RANDERS (Tipsbladet): Mohammed Fuseini havde lidt svært ved at få indstillet sigtekornet, da han debuterede i Superligaen i februar.
Men siden er den Sturm Graz-ejede forward kommet i omdrejninger, så det basker.
– Hans fart er i verdensklasse, siger holdkammeraten Mads Enggård beundrende, og både den fart, acceleration og godt mellemrumsspil har givet pote for Randers de seneste uger.
Syv mål har han scoret i otte Superliga-kampe, Randers-direktør Søren Pedersen er opsat på at købe forwarden fri, og fra at være en tur på bænken mod FC Nordsjælland i marts er Fuseini blevet en af de mest hotte spillere i Superligaen.
Tipsbladet mødte også den unge ghaneser tilbage i den periode, hvor målene ikke flød, men troen på egne evner og roen er den samme hos forwarden nu, som den var dengang i marts.
– Jeg synes ikke, mine præstationer i ligaen var, som jeg gerne ville have dem i begyndelsen, og på det niveau, jeg forventede af mig selv. Jeg var hjemme en tur, og der tænkte jeg over, at jeg var nødt til at gøre det bedre, fokusere og bringe mig selv op på det niveau, jeg har fundet nu. Jeg var helt sikker på, at jeg kunne kunne være med blandt de bedste, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.
Og efter landsholdspausen i marts er det rigtigt nok gået fremragende for forwarden, der i mange år var på FC Nordsjællands samarbejdsakademi Right To Dream men i modsætning til vennen Kamaldeen Sulemana og andre ghanesiske og ivorianske profiler fra akademiet endte i Sturm Graz i Østrig i stedet for FCN.
– Det handler især om, at det går rigtig godt for holdet, og at vi er rigtig gode til at holde sammen og hjælpe hinanden. Alle kommer med deres bedste i holdets tjeneste, siger Mohammed Fuseini.
– Det har hjulpet, at vi har lært hinanden at kende. Jeg har fået bedre styr på, hvordan mine holdkammerater spiller, og de har også lært mig bedre at kende. Jeg synes, vi har fået god kemi og gode forbindelser.
– Ellers har omstillingen til Danmark og Randers ikke været så stor. Spillet i Sturm Graz og fodboldstilen i Danmark og Randers er ret ens med det, jeg havde lært at kende i to år i Østrig. Kulturen i Danmark og Østrig minder også ret meget om hinanden. Og så har jeg været i Danmark flere gange før, da jeg var i Right To Dream, og vi spillede fælles turneringer, siger Mohammed Fuseini.
Mohammed Fuseini er uddannet sammen med nogle særdeles stærke fodboldnavne. Hør forwarden fortælle om det her.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
England – Argentina
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TIPSBLADET SPECIAL