Superliga-klubber kan få Europa-fridage

Danske klubber kan om få år også få fri før afgørende Europa-kvalifikationskampe, som nogle af deres rivaler i andre europæiske lande har.



BRØNDBY (Tipsbladet): En række klubber har haft friweekend forud for deres Europa-playoffkampe i de kommende døgn.

Både Jacob Neestrup i FC København og hans kollega Kjetil Knutsen i Bodø/Glimt har på det seneste undret sig over, at de ikke også får ideelle betingelser, når Europa-kvalifikationen skal i hus.

Diskussionen er blevet ekstra aktuel, fordi FC København og til dels FC Midtjylland har fået en række skader i det tætte kampprogram, hvor de to klubber har spillet 11 kampe på seks uger.

Så hvorfor har Danmark ikke også givet klubber i Europa-playoffen fri, lige før de spiller helt afgørende kampe, der også hælder koefficientpoint i gryden til hjælp for resten af ligaen?

Tipsbladet har spurgt direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen, og han fortæller, at spørgsmålet ikke har været ret højt på agendaen de seneste år.

269673

FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup er ikke tilfreds med, at holdets modstander i seneste runde Banik Ostrava eller Brøndbys modstander Legia Warszawa kunne flytte ligakampe og dermed have fri før vitale Europa-opgør mod de to danske topklubber. Foto: Alamy

Men vil klubberne, kan deciderede fridage som i en række lande relativt hurtigt blive virkelighed.

– Vi har lige haft først møde om datoplanen for 2025/26-sæsonen. De diskussioner begynder vi nu, og så slutter vi som regel sent på vinteren eller tidligt i foråret. Og det er et forum, hvor klubberne kan det emne op. Der kan man diskutere tingene og forsøge at nå til enighed om noget, man mener er fornuftigt, siger Claus Thomsen til Tipsbladet.

Fordele og ulemper
Kampprogrammet, antallet af kampe og afstanden mellem dem betyder noget for spillernes restitution og risiko for skader.

For få kampe kan til gengæld også koste på tempoet og give hold med mange nye spillere i truppen for få chancer til at spille sammen.

– Jeg siger ikke, nogen tager fejl eller siger noget forkert. Men de udtalelser, der kommer, er også et øjebliksbillede. Det kan for eksempel skyldes, at man har en trup, der er meget skadet, siger Claus Thomsen.

269673

Claus Thomsen er direktør i Divisionsforeningen og sidder i en indflydelsesrig position i ligaorganisationen European Leagues. Foto: Alamy


– For min egen regning vil jeg sige, at man skal huske på, at kampe, der ikke spilles her i august, nogle gange først kan spille i november eller december. Og så skal man acceptere at have en skæv liga og stilling hele vejen til december.

Superliga-klubberne fordeler i dag første portion præstationspenge fra medieaftalen mellem sig halvvejs i grundspillet, hvilket i denne sæson er efter kampene i første weekend i oktober.

Hjælper allerede i dag
Det er ikke mange af de forventede topopgør, vi har set i Superligaen i august, og det er ikke tilfældigt, for Europa-deltagerne får allerede i dag en hånd, når kampprogammet lægges.

– Der er faktisk en aftale mellem klubberne om, at før tredje runde- og playoff-kampe har man ret til en ekstra hviledag, så de får fire dage mellem kampene,

– Vi prøver at lave et kampprogram, hvor vi i starten tager et vist hensyn til, at man ikke har nogle af de her helt centrale opgør, lige før man skal spille europæisk. Det hensyn prøver vi at tage, når alle andre formelle kriterier er opfyldt. Og det har vi altid gjort i Superligaen, siger Claus Thomsen.

FC København har på torsdag en 2-0-føring med fra København til udekampen i Kilmarnock på torsdag, hvor man dermed har gode chancer for at komme i ligaspillet i Conference League.

FC Midtjylland spiller et døgn tidligere en noget sværere udekamp i Bratislava mod Slovan, der var heldig med at få 1-1 i Herning men nu har en helt åben hjemmekamp mod de danske mestre.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Lyon tager stor Nartey-beslutning



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

FC Midtjylland – FC København

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Tæt på utrolig kamprekord

Silkeborg IF – Viborg FF

De vil have Martin Braithwaite

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Brøndby IF – Randers FC



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Hylder Manchester United-stjerne

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Er han den nye Rurik Gislason?

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026