RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):
Det så ud som om, at ingen fare var på færde, da FC Nordsjælland fik hjørnespark, men alligevel endte bolden i nettet.
Silkeborg IF havde holdt stand i 75 minutter, men et bizart selvmål gjorde, at FC Nordsjælland fik udlignet til slutresultatet 1-1 i søndagens Superliga-kamp.
Superliga-profilen Oliver Sonne var manden bag scoringen i den forkerte ende, og han har stadig svært ved at fatte, at det kunne ske.
– Jeg ved ikke en gang, hvad jeg skal sige til det. Det er bare uheldigt. Jeg gør mit job til perfektion, og jeg tog min mand fint ud. Han blev ikke farlig. Jeg kiggede kun på ham, som jeg skulle, og så ramte den mig på bag-albuen og trillede over i hjørnet. Jeg ville ikke gøre noget anderledes, siger Sonne til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
Til at starte med troede Oliver Sonne, at han slet ikke havde noget med målet at gøre.
– Jeg kan ikke forstå, at bolden fik så meget power. Jeg stod med ryggen til og tog min mand ud, og så ramte den på bagsiden af albuen. Jeg opdagede det slet ikke, da jeg fulgte min mand til dørs. Da jeg kiggede op, kunne jeg se, at der var scoret. Da jeg kiggede på skærmen, kunne jeg godt se, at det ikke var en af deres, der havde headet den ind, siger Silkeborg-profilen og tilføjer:
– Jeg er forvirret. Jeg anede ikke, at jeg scorede selvmål. Jeg troede, at det var en mand, der havde headet den ind.
Pisse-træt af det
Den peruvianske landsholdsspiller fortæller, at Silkeborg kom til at forsvare sig for meget i løbet af kampen.
Første halvleg var bedre end anden, da kræfterne løb op til sidst.
Sonne var derfor ekstra bitter over, at Silkeborg tillod sådan et absurd mål, da Tipsbladet spørger ham, om han er frustreret.
– Vi er pisse-træt af det. Vi holdt dem fint fra fadet i første halvleg. I anden halvleg blev de farligere. Overordnet set havde vi kampen et godt sted, så vi er trætte af.
Med det uafgjorte resultat er Silkeborg på en øjeblikkelig fjerdeplads i Superligaen.
FC Nordsjælland indtager pladsen som nummer fem.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Tottenham henter forløsende sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet