RANDERS (Tipsbladet): De Randers FC-spillere, der ikke fik så meget spilletid eller ikke var på banen i København til mandagens Superliga-nederlag mod FC København, løber rundt på græsset på den fjerne træningsbane uden ledelse af flere af klubbens trænere.
Mange af dem, der gik fuld tid eller tæt på i Parken, tager i stedet en omgang restitutionstræning og styrketræning i fitnesslokalet på stadion, og misset dermed det lækre solskin, der er ved at varme luften op efter en kold, stjerneklar nat.
Randers FC har og får hænderne fulde i et slutspil, hvor man absolut ikke vil havne som nummer seks igen og ikke er tilfreds med et smalt nederlag i Parken.
Men for klubbens ledelse og trænere er disse uger også tiden, hvor man taler og researcher sig ind på, hvad der skal ske med truppen til næste sæson.
Tre af de spørgsmål, klubbens ledere skal have afklaret, er, hvordan de forholder sig til veteranen Björn Kopplin og backup-målmand Emmanuel Ogura, der begge har udløb til sommer, samt forwarden Stephen Odey, der har udløb til nytår og er en af Randers’ dyrest indkøbte spillere nogensinde.
Og det er da også noget af det, man ser på for tiden, bekræfter klubdirektør Søren Pedersen.
– Vi har Björn og Ogura til sommer og Odey til vinter, og der er ikke nogle af de tre, hvor vi har endelig afklaring endnu. Men det er selvfølgelig nogle af de ting, vi drøfter løbende i vores møder i det sportslige udvalg, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
Så der er ikke truffet nogen beslutning om at beholde eller sige farvel til nogle af de tre endnu?
– Nej, det er der ikke endnu, nej.
Randers FC og Björn Kopplin ventede relativt længe, før man sammen besluttede sig for i slutningen af sidste sæson at tage et år til sammen, hvor den dansktalende tysker også har været inde over at arbejde som assistenttræner i ungdomsafdelingen.

Emmanuel Ogura har som flere andre Randers-spillere en fortid i Right To Dream og FC Nordsjælland men har endnu ikke fået debut i en Superliga-kamp for Randers, mens han er blevet skiftet en enkelt gang i en storsejr i pokalen sidste efterår.
Stephen Odey lagde ud som lyn og torden som lejespiller i Randers men har siden haft svært ved at finde målet regelmæssigt og har gennem et stykke tid primært været rotationsspiller og indskifter, mens cheftræner Rasmus Bertelsen har foretrukket andre spillere i startopstillingen.
Randers’ næste opgave i Superligaen er fredag aften på hjemmebane mod FC Midtjylland, der ligesom Randers kommer fra et nederlag i første runde af Top 6-slutspillet, i FCM’s tilfælde mod skrækmodstanderen Brøndby IF.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
I svime over Højlund
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Medie peger på FC København
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
MEDIE
Choktransfer?
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Real Madrid raser efter anklager om racisme
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Forlænger med stortalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
