Superliga-special: FCK-bomber jagter Robert Skov

Vi er klar med unikke skud til aftenens tre Superliga-kampe i et hæsblæsende slut-program på grundspillet



Superliga-programmet spurter af sted med en hektisk afslutning på grundspillet. Der er midtuge-runde og igen fuld runde i weekenden, så spillerne kommer til at slide og slås for meget vigtige point i de kommende dage. 

Der er masser af spænding i både jagten på top-6, i guldjagten – men også i bunden af rækken, hvor der bliver sprællet for livet. 

Onsdag aften rummer tre Superliga-kampen, der her i samarbejde med spilxperten.com bliver præsenteret med helt unikke stats på de tre kampe. 

Der kan ligge vigtig, måske brugbar eller blot finurlig info til de tre kampe – vurder selv:

AGF – FC Nordsjælland
o AGF har vundet de sidste to hjemmebanekampe mod FC Nordsjælland og kan vinde tre hjemmebanekampe i træk mod FCN for første gang i Superliga-historien.

o I 10 af de seneste 12 opgør mellem AGF og FC Nordsjælland i Superligaen har begge hold scoret.

o AGF (V5 U3) er lige nu i gang med klubbens længste ubesejrede stime siden Februar 2020 (8 kampe). Hvis AGF igen kan gå fra banen uden uden nederlag onsdag, vil det være længste stribe af kampen som uesejret siden 2011 (11 kampe).

o FC Nordsjælland har spillet uafgjort i deres seneste tre Superliga kampe. Det er kun sket en gang tidligere, at FCN har ramt fire uafgjorte Superliga-kampe i træk (2018).

o Siden sin debut for AGF i februar 2019 har Patrick Mortensen været involveret i 39 mål i 63 Superliga kampe (37 mål, 2 assists). Patrick Mortensen har scoret i fire af sine seneste fem kampe for AGF mod FC Nordsjælland (4 mål).

o Kamaldeen Sulemana har kun haft succes med under halvdelen af sine driblinger i de seneste fire spillerunder (34%, 11 ud af 32).Det er kun sket to gange i de forrige 13 kampe i denne sæson (54%, 68 ud af 125).

Læs også optakterne til alle Superliga-kampe her


AC Horsens – AaB
o AaB har vundet de seneste  tre kampe mod AC Horsens i Superligaen – men inden da blev det kun til en eneste sejr i ni kampe (U5 T3).

o AC Horsens har ikke scoret i de seneste 271 minutter mod AaB i Superligaen – det er  længere end mod nogen anden modstander.

o AC Horsens har ikke scoret i deres seneste fem kampe.. Rekorden i Superligaen for flest kampe uden scoring er seks, lavet af Ikast FS i 1991, Hobro IK i 2016 og Randers FC i 2017.

o AaB har formået at  præstere anden-højste antal bolderobringer i Superligaen i denne sæson. (237, FC Midtjylland har 240). Til gengæld har AaB også tilladt modstanderen at erobre bolden flest gange i hele ligaen (236 gange).

o Louka Prip Andreassen har ikke været involveret i et mål siden 29. november (et straffespark mod Vejle), selv om han ligger på en 13. plads i Expected Goals (1.9) i Superligaen og 1. plads i Expected Assists (2.1) siden den kamp.

o Iver Fossum (6 mål) har formået at score et mål  påhver tredje skud i sæsonen indtil videre – dermed en succesrate på 33% af skuddene. Dermed holder Fossum det højeste gennemsnit af alle spillere med mindst fem mål i Superligaen.

Læs også optakterne til alle Superliga-kampe her


FC København – Vejle Boldklub
o FC København har ikke tabte i deres seneste 12 kampe mod Vejle i Superligaen (V9 U3). Det er FCK’s længste nuværende stime som ubesejret ud af alle Superliga-modstandere.

o Vejle spillede uafgjort mod FC København tidligere i denne sæson (1-1 i September) og kan forblive ubesejret i to kampe i træk mod FCK for første gang siden 1999 (V2).

o FC København (V6 U3) er ubesejret i deres seneste ni kampe i Superligaen. Kun en gang over de seneste fire hele sæsoner er det lykkedes for FCK at være ubesejret i mindst 10 kampe i træk. Det skete i 2018/19, hvor det blev til hele 22 kampe i træk uden nederlag).

o Vejle BK har allerede haft fem clean sheets i denne sæson -fire i de seenste seks kampe. Dermed har Vejle holdt rent bur lige så mange gange som i hele 2018-19-sæsonen (ekskl. play-offs) og kun en færre end i hele 2008-09-sæsonen.

o Jonas Wind har scoret i sine seneste fire kampe (6 mål) og kan blive den første FC København spiller til at score i fem kampe i træk siden Robert Skov fra november 2018 – februar 2019 (5).

o Allan Sousa assistede og scorede i sit seneste Superliga opgør mod FC København (2-2 i september 2020). Brasilianeren har lavet fire assists i sine seneste fire kampe – det er en mere end i de forrige 40 kampe.

Læs også optakterne til alle Superliga-kampe her





LIVE

LIVE: Udeladt af kamptrup

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Tottenham under stregen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Barcelona klager til UEFA

Cooper gav hård og ærlig besked

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

‘Jeg er rørt og glad’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Nu er han tilbage for Brøndby

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Liverpool – Fulham

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester City

AGF snubler i guldkampen

Legende i stor kritik af Brøndby IF

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Hård kritik af FCM-profil

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!