Superliga-søsterklub jagter vanvittig transfer

Der er store ambitioner hos FC Nordsjællands søsterklub i San Diego.



FC Nordsjælland siger til nytår farvel til Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, der skifter på transfers til San Diego FC.

Den nye amerikanske klub debuterer i MLS i 2025 og er ligesom FC Nordsjælland ejet af Mansour Group og drives i samarbejde med Right To Dream.

Og der kan være en meget prominent transfer undervejs til den amerikanske klub.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er ingen ringere end den mangedobbelte Champions League-vinder og verdensmester Sergio Ramos en overvejelse for San Diego FC.

Den 38-årige midtstopper har kontrakt med barndomsklubben Sevilla, han skiftede til fra Paris Saint-Germain i september sidste år, men den kontrakt står til at udløbe efter den snart overståede sæson.

For en verdensstjerne som Sergio Ramos er det oplagt, at der også er andre bejlere – Inter Miami på den modsatte kyst af San Diego har været nævnt, hvilket er oplagt med klubbens spanske forbindelser og medejer David Beckhams fortid i Real Madrid, hvor englænderen nåede at spille sammen med den unge Ramos efter skiftet fra Sevilla.

Mediet The Athletic, der først rapporterede om forbindelsen, melder om fremskredne samtaler om en aftale, men der skal ifølge Tipsbladets oplysninger være noget vej for ikke at tale om stor usikkerhed om, hvad der i sidste ende sker med Ramos.

Sevilla ender midt i La Liga-tabellen og får et hyr med at få finanserne til at passe til næste sæson, selv om Ramos ikke længere tjener mere i løn end de bedst betalte spillere i Superligaen.

Et interessant spørgsmål vil være, hvad Sergio Ramos så skulle frem til nytår, hvor San Diegos første skal samles.

Ramos har vundet Champions League fire gange og det spanske mesterskab fem gange, og blev verdensmester med Spanien i 2010 og Europamester i både 2008 og 2012.

San Diego FC kommer til at satse hårdt på det latinamerikanske marked og vil rekruttere spillere til ungdomsafdelingen fra Mexico, da man ligger lige ved grænsen til den mexicanske millionby Tijuana.

Det giver derfor god mening, at San Diego kigger efter spanske spillere, der også er kæmpestjerner i Latinamerika såvel som USA, uanset at Ramos naturligvis ikke er tilnærmelsesvis lige så god som tidligere.

San Diego sættes også i forbindelse med den mexicanske superstjerne Hirving Lozano, der spiller for PSV.





Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent




LIVE

LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hårdt angreb på DBU-boss

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Fem bud på Brøndbys nye træner

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Højlund slutter sæsonen med bravour

Massefyring i AC Milan



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen