Superliga-søsterklub jagter vanvittig transfer

Der er store ambitioner hos FC Nordsjællands søsterklub i San Diego.



FC Nordsjælland siger til nytår farvel til Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, der skifter på transfers til San Diego FC.

Den nye amerikanske klub debuterer i MLS i 2025 og er ligesom FC Nordsjælland ejet af Mansour Group og drives i samarbejde med Right To Dream.

Og der kan være en meget prominent transfer undervejs til den amerikanske klub.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er ingen ringere end den mangedobbelte Champions League-vinder og verdensmester Sergio Ramos en overvejelse for San Diego FC.

Den 38-årige midtstopper har kontrakt med barndomsklubben Sevilla, han skiftede til fra Paris Saint-Germain i september sidste år, men den kontrakt står til at udløbe efter den snart overståede sæson.

For en verdensstjerne som Sergio Ramos er det oplagt, at der også er andre bejlere – Inter Miami på den modsatte kyst af San Diego har været nævnt, hvilket er oplagt med klubbens spanske forbindelser og medejer David Beckhams fortid i Real Madrid, hvor englænderen nåede at spille sammen med den unge Ramos efter skiftet fra Sevilla.

Mediet The Athletic, der først rapporterede om forbindelsen, melder om fremskredne samtaler om en aftale, men der skal ifølge Tipsbladets oplysninger være noget vej for ikke at tale om stor usikkerhed om, hvad der i sidste ende sker med Ramos.

Sevilla ender midt i La Liga-tabellen og får et hyr med at få finanserne til at passe til næste sæson, selv om Ramos ikke længere tjener mere i løn end de bedst betalte spillere i Superligaen.

Et interessant spørgsmål vil være, hvad Sergio Ramos så skulle frem til nytår, hvor San Diegos første skal samles.

Ramos har vundet Champions League fire gange og det spanske mesterskab fem gange, og blev verdensmester med Spanien i 2010 og Europamester i både 2008 og 2012.

San Diego FC kommer til at satse hårdt på det latinamerikanske marked og vil rekruttere spillere til ungdomsafdelingen fra Mexico, da man ligger lige ved grænsen til den mexicanske millionby Tijuana.

Det giver derfor god mening, at San Diego kigger efter spanske spillere, der også er kæmpestjerner i Latinamerika såvel som USA, uanset at Ramos naturligvis ikke er tilnærmelsesvis lige så god som tidligere.

San Diego sættes også i forbindelse med den mexicanske superstjerne Hirving Lozano, der spiller for PSV.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Knuser transferrekord

Scorer heftig lønstigning

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Sønderjyske sælger profil

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub