Superliga-kommentator siger op: Trist og skuffet

Zak Egholm har valgt at sige op som fodboldkommentator hos Warner Bros. Discovery, og over for Tipsbladet forklarer han beslutningen.



Warner Bros. Discovery er blevet en fodboldkommentator fattigere.

Gennem de seneste ni år har Zak Egholm lagt stemme til alt fra Superligaen, landsholdet og Premier League, men nu siger han stop.

På det sociale medie X skriver den rutinerede kommentator, at han har valgt at opsige sin stilling pr. 31. august.

Fra ferien i Italien fortæller Zak Egholm til Tipsbladet, at det har været en utroligt svær beslutning.

– Det er utrolig vemodigt. Det har været ni helt suveræne år. Det er ikke bare noget, jeg siger, fordi jeg føler, at jeg skal gøre det. Det er noget, jeg føler fra hjertet, fordi vi som kollegaer har haft det så godt sammen, at vi også har været venner, og det er noget af det, der gør, at vi har leveret et rigtig, rigtig godt produkt på fodbolddelen. Vi har været fantastisk gode sammen, og det er noget, jeg er stolt over.

Det er en stor beslutning, som man ikke træffer med et snuptag; det er vel noget, du har tænkt over i lang tid?

– Ja, selvfølgelig. Det har været længe undervejs, og det har naturligvis ærgret mig rigtig meget, at Warner Bros. Discovery ikke har fodbold på plakaten efter sommerferien.

– Det gør mig rigtig ked af det, for det har betydet rigtig meget for mig at dække Superligaen, så det har klart været inde i mine overvejelser, at kryben var ved at være lidt tom, så nu vil jeg prøve at stykke noget andet sammen, som forhåbentlig kommer til at give mening, fortæller Zak Egholm.

Skuffet over beslutning
Det har været tydeligt for enhver, at fodbold ikke er en del af fremtidsplanerne hos Warner Bros. Discovery, hvilket selvsagt har spillet en rolle i Zak Egholms svære beslutning.

– Jeg er skuffet over det, og jeg er ked af det, men jeg respekterer det også. Det er ikke, fordi – det har jeg i hvert fald ikke hørt – at folk synes, vi havde gjort et dårligt stykke arbejde.

– Vi er amerikansk ejet, så i vores lille butik er det uden for vores rækkevidde og vores sfære at træffe den slags beslutninger, så det må vi bare acceptere. Dem, der betaler vores løn, beslutter, hvad der skal købes ind af rettigheder, og så skal vi levere på det.

– Så jeg har respekt for det, men på det personlige og faglige plan er jeg rigtig, rigtig ærgerlig, siger Zak Egholm.

Hvad så nu?
Den 1. september vil Zak Egholm for første gang i ni år stå uden job, men det er ikke noget, der skræmmer.

– Jeg håber da, at der er nogen, der synes, jeg kunne være interessant at lege med. Jeg er optimistisk, og jeg ser meget positivt på det hele.

– Men det er en helt ny arbejdsvirkelighed for mig, så jeg er også spændt på, hvordan det kommer til at spænde af, siger Zak Egholm.

Artiklen fortsætter under billedet…

Zak Egholm med Lars Jacobsen, Thomas Gravesen og Flemming Povlsen. Foto: Privatfoto

Husker tilbage på store øjeblikke
Med ni år på bagen har Zak Egholm oplevet lidt af hvert hos Warner Bros. Discovery, men der er alligevel nogle oplevelser, der står klarere i erindringen end andre.

– Det kan hurtigt komme til at lyde som pral, men jeg har nærmest lavet det hele på vores fine station, og det er jeg virkelig, virkelig stolt af.

– Jeg husker med stor glæde og stolthed at have stået i spidsen for dækningen af det danske fodboldlandshold, og jeg synes, vi havde en rigtig fin dækning af landsholdet, hvor faglighed, kærlighed til holdet og humoren har smeltet sammen. Jeg synes, det her med humoren har været et vigtigt element hele vejen igennem, og at vi har husket at have det rart sammen, som kan give en god stemning videre til vores seere.

– Der er flere nedslagspunkter i dækningen af landsholdet, men jeg husker især 3-3 kampen mod Schweiz i Basel, hvor Åge Hareides Danmark kom tilbage fra 0-3 til 3-3. Det var en af de helt store, siger Zak Egholm og tilføjer:

– Så er der Superliga-dækningen, som har været der hele vejen igennem, i ni år. Det har været vildt, vildt fedt. Jeg synes faktisk, vi blev bedre og bedre. Vi blev ikke metaltrætte, for vi blev bedre og bedre, til vi skulle give Superliga-stafetten videre.

– Så var der også Premier League, som også har en speciel plads i mit hjerte, for der fandt vi en markør, i forhold til hvordan man kan dække det med indlevelse, humor, faglighed og al den nerve, der er i den fantastiske fodboldliga, fortæller Zak Egholm.

Det er nu Viaplay og TV 2, der deler Superliga-rettihederne.





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Voldsomme rygter i udlandet

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Randers FC – FC Midtjylland

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

AGF – Sønderjyske

– Fuldstændig svigtet

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Dansk dommer får ros stor ros

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

To direktører færdige i Superliga-klub

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Vejle Boldklub – FC København

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Skidt nyt til Brian Riemer?

Stor Brøndby-stjerne skadet

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

FC Fredericia – Viborg FF

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

I svime over sensationel dansker

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg tror, det bliver et nej

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’