Superliga-mål hver 76. minut: Det er hemmeligheden

Fortsætter Mohammed Fuseini som hidtil i 2024, kan han komme tæt på topscorerprisen i Superligaen.



RANDERS (Tipsbladet): Mohammed Fuseini havde lidt svært ved at få indstillet sigtekornet, da han debuterede i Superligaen i februar.

Men siden er den Sturm Graz-ejede forward kommet i omdrejninger, så det basker.

– Hans fart er i verdensklasse, siger holdkammeraten Mads Enggård beundrende, og både den fart, acceleration og godt mellemrumsspil har givet pote for Randers de seneste uger.

Syv mål har han scoret i otte Superliga-kampe, Randers-direktør Søren Pedersen er opsat på at købe forwarden fri, og fra at være en tur på bænken mod FC Nordsjælland i marts er Fuseini blevet en af de mest hotte spillere i Superligaen.

Tipsbladet mødte også den unge ghaneser tilbage i den periode, hvor målene ikke flød, men troen på egne evner og roen er den samme hos forwarden nu, som den var dengang i marts.

– Jeg synes ikke, mine præstationer i ligaen var, som jeg gerne ville have dem i begyndelsen, og på det niveau, jeg forventede af mig selv. Jeg var hjemme en tur, og der tænkte jeg over, at jeg var nødt til at gøre det bedre, fokusere og bringe mig selv op på det niveau, jeg har fundet nu. Jeg var helt sikker på, at jeg kunne kunne være med blandt de bedste, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.

Og efter landsholdspausen i marts er det rigtigt nok gået fremragende for forwarden, der i mange år var på FC Nordsjællands samarbejdsakademi Right To Dream men i modsætning til vennen Kamaldeen Sulemana og andre ghanesiske og ivorianske profiler fra akademiet endte i Sturm Graz i Østrig i stedet for FCN.

– Det handler især om, at det går rigtig godt for holdet, og at vi er rigtig gode til at holde sammen og hjælpe hinanden. Alle kommer med deres bedste i holdets tjeneste, siger Mohammed Fuseini.

– Det har hjulpet, at vi har lært hinanden at kende. Jeg har fået bedre styr på, hvordan mine holdkammerater spiller, og de har også lært mig bedre at kende. Jeg synes, vi har fået god kemi og gode forbindelser.

– Ellers har omstillingen til Danmark og Randers ikke været så stor. Spillet i Sturm Graz og fodboldstilen i Danmark og Randers er ret ens med det, jeg havde lært at kende i to år i Østrig. Kulturen i Danmark og Østrig minder også ret meget om hinanden. Og så har jeg været i Danmark flere gange før, da jeg var i Right To Dream, og vi spillede fælles turneringer, siger Mohammed Fuseini.

Mohammed Fuseini er uddannet sammen med nogle særdeles stærke fodboldnavne. Hør forwarden fortælle om det her.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer