Superliga-nedrykker tæt på forlængelse med anfører: Lader til, vi bliver enige

Jonas Brix-Damborg vil gerne forlænge med Hobro IK, og sportschefen vil gerne forlænge med anføreren. Aftalen er ikke skrevet under, men det ligger til, at det falder på plads inden længe.



Han var begyndt at overveje, om han helt skulle stoppe karrieren og fokusere på et nyt job, men Jonas Brix-Damborg er ikke klar til at slippe fodbolden endnu. I stedet tror og håber han, at han forlænger kontrakten med Hobro IK inden længe.

Klubbens anfører er ellers formelt kontraktfri, efter hans aftale udløb i slutningen af sidste uge. Alt tyder dog på, at han ikke kommer til at gå uden job ret længe. 

– Jeg har snakket lidt med Jens Hammer (sportschef, red.) her den sidste uges tid. Det lader til, at vi bliver enige om at fortsætte samarbejdet. Det er i hvert fald sådan, den ligger lige nu. Vi har haft nogle gode snakke om, hvordan fremtiden ligger for klubben og for mig, men hele er stadig lidt usikkert, siger Jonas Brix-Damborg til tipsbladet.dk.

Læs også:Hobro-angriber regner med skifte: Tror ikke, jeg skal spille 1. division

– Som jeg har sagt til Hammer hele tiden, føler jeg, at jeg har mere fodbold i mig. Jeg er glad for, at de også kan se, at der er mulighed for det. Jeg føler mig ikke helt klar til at lægge støvlerne på hylden, selv om min alder måske kunne retfærdiggøre det.

Brix-Damborg fyldte 34 i april og kunne med god samvittighed have trukket sig tilbage efter 362 kampe i karrieren. Men der er stadig nogle kilometer tilbage i de modne fodboldben, og selv hvis den halve aftale med Hobro skulle falde igennem, satser han på at fortsætte.

– Jeg føler mig stadig ung på trods af min alder. Jeg håber stadig at kunne spille X antal år. Men det er klart, så skal jeg have afsøgt muligheder. Men det er ikke dét, der er i mine tanker nu, siger Jonas Brix-Damborg.

Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson

Det er Hobro, der er i hans tanker, og det med god grund. Holdet begynder træningen igen allerede i næste uge, og hvis alt går vel, er kaptajnen med dér.

– Der er ikke noget skrevet under endnu, og det er jo set før, at der pludselig kan falde noget sammen. Men vi er i tæt dialog om, hvad der skal ske, og opstarten er i næste uge, så mon ikke der er en afklaring inden da. Det håber jeg i hvert fald, siger han.

Jonas Brix-Damborg har været i Hobro IK siden 2011, spillet 260 førsteholdskampe og altså været med hele vejen fra deltidsproffer til i 1. division til de fem sæsoner i Superligaen.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020


Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Riemer svarer på Tøftings kritik

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Millionregn over Ståle Solbakken

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Alle storroser Dario Osorio

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Storklub meldes interesseret

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Steve Coopers højre hånd afviser

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks