Superliga-mål hver 76. minut: Det er hemmeligheden

Fortsætter Mohammed Fuseini som hidtil i 2024, kan han komme tæt på topscorerprisen i Superligaen.



RANDERS (Tipsbladet): Mohammed Fuseini havde lidt svært ved at få indstillet sigtekornet, da han debuterede i Superligaen i februar.

Men siden er den Sturm Graz-ejede forward kommet i omdrejninger, så det basker.

– Hans fart er i verdensklasse, siger holdkammeraten Mads Enggård beundrende, og både den fart, acceleration og godt mellemrumsspil har givet pote for Randers de seneste uger.

Syv mål har han scoret i otte Superliga-kampe, Randers-direktør Søren Pedersen er opsat på at købe forwarden fri, og fra at være en tur på bænken mod FC Nordsjælland i marts er Fuseini blevet en af de mest hotte spillere i Superligaen.

Tipsbladet mødte også den unge ghaneser tilbage i den periode, hvor målene ikke flød, men troen på egne evner og roen er den samme hos forwarden nu, som den var dengang i marts.

– Jeg synes ikke, mine præstationer i ligaen var, som jeg gerne ville have dem i begyndelsen, og på det niveau, jeg forventede af mig selv. Jeg var hjemme en tur, og der tænkte jeg over, at jeg var nødt til at gøre det bedre, fokusere og bringe mig selv op på det niveau, jeg har fundet nu. Jeg var helt sikker på, at jeg kunne kunne være med blandt de bedste, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.

Og efter landsholdspausen i marts er det rigtigt nok gået fremragende for forwarden, der i mange år var på FC Nordsjællands samarbejdsakademi Right To Dream men i modsætning til vennen Kamaldeen Sulemana og andre ghanesiske og ivorianske profiler fra akademiet endte i Sturm Graz i Østrig i stedet for FCN.

– Det handler især om, at det går rigtig godt for holdet, og at vi er rigtig gode til at holde sammen og hjælpe hinanden. Alle kommer med deres bedste i holdets tjeneste, siger Mohammed Fuseini.

– Det har hjulpet, at vi har lært hinanden at kende. Jeg har fået bedre styr på, hvordan mine holdkammerater spiller, og de har også lært mig bedre at kende. Jeg synes, vi har fået god kemi og gode forbindelser.

– Ellers har omstillingen til Danmark og Randers ikke været så stor. Spillet i Sturm Graz og fodboldstilen i Danmark og Randers er ret ens med det, jeg havde lært at kende i to år i Østrig. Kulturen i Danmark og Østrig minder også ret meget om hinanden. Og så har jeg været i Danmark flere gange før, da jeg var i Right To Dream, og vi spillede fælles turneringer, siger Mohammed Fuseini.

Mohammed Fuseini er uddannet sammen med nogle særdeles stærke fodboldnavne. Hør forwarden fortælle om det her.





Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo




Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kongerne af transfervinduet

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Den værste i 18 år – de overvejer det

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Verdensstjernes søn landet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Dansk landsholdsspiller imponerer

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Michael Carrick storhylder

‘Det kommer aldrig til at ske’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Nærmer sig aftale