Warner Bros. Discovery er blevet en fodboldkommentator fattigere.
Gennem de seneste ni år har Zak Egholm lagt stemme til alt fra Superligaen, landsholdet og Premier League, men nu siger han stop.
På det sociale medie X skriver den rutinerede kommentator, at han har valgt at opsige sin stilling pr. 31. august.
Fra ferien i Italien fortæller Zak Egholm til Tipsbladet, at det har været en utroligt svær beslutning.
– Det er utrolig vemodigt. Det har været ni helt suveræne år. Det er ikke bare noget, jeg siger, fordi jeg føler, at jeg skal gøre det. Det er noget, jeg føler fra hjertet, fordi vi som kollegaer har haft det så godt sammen, at vi også har været venner, og det er noget af det, der gør, at vi har leveret et rigtig, rigtig godt produkt på fodbolddelen. Vi har været fantastisk gode sammen, og det er noget, jeg er stolt over.
Det er en stor beslutning, som man ikke træffer med et snuptag; det er vel noget, du har tænkt over i lang tid?
– Ja, selvfølgelig. Det har været længe undervejs, og det har naturligvis ærgret mig rigtig meget, at Warner Bros. Discovery ikke har fodbold på plakaten efter sommerferien.
– Det gør mig rigtig ked af det, for det har betydet rigtig meget for mig at dække Superligaen, så det har klart været inde i mine overvejelser, at kryben var ved at være lidt tom, så nu vil jeg prøve at stykke noget andet sammen, som forhåbentlig kommer til at give mening, fortæller Zak Egholm.
Skuffet over beslutning
Det har været tydeligt for enhver, at fodbold ikke er en del af fremtidsplanerne hos Warner Bros. Discovery, hvilket selvsagt har spillet en rolle i Zak Egholms svære beslutning.
– Jeg er skuffet over det, og jeg er ked af det, men jeg respekterer det også. Det er ikke, fordi – det har jeg i hvert fald ikke hørt – at folk synes, vi havde gjort et dårligt stykke arbejde.
– Vi er amerikansk ejet, så i vores lille butik er det uden for vores rækkevidde og vores sfære at træffe den slags beslutninger, så det må vi bare acceptere. Dem, der betaler vores løn, beslutter, hvad der skal købes ind af rettigheder, og så skal vi levere på det.
– Så jeg har respekt for det, men på det personlige og faglige plan er jeg rigtig, rigtig ærgerlig, siger Zak Egholm.
Hvad så nu?
Den 1. september vil Zak Egholm for første gang i ni år stå uden job, men det er ikke noget, der skræmmer.
– Jeg håber da, at der er nogen, der synes, jeg kunne være interessant at lege med. Jeg er optimistisk, og jeg ser meget positivt på det hele.
– Men det er en helt ny arbejdsvirkelighed for mig, så jeg er også spændt på, hvordan det kommer til at spænde af, siger Zak Egholm.
Artiklen fortsætter under billedet…
Husker tilbage på store øjeblikke
Med ni år på bagen har Zak Egholm oplevet lidt af hvert hos Warner Bros. Discovery, men der er alligevel nogle oplevelser, der står klarere i erindringen end andre.
– Det kan hurtigt komme til at lyde som pral, men jeg har nærmest lavet det hele på vores fine station, og det er jeg virkelig, virkelig stolt af.
– Jeg husker med stor glæde og stolthed at have stået i spidsen for dækningen af det danske fodboldlandshold, og jeg synes, vi havde en rigtig fin dækning af landsholdet, hvor faglighed, kærlighed til holdet og humoren har smeltet sammen. Jeg synes, det her med humoren har været et vigtigt element hele vejen igennem, og at vi har husket at have det rart sammen, som kan give en god stemning videre til vores seere.
– Der er flere nedslagspunkter i dækningen af landsholdet, men jeg husker især 3-3 kampen mod Schweiz i Basel, hvor Åge Hareides Danmark kom tilbage fra 0-3 til 3-3. Det var en af de helt store, siger Zak Egholm og tilføjer:
– Så er der Superliga-dækningen, som har været der hele vejen igennem, i ni år. Det har været vildt, vildt fedt. Jeg synes faktisk, vi blev bedre og bedre. Vi blev ikke metaltrætte, for vi blev bedre og bedre, til vi skulle give Superliga-stafetten videre.
– Så var der også Premier League, som også har en speciel plads i mit hjerte, for der fandt vi en markør, i forhold til hvordan man kan dække det med indlevelse, humor, faglighed og al den nerve, der er i den fantastiske fodboldliga, fortæller Zak Egholm.
Det er nu Viaplay og TV 2, der deler Superliga-rettihederne.
⚠️Jeg har truffet en vigtig beslutning:⚠️
— Zak Egholm (@ZakEgholm) July 13, 2024
Jeg har opsagt min stilling hos Warner Bros. Discovery, så jeg har sidste arbejdsdag d. 31. august efter ni suveræne år.
Men fra d. 1. september går jeg freelance. Jeg glæder mig til fremtiden og til de opgaver, der kommer min vej! pic.twitter.com/UsF5ZmHKbe
LIVE
LIVE: Dommerekspert forstår det ikke
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
OPTAKT
OB – Randers FC
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Fik blackout på Brøndby Stadion
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom