Superliga-klubber kan få Europa-fridage

Danske klubber kan om få år også få fri før afgørende Europa-kvalifikationskampe, som nogle af deres rivaler i andre europæiske lande har.



BRØNDBY (Tipsbladet): En række klubber har haft friweekend forud for deres Europa-playoffkampe i de kommende døgn.

Både Jacob Neestrup i FC København og hans kollega Kjetil Knutsen i Bodø/Glimt har på det seneste undret sig over, at de ikke også får ideelle betingelser, når Europa-kvalifikationen skal i hus.

Diskussionen er blevet ekstra aktuel, fordi FC København og til dels FC Midtjylland har fået en række skader i det tætte kampprogram, hvor de to klubber har spillet 11 kampe på seks uger.

Så hvorfor har Danmark ikke også givet klubber i Europa-playoffen fri, lige før de spiller helt afgørende kampe, der også hælder koefficientpoint i gryden til hjælp for resten af ligaen?

Tipsbladet har spurgt direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen, og han fortæller, at spørgsmålet ikke har været ret højt på agendaen de seneste år.

269673

FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup er ikke tilfreds med, at holdets modstander i seneste runde Banik Ostrava eller Brøndbys modstander Legia Warszawa kunne flytte ligakampe og dermed have fri før vitale Europa-opgør mod de to danske topklubber. Foto: Alamy

Men vil klubberne, kan deciderede fridage som i en række lande relativt hurtigt blive virkelighed.

– Vi har lige haft først møde om datoplanen for 2025/26-sæsonen. De diskussioner begynder vi nu, og så slutter vi som regel sent på vinteren eller tidligt i foråret. Og det er et forum, hvor klubberne kan det emne op. Der kan man diskutere tingene og forsøge at nå til enighed om noget, man mener er fornuftigt, siger Claus Thomsen til Tipsbladet.

Fordele og ulemper
Kampprogrammet, antallet af kampe og afstanden mellem dem betyder noget for spillernes restitution og risiko for skader.

For få kampe kan til gengæld også koste på tempoet og give hold med mange nye spillere i truppen for få chancer til at spille sammen.

– Jeg siger ikke, nogen tager fejl eller siger noget forkert. Men de udtalelser, der kommer, er også et øjebliksbillede. Det kan for eksempel skyldes, at man har en trup, der er meget skadet, siger Claus Thomsen.

269673

Claus Thomsen er direktør i Divisionsforeningen og sidder i en indflydelsesrig position i ligaorganisationen European Leagues. Foto: Alamy


– For min egen regning vil jeg sige, at man skal huske på, at kampe, der ikke spilles her i august, nogle gange først kan spille i november eller december. Og så skal man acceptere at have en skæv liga og stilling hele vejen til december.

Superliga-klubberne fordeler i dag første portion præstationspenge fra medieaftalen mellem sig halvvejs i grundspillet, hvilket i denne sæson er efter kampene i første weekend i oktober.

Hjælper allerede i dag
Det er ikke mange af de forventede topopgør, vi har set i Superligaen i august, og det er ikke tilfældigt, for Europa-deltagerne får allerede i dag en hånd, når kampprogammet lægges.

– Der er faktisk en aftale mellem klubberne om, at før tredje runde- og playoff-kampe har man ret til en ekstra hviledag, så de får fire dage mellem kampene,

– Vi prøver at lave et kampprogram, hvor vi i starten tager et vist hensyn til, at man ikke har nogle af de her helt centrale opgør, lige før man skal spille europæisk. Det hensyn prøver vi at tage, når alle andre formelle kriterier er opfyldt. Og det har vi altid gjort i Superligaen, siger Claus Thomsen.

FC København har på torsdag en 2-0-føring med fra København til udekampen i Kilmarnock på torsdag, hvor man dermed har gode chancer for at komme i ligaspillet i Conference League.

FC Midtjylland spiller et døgn tidligere en noget sværere udekamp i Bratislava mod Slovan, der var heldig med at få 1-1 i Herning men nu har en helt åben hjemmekamp mod de danske mestre.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Skæbnekamp: Danmark møder Skotland

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Her kan du se Skotland mod Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Steve Coopers højre hånd afviser

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Riemer svarer på Tøftings kritik

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Aflyser pressemøde i Parken

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Hylder ny United-spiller