Superliga-profil måber over bizart selvmål

Oliver Sonne scorede selvmål til 1-1 i opgøret mellem FC Nordsjælland og Silkeborg, og profilen har stadig svært ved at forstå, hvordan det kunne ske.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):

Det så ud som om, at ingen fare var på færde, da FC Nordsjælland fik hjørnespark, men alligevel endte bolden i nettet. 

Silkeborg IF havde holdt stand i 75 minutter, men et bizart selvmål gjorde, at FC Nordsjælland fik udlignet til slutresultatet 1-1 i søndagens Superliga-kamp. 

Superliga-profilen Oliver Sonne var manden bag scoringen i den forkerte ende, og han har stadig svært ved at fatte, at det kunne ske.

– Jeg ved ikke en gang, hvad jeg skal sige til det. Det er bare uheldigt. Jeg gør mit job til perfektion, og jeg tog min mand fint ud. Han blev ikke farlig. Jeg kiggede kun på ham, som jeg skulle, og så ramte den mig på bag-albuen og trillede over i hjørnet. Jeg ville ikke gøre noget anderledes, siger Sonne til Tipsbladet og resten af den skrevne presse. 

Til at starte med troede Oliver Sonne, at han slet ikke havde noget med målet at gøre.

– Jeg kan ikke forstå, at bolden fik så meget power. Jeg stod med ryggen til og tog min mand ud, og så ramte den på bagsiden af albuen. Jeg opdagede det slet ikke, da jeg fulgte min mand til dørs. Da jeg kiggede op, kunne jeg se, at der var scoret. Da jeg kiggede på skærmen, kunne jeg godt se, at det ikke var en af deres, der havde headet den ind, siger Silkeborg-profilen og tilføjer:

– Jeg er forvirret. Jeg anede ikke, at jeg scorede selvmål. Jeg troede, at det var en mand, der havde headet den ind.

Pisse-træt af det
Den peruvianske landsholdsspiller fortæller, at Silkeborg kom til at forsvare sig for meget i løbet af kampen. 

Første halvleg var bedre end anden, da kræfterne løb op til sidst. 

Sonne var derfor ekstra bitter over, at Silkeborg tillod sådan et absurd mål, da Tipsbladet spørger ham, om han er frustreret.

– Vi er pisse-træt af det. Vi holdt dem fint fra fadet i første halvleg. I anden halvleg blev de farligere. Overordnet set havde vi kampen et godt sted, så vi er trætte af. 

Med det uafgjorte resultat er Silkeborg på en øjeblikkelig fjerdeplads i Superligaen. 

FC Nordsjælland indtager pladsen som nummer fem.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Snød FC København for keeper

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Smadrer transferrekord

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Horsens var et helvede’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Han bestemmer det hele

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne