Superliga-profil: Vi har en god tro på projektet

Marc Dal Hende synes, at SønderjyskE befinder sig et godt sted lige nu.



Efter en svær sæsonstart er SønderjyskE kommet bedre i gang under cheftræner Michael Boris, og i sidste weekend vandt sønderjyderne 1-0 over de forsvarende mestre fra Brøndby.

Det har styrket troen på egne evner i klubben, og Marc Dal Hende fortæller, at der generelt set er stor tro på det nye projekt, man har gang i.

– Jeg synes, at vi er et godt sted lige nu. Sejren mod Brøndby gav os selvfølgelig en godt rygstød, men spillemæssigt har vi i længere tid været på vej i den rigtige retning. Vores udtryk bliver mere og mere tydeligt, og vores gode perioder er blevet forlænget, siger han til klubbens hjemmeside.

– Vi har en god tro på hele projektet i klubben, og vi ved godt, at det kræver tid og tålmodighed, når vi skal ændre nogle ting, men det må heller ikke tage for lang tid. Derfor er det også opløftende, at formkurven i den seneste håndfuld kampe er gået den rigtige vej, og så blev det rigtig godt mod Brøndby – særligt i første halvleg, hvor jeg tror, at tilskuerne på Sydbank Park var godt underholdt af det, de så.

Dal Hende har også noteret, at opbakningen til holdet bliver bedre og bedre, og han vil give dem en god oplevelse mod AGF mandag aften.

– Forhåbentligt kan vi give dem en ny god oplevelse i Aarhus. Det er et stykke tid siden, vi har vundet der, så det vil vi gerne ændre på. AGF har ligesom os haft en svær start på sæsonen, men ser ud til at være kommet godt i gang igen, så der venter os helt sikkert en svær opgave. Men hvis vi rammer de takter, vi viste mod Brøndby, så har vi bestemt mulighed for at få noget med hjem, og vi tager til Aarhus for at vinde.

Kampen løber af stablen mandag klokken 19.00.





‘Horsens var et helvede’




LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Tuchel forsvarer sin taktik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Messi sætter ord på vildt drama

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Skamroses af Thomas Nørgaard

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Voldsom kritik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind