Superliga-programmet spurter af sted med en hektisk afslutning på grundspillet. Der er midtuge-runde og igen fuld runde i weekenden, så spillerne kommer til at slide og slås for meget vigtige point i de kommende dage.
Der er masser af spænding i både jagten på top-6, i guldjagten – men også i bunden af rækken, hvor der bliver sprællet for livet.
Onsdag aften rummer tre Superliga-kampen, der her i samarbejde med spilxperten.com bliver præsenteret med helt unikke stats på de tre kampe.
Der kan ligge vigtig, måske brugbar eller blot finurlig info til de tre kampe – vurder selv:
AGF – FC Nordsjælland
o AGF har vundet de sidste to hjemmebanekampe mod FC Nordsjælland og kan vinde tre hjemmebanekampe i træk mod FCN for første gang i Superliga-historien.
o I 10 af de seneste 12 opgør mellem AGF og FC Nordsjælland i Superligaen har begge hold scoret.
o AGF (V5 U3) er lige nu i gang med klubbens længste ubesejrede stime siden Februar 2020 (8 kampe). Hvis AGF igen kan gå fra banen uden uden nederlag onsdag, vil det være længste stribe af kampen som uesejret siden 2011 (11 kampe).
o FC Nordsjælland har spillet uafgjort i deres seneste tre Superliga kampe. Det er kun sket en gang tidligere, at FCN har ramt fire uafgjorte Superliga-kampe i træk (2018).
o Siden sin debut for AGF i februar 2019 har Patrick Mortensen været involveret i 39 mål i 63 Superliga kampe (37 mål, 2 assists). Patrick Mortensen har scoret i fire af sine seneste fem kampe for AGF mod FC Nordsjælland (4 mål).
o Kamaldeen Sulemana har kun haft succes med under halvdelen af sine driblinger i de seneste fire spillerunder (34%, 11 ud af 32).Det er kun sket to gange i de forrige 13 kampe i denne sæson (54%, 68 ud af 125).
Læs også optakterne til alle Superliga-kampe her
AC Horsens – AaB
o AaB har vundet de seneste tre kampe mod AC Horsens i Superligaen – men inden da blev det kun til en eneste sejr i ni kampe (U5 T3).
o AC Horsens har ikke scoret i de seneste 271 minutter mod AaB i Superligaen – det er længere end mod nogen anden modstander.
o AC Horsens har ikke scoret i deres seneste fem kampe.. Rekorden i Superligaen for flest kampe uden scoring er seks, lavet af Ikast FS i 1991, Hobro IK i 2016 og Randers FC i 2017.
o AaB har formået at præstere anden-højste antal bolderobringer i Superligaen i denne sæson. (237, FC Midtjylland har 240). Til gengæld har AaB også tilladt modstanderen at erobre bolden flest gange i hele ligaen (236 gange).
o Louka Prip Andreassen har ikke været involveret i et mål siden 29. november (et straffespark mod Vejle), selv om han ligger på en 13. plads i Expected Goals (1.9) i Superligaen og 1. plads i Expected Assists (2.1) siden den kamp.
o Iver Fossum (6 mål) har formået at score et mål påhver tredje skud i sæsonen indtil videre – dermed en succesrate på 33% af skuddene. Dermed holder Fossum det højeste gennemsnit af alle spillere med mindst fem mål i Superligaen.
Læs også optakterne til alle Superliga-kampe her
FC København – Vejle Boldklub
o FC København har ikke tabte i deres seneste 12 kampe mod Vejle i Superligaen (V9 U3). Det er FCK’s længste nuværende stime som ubesejret ud af alle Superliga-modstandere.
o Vejle spillede uafgjort mod FC København tidligere i denne sæson (1-1 i September) og kan forblive ubesejret i to kampe i træk mod FCK for første gang siden 1999 (V2).
o FC København (V6 U3) er ubesejret i deres seneste ni kampe i Superligaen. Kun en gang over de seneste fire hele sæsoner er det lykkedes for FCK at være ubesejret i mindst 10 kampe i træk. Det skete i 2018/19, hvor det blev til hele 22 kampe i træk uden nederlag).
o Vejle BK har allerede haft fem clean sheets i denne sæson -fire i de seenste seks kampe. Dermed har Vejle holdt rent bur lige så mange gange som i hele 2018-19-sæsonen (ekskl. play-offs) og kun en færre end i hele 2008-09-sæsonen.
o Jonas Wind har scoret i sine seneste fire kampe (6 mål) og kan blive den første FC København spiller til at score i fem kampe i træk siden Robert Skov fra november 2018 – februar 2019 (5).
o Allan Sousa assistede og scorede i sit seneste Superliga opgør mod FC København (2-2 i september 2020). Brasilianeren har lavet fire assists i sine seneste fire kampe – det er en mere end i de forrige 40 kampe.
Læs også optakterne til alle Superliga-kampe her
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
LIVE: FCK smider sejren
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADETS DOM
