Efter en svær sæsonstart er SønderjyskE kommet bedre i gang under cheftræner Michael Boris, og i sidste weekend vandt sønderjyderne 1-0 over de forsvarende mestre fra Brøndby.
Det har styrket troen på egne evner i klubben, og Marc Dal Hende fortæller, at der generelt set er stor tro på det nye projekt, man har gang i.
– Jeg synes, at vi er et godt sted lige nu. Sejren mod Brøndby gav os selvfølgelig en godt rygstød, men spillemæssigt har vi i længere tid været på vej i den rigtige retning. Vores udtryk bliver mere og mere tydeligt, og vores gode perioder er blevet forlænget, siger han til klubbens hjemmeside.
– Vi har en god tro på hele projektet i klubben, og vi ved godt, at det kræver tid og tålmodighed, når vi skal ændre nogle ting, men det må heller ikke tage for lang tid. Derfor er det også opløftende, at formkurven i den seneste håndfuld kampe er gået den rigtige vej, og så blev det rigtig godt mod Brøndby – særligt i første halvleg, hvor jeg tror, at tilskuerne på Sydbank Park var godt underholdt af det, de så.
Dal Hende har også noteret, at opbakningen til holdet bliver bedre og bedre, og han vil give dem en god oplevelse mod AGF mandag aften.
– Forhåbentligt kan vi give dem en ny god oplevelse i Aarhus. Det er et stykke tid siden, vi har vundet der, så det vil vi gerne ændre på. AGF har ligesom os haft en svær start på sæsonen, men ser ud til at være kommet godt i gang igen, så der venter os helt sikkert en svær opgave. Men hvis vi rammer de takter, vi viste mod Brøndby, så har vi bestemt mulighed for at få noget med hjem, og vi tager til Aarhus for at vinde.
Kampen løber af stablen mandag klokken 19.00.
LIVE
LIVE: FC København-talent målamok
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
AVIS
