Først skiftede Marc Nielsen til AaB til januar. Derefter måtte han ikke træne med Hvidovre IF grundet sin deltidskontrakt, men nu er Nielsen blevet købt fri af AaB og er klar til Superligaen allerde nu.
Jeg har undret mig over Hvidovres tilgang til det.
Marc NielsenNy AaB-spiller
Det har været noget af en transfersaga i forhold til Marc Nielsens skifte fra Hvidovre IF til AaB.
I et interview med Tipsbladet sætter Marc Nielsen nu ord på det mærkværdige forløb.
– Det har jo været lidt et cirkus desværre. Det endte det med at blive. Jeg har undret mig over Hvidovres tilgang til det. Vi har jo været fuldtid siden februar, og det har det ikke været noget problem, at jeg var deltidsprofessionel i min kontrakt.
– Efter jeg lavede en aftale med AaB, så blev det pludselig et problem, men nu er det heldigvis løst, så nu er der god stemning igen. Sådan er det. Jeg har holdt mig i gang så godt som muligt for mig selv, og det måtte være sådan, siger Marc Nielsen til Tipsbladet.
Har hele forløbet været frustrerende for dig?
– Ja, det var selvfølgelig frustrerende, men parterne skulle også blive enige. Hvidovre skulle også have en ordentlig pris for mig, og det var fair nok.
– I den ideelle verden var parterne blevet enige hurtigt, så jeg kunne blive AaB-spiller noget før. Sådan gik det ikke, og sådan er det.
Fik du en begrundelse for, hvorfor din kontrakt pludselig blev et problem i Hvidovre?
– Jeg tror bare, at jeg lavede min kontrakt for et par år siden, og Hvidovre har simpelthen ikke vidst det før nu.
Backen fortæller dog, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og Hvidovre grundet den besværlige proces.
– Jeg har faktisk haft en rigtig god dialog med Lassen (Hvidovre-sportschef Peter Lassen, red.), og vi har begge to været åbne og ærlige over for hinanden.
– Vi har begge arbejdet henimod, at man skulle finde en løsning på det, så jeg kunne komme afsted hurtigst muligt. For mig tog det lidt for lang tid, men jeg tror, at klubberne fandt en god løsning. Nu er alle glade, og det er det bedste for alle.
23-årige Nielsen har spillet hele sin karriere i Hvidovre, og derfor har det været mærkeligt at skulle sige farvel til hjerteklubben.
– Det er lidt vemodigt. Nu skal jeg jo stå på egne ben. Jeg har boet i København i så mange år, og jeg har spillet i den samme klub i så mange år og set de samme mennesker, så det er også en læring for mig, som jeg glæder mig rigtig meget til.
– Jeg kommer også til omklædningsrum, hvor mange er udlændinge, så man skal til at snakke engelsk, og det er rigtig spændende. Jeg glæder mig til at få en mere professionel hverdag.
Artiklen fortsætter under billedet.
Glad for AaB-træner
Nu kan Nielsen kalde sig for AaB-spiller, hvor han har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2028. Han er meget begejstret for AaB-træneren Menno van Dam, og det er en af årsagerne til, at han har valgt den nordjyske klub.
– Jeg synes, at Menno har taget rigtig godt imod mig, og han har forklaret, hvordan han gerne vil spille. Det er attraktiv fodbold, som jeg passer rigtig godt til mig.
– Man skal tænke offensivt, og det så man mod Nordsjælland, hvor det var mand-mod-mand og fremad, så man erobrer bolden højere oppe. Det var rigtig attraktivt for mig, siger Marc Nielsen til Tipsbladet.
Nielsen har mulighed for at få Superliga-debut for AaB, når Silkeborg er modstanderen søndag 28. juli.
I den seneste sæson spillede backen 21 Superliga-kampe for Hvidovre IF.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Sænker prisen mod Midtjylland
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
I forhandlinger med Nartey
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona