Superliga-klubber lurer på gratis bosnier

Flere Superliga-klubber har et godt øje til den tidligere bosniske landsholdsspiller Semir Stilic, der er fri på markedet efter senest at have tørnet ud for APOEL.



Transfervinduet nærmer sig med hastige skridt, og flere klubber i Superligaen har uden tvivl udsigt til en travl januar, hvor der skal hentes forstærkning udefra. Det kan blandt andet være helt fra Bosnien-Hercegovina.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger viser flere klubber i Superligaen interesse for den 29-årige bosnier Semir Stilic, der indtil for et par uger siden var på kontrakt i APOEL Nicosia, men fik ophævet sin aftale på grund af manglende spilletid.

Nu er jagten gået ind på en ny arbejdsgiver for Semir Stilic, der huserer på den offensive midtbane og har en god venstrefod. Og Danmark er altså i spil.

– Jeg kan godt bekræfte, at der er flere klubber i Danmark, der viser interesse, og dem er vi lige nu i dialog med. Men jeg kan ikke kommentere på konkrete klubnavne og har ikke yderligere kommentarer, siger Semir Stilics agent, Dario Slomic, til tipsbladet.dk.

Semir Stilic har foruden APOEL tørnet ud for klubber i Polen, Ukraine og Tyrkiet, og særligt opholdet i Polen og storklubben Wisla Krakow var succesfuldt for bosnieren, der scorede 16 mål i 52 kampe. Fra 2008 til 2012 spillede han over 100 kampe for Lech Poznan og var med til at vinde et enkelt mesterskab. Stilic står desuden noteret for otte landskampe for Bosnien-Hercegovina – den seneste tilbage i marts sidste år.

Den Superliga-aktuelle midtbanespiller var ikke med i nogle af de to opgør, da FC København og APOEL tørnede sammen i Champions League-kvalifikationen tidligere på sæsonen, og han sad på bænken i begge kampe mod FC Midtjylland i sidste sæson.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Brøndby tæt på Superliga-profil

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Laudrup stopper på TV 2

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Australien – Egypten

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig