Superliga-profiler har udløb: Her er status

Det er ved at være den tid på året, hvor der skal tages beslutninger om kontraktforlængelser og eventuelle udløb.



RANDERS (Tipsbladet): De Randers FC-spillere, der ikke fik så meget spilletid eller ikke var på banen i København til mandagens Superliga-nederlag mod FC København, løber rundt på græsset på den fjerne træningsbane uden ledelse af flere af klubbens trænere.

Mange af dem, der gik fuld tid eller tæt på i Parken, tager i stedet en omgang restitutionstræning og styrketræning i fitnesslokalet på stadion, og misset dermed det lækre solskin, der er ved at varme luften op efter en kold, stjerneklar nat.

Randers FC har og får hænderne fulde i et slutspil, hvor man absolut ikke vil havne som nummer seks igen og ikke er tilfreds med et smalt nederlag i Parken.

Men for klubbens ledelse og trænere er disse uger også tiden, hvor man taler og researcher sig ind på, hvad der skal ske med truppen til næste sæson.

Tre af de spørgsmål, klubbens ledere skal have afklaret, er, hvordan de forholder sig til veteranen Björn Kopplin og backup-målmand Emmanuel Ogura, der begge har udløb til sommer, samt forwarden Stephen Odey, der har udløb til nytår og er en af Randers’ dyrest indkøbte spillere nogensinde.

Og det er da også noget af det, man ser på for tiden, bekræfter klubdirektør Søren Pedersen.

– Vi har Björn og Ogura til sommer og Odey til vinter, og der er ikke nogle af de tre, hvor vi har endelig afklaring endnu. Men det er selvfølgelig nogle af de ting, vi drøfter løbende i vores møder i det sportslige udvalg, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Så der er ikke truffet nogen beslutning om at beholde eller sige farvel til nogle af de tre endnu?

– Nej, det er der ikke endnu, nej.

Randers FC og Björn Kopplin ventede relativt længe, før man sammen besluttede sig for i slutningen af sidste sæson at tage et år til sammen, hvor den dansktalende tysker også har været inde over at arbejde som assistenttræner i ungdomsafdelingen.

S

Emmanuel Ogura har som flere andre Randers-spillere en fortid i Right To Dream og FC Nordsjælland men har endnu ikke fået debut i en Superliga-kamp for Randers, mens han er blevet skiftet en enkelt gang i en storsejr i pokalen sidste efterår.

Stephen Odey lagde ud som lyn og torden som lejespiller i Randers men har siden haft svært ved at finde målet regelmæssigt og har gennem et stykke tid primært været rotationsspiller og indskifter, mens cheftræner Rasmus Bertelsen har foretrukket andre spillere i startopstillingen.

Randers’ næste opgave i Superligaen er fredag aften på hjemmebane mod FC Midtjylland, der ligesom Randers kommer fra et nederlag i første runde af Top 6-slutspillet, i FCM’s tilfælde mod skrækmodstanderen Brøndby IF.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

‘Det var verdens undergang’

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Er han løsningen i AGF?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Derfor trækker FC København-transfer ud

Transferbombe i Manchester United

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

England – Argentina

De vil ansætte Guardiola som landstræner

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Chokskifte? Har budt på Højbjerg