Superliga-profiler har udløb: Her er status

Det er ved at være den tid på året, hvor der skal tages beslutninger om kontraktforlængelser og eventuelle udløb.



RANDERS (Tipsbladet): De Randers FC-spillere, der ikke fik så meget spilletid eller ikke var på banen i København til mandagens Superliga-nederlag mod FC København, løber rundt på græsset på den fjerne træningsbane uden ledelse af flere af klubbens trænere.

Mange af dem, der gik fuld tid eller tæt på i Parken, tager i stedet en omgang restitutionstræning og styrketræning i fitnesslokalet på stadion, og misset dermed det lækre solskin, der er ved at varme luften op efter en kold, stjerneklar nat.

Randers FC har og får hænderne fulde i et slutspil, hvor man absolut ikke vil havne som nummer seks igen og ikke er tilfreds med et smalt nederlag i Parken.

Men for klubbens ledelse og trænere er disse uger også tiden, hvor man taler og researcher sig ind på, hvad der skal ske med truppen til næste sæson.

Tre af de spørgsmål, klubbens ledere skal have afklaret, er, hvordan de forholder sig til veteranen Björn Kopplin og backup-målmand Emmanuel Ogura, der begge har udløb til sommer, samt forwarden Stephen Odey, der har udløb til nytår og er en af Randers’ dyrest indkøbte spillere nogensinde.

Og det er da også noget af det, man ser på for tiden, bekræfter klubdirektør Søren Pedersen.

– Vi har Björn og Ogura til sommer og Odey til vinter, og der er ikke nogle af de tre, hvor vi har endelig afklaring endnu. Men det er selvfølgelig nogle af de ting, vi drøfter løbende i vores møder i det sportslige udvalg, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Så der er ikke truffet nogen beslutning om at beholde eller sige farvel til nogle af de tre endnu?

– Nej, det er der ikke endnu, nej.

Randers FC og Björn Kopplin ventede relativt længe, før man sammen besluttede sig for i slutningen af sidste sæson at tage et år til sammen, hvor den dansktalende tysker også har været inde over at arbejde som assistenttræner i ungdomsafdelingen.

S

Emmanuel Ogura har som flere andre Randers-spillere en fortid i Right To Dream og FC Nordsjælland men har endnu ikke fået debut i en Superliga-kamp for Randers, mens han er blevet skiftet en enkelt gang i en storsejr i pokalen sidste efterår.

Stephen Odey lagde ud som lyn og torden som lejespiller i Randers men har siden haft svært ved at finde målet regelmæssigt og har gennem et stykke tid primært været rotationsspiller og indskifter, mens cheftræner Rasmus Bertelsen har foretrukket andre spillere i startopstillingen.

Randers’ næste opgave i Superligaen er fredag aften på hjemmebane mod FC Midtjylland, der ligesom Randers kommer fra et nederlag i første runde af Top 6-slutspillet, i FCM’s tilfælde mod skrækmodstanderen Brøndby IF.





– Kunne godt ende i noget værre ballade




LIVE

TransferLIVE: Hvor er han henne?

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Verdensstjernes søn landet i København

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Nærmer sig aftale

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Vil undgå Bendtner-stunt

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

‘Sur over Brøndby-transfer’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

– Vi er pressede

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ