Superliga-profil efterlod holdkammerater i chok

Holdkammeraterne i VB indså hurtigt, hvor god Nathan Trott er.



Brøndby Stadion (Tipsbladet): Der kan efterhånden ikke været meget tvivl: Nathan Trott er en af de bedste målmænd i den danske Superliga.

I søndagens kamp mod Brøndby slog han det nok engang fast med adskillelige flotte redninger i en stærk præstation. 

En præstation, der sikrer ros fra holdkammeraterne.

– Han redder jo sindssygt mange bolde, siger Oliver Provstgaard med et grin om søndagens kamp.

Og så husker den unge VB-profil tilbage på dengang for godt halvandet år siden, hvor den daværende 1. divisionsklub første gang lejede Nathan Trott i West Ham.

– Da han kom, kiggede vi – os, der har været her længe – hinanden i øjnene, og vi tænkte, at det måtte være en fejl, at han kom. Han var simpelthen så god. Man kunne se det fra dag ét. Hans rækkevidde var fuldstændig vanvittig. Vi oplever det selv til træning, hvor man slet ikke kan score på ham, griner Provstgaard.

Mens holdkammeraterne altså var i noget nær chok over keeperens kvaliteter, kom det ikke bag på cheftræner Ivan Prelec.

– Da vi hentede ham, vidste vi, hvorfor vi ville hente ham. Han havde haft et par lejeaftaler fra West Ham, hvor det ikke var gået godt, men vi vidste præcis, hvad vi ville få. Hans kvaliteter er til et højere niveau end Vejle. Han måtte acceptere at være i NordicBet Ligaen med os, og han nød det meget. Han var den, der insisterede på at blive i denne sæson, så vi er glade for at have ham, og han rammer sit topniveau. Hans selvtillid vokser også, siger Ivan Prelec og tilføjer:

– Efter hans første sæson i Vejle her sagde hans mor også til mig, at han aldrig har været så glad, som han er her. Han var desperat efter at blive i sommer, og når nogen har det godt i et miljø, er chancerne for at han præsterer godt større. Jeg er ikke overrasket over niveauet og håber, at han kan opretholde det.

Nathan Trott, 25 år, er som nævnt udlejet til Vejle Boldklub fra West Ham, og hans kontrakt udløber begge steder til sommer, hvor han kan hentes kvit og frit.







LIVE

LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Er det Dolbergs vilde millionløn?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Nedtur for Højlund og Napoli