FC Nordsjælland siger til nytår farvel til Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, der skifter på transfers til San Diego FC.
Den nye amerikanske klub debuterer i MLS i 2025 og er ligesom FC Nordsjælland ejet af Mansour Group og drives i samarbejde med Right To Dream.
Og der kan være en meget prominent transfer undervejs til den amerikanske klub.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er ingen ringere end den mangedobbelte Champions League-vinder og verdensmester Sergio Ramos en overvejelse for San Diego FC.
Den 38-årige midtstopper har kontrakt med barndomsklubben Sevilla, han skiftede til fra Paris Saint-Germain i september sidste år, men den kontrakt står til at udløbe efter den snart overståede sæson.
For en verdensstjerne som Sergio Ramos er det oplagt, at der også er andre bejlere – Inter Miami på den modsatte kyst af San Diego har været nævnt, hvilket er oplagt med klubbens spanske forbindelser og medejer David Beckhams fortid i Real Madrid, hvor englænderen nåede at spille sammen med den unge Ramos efter skiftet fra Sevilla.
Mediet The Athletic, der først rapporterede om forbindelsen, melder om fremskredne samtaler om en aftale, men der skal ifølge Tipsbladets oplysninger være noget vej for ikke at tale om stor usikkerhed om, hvad der i sidste ende sker med Ramos.
Sevilla ender midt i La Liga-tabellen og får et hyr med at få finanserne til at passe til næste sæson, selv om Ramos ikke længere tjener mere i løn end de bedst betalte spillere i Superligaen.
Et interessant spørgsmål vil være, hvad Sergio Ramos så skulle frem til nytår, hvor San Diegos første skal samles.
Ramos har vundet Champions League fire gange og det spanske mesterskab fem gange, og blev verdensmester med Spanien i 2010 og Europamester i både 2008 og 2012.
San Diego FC kommer til at satse hårdt på det latinamerikanske marked og vil rekruttere spillere til ungdomsafdelingen fra Mexico, da man ligger lige ved grænsen til den mexicanske millionby Tijuana.
Det giver derfor god mening, at San Diego kigger efter spanske spillere, der også er kæmpestjerner i Latinamerika såvel som USA, uanset at Ramos naturligvis ikke er tilnærmelsesvis lige så god som tidligere.
San Diego sættes også i forbindelse med den mexicanske superstjerne Hirving Lozano, der spiller for PSV.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
Fin lodtrækning for FCK
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT