Superliga-nedrykker tæt på forlængelse med anfører: Lader til, vi bliver enige

Jonas Brix-Damborg vil gerne forlænge med Hobro IK, og sportschefen vil gerne forlænge med anføreren. Aftalen er ikke skrevet under, men det ligger til, at det falder på plads inden længe.



Han var begyndt at overveje, om han helt skulle stoppe karrieren og fokusere på et nyt job, men Jonas Brix-Damborg er ikke klar til at slippe fodbolden endnu. I stedet tror og håber han, at han forlænger kontrakten med Hobro IK inden længe.

Klubbens anfører er ellers formelt kontraktfri, efter hans aftale udløb i slutningen af sidste uge. Alt tyder dog på, at han ikke kommer til at gå uden job ret længe. 

– Jeg har snakket lidt med Jens Hammer (sportschef, red.) her den sidste uges tid. Det lader til, at vi bliver enige om at fortsætte samarbejdet. Det er i hvert fald sådan, den ligger lige nu. Vi har haft nogle gode snakke om, hvordan fremtiden ligger for klubben og for mig, men hele er stadig lidt usikkert, siger Jonas Brix-Damborg til tipsbladet.dk.

Læs også:Hobro-angriber regner med skifte: Tror ikke, jeg skal spille 1. division

– Som jeg har sagt til Hammer hele tiden, føler jeg, at jeg har mere fodbold i mig. Jeg er glad for, at de også kan se, at der er mulighed for det. Jeg føler mig ikke helt klar til at lægge støvlerne på hylden, selv om min alder måske kunne retfærdiggøre det.

Brix-Damborg fyldte 34 i april og kunne med god samvittighed have trukket sig tilbage efter 362 kampe i karrieren. Men der er stadig nogle kilometer tilbage i de modne fodboldben, og selv hvis den halve aftale med Hobro skulle falde igennem, satser han på at fortsætte.

– Jeg føler mig stadig ung på trods af min alder. Jeg håber stadig at kunne spille X antal år. Men det er klart, så skal jeg have afsøgt muligheder. Men det er ikke dét, der er i mine tanker nu, siger Jonas Brix-Damborg.

Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson

Det er Hobro, der er i hans tanker, og det med god grund. Holdet begynder træningen igen allerede i næste uge, og hvis alt går vel, er kaptajnen med dér.

– Der er ikke noget skrevet under endnu, og det er jo set før, at der pludselig kan falde noget sammen. Men vi er i tæt dialog om, hvad der skal ske, og opstarten er i næste uge, så mon ikke der er en afklaring inden da. Det håber jeg i hvert fald, siger han.

Jonas Brix-Damborg har været i Hobro IK siden 2011, spillet 260 førsteholdskampe og altså været med hele vejen fra deltidsproffer til i 1. division til de fem sæsoner i Superligaen.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Hylder Manchester United-stjerne

De 10 største handler i vinterens transfervindue

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

AGF og OB var enige om at spille søndag



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Medier fælder hård dom

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

– Han virker frustreret!

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Brian Riemer på plads til topkamp

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Brøndby IF – Randers FC

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Officielt: Her spilles AGF-OB

De vil have Martin Braithwaite



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tottenham boykotter Viaplay

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Spændende OB-nyhed

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Tror på overraskelse i startopstilling

Han kan blive den næste store profil!

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

– Priserne er eksploderet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf