Superliga-landsmand: AaB’s kommende angriber er et superkøb

Når og hvis Tom van Weert skifter til AaB, kommer han til at score en hel del mål, forudser Vendsyssel FF’s Sander Fischer, der er ven og tidligere holdkammerat med angriberen.



Superligaen råder i øjeblikket over syv hollændere, og inden længe kan nummer otte gøre sit indtog. I går forlød det, at Tom van Weert var på vej til AaB, og hans nuværende klub, Groningen, bekræftede senere, at han skulle til lægetjek i en udenlandsk klub.

Går skiftet igennem, kan van Weert glæde sig til at se en del mere til sin gamle holdkammerat og ven Sander Fischer. Han spiller i Vendsyssel FF og bor i Aalborg, og han har store forventninger til sin kammerats forventede skifte.

– Nu har jeg spillet nogle kampe i Superligaen for Vendsyssel, og med mit kendskab til angriberne i rækken så er Tom van Weert et super køb. Jeg tror, han kommer til at gøre det godt og score en del mål, siger Sander Fischer til Nordjyske.

Han giver desuden udtryk for, at han er en smule overrasket over, at Tom van Weert ser ud til at vælge AaB som sin kommende klub. En del af forklaringen kan dog være, at angriberen har en dansk kæreste, ræsonnerer Fischer.

Den 28-årige van Weert har spillet to sæsoner i Groningen og har i den periode bidraget med 18 mål i 54 kampe. Han har kontrakt med klubben et år endnu og skal således købes ud af aftalen.







LIVE

TransferLIVE: Nu er Hjulmand på alle forsiderne

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De køber ham for 740 mio.



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby tæt på denne keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby med transferscoop?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

England – DR Congo

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Jonas Winds nye klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Belgien – Senegal

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende