Superliga-mål hver 76. minut: Det er hemmeligheden

Fortsætter Mohammed Fuseini som hidtil i 2024, kan han komme tæt på topscorerprisen i Superligaen.



RANDERS (Tipsbladet): Mohammed Fuseini havde lidt svært ved at få indstillet sigtekornet, da han debuterede i Superligaen i februar.

Men siden er den Sturm Graz-ejede forward kommet i omdrejninger, så det basker.

– Hans fart er i verdensklasse, siger holdkammeraten Mads Enggård beundrende, og både den fart, acceleration og godt mellemrumsspil har givet pote for Randers de seneste uger.

Syv mål har han scoret i otte Superliga-kampe, Randers-direktør Søren Pedersen er opsat på at købe forwarden fri, og fra at være en tur på bænken mod FC Nordsjælland i marts er Fuseini blevet en af de mest hotte spillere i Superligaen.

Tipsbladet mødte også den unge ghaneser tilbage i den periode, hvor målene ikke flød, men troen på egne evner og roen er den samme hos forwarden nu, som den var dengang i marts.

– Jeg synes ikke, mine præstationer i ligaen var, som jeg gerne ville have dem i begyndelsen, og på det niveau, jeg forventede af mig selv. Jeg var hjemme en tur, og der tænkte jeg over, at jeg var nødt til at gøre det bedre, fokusere og bringe mig selv op på det niveau, jeg har fundet nu. Jeg var helt sikker på, at jeg kunne kunne være med blandt de bedste, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.

Og efter landsholdspausen i marts er det rigtigt nok gået fremragende for forwarden, der i mange år var på FC Nordsjællands samarbejdsakademi Right To Dream men i modsætning til vennen Kamaldeen Sulemana og andre ghanesiske og ivorianske profiler fra akademiet endte i Sturm Graz i Østrig i stedet for FCN.

– Det handler især om, at det går rigtig godt for holdet, og at vi er rigtig gode til at holde sammen og hjælpe hinanden. Alle kommer med deres bedste i holdets tjeneste, siger Mohammed Fuseini.

– Det har hjulpet, at vi har lært hinanden at kende. Jeg har fået bedre styr på, hvordan mine holdkammerater spiller, og de har også lært mig bedre at kende. Jeg synes, vi har fået god kemi og gode forbindelser.

– Ellers har omstillingen til Danmark og Randers ikke været så stor. Spillet i Sturm Graz og fodboldstilen i Danmark og Randers er ret ens med det, jeg havde lært at kende i to år i Østrig. Kulturen i Danmark og Østrig minder også ret meget om hinanden. Og så har jeg været i Danmark flere gange før, da jeg var i Right To Dream, og vi spillede fælles turneringer, siger Mohammed Fuseini.

Mohammed Fuseini er uddannet sammen med nogle særdeles stærke fodboldnavne. Hør forwarden fortælle om det her.





Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring




LIVE

LIVE: Forlænger med Superliga-klub

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Gift Links hylder FCK-legende

Han er Superligaens ringeste målmand!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Mathias Zanka går viralt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Barcelona – Atletico



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Nu åbner Wind op for fremtiden

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Tøfting lægger hånden på kogepladen

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

FIFA åbner sag mod Spanien

‘Thomas Delaney er fortid’

Det betyder intet mod Liverpool

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Real Madrid – Bayern

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring