Superliga-nedrykker tæt på forlængelse med anfører: Lader til, vi bliver enige

Jonas Brix-Damborg vil gerne forlænge med Hobro IK, og sportschefen vil gerne forlænge med anføreren. Aftalen er ikke skrevet under, men det ligger til, at det falder på plads inden længe.



Han var begyndt at overveje, om han helt skulle stoppe karrieren og fokusere på et nyt job, men Jonas Brix-Damborg er ikke klar til at slippe fodbolden endnu. I stedet tror og håber han, at han forlænger kontrakten med Hobro IK inden længe.

Klubbens anfører er ellers formelt kontraktfri, efter hans aftale udløb i slutningen af sidste uge. Alt tyder dog på, at han ikke kommer til at gå uden job ret længe. 

– Jeg har snakket lidt med Jens Hammer (sportschef, red.) her den sidste uges tid. Det lader til, at vi bliver enige om at fortsætte samarbejdet. Det er i hvert fald sådan, den ligger lige nu. Vi har haft nogle gode snakke om, hvordan fremtiden ligger for klubben og for mig, men hele er stadig lidt usikkert, siger Jonas Brix-Damborg til tipsbladet.dk.

Læs også:Hobro-angriber regner med skifte: Tror ikke, jeg skal spille 1. division

– Som jeg har sagt til Hammer hele tiden, føler jeg, at jeg har mere fodbold i mig. Jeg er glad for, at de også kan se, at der er mulighed for det. Jeg føler mig ikke helt klar til at lægge støvlerne på hylden, selv om min alder måske kunne retfærdiggøre det.

Brix-Damborg fyldte 34 i april og kunne med god samvittighed have trukket sig tilbage efter 362 kampe i karrieren. Men der er stadig nogle kilometer tilbage i de modne fodboldben, og selv hvis den halve aftale med Hobro skulle falde igennem, satser han på at fortsætte.

– Jeg føler mig stadig ung på trods af min alder. Jeg håber stadig at kunne spille X antal år. Men det er klart, så skal jeg have afsøgt muligheder. Men det er ikke dét, der er i mine tanker nu, siger Jonas Brix-Damborg.

Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson

Det er Hobro, der er i hans tanker, og det med god grund. Holdet begynder træningen igen allerede i næste uge, og hvis alt går vel, er kaptajnen med dér.

– Der er ikke noget skrevet under endnu, og det er jo set før, at der pludselig kan falde noget sammen. Men vi er i tæt dialog om, hvad der skal ske, og opstarten er i næste uge, så mon ikke der er en afklaring inden da. Det håber jeg i hvert fald, siger han.

Jonas Brix-Damborg har været i Hobro IK siden 2011, spillet 260 førsteholdskampe og altså været med hele vejen fra deltidsproffer til i 1. division til de fem sæsoner i Superligaen.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020




EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

– Stemningen i FCK er håbløs!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

AGF-profil overvejer karrierestop

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Man Utd-stjerne hylder Amorim

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Den første i næsten 40 år

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

OB straffer angriber

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Færdig i FC Midtjylland?

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Vejle får fredagstæv i Farum

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Yoram Zague sigtet i Danmark

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’