Superliga-profiler har udløb: Her er status

Det er ved at være den tid på året, hvor der skal tages beslutninger om kontraktforlængelser og eventuelle udløb.



RANDERS (Tipsbladet): De Randers FC-spillere, der ikke fik så meget spilletid eller ikke var på banen i København til mandagens Superliga-nederlag mod FC København, løber rundt på græsset på den fjerne træningsbane uden ledelse af flere af klubbens trænere.

Mange af dem, der gik fuld tid eller tæt på i Parken, tager i stedet en omgang restitutionstræning og styrketræning i fitnesslokalet på stadion, og misset dermed det lækre solskin, der er ved at varme luften op efter en kold, stjerneklar nat.

Randers FC har og får hænderne fulde i et slutspil, hvor man absolut ikke vil havne som nummer seks igen og ikke er tilfreds med et smalt nederlag i Parken.

Men for klubbens ledelse og trænere er disse uger også tiden, hvor man taler og researcher sig ind på, hvad der skal ske med truppen til næste sæson.

Tre af de spørgsmål, klubbens ledere skal have afklaret, er, hvordan de forholder sig til veteranen Björn Kopplin og backup-målmand Emmanuel Ogura, der begge har udløb til sommer, samt forwarden Stephen Odey, der har udløb til nytår og er en af Randers’ dyrest indkøbte spillere nogensinde.

Og det er da også noget af det, man ser på for tiden, bekræfter klubdirektør Søren Pedersen.

– Vi har Björn og Ogura til sommer og Odey til vinter, og der er ikke nogle af de tre, hvor vi har endelig afklaring endnu. Men det er selvfølgelig nogle af de ting, vi drøfter løbende i vores møder i det sportslige udvalg, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Så der er ikke truffet nogen beslutning om at beholde eller sige farvel til nogle af de tre endnu?

– Nej, det er der ikke endnu, nej.

Randers FC og Björn Kopplin ventede relativt længe, før man sammen besluttede sig for i slutningen af sidste sæson at tage et år til sammen, hvor den dansktalende tysker også har været inde over at arbejde som assistenttræner i ungdomsafdelingen.

S

Emmanuel Ogura har som flere andre Randers-spillere en fortid i Right To Dream og FC Nordsjælland men har endnu ikke fået debut i en Superliga-kamp for Randers, mens han er blevet skiftet en enkelt gang i en storsejr i pokalen sidste efterår.

Stephen Odey lagde ud som lyn og torden som lejespiller i Randers men har siden haft svært ved at finde målet regelmæssigt og har gennem et stykke tid primært været rotationsspiller og indskifter, mens cheftræner Rasmus Bertelsen har foretrukket andre spillere i startopstillingen.

Randers’ næste opgave i Superligaen er fredag aften på hjemmebane mod FC Midtjylland, der ligesom Randers kommer fra et nederlag i første runde af Top 6-slutspillet, i FCM’s tilfælde mod skrækmodstanderen Brøndby IF.





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Flere ændringer på vej i FC København  

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Storklub jagter Jacob Neestrup



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

‘Schmedes er under pres’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Hylder Mads Hermansen

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Victor Froholdt bliver matchvinder

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Brøndby IF – Sønderjyske

– Det er lort!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Han afløser Sune Smith lige nu

Neestrup afslører reprimande

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Formand freder Jacob Neestrup

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby