Superliga-søsterklub jagter vanvittig transfer

Der er store ambitioner hos FC Nordsjællands søsterklub i San Diego.



FC Nordsjælland siger til nytår farvel til Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, der skifter på transfers til San Diego FC.

Den nye amerikanske klub debuterer i MLS i 2025 og er ligesom FC Nordsjælland ejet af Mansour Group og drives i samarbejde med Right To Dream.

Og der kan være en meget prominent transfer undervejs til den amerikanske klub.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er ingen ringere end den mangedobbelte Champions League-vinder og verdensmester Sergio Ramos en overvejelse for San Diego FC.

Den 38-årige midtstopper har kontrakt med barndomsklubben Sevilla, han skiftede til fra Paris Saint-Germain i september sidste år, men den kontrakt står til at udløbe efter den snart overståede sæson.

For en verdensstjerne som Sergio Ramos er det oplagt, at der også er andre bejlere – Inter Miami på den modsatte kyst af San Diego har været nævnt, hvilket er oplagt med klubbens spanske forbindelser og medejer David Beckhams fortid i Real Madrid, hvor englænderen nåede at spille sammen med den unge Ramos efter skiftet fra Sevilla.

Mediet The Athletic, der først rapporterede om forbindelsen, melder om fremskredne samtaler om en aftale, men der skal ifølge Tipsbladets oplysninger være noget vej for ikke at tale om stor usikkerhed om, hvad der i sidste ende sker med Ramos.

Sevilla ender midt i La Liga-tabellen og får et hyr med at få finanserne til at passe til næste sæson, selv om Ramos ikke længere tjener mere i løn end de bedst betalte spillere i Superligaen.

Et interessant spørgsmål vil være, hvad Sergio Ramos så skulle frem til nytår, hvor San Diegos første skal samles.

Ramos har vundet Champions League fire gange og det spanske mesterskab fem gange, og blev verdensmester med Spanien i 2010 og Europamester i både 2008 og 2012.

San Diego FC kommer til at satse hårdt på det latinamerikanske marked og vil rekruttere spillere til ungdomsafdelingen fra Mexico, da man ligger lige ved grænsen til den mexicanske millionby Tijuana.

Det giver derfor god mening, at San Diego kigger efter spanske spillere, der også er kæmpestjerner i Latinamerika såvel som USA, uanset at Ramos naturligvis ikke er tilnærmelsesvis lige så god som tidligere.

San Diego sættes også i forbindelse med den mexicanske superstjerne Hirving Lozano, der spiller for PSV.





Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

– Schwartau-handel giver ingen mening

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afviser monsterbud på Simsir

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning



LIVE

TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Steve Cooper med stor beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Spanien – Østrig

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Rooney: Her er Englands store problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her kan man se La Liga fremover

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson