Superliga-profil efterlod holdkammerater i chok

Holdkammeraterne i VB indså hurtigt, hvor god Nathan Trott er.



Brøndby Stadion (Tipsbladet): Der kan efterhånden ikke været meget tvivl: Nathan Trott er en af de bedste målmænd i den danske Superliga.

I søndagens kamp mod Brøndby slog han det nok engang fast med adskillelige flotte redninger i en stærk præstation. 

En præstation, der sikrer ros fra holdkammeraterne.

– Han redder jo sindssygt mange bolde, siger Oliver Provstgaard med et grin om søndagens kamp.

Og så husker den unge VB-profil tilbage på dengang for godt halvandet år siden, hvor den daværende 1. divisionsklub første gang lejede Nathan Trott i West Ham.

– Da han kom, kiggede vi – os, der har været her længe – hinanden i øjnene, og vi tænkte, at det måtte være en fejl, at han kom. Han var simpelthen så god. Man kunne se det fra dag ét. Hans rækkevidde var fuldstændig vanvittig. Vi oplever det selv til træning, hvor man slet ikke kan score på ham, griner Provstgaard.

Mens holdkammeraterne altså var i noget nær chok over keeperens kvaliteter, kom det ikke bag på cheftræner Ivan Prelec.

– Da vi hentede ham, vidste vi, hvorfor vi ville hente ham. Han havde haft et par lejeaftaler fra West Ham, hvor det ikke var gået godt, men vi vidste præcis, hvad vi ville få. Hans kvaliteter er til et højere niveau end Vejle. Han måtte acceptere at være i NordicBet Ligaen med os, og han nød det meget. Han var den, der insisterede på at blive i denne sæson, så vi er glade for at have ham, og han rammer sit topniveau. Hans selvtillid vokser også, siger Ivan Prelec og tilføjer:

– Efter hans første sæson i Vejle her sagde hans mor også til mig, at han aldrig har været så glad, som han er her. Han var desperat efter at blive i sommer, og når nogen har det godt i et miljø, er chancerne for at han præsterer godt større. Jeg er ikke overrasket over niveauet og håber, at han kan opretholde det.

Nathan Trott, 25 år, er som nævnt udlejet til Vejle Boldklub fra West Ham, og hans kontrakt udløber begge steder til sommer, hvor han kan hentes kvit og frit.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej