Superliga-klubber lurer på gratis bosnier

Flere Superliga-klubber har et godt øje til den tidligere bosniske landsholdsspiller Semir Stilic, der er fri på markedet efter senest at have tørnet ud for APOEL.



Transfervinduet nærmer sig med hastige skridt, og flere klubber i Superligaen har uden tvivl udsigt til en travl januar, hvor der skal hentes forstærkning udefra. Det kan blandt andet være helt fra Bosnien-Hercegovina.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger viser flere klubber i Superligaen interesse for den 29-årige bosnier Semir Stilic, der indtil for et par uger siden var på kontrakt i APOEL Nicosia, men fik ophævet sin aftale på grund af manglende spilletid.

Nu er jagten gået ind på en ny arbejdsgiver for Semir Stilic, der huserer på den offensive midtbane og har en god venstrefod. Og Danmark er altså i spil.

– Jeg kan godt bekræfte, at der er flere klubber i Danmark, der viser interesse, og dem er vi lige nu i dialog med. Men jeg kan ikke kommentere på konkrete klubnavne og har ikke yderligere kommentarer, siger Semir Stilics agent, Dario Slomic, til tipsbladet.dk.

Semir Stilic har foruden APOEL tørnet ud for klubber i Polen, Ukraine og Tyrkiet, og særligt opholdet i Polen og storklubben Wisla Krakow var succesfuldt for bosnieren, der scorede 16 mål i 52 kampe. Fra 2008 til 2012 spillede han over 100 kampe for Lech Poznan og var med til at vinde et enkelt mesterskab. Stilic står desuden noteret for otte landskampe for Bosnien-Hercegovina – den seneste tilbage i marts sidste år.

Den Superliga-aktuelle midtbanespiller var ikke med i nogle af de to opgør, da FC København og APOEL tørnede sammen i Champions League-kvalifikationen tidligere på sæsonen, og han sad på bænken i begge kampe mod FC Midtjylland i sidste sæson.





LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer

Teaser for ny AGF-aftale

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Så er det officielt

AGF – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

OB slutter sæsonen med et nederlag

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

– Niels Frederiksen er en legende!

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København slagter Randers

Froholdt med vild hæder i Portugal