Superliga-skifte endte i cirkus: Har undret mig

Der var meget polemik i forbindelse med Marc Nielsens skifte fra Hvidovre IF til AaB, men nu fortæller backen i et interview med Tipsbladet, hvordan han har oplevet det mærkelige forløb.



Først skiftede Marc Nielsen til AaB til januar. Derefter måtte han ikke træne med Hvidovre IF grundet sin deltidskontrakt, men nu er Nielsen blevet købt fri af AaB og er klar til Superligaen allerde nu.

Jeg har undret mig over Hvidovres tilgang til det.

Marc Nielsen
Ny AaB-spiller

Det har været noget af en transfersaga i forhold til Marc Nielsens skifte fra Hvidovre IF til AaB.

I et interview med Tipsbladet sætter Marc Nielsen nu ord på det mærkværdige forløb.

– Det har jo været lidt et cirkus desværre. Det endte det med at blive. Jeg har undret mig over Hvidovres tilgang til det. Vi har jo været fuldtid siden februar, og det har det ikke været noget problem, at jeg var deltidsprofessionel i min kontrakt.

– Efter jeg lavede en aftale med AaB, så blev det pludselig et problem, men nu er det heldigvis løst, så nu er der god stemning igen. Sådan er det. Jeg har holdt mig i gang så godt som muligt for mig selv, og det måtte være sådan, siger Marc Nielsen til Tipsbladet.

Har hele forløbet været frustrerende for dig?

– Ja, det var selvfølgelig frustrerende, men parterne skulle også blive enige. Hvidovre skulle også have en ordentlig pris for mig, og det var fair nok.

– I den ideelle verden var parterne blevet enige hurtigt, så jeg kunne blive AaB-spiller noget før. Sådan gik det ikke, og sådan er det.

Fik du en begrundelse for, hvorfor din kontrakt pludselig blev et problem i Hvidovre?

– Jeg tror bare, at jeg lavede min kontrakt for et par år siden, og Hvidovre har simpelthen ikke vidst det før nu.

Backen fortæller dog, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og Hvidovre grundet den besværlige proces.

– Jeg har faktisk haft en rigtig god dialog med Lassen (Hvidovre-sportschef Peter Lassen, red.), og vi har begge to været åbne og ærlige over for hinanden.

– Vi har begge arbejdet henimod, at man skulle finde en løsning på det, så jeg kunne komme afsted hurtigst muligt. For mig tog det lidt for lang tid, men jeg tror, at klubberne fandt en god løsning. Nu er alle glade, og det er det bedste for alle.

23-årige Nielsen har spillet hele sin karriere i Hvidovre, og derfor har det været mærkeligt at skulle sige farvel til hjerteklubben.

– Det er lidt vemodigt. Nu skal jeg jo stå på egne ben. Jeg har boet i København i så mange år, og jeg har spillet i den samme klub i så mange år og set de samme mennesker, så det er også en læring for mig, som jeg glæder mig rigtig meget til.

– Jeg kommer også til omklædningsrum, hvor mange er udlændinge, så man skal til at snakke engelsk, og det er rigtig spændende. Jeg glæder mig til at få en mere professionel hverdag.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Glad for AaB-træner
Nu kan Nielsen kalde sig for AaB-spiller, hvor han har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2028. Han er meget begejstret for AaB-træneren Menno van Dam, og det er en af årsagerne til, at han har valgt den nordjyske klub.

– Jeg synes, at Menno har taget rigtig godt imod mig, og han har forklaret, hvordan han gerne vil spille. Det er attraktiv fodbold, som jeg passer rigtig godt til mig.

– Man skal tænke offensivt, og det så man mod Nordsjælland, hvor det var mand-mod-mand og fremad, så man erobrer bolden højere oppe. Det var rigtig attraktivt for mig, siger Marc Nielsen til Tipsbladet.

Nielsen har mulighed for at få Superliga-debut for AaB, når Silkeborg er modstanderen søndag 28. juli.

I den seneste sæson spillede backen 21 Superliga-kampe for Hvidovre IF.





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Thomas Frank siger undskyld

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

“Har set ham fra OB få karantæne”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Superliga-legende stråler som 41-årig

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

‘Tæt på ren elendighed’

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Pogba er lettet

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Miserabelt i Manchester

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for