RANDERS (Tipsbladet): De Randers FC-spillere, der ikke fik så meget spilletid eller ikke var på banen i København til mandagens Superliga-nederlag mod FC København, løber rundt på græsset på den fjerne træningsbane uden ledelse af flere af klubbens trænere.
Mange af dem, der gik fuld tid eller tæt på i Parken, tager i stedet en omgang restitutionstræning og styrketræning i fitnesslokalet på stadion, og misset dermed det lækre solskin, der er ved at varme luften op efter en kold, stjerneklar nat.
Randers FC har og får hænderne fulde i et slutspil, hvor man absolut ikke vil havne som nummer seks igen og ikke er tilfreds med et smalt nederlag i Parken.
Men for klubbens ledelse og trænere er disse uger også tiden, hvor man taler og researcher sig ind på, hvad der skal ske med truppen til næste sæson.
Tre af de spørgsmål, klubbens ledere skal have afklaret, er, hvordan de forholder sig til veteranen Björn Kopplin og backup-målmand Emmanuel Ogura, der begge har udløb til sommer, samt forwarden Stephen Odey, der har udløb til nytår og er en af Randers’ dyrest indkøbte spillere nogensinde.
Og det er da også noget af det, man ser på for tiden, bekræfter klubdirektør Søren Pedersen.
– Vi har Björn og Ogura til sommer og Odey til vinter, og der er ikke nogle af de tre, hvor vi har endelig afklaring endnu. Men det er selvfølgelig nogle af de ting, vi drøfter løbende i vores møder i det sportslige udvalg, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
Så der er ikke truffet nogen beslutning om at beholde eller sige farvel til nogle af de tre endnu?
– Nej, det er der ikke endnu, nej.
Randers FC og Björn Kopplin ventede relativt længe, før man sammen besluttede sig for i slutningen af sidste sæson at tage et år til sammen, hvor den dansktalende tysker også har været inde over at arbejde som assistenttræner i ungdomsafdelingen.

Emmanuel Ogura har som flere andre Randers-spillere en fortid i Right To Dream og FC Nordsjælland men har endnu ikke fået debut i en Superliga-kamp for Randers, mens han er blevet skiftet en enkelt gang i en storsejr i pokalen sidste efterår.
Stephen Odey lagde ud som lyn og torden som lejespiller i Randers men har siden haft svært ved at finde målet regelmæssigt og har gennem et stykke tid primært været rotationsspiller og indskifter, mens cheftræner Rasmus Bertelsen har foretrukket andre spillere i startopstillingen.
Randers’ næste opgave i Superligaen er fredag aften på hjemmebane mod FC Midtjylland, der ligesom Randers kommer fra et nederlag i første runde af Top 6-slutspillet, i FCM’s tilfælde mod skrækmodstanderen Brøndby IF.
LIVE
LIVE: Reagerer på vilde anklager
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
I svime: Som en ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Froholdt på tavlen i storkamp
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
I chok: Har aldrig set lignende
Var direkte fra træningsbanen
Alpha retter hård kritik
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
MEDIE
