Først skiftede Marc Nielsen til AaB til januar. Derefter måtte han ikke træne med Hvidovre IF grundet sin deltidskontrakt, men nu er Nielsen blevet købt fri af AaB og er klar til Superligaen allerde nu.
Jeg har undret mig over Hvidovres tilgang til det.
Marc NielsenNy AaB-spiller
Det har været noget af en transfersaga i forhold til Marc Nielsens skifte fra Hvidovre IF til AaB.
I et interview med Tipsbladet sætter Marc Nielsen nu ord på det mærkværdige forløb.
– Det har jo været lidt et cirkus desværre. Det endte det med at blive. Jeg har undret mig over Hvidovres tilgang til det. Vi har jo været fuldtid siden februar, og det har det ikke været noget problem, at jeg var deltidsprofessionel i min kontrakt.
– Efter jeg lavede en aftale med AaB, så blev det pludselig et problem, men nu er det heldigvis løst, så nu er der god stemning igen. Sådan er det. Jeg har holdt mig i gang så godt som muligt for mig selv, og det måtte være sådan, siger Marc Nielsen til Tipsbladet.
Har hele forløbet været frustrerende for dig?
– Ja, det var selvfølgelig frustrerende, men parterne skulle også blive enige. Hvidovre skulle også have en ordentlig pris for mig, og det var fair nok.
– I den ideelle verden var parterne blevet enige hurtigt, så jeg kunne blive AaB-spiller noget før. Sådan gik det ikke, og sådan er det.
Fik du en begrundelse for, hvorfor din kontrakt pludselig blev et problem i Hvidovre?
– Jeg tror bare, at jeg lavede min kontrakt for et par år siden, og Hvidovre har simpelthen ikke vidst det før nu.
Backen fortæller dog, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og Hvidovre grundet den besværlige proces.
– Jeg har faktisk haft en rigtig god dialog med Lassen (Hvidovre-sportschef Peter Lassen, red.), og vi har begge to været åbne og ærlige over for hinanden.
– Vi har begge arbejdet henimod, at man skulle finde en løsning på det, så jeg kunne komme afsted hurtigst muligt. For mig tog det lidt for lang tid, men jeg tror, at klubberne fandt en god løsning. Nu er alle glade, og det er det bedste for alle.
23-årige Nielsen har spillet hele sin karriere i Hvidovre, og derfor har det været mærkeligt at skulle sige farvel til hjerteklubben.
– Det er lidt vemodigt. Nu skal jeg jo stå på egne ben. Jeg har boet i København i så mange år, og jeg har spillet i den samme klub i så mange år og set de samme mennesker, så det er også en læring for mig, som jeg glæder mig rigtig meget til.
– Jeg kommer også til omklædningsrum, hvor mange er udlændinge, så man skal til at snakke engelsk, og det er rigtig spændende. Jeg glæder mig til at få en mere professionel hverdag.
Artiklen fortsætter under billedet.
Glad for AaB-træner
Nu kan Nielsen kalde sig for AaB-spiller, hvor han har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2028. Han er meget begejstret for AaB-træneren Menno van Dam, og det er en af årsagerne til, at han har valgt den nordjyske klub.
– Jeg synes, at Menno har taget rigtig godt imod mig, og han har forklaret, hvordan han gerne vil spille. Det er attraktiv fodbold, som jeg passer rigtig godt til mig.
– Man skal tænke offensivt, og det så man mod Nordsjælland, hvor det var mand-mod-mand og fremad, så man erobrer bolden højere oppe. Det var rigtig attraktivt for mig, siger Marc Nielsen til Tipsbladet.
Nielsen har mulighed for at få Superliga-debut for AaB, når Silkeborg er modstanderen søndag 28. juli.
I den seneste sæson spillede backen 21 Superliga-kampe for Hvidovre IF.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Superligaen dropper det
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
De 10 største stjerner, der misser VM
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir