Superliga-skifte endte i cirkus: Har undret mig

Der var meget polemik i forbindelse med Marc Nielsens skifte fra Hvidovre IF til AaB, men nu fortæller backen i et interview med Tipsbladet, hvordan han har oplevet det mærkelige forløb.



Først skiftede Marc Nielsen til AaB til januar. Derefter måtte han ikke træne med Hvidovre IF grundet sin deltidskontrakt, men nu er Nielsen blevet købt fri af AaB og er klar til Superligaen allerde nu.

Jeg har undret mig over Hvidovres tilgang til det.

Marc Nielsen
Ny AaB-spiller

Det har været noget af en transfersaga i forhold til Marc Nielsens skifte fra Hvidovre IF til AaB.

I et interview med Tipsbladet sætter Marc Nielsen nu ord på det mærkværdige forløb.

– Det har jo været lidt et cirkus desværre. Det endte det med at blive. Jeg har undret mig over Hvidovres tilgang til det. Vi har jo været fuldtid siden februar, og det har det ikke været noget problem, at jeg var deltidsprofessionel i min kontrakt.

– Efter jeg lavede en aftale med AaB, så blev det pludselig et problem, men nu er det heldigvis løst, så nu er der god stemning igen. Sådan er det. Jeg har holdt mig i gang så godt som muligt for mig selv, og det måtte være sådan, siger Marc Nielsen til Tipsbladet.

Har hele forløbet været frustrerende for dig?

– Ja, det var selvfølgelig frustrerende, men parterne skulle også blive enige. Hvidovre skulle også have en ordentlig pris for mig, og det var fair nok.

– I den ideelle verden var parterne blevet enige hurtigt, så jeg kunne blive AaB-spiller noget før. Sådan gik det ikke, og sådan er det.

Fik du en begrundelse for, hvorfor din kontrakt pludselig blev et problem i Hvidovre?

– Jeg tror bare, at jeg lavede min kontrakt for et par år siden, og Hvidovre har simpelthen ikke vidst det før nu.

Backen fortæller dog, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og Hvidovre grundet den besværlige proces.

– Jeg har faktisk haft en rigtig god dialog med Lassen (Hvidovre-sportschef Peter Lassen, red.), og vi har begge to været åbne og ærlige over for hinanden.

– Vi har begge arbejdet henimod, at man skulle finde en løsning på det, så jeg kunne komme afsted hurtigst muligt. For mig tog det lidt for lang tid, men jeg tror, at klubberne fandt en god løsning. Nu er alle glade, og det er det bedste for alle.

23-årige Nielsen har spillet hele sin karriere i Hvidovre, og derfor har det været mærkeligt at skulle sige farvel til hjerteklubben.

– Det er lidt vemodigt. Nu skal jeg jo stå på egne ben. Jeg har boet i København i så mange år, og jeg har spillet i den samme klub i så mange år og set de samme mennesker, så det er også en læring for mig, som jeg glæder mig rigtig meget til.

– Jeg kommer også til omklædningsrum, hvor mange er udlændinge, så man skal til at snakke engelsk, og det er rigtig spændende. Jeg glæder mig til at få en mere professionel hverdag.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Glad for AaB-træner
Nu kan Nielsen kalde sig for AaB-spiller, hvor han har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2028. Han er meget begejstret for AaB-træneren Menno van Dam, og det er en af årsagerne til, at han har valgt den nordjyske klub.

– Jeg synes, at Menno har taget rigtig godt imod mig, og han har forklaret, hvordan han gerne vil spille. Det er attraktiv fodbold, som jeg passer rigtig godt til mig.

– Man skal tænke offensivt, og det så man mod Nordsjælland, hvor det var mand-mod-mand og fremad, så man erobrer bolden højere oppe. Det var rigtig attraktivt for mig, siger Marc Nielsen til Tipsbladet.

Nielsen har mulighed for at få Superliga-debut for AaB, når Silkeborg er modstanderen søndag 28. juli.

I den seneste sæson spillede backen 21 Superliga-kampe for Hvidovre IF.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Det er aldrig sket før

Chelsea – Manchester United



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

OB siger farvel til seks spillere

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Kan koste Brøndby flere millioner

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Steve Cooper storroser stjerne

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Ringet op af Brøndby-træner

Nu klager FC Barcelona igen

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Helt vild med Brøndby-profil

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’