Superliga-klubber lurer på gratis bosnier

Flere Superliga-klubber har et godt øje til den tidligere bosniske landsholdsspiller Semir Stilic, der er fri på markedet efter senest at have tørnet ud for APOEL.



Transfervinduet nærmer sig med hastige skridt, og flere klubber i Superligaen har uden tvivl udsigt til en travl januar, hvor der skal hentes forstærkning udefra. Det kan blandt andet være helt fra Bosnien-Hercegovina.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger viser flere klubber i Superligaen interesse for den 29-årige bosnier Semir Stilic, der indtil for et par uger siden var på kontrakt i APOEL Nicosia, men fik ophævet sin aftale på grund af manglende spilletid.

Nu er jagten gået ind på en ny arbejdsgiver for Semir Stilic, der huserer på den offensive midtbane og har en god venstrefod. Og Danmark er altså i spil.

– Jeg kan godt bekræfte, at der er flere klubber i Danmark, der viser interesse, og dem er vi lige nu i dialog med. Men jeg kan ikke kommentere på konkrete klubnavne og har ikke yderligere kommentarer, siger Semir Stilics agent, Dario Slomic, til tipsbladet.dk.

Semir Stilic har foruden APOEL tørnet ud for klubber i Polen, Ukraine og Tyrkiet, og særligt opholdet i Polen og storklubben Wisla Krakow var succesfuldt for bosnieren, der scorede 16 mål i 52 kampe. Fra 2008 til 2012 spillede han over 100 kampe for Lech Poznan og var med til at vinde et enkelt mesterskab. Stilic står desuden noteret for otte landskampe for Bosnien-Hercegovina – den seneste tilbage i marts sidste år.

Den Superliga-aktuelle midtbanespiller var ikke med i nogle af de to opgør, da FC København og APOEL tørnede sammen i Champions League-kvalifikationen tidligere på sæsonen, og han sad på bænken i begge kampe mod FC Midtjylland i sidste sæson.





LIVE

LIVE: Stjerne vraget – prank gik for vidt

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

FC København sælger Nathan Trott

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Køber snart Brøndby-angriber

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige