Superliga-spiller raser: Det har jeg ikke fortjent

FC Nordsjælland-spilleren Lucas Hey var meget indebrændt over at starte opgøret mod Silkeborg IF på bænken.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): 

Skuffet og irriteret. 

Det var tydeligt at mærke på FC Nordsjælland-spilleren Lucas Hey, at noget gik ham på efter 1-1-opgøret mod Silkeborg IF i søndagens Superliga-kamp. 

Den unge FCN-spiller var nemlig blevet smidt på bænken til fordel for Kian Hansen. 

– Der er ingen tvivl om, at jeg er skuffet og irriteret. Jeg synes ikke, at jeg har fortjent det. Jeg synes, at jeg har spillet godt og fortjent at spille, så jeg er skuffet over ikke at spille, siger en tydelig frustreret Lucas Hey til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen. 

Hey vil ikke ud med, hvad han har talt med træner Jens Olsen om, men forsvareren har svært ved at slippe frustrationen.

– Jeg har prøvet at holde det væk i kampen og støtte holdet så godt som muligt, men det sidder stadig lidt i mig.

Hey mener, at det ikke må være det spillemæssige, der har gjort, at han er havnet på bænken.

– Jeg skal vise træneren, at jeg er den rette til opgaven og klø på. Der er ikke andet at gøre. Jeg synes, at jeg har vist mit på banen, så der må være andre årsager, siger FCN-spilleren og tilføjer:

– Jeg synes, at det var en kold spand vand i hovedet. Jeg ved godt, at vores anfører kom tilbage, og der var kamp om pladserne, men jeg havde alligevel troet, at mine egne evner havde givet mig en plads. Det var ikke nok.

Den 21-årige FCN-forsvarer vil dog forsøge at bruge sin skuffelse på en konstruktiv måde, da Tipsbladet spørger ham, om det giver ekstra motivation. 

– Jeg tror, at den her indebrændthed er med til at give endnu mere til træning og skaber en konkurrencesituation, som er vigtig for miljøet og egen udvikling. Jeg må prøve at bruge de negative følelser på en positiv måde.

Skulle have vundet
Han fik også vendt kampen kort, og Hey er ærgerlig over, at FC Nordsjælland kun fik et point

– Det var en kamp, som vi skulle have vundet. Det var os, der havde overtaget, og jeg synes, at vi havde chancer til at levere mere end ét mål. Vi var heldig med det mål, som vi lavede, men jeg synes ikke, at det var ufortjent, at vi fik uafgjort ud fra kampens forløb, siger Hey og tilføjer:

– Jeg tror altid, at man bliver lidt frustreret, men jeg tror, at vi kunne se mønstre, og vi kunne se chancer i ny og næ. Det var et spørgsmål om tålmodighed.

Lucas Hey kom på banen i stedet for Kian Hansen efter 75 minutter.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Her kan du se FC Polissya mod FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se de danske hold i Europa

‘FC København er Danmarks gigant’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København – Lyngby BK

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

LIVE: FCK på svær opgave i Conference League

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Jagter kæmpe Premier League-stjerne