Storklubben Brøndby er tilbage som tophold i Superligaen, efter en efterårssæson der er gået over al forventning for de blågule.
Vestegnsklubben vandt søndag 2-1 i årets sidste kamp i Horsens og er dermed på førstepladsen med 27 point for 13 kampe.
Der forbliver holdet også, hvis FC Midtjylland ikke formår at slå FC Nordsjælland, når de to hold mødes mandag.
Brøndby meldte før sæsonen ud, at man ville gå benhårdt efter at komme i top-3. At man lidt over halvvejs i grundspillet topper ligaen, får dog to af holdets profiler Morten Frendrup og Mikael Uhre til at drømme større end det.
Førstnævnte tror på, at den gode halvsæson kan være starten på mere end bare en top-3-placering.
Læs også:Bedst og værst: Masser af fyrværkeri i stor Jung-kamp
– Jeg håber og tror på, at det her kan blive til meget. Vi drømmer om det, men vi ved også, at det kræver utrolig hårdt arbejde.
– Vi har gjort det godt, og eftersom det er gået, som det er, så er det helt fortjent, at vi er heroppe.
– Vores målsætning var top-3, men vi gik da efter at være med helt fremme, og at det er gået så godt er bare dejligt, siger den bare 19-årige Morten Frendrup.
Angriberen Mikael Uhre har i denne sæson fået gang i målscoringen, og han er med syv mål nummer tre på Superligaens topscorerliste. Han mener, at det er de store drømme, der gør Brøndby-spillerne motiverede.
– Selvfølgelig drømmer vi om mere. Det er det, der giver lysten til at arbejde så hårdt hver dag. Det giver en ekstra energi til at arbejde alle de sure timer på træningsbanen, når folk ikke kigger.
Læs også:Horsens-lejren: Hvis Fremad Amager kan slå Brøndby så kan vi også
– Den energi bliver der kun mere af, når man ligger så godt til i tabellen.
Frendrup og Uhres cheftræner, Niels Frederiksen, blåstempler efterårssæsonen, men han mener, at Brøndby-holdet spillemæssigt stadig kan nå endnu usete højder.
– Pointmæssigt har jeg ikke en finger at sætte på sæsonen indtil nu, det er klart. Jeg føler dog, at vores præstationer stadig kan blive bedre.
– Vi har haft fine præstationer, men også knap så gode. Jeg er bestemt ikke utilfreds, men jeg kunne godt tænke mig at se endnu mere, siger Brøndby-træneren.
/ritzau/
Læs også:Million-handler i sigte: 26 Superliga-profiler på affyringsrampen
Læs også:Horsens-spiller: Jeg har mere lyst til at blive nu end for nogle uger siden
Læs også:Ombejlet talent scorede mod Brøndby: Skifte afhænger af klubben
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
