Superliga-landsmand: AaB’s kommende angriber er et superkøb

Når og hvis Tom van Weert skifter til AaB, kommer han til at score en hel del mål, forudser Vendsyssel FF’s Sander Fischer, der er ven og tidligere holdkammerat med angriberen.



Superligaen råder i øjeblikket over syv hollændere, og inden længe kan nummer otte gøre sit indtog. I går forlød det, at Tom van Weert var på vej til AaB, og hans nuværende klub, Groningen, bekræftede senere, at han skulle til lægetjek i en udenlandsk klub.

Går skiftet igennem, kan van Weert glæde sig til at se en del mere til sin gamle holdkammerat og ven Sander Fischer. Han spiller i Vendsyssel FF og bor i Aalborg, og han har store forventninger til sin kammerats forventede skifte.

– Nu har jeg spillet nogle kampe i Superligaen for Vendsyssel, og med mit kendskab til angriberne i rækken så er Tom van Weert et super køb. Jeg tror, han kommer til at gøre det godt og score en del mål, siger Sander Fischer til Nordjyske.

Han giver desuden udtryk for, at han er en smule overrasket over, at Tom van Weert ser ud til at vælge AaB som sin kommende klub. En del af forklaringen kan dog være, at angriberen har en dansk kæreste, ræsonnerer Fischer.

Den 28-årige van Weert har spillet to sæsoner i Groningen og har i den periode bidraget med 18 mål i 54 kampe. Han har kontrakt med klubben et år endnu og skal således købes ud af aftalen.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Frankrig – Irak

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sender opfordring til Superliga-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

I dialog med Steve Cooper

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Belgien – Iran



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Norge – Senegal