Superliga-søsterklub jagter vanvittig transfer

Der er store ambitioner hos FC Nordsjællands søsterklub i San Diego.



FC Nordsjælland siger til nytår farvel til Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, der skifter på transfers til San Diego FC.

Den nye amerikanske klub debuterer i MLS i 2025 og er ligesom FC Nordsjælland ejet af Mansour Group og drives i samarbejde med Right To Dream.

Og der kan være en meget prominent transfer undervejs til den amerikanske klub.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er ingen ringere end den mangedobbelte Champions League-vinder og verdensmester Sergio Ramos en overvejelse for San Diego FC.

Den 38-årige midtstopper har kontrakt med barndomsklubben Sevilla, han skiftede til fra Paris Saint-Germain i september sidste år, men den kontrakt står til at udløbe efter den snart overståede sæson.

For en verdensstjerne som Sergio Ramos er det oplagt, at der også er andre bejlere – Inter Miami på den modsatte kyst af San Diego har været nævnt, hvilket er oplagt med klubbens spanske forbindelser og medejer David Beckhams fortid i Real Madrid, hvor englænderen nåede at spille sammen med den unge Ramos efter skiftet fra Sevilla.

Mediet The Athletic, der først rapporterede om forbindelsen, melder om fremskredne samtaler om en aftale, men der skal ifølge Tipsbladets oplysninger være noget vej for ikke at tale om stor usikkerhed om, hvad der i sidste ende sker med Ramos.

Sevilla ender midt i La Liga-tabellen og får et hyr med at få finanserne til at passe til næste sæson, selv om Ramos ikke længere tjener mere i løn end de bedst betalte spillere i Superligaen.

Et interessant spørgsmål vil være, hvad Sergio Ramos så skulle frem til nytår, hvor San Diegos første skal samles.

Ramos har vundet Champions League fire gange og det spanske mesterskab fem gange, og blev verdensmester med Spanien i 2010 og Europamester i både 2008 og 2012.

San Diego FC kommer til at satse hårdt på det latinamerikanske marked og vil rekruttere spillere til ungdomsafdelingen fra Mexico, da man ligger lige ved grænsen til den mexicanske millionby Tijuana.

Det giver derfor god mening, at San Diego kigger efter spanske spillere, der også er kæmpestjerner i Latinamerika såvel som USA, uanset at Ramos naturligvis ikke er tilnærmelsesvis lige så god som tidligere.

San Diego sættes også i forbindelse med den mexicanske superstjerne Hirving Lozano, der spiller for PSV.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

Ustoppelige Haaland skaber miraklet

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

Her er 1/8-finalerne ved VM

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

USA – Belgien

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Klapper i om stor Superliga-transfer

FCK tjener millioner på ung stopper

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Mexico – England

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Skyder stor FCM-historie ned