Først skiftede Marc Nielsen til AaB til januar. Derefter måtte han ikke træne med Hvidovre IF grundet sin deltidskontrakt, men nu er Nielsen blevet købt fri af AaB og er klar til Superligaen allerde nu.
Jeg har undret mig over Hvidovres tilgang til det.
Marc NielsenNy AaB-spiller
Det har været noget af en transfersaga i forhold til Marc Nielsens skifte fra Hvidovre IF til AaB.
I et interview med Tipsbladet sætter Marc Nielsen nu ord på det mærkværdige forløb.
– Det har jo været lidt et cirkus desværre. Det endte det med at blive. Jeg har undret mig over Hvidovres tilgang til det. Vi har jo været fuldtid siden februar, og det har det ikke været noget problem, at jeg var deltidsprofessionel i min kontrakt.
– Efter jeg lavede en aftale med AaB, så blev det pludselig et problem, men nu er det heldigvis løst, så nu er der god stemning igen. Sådan er det. Jeg har holdt mig i gang så godt som muligt for mig selv, og det måtte være sådan, siger Marc Nielsen til Tipsbladet.
Har hele forløbet været frustrerende for dig?
– Ja, det var selvfølgelig frustrerende, men parterne skulle også blive enige. Hvidovre skulle også have en ordentlig pris for mig, og det var fair nok.
– I den ideelle verden var parterne blevet enige hurtigt, så jeg kunne blive AaB-spiller noget før. Sådan gik det ikke, og sådan er det.
Fik du en begrundelse for, hvorfor din kontrakt pludselig blev et problem i Hvidovre?
– Jeg tror bare, at jeg lavede min kontrakt for et par år siden, og Hvidovre har simpelthen ikke vidst det før nu.
Backen fortæller dog, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og Hvidovre grundet den besværlige proces.
– Jeg har faktisk haft en rigtig god dialog med Lassen (Hvidovre-sportschef Peter Lassen, red.), og vi har begge to været åbne og ærlige over for hinanden.
– Vi har begge arbejdet henimod, at man skulle finde en løsning på det, så jeg kunne komme afsted hurtigst muligt. For mig tog det lidt for lang tid, men jeg tror, at klubberne fandt en god løsning. Nu er alle glade, og det er det bedste for alle.
23-årige Nielsen har spillet hele sin karriere i Hvidovre, og derfor har det været mærkeligt at skulle sige farvel til hjerteklubben.
– Det er lidt vemodigt. Nu skal jeg jo stå på egne ben. Jeg har boet i København i så mange år, og jeg har spillet i den samme klub i så mange år og set de samme mennesker, så det er også en læring for mig, som jeg glæder mig rigtig meget til.
– Jeg kommer også til omklædningsrum, hvor mange er udlændinge, så man skal til at snakke engelsk, og det er rigtig spændende. Jeg glæder mig til at få en mere professionel hverdag.
Artiklen fortsætter under billedet.
Glad for AaB-træner
Nu kan Nielsen kalde sig for AaB-spiller, hvor han har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2028. Han er meget begejstret for AaB-træneren Menno van Dam, og det er en af årsagerne til, at han har valgt den nordjyske klub.
– Jeg synes, at Menno har taget rigtig godt imod mig, og han har forklaret, hvordan han gerne vil spille. Det er attraktiv fodbold, som jeg passer rigtig godt til mig.
– Man skal tænke offensivt, og det så man mod Nordsjælland, hvor det var mand-mod-mand og fremad, så man erobrer bolden højere oppe. Det var rigtig attraktivt for mig, siger Marc Nielsen til Tipsbladet.
Nielsen har mulighed for at få Superliga-debut for AaB, når Silkeborg er modstanderen søndag 28. juli.
I den seneste sæson spillede backen 21 Superliga-kampe for Hvidovre IF.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER