Efter en svær sæsonstart er SønderjyskE kommet bedre i gang under cheftræner Michael Boris, og i sidste weekend vandt sønderjyderne 1-0 over de forsvarende mestre fra Brøndby.
Det har styrket troen på egne evner i klubben, og Marc Dal Hende fortæller, at der generelt set er stor tro på det nye projekt, man har gang i.
– Jeg synes, at vi er et godt sted lige nu. Sejren mod Brøndby gav os selvfølgelig en godt rygstød, men spillemæssigt har vi i længere tid været på vej i den rigtige retning. Vores udtryk bliver mere og mere tydeligt, og vores gode perioder er blevet forlænget, siger han til klubbens hjemmeside.
– Vi har en god tro på hele projektet i klubben, og vi ved godt, at det kræver tid og tålmodighed, når vi skal ændre nogle ting, men det må heller ikke tage for lang tid. Derfor er det også opløftende, at formkurven i den seneste håndfuld kampe er gået den rigtige vej, og så blev det rigtig godt mod Brøndby – særligt i første halvleg, hvor jeg tror, at tilskuerne på Sydbank Park var godt underholdt af det, de så.
Dal Hende har også noteret, at opbakningen til holdet bliver bedre og bedre, og han vil give dem en god oplevelse mod AGF mandag aften.
– Forhåbentligt kan vi give dem en ny god oplevelse i Aarhus. Det er et stykke tid siden, vi har vundet der, så det vil vi gerne ændre på. AGF har ligesom os haft en svær start på sæsonen, men ser ud til at være kommet godt i gang igen, så der venter os helt sikkert en svær opgave. Men hvis vi rammer de takter, vi viste mod Brøndby, så har vi bestemt mulighed for at få noget med hjem, og vi tager til Aarhus for at vinde.
Kampen løber af stablen mandag klokken 19.00.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Lewandowski forlader FC Barcelona
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
– Niels Frederiksen er en legende!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Så er det officielt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Arsenal – Burnley
AVIS
