Superliga-profil fik besked om ny kontrakt på sms

AGF's målmand Bailey Peacock-Farrell fortsætter i første omgang ikke i Århus i næste sæson.



ÅRHUS (Tipsbladet): Bailey Peacock-Farrell leverede en af sine bedste kampe som AGF-spiller, da han og holdkammeraterne overraskende slog FC København 3-2 tirsdag aften.

Århusianerne kløede på og vendt 0-1 til 3-1 med et Mads Emil Madsen-hattrick fuldendt lige før pausen, og i 2. halvleg var ikke mindst den nordirske målmand i vejen for et ramt FCK-hold, når de endelig fik spillet sig igennem til store chancer.

Bailey Peacock-Farrell var glad for sin personlige præstation og ikke mindst holdets, der kom på dagen, hvor AGF meddelte, at han skal tilbage til Burnley.

Den 27-årige nordirers situation har været omgæret af en vis mystik, da han umiddelbart havde kontraktudløb til sommer og derfor måske kunne fortsætte i Århus, men Burnley havde en mulighed for at forlænge kontrakten, som Premier League-nedrykkeren altså valgte at udnytte.

– Det er ikke mit valg. Jeg er ejet af Burnley. De har udløst optionen, og det er det indtil videre. Jeg har ikke meget mere at sige, for jeg ved ikke mere, sagde Bailey Peacock-Farrell efter kampen til den skrevne presse.

– Jeg har fået en dato af klubben, 6. juli, og jeg er sikker på, jeg har kontakt med klubben hen over sommer. De er i deres gode ret til det, så jeg er Burnley-spiller og vender tilbage til Burnley, siger målmanden, der ikke var overrasket over, at det endte sådan.

– Nej, ikke rigtig, nej. Det er måske i klubbens interesse at beskytte dens aktiver og sikre, at de har et år til på aftalen.

Og det viser sig, at Burnley tilsyneladende ikke ligefrem har ruttet med oplysningerne til deres udlejede målmand i processen.

– Jeg fik en sms og en email, siger Bailey Peacock-Farrell om beskeden om forlængelsen.

At det foregik relativt uceremonielt kommer dog ikke så meget bag på målmanden, der nu ser frem til en sidste kamp for AGF i denne omgang.

– Jeg er 27, jeg kender gamet. Jeg har været med i nogle år, så jeg kender processen. Så jeg har min sidste uge i AGF, og så har jeg en tur med landsholdet, og de ting ser jeg meget frem til. Og så ser vi, hvad der sker derefter, siger Peacock-Farrell.

Fuld indsats
Målmanden er overbevist om, at AGF kommer med fuld indsats i sidste kamp mod Brøndby, som man altså gjorde mod et guldjagtende FCK tirsdag.

– Det er en virkelig stor kamp. Det er Brøndby, og de har chancen for at vinde mesterskabet. Så det er en stor kamp. Og vi gør os selv klar på at levere en præstation som den i dag.

– Træneren kræver et bestemt niveau af os. Uanset om der på papiret ikke er noget at spille for, jamen så er vi professionelle fodboldspillere, og vi har kampe, vi skal spille. Og vi skal vise os frem og levere så godt som muligt her til sidst, og sæsonoptakten er tæt på. Vi kan ikke lade en chance for at forberede os på næste sæson passere, siger Bailey Peacock-Farrell.

– Vi har stor respekt for ligaen og stiller det bedst mulige hold. Vi ruller ikke bare om og lader hvem som helst vinde her. Jeg synes, vi har klaret os utroligt med tanke på alle de skader, vi har haft hele sæsonen. Det er virkelig ikke let at få resultater, når vi hele tiden rokerer rundt i bagkæden og på holdet på grund af skader, siger AGF-målmanden.

At Bailey Peacock-Farrell nu har kontrakt med Burnley for sæsonen 2024/25 forhindrer ikke, at han vender tilbage til AGF, hvis målmanden, Burnley og AGF sammen skulle blive enige om det.

Læs mere om FC Københavns katastrofekamp og AGF's overraskende solide præstation her.



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

– En humørdræber

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Alle storroser Dario Osorio

Millionregn over Ståle Solbakken

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK