Superliga-skifte endte i cirkus: Har undret mig

Der var meget polemik i forbindelse med Marc Nielsens skifte fra Hvidovre IF til AaB, men nu fortæller backen i et interview med Tipsbladet, hvordan han har oplevet det mærkelige forløb.



Først skiftede Marc Nielsen til AaB til januar. Derefter måtte han ikke træne med Hvidovre IF grundet sin deltidskontrakt, men nu er Nielsen blevet købt fri af AaB og er klar til Superligaen allerde nu.

Jeg har undret mig over Hvidovres tilgang til det.

Marc Nielsen
Ny AaB-spiller

Det har været noget af en transfersaga i forhold til Marc Nielsens skifte fra Hvidovre IF til AaB.

I et interview med Tipsbladet sætter Marc Nielsen nu ord på det mærkværdige forløb.

– Det har jo været lidt et cirkus desværre. Det endte det med at blive. Jeg har undret mig over Hvidovres tilgang til det. Vi har jo været fuldtid siden februar, og det har det ikke været noget problem, at jeg var deltidsprofessionel i min kontrakt.

– Efter jeg lavede en aftale med AaB, så blev det pludselig et problem, men nu er det heldigvis løst, så nu er der god stemning igen. Sådan er det. Jeg har holdt mig i gang så godt som muligt for mig selv, og det måtte være sådan, siger Marc Nielsen til Tipsbladet.

Har hele forløbet været frustrerende for dig?

– Ja, det var selvfølgelig frustrerende, men parterne skulle også blive enige. Hvidovre skulle også have en ordentlig pris for mig, og det var fair nok.

– I den ideelle verden var parterne blevet enige hurtigt, så jeg kunne blive AaB-spiller noget før. Sådan gik det ikke, og sådan er det.

Fik du en begrundelse for, hvorfor din kontrakt pludselig blev et problem i Hvidovre?

– Jeg tror bare, at jeg lavede min kontrakt for et par år siden, og Hvidovre har simpelthen ikke vidst det før nu.

Backen fortæller dog, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og Hvidovre grundet den besværlige proces.

– Jeg har faktisk haft en rigtig god dialog med Lassen (Hvidovre-sportschef Peter Lassen, red.), og vi har begge to været åbne og ærlige over for hinanden.

– Vi har begge arbejdet henimod, at man skulle finde en løsning på det, så jeg kunne komme afsted hurtigst muligt. For mig tog det lidt for lang tid, men jeg tror, at klubberne fandt en god løsning. Nu er alle glade, og det er det bedste for alle.

23-årige Nielsen har spillet hele sin karriere i Hvidovre, og derfor har det været mærkeligt at skulle sige farvel til hjerteklubben.

– Det er lidt vemodigt. Nu skal jeg jo stå på egne ben. Jeg har boet i København i så mange år, og jeg har spillet i den samme klub i så mange år og set de samme mennesker, så det er også en læring for mig, som jeg glæder mig rigtig meget til.

– Jeg kommer også til omklædningsrum, hvor mange er udlændinge, så man skal til at snakke engelsk, og det er rigtig spændende. Jeg glæder mig til at få en mere professionel hverdag.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Glad for AaB-træner
Nu kan Nielsen kalde sig for AaB-spiller, hvor han har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2028. Han er meget begejstret for AaB-træneren Menno van Dam, og det er en af årsagerne til, at han har valgt den nordjyske klub.

– Jeg synes, at Menno har taget rigtig godt imod mig, og han har forklaret, hvordan han gerne vil spille. Det er attraktiv fodbold, som jeg passer rigtig godt til mig.

– Man skal tænke offensivt, og det så man mod Nordsjælland, hvor det var mand-mod-mand og fremad, så man erobrer bolden højere oppe. Det var rigtig attraktivt for mig, siger Marc Nielsen til Tipsbladet.

Nielsen har mulighed for at få Superliga-debut for AaB, når Silkeborg er modstanderen søndag 28. juli.

I den seneste sæson spillede backen 21 Superliga-kampe for Hvidovre IF.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Helt på røven over Victor Froholdt

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Nu flytter anfører til Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Klar besked til danske debutanter

Divisionsforeningen med markant udmelding

Klar tale: Han bør fyres nu

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Kæmpe nyhed i udlandet

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Presset er på Danmark!

Av, FCK! Her er de værst af alle

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dansker drillet af Mourinho

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?