Superliga-profiler har udløb: Her er status

Det er ved at være den tid på året, hvor der skal tages beslutninger om kontraktforlængelser og eventuelle udløb.



RANDERS (Tipsbladet): De Randers FC-spillere, der ikke fik så meget spilletid eller ikke var på banen i København til mandagens Superliga-nederlag mod FC København, løber rundt på græsset på den fjerne træningsbane uden ledelse af flere af klubbens trænere.

Mange af dem, der gik fuld tid eller tæt på i Parken, tager i stedet en omgang restitutionstræning og styrketræning i fitnesslokalet på stadion, og misset dermed det lækre solskin, der er ved at varme luften op efter en kold, stjerneklar nat.

Randers FC har og får hænderne fulde i et slutspil, hvor man absolut ikke vil havne som nummer seks igen og ikke er tilfreds med et smalt nederlag i Parken.

Men for klubbens ledelse og trænere er disse uger også tiden, hvor man taler og researcher sig ind på, hvad der skal ske med truppen til næste sæson.

Tre af de spørgsmål, klubbens ledere skal have afklaret, er, hvordan de forholder sig til veteranen Björn Kopplin og backup-målmand Emmanuel Ogura, der begge har udløb til sommer, samt forwarden Stephen Odey, der har udløb til nytår og er en af Randers’ dyrest indkøbte spillere nogensinde.

Og det er da også noget af det, man ser på for tiden, bekræfter klubdirektør Søren Pedersen.

– Vi har Björn og Ogura til sommer og Odey til vinter, og der er ikke nogle af de tre, hvor vi har endelig afklaring endnu. Men det er selvfølgelig nogle af de ting, vi drøfter løbende i vores møder i det sportslige udvalg, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Så der er ikke truffet nogen beslutning om at beholde eller sige farvel til nogle af de tre endnu?

– Nej, det er der ikke endnu, nej.

Randers FC og Björn Kopplin ventede relativt længe, før man sammen besluttede sig for i slutningen af sidste sæson at tage et år til sammen, hvor den dansktalende tysker også har været inde over at arbejde som assistenttræner i ungdomsafdelingen.

S

Emmanuel Ogura har som flere andre Randers-spillere en fortid i Right To Dream og FC Nordsjælland men har endnu ikke fået debut i en Superliga-kamp for Randers, mens han er blevet skiftet en enkelt gang i en storsejr i pokalen sidste efterår.

Stephen Odey lagde ud som lyn og torden som lejespiller i Randers men har siden haft svært ved at finde målet regelmæssigt og har gennem et stykke tid primært været rotationsspiller og indskifter, mens cheftræner Rasmus Bertelsen har foretrukket andre spillere i startopstillingen.

Randers’ næste opgave i Superligaen er fredag aften på hjemmebane mod FC Midtjylland, der ligesom Randers kommer fra et nederlag i første runde af Top 6-slutspillet, i FCM’s tilfælde mod skrækmodstanderen Brøndby IF.



Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Lars Friis får ikke stort job

AGF på rov i Hobro IK

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

“Har set ham fra OB få karantæne”

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Randers FC og OB spiller uafgjort

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Pogba er lettet

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk