Superliga-profiler har udløb: Her er status

Det er ved at være den tid på året, hvor der skal tages beslutninger om kontraktforlængelser og eventuelle udløb.



RANDERS (Tipsbladet): De Randers FC-spillere, der ikke fik så meget spilletid eller ikke var på banen i København til mandagens Superliga-nederlag mod FC København, løber rundt på græsset på den fjerne træningsbane uden ledelse af flere af klubbens trænere.

Mange af dem, der gik fuld tid eller tæt på i Parken, tager i stedet en omgang restitutionstræning og styrketræning i fitnesslokalet på stadion, og misset dermed det lækre solskin, der er ved at varme luften op efter en kold, stjerneklar nat.

Randers FC har og får hænderne fulde i et slutspil, hvor man absolut ikke vil havne som nummer seks igen og ikke er tilfreds med et smalt nederlag i Parken.

Men for klubbens ledelse og trænere er disse uger også tiden, hvor man taler og researcher sig ind på, hvad der skal ske med truppen til næste sæson.

Tre af de spørgsmål, klubbens ledere skal have afklaret, er, hvordan de forholder sig til veteranen Björn Kopplin og backup-målmand Emmanuel Ogura, der begge har udløb til sommer, samt forwarden Stephen Odey, der har udløb til nytår og er en af Randers’ dyrest indkøbte spillere nogensinde.

Og det er da også noget af det, man ser på for tiden, bekræfter klubdirektør Søren Pedersen.

– Vi har Björn og Ogura til sommer og Odey til vinter, og der er ikke nogle af de tre, hvor vi har endelig afklaring endnu. Men det er selvfølgelig nogle af de ting, vi drøfter løbende i vores møder i det sportslige udvalg, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Så der er ikke truffet nogen beslutning om at beholde eller sige farvel til nogle af de tre endnu?

– Nej, det er der ikke endnu, nej.

Randers FC og Björn Kopplin ventede relativt længe, før man sammen besluttede sig for i slutningen af sidste sæson at tage et år til sammen, hvor den dansktalende tysker også har været inde over at arbejde som assistenttræner i ungdomsafdelingen.

S

Emmanuel Ogura har som flere andre Randers-spillere en fortid i Right To Dream og FC Nordsjælland men har endnu ikke fået debut i en Superliga-kamp for Randers, mens han er blevet skiftet en enkelt gang i en storsejr i pokalen sidste efterår.

Stephen Odey lagde ud som lyn og torden som lejespiller i Randers men har siden haft svært ved at finde målet regelmæssigt og har gennem et stykke tid primært været rotationsspiller og indskifter, mens cheftræner Rasmus Bertelsen har foretrukket andre spillere i startopstillingen.

Randers’ næste opgave i Superligaen er fredag aften på hjemmebane mod FC Midtjylland, der ligesom Randers kommer fra et nederlag i første runde af Top 6-slutspillet, i FCM’s tilfælde mod skrækmodstanderen Brøndby IF.



Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Riemer svarer på Tøftings kritik

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Alle storroser Dario Osorio

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Lukas Lerager er færdig i FC København

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Her trækkes der lod til VM

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Millionregn over Ståle Solbakken

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads