Brøndby Stadion (Tipsbladet): Der kan efterhånden ikke været meget tvivl: Nathan Trott er en af de bedste målmænd i den danske Superliga.
I søndagens kamp mod Brøndby slog han det nok engang fast med adskillelige flotte redninger i en stærk præstation.
En præstation, der sikrer ros fra holdkammeraterne.
– Han redder jo sindssygt mange bolde, siger Oliver Provstgaard med et grin om søndagens kamp.
Og så husker den unge VB-profil tilbage på dengang for godt halvandet år siden, hvor den daværende 1. divisionsklub første gang lejede Nathan Trott i West Ham.
– Da han kom, kiggede vi – os, der har været her længe – hinanden i øjnene, og vi tænkte, at det måtte være en fejl, at han kom. Han var simpelthen så god. Man kunne se det fra dag ét. Hans rækkevidde var fuldstændig vanvittig. Vi oplever det selv til træning, hvor man slet ikke kan score på ham, griner Provstgaard.
Mens holdkammeraterne altså var i noget nær chok over keeperens kvaliteter, kom det ikke bag på cheftræner Ivan Prelec.
– Da vi hentede ham, vidste vi, hvorfor vi ville hente ham. Han havde haft et par lejeaftaler fra West Ham, hvor det ikke var gået godt, men vi vidste præcis, hvad vi ville få. Hans kvaliteter er til et højere niveau end Vejle. Han måtte acceptere at være i NordicBet Ligaen med os, og han nød det meget. Han var den, der insisterede på at blive i denne sæson, så vi er glade for at have ham, og han rammer sit topniveau. Hans selvtillid vokser også, siger Ivan Prelec og tilføjer:
– Efter hans første sæson i Vejle her sagde hans mor også til mig, at han aldrig har været så glad, som han er her. Han var desperat efter at blive i sommer, og når nogen har det godt i et miljø, er chancerne for at han præsterer godt større. Jeg er ikke overrasket over niveauet og håber, at han kan opretholde det.
Nathan Trott, 25 år, er som nævnt udlejet til Vejle Boldklub fra West Ham, og hans kontrakt udløber begge steder til sommer, hvor han kan hentes kvit og frit.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Smider Salah-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM