Superliga-kommentator siger op: Trist og skuffet

Zak Egholm har valgt at sige op som fodboldkommentator hos Warner Bros. Discovery, og over for Tipsbladet forklarer han beslutningen.



Warner Bros. Discovery er blevet en fodboldkommentator fattigere.

Gennem de seneste ni år har Zak Egholm lagt stemme til alt fra Superligaen, landsholdet og Premier League, men nu siger han stop.

På det sociale medie X skriver den rutinerede kommentator, at han har valgt at opsige sin stilling pr. 31. august.

Fra ferien i Italien fortæller Zak Egholm til Tipsbladet, at det har været en utroligt svær beslutning.

– Det er utrolig vemodigt. Det har været ni helt suveræne år. Det er ikke bare noget, jeg siger, fordi jeg føler, at jeg skal gøre det. Det er noget, jeg føler fra hjertet, fordi vi som kollegaer har haft det så godt sammen, at vi også har været venner, og det er noget af det, der gør, at vi har leveret et rigtig, rigtig godt produkt på fodbolddelen. Vi har været fantastisk gode sammen, og det er noget, jeg er stolt over.

Det er en stor beslutning, som man ikke træffer med et snuptag; det er vel noget, du har tænkt over i lang tid?

– Ja, selvfølgelig. Det har været længe undervejs, og det har naturligvis ærgret mig rigtig meget, at Warner Bros. Discovery ikke har fodbold på plakaten efter sommerferien.

– Det gør mig rigtig ked af det, for det har betydet rigtig meget for mig at dække Superligaen, så det har klart været inde i mine overvejelser, at kryben var ved at være lidt tom, så nu vil jeg prøve at stykke noget andet sammen, som forhåbentlig kommer til at give mening, fortæller Zak Egholm.

Skuffet over beslutning
Det har været tydeligt for enhver, at fodbold ikke er en del af fremtidsplanerne hos Warner Bros. Discovery, hvilket selvsagt har spillet en rolle i Zak Egholms svære beslutning.

– Jeg er skuffet over det, og jeg er ked af det, men jeg respekterer det også. Det er ikke, fordi – det har jeg i hvert fald ikke hørt – at folk synes, vi havde gjort et dårligt stykke arbejde.

– Vi er amerikansk ejet, så i vores lille butik er det uden for vores rækkevidde og vores sfære at træffe den slags beslutninger, så det må vi bare acceptere. Dem, der betaler vores løn, beslutter, hvad der skal købes ind af rettigheder, og så skal vi levere på det.

– Så jeg har respekt for det, men på det personlige og faglige plan er jeg rigtig, rigtig ærgerlig, siger Zak Egholm.

Hvad så nu?
Den 1. september vil Zak Egholm for første gang i ni år stå uden job, men det er ikke noget, der skræmmer.

– Jeg håber da, at der er nogen, der synes, jeg kunne være interessant at lege med. Jeg er optimistisk, og jeg ser meget positivt på det hele.

– Men det er en helt ny arbejdsvirkelighed for mig, så jeg er også spændt på, hvordan det kommer til at spænde af, siger Zak Egholm.

Artiklen fortsætter under billedet…

Zak Egholm med Lars Jacobsen, Thomas Gravesen og Flemming Povlsen. Foto: Privatfoto

Husker tilbage på store øjeblikke
Med ni år på bagen har Zak Egholm oplevet lidt af hvert hos Warner Bros. Discovery, men der er alligevel nogle oplevelser, der står klarere i erindringen end andre.

– Det kan hurtigt komme til at lyde som pral, men jeg har nærmest lavet det hele på vores fine station, og det er jeg virkelig, virkelig stolt af.

– Jeg husker med stor glæde og stolthed at have stået i spidsen for dækningen af det danske fodboldlandshold, og jeg synes, vi havde en rigtig fin dækning af landsholdet, hvor faglighed, kærlighed til holdet og humoren har smeltet sammen. Jeg synes, det her med humoren har været et vigtigt element hele vejen igennem, og at vi har husket at have det rart sammen, som kan give en god stemning videre til vores seere.

– Der er flere nedslagspunkter i dækningen af landsholdet, men jeg husker især 3-3 kampen mod Schweiz i Basel, hvor Åge Hareides Danmark kom tilbage fra 0-3 til 3-3. Det var en af de helt store, siger Zak Egholm og tilføjer:

– Så er der Superliga-dækningen, som har været der hele vejen igennem, i ni år. Det har været vildt, vildt fedt. Jeg synes faktisk, vi blev bedre og bedre. Vi blev ikke metaltrætte, for vi blev bedre og bedre, til vi skulle give Superliga-stafetten videre.

– Så var der også Premier League, som også har en speciel plads i mit hjerte, for der fandt vi en markør, i forhold til hvordan man kan dække det med indlevelse, humor, faglighed og al den nerve, der er i den fantastiske fodboldliga, fortæller Zak Egholm.

Det er nu Viaplay og TV 2, der deler Superliga-rettihederne.





Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp




LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: FC København afviser millionbud

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Anton Gaaei-handel meldes død

FC København bekræfter transfer

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!