen skal i hus.

Diskussionen er blevet ekstra aktuel, fordi FC København og til dels FC Midtjylland har fået en række skader i det tætte kampprogram, hvor de to klubber har spillet 11 kampe på seks uger.

Så hvorfor har Danmark ikke også givet klubber i Europa-playoffen fri, lige før de spiller helt afgørende kampe, der også hælder koefficientpoint i gryden til hjælp for resten af ligaen?

Tipsbladet har spurgt direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen, og han fortæller, at spørgsmålet ikke har været ret højt på agendaen de seneste år.

269673

FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup er ikke tilfreds med, at holdets modstander i seneste runde Banik Ostrava eller Brøndbys modstander Legia Warszawa kunne flytte ligakampe og dermed have fri før vitale Europa-opgør mod de to danske topklubber. Foto: Alamy

Men vil klubberne, kan deciderede fridage som i en række lande relativt hurtigt blive virkelighed.

– Vi har lige haft først møde om datoplanen for 2025/26-sæsonen. De diskussioner begynder vi nu, og så slutter vi som regel sent på vinteren eller tidligt i foråret. Og det er et forum, hvor klubberne kan det emne op. Der kan man diskutere tingene og forsøge at nå til enighed om noget, man mener er fornuftigt, siger Claus Thomsen til Tipsbladet.

Fordele og ulemper
Kampprogrammet, antallet af kampe og afstanden mellem dem betyder noget for spillernes restitution og risiko for skader.

For få kampe kan til gengæld også koste på tempoet og give hold med mange nye spillere i truppen for få chancer til at spille sammen.

– Jeg siger ikke, nogen tager fejl eller siger noget forkert. Men de udtalelser, der kommer, er også et øjebliksbillede. Det kan for eksempel skyldes, at man har en trup, der er meget skadet, siger Claus Thomsen.

269673

Claus Thomsen er direktør i Divisionsforeningen og sidder i en indflydelsesrig position i ligaorganisationen European Leagues. Foto: Alamy


– For min egen regning vil jeg sige, at man skal huske på, at kampe, der ikke spilles her i august, nogle gange først kan spille i november eller december. Og så skal man acceptere at have en skæv liga og stilling hele vejen til december.

Superliga-klubberne fordeler i dag første portion præstationspenge fra medieaftalen mellem sig halvvejs i grundspillet, hvilket i denne sæson er efter kampene i første weekend i oktober.

Hjælper allerede i dag
Det er ikke mange af de forventede topopgør, vi har set i Superligaen i august, og det er ikke tilfældigt, for Europa-deltagerne får allerede i dag en hånd, når kampprogammet lægges.

– Der er faktisk en aftale mellem klubberne om, at før tredje runde- og playoff-kampe har man ret til en ekstra hviledag, så de får fire dage mellem kampene,

– Vi prøver at lave et kampprogram, hvor vi i starten tager et vist hensyn til, at man ikke har nogle af de her helt centrale opgør, lige før man skal spille europæisk. Det hensyn prøver vi at tage, når alle andre formelle kriterier er opfyldt. Og det har vi altid gjort i Superligaen, siger Claus Thomsen.

FC København har på torsdag en 2-0-føring med fra København til udekampen i Kilmarnock på torsdag, hvor man dermed har gode chancer for at komme i ligaspillet i Conference League.

FC Midtjylland spiller et døgn tidligere en noget sværere udekamp i Bratislava mod Slovan, der var heldig med at få 1-1 i Herning men nu har en helt åben hjemmekamp mod de danske mestre.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning




EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kommer til AGF efter monstersæson

FC København byder på kantspiller

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Brøndby har IKKE budt

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Stærk FCK-trup – han må ikke spille



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Voldsom lønnedgang i Brøndby

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Brøndby forhandler om stor transfer

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

– Det er forfærdeligt

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Storklub lurer på Jonas Wind

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

I chok over Tottenham

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte