Efter en svær sæsonstart er SønderjyskE kommet bedre i gang under cheftræner Michael Boris, og i sidste weekend vandt sønderjyderne 1-0 over de forsvarende mestre fra Brøndby.
Det har styrket troen på egne evner i klubben, og Marc Dal Hende fortæller, at der generelt set er stor tro på det nye projekt, man har gang i.
– Jeg synes, at vi er et godt sted lige nu. Sejren mod Brøndby gav os selvfølgelig en godt rygstød, men spillemæssigt har vi i længere tid været på vej i den rigtige retning. Vores udtryk bliver mere og mere tydeligt, og vores gode perioder er blevet forlænget, siger han til klubbens hjemmeside.
– Vi har en god tro på hele projektet i klubben, og vi ved godt, at det kræver tid og tålmodighed, når vi skal ændre nogle ting, men det må heller ikke tage for lang tid. Derfor er det også opløftende, at formkurven i den seneste håndfuld kampe er gået den rigtige vej, og så blev det rigtig godt mod Brøndby – særligt i første halvleg, hvor jeg tror, at tilskuerne på Sydbank Park var godt underholdt af det, de så.
Dal Hende har også noteret, at opbakningen til holdet bliver bedre og bedre, og han vil give dem en god oplevelse mod AGF mandag aften.
– Forhåbentligt kan vi give dem en ny god oplevelse i Aarhus. Det er et stykke tid siden, vi har vundet der, så det vil vi gerne ændre på. AGF har ligesom os haft en svær start på sæsonen, men ser ud til at være kommet godt i gang igen, så der venter os helt sikkert en svær opgave. Men hvis vi rammer de takter, vi viste mod Brøndby, så har vi bestemt mulighed for at få noget med hjem, og vi tager til Aarhus for at vinde.
Kampen løber af stablen mandag klokken 19.00.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Skylder FC København penge – straffes hårdt
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
OPTAKT
