Superliga-profil efterlod holdkammerater i chok

Holdkammeraterne i VB indså hurtigt, hvor god Nathan Trott er.



Brøndby Stadion (Tipsbladet): Der kan efterhånden ikke været meget tvivl: Nathan Trott er en af de bedste målmænd i den danske Superliga.

I søndagens kamp mod Brøndby slog han det nok engang fast med adskillelige flotte redninger i en stærk præstation. 

En præstation, der sikrer ros fra holdkammeraterne.

– Han redder jo sindssygt mange bolde, siger Oliver Provstgaard med et grin om søndagens kamp.

Og så husker den unge VB-profil tilbage på dengang for godt halvandet år siden, hvor den daværende 1. divisionsklub første gang lejede Nathan Trott i West Ham.

– Da han kom, kiggede vi – os, der har været her længe – hinanden i øjnene, og vi tænkte, at det måtte være en fejl, at han kom. Han var simpelthen så god. Man kunne se det fra dag ét. Hans rækkevidde var fuldstændig vanvittig. Vi oplever det selv til træning, hvor man slet ikke kan score på ham, griner Provstgaard.

Mens holdkammeraterne altså var i noget nær chok over keeperens kvaliteter, kom det ikke bag på cheftræner Ivan Prelec.

– Da vi hentede ham, vidste vi, hvorfor vi ville hente ham. Han havde haft et par lejeaftaler fra West Ham, hvor det ikke var gået godt, men vi vidste præcis, hvad vi ville få. Hans kvaliteter er til et højere niveau end Vejle. Han måtte acceptere at være i NordicBet Ligaen med os, og han nød det meget. Han var den, der insisterede på at blive i denne sæson, så vi er glade for at have ham, og han rammer sit topniveau. Hans selvtillid vokser også, siger Ivan Prelec og tilføjer:

– Efter hans første sæson i Vejle her sagde hans mor også til mig, at han aldrig har været så glad, som han er her. Han var desperat efter at blive i sommer, og når nogen har det godt i et miljø, er chancerne for at han præsterer godt større. Jeg er ikke overrasket over niveauet og håber, at han kan opretholde det.

Nathan Trott, 25 år, er som nævnt udlejet til Vejle Boldklub fra West Ham, og hans kontrakt udløber begge steder til sommer, hvor han kan hentes kvit og frit.





LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Medier sender ham hjem til AGF

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Han var i spil som Brøndby-træner

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jess Thorup fyret

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Benhård kritik af Danmark

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark