RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):
Skuffet og irriteret.
Det var tydeligt at mærke på FC Nordsjælland-spilleren Lucas Hey, at noget gik ham på efter 1-1-opgøret mod Silkeborg IF i søndagens Superliga-kamp.
Den unge FCN-spiller var nemlig blevet smidt på bænken til fordel for Kian Hansen.
– Der er ingen tvivl om, at jeg er skuffet og irriteret. Jeg synes ikke, at jeg har fortjent det. Jeg synes, at jeg har spillet godt og fortjent at spille, så jeg er skuffet over ikke at spille, siger en tydelig frustreret Lucas Hey til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen.
Hey vil ikke ud med, hvad han har talt med træner Jens Olsen om, men forsvareren har svært ved at slippe frustrationen.
– Jeg har prøvet at holde det væk i kampen og støtte holdet så godt som muligt, men det sidder stadig lidt i mig.
Hey mener, at det ikke må være det spillemæssige, der har gjort, at han er havnet på bænken.
– Jeg skal vise træneren, at jeg er den rette til opgaven og klø på. Der er ikke andet at gøre. Jeg synes, at jeg har vist mit på banen, så der må være andre årsager, siger FCN-spilleren og tilføjer:
– Jeg synes, at det var en kold spand vand i hovedet. Jeg ved godt, at vores anfører kom tilbage, og der var kamp om pladserne, men jeg havde alligevel troet, at mine egne evner havde givet mig en plads. Det var ikke nok.
Den 21-årige FCN-forsvarer vil dog forsøge at bruge sin skuffelse på en konstruktiv måde, da Tipsbladet spørger ham, om det giver ekstra motivation.
– Jeg tror, at den her indebrændthed er med til at give endnu mere til træning og skaber en konkurrencesituation, som er vigtig for miljøet og egen udvikling. Jeg må prøve at bruge de negative følelser på en positiv måde.
Skulle have vundet
Han fik også vendt kampen kort, og Hey er ærgerlig over, at FC Nordsjælland kun fik et point
– Det var en kamp, som vi skulle have vundet. Det var os, der havde overtaget, og jeg synes, at vi havde chancer til at levere mere end ét mål. Vi var heldig med det mål, som vi lavede, men jeg synes ikke, at det var ufortjent, at vi fik uafgjort ud fra kampens forløb, siger Hey og tilføjer:
– Jeg tror altid, at man bliver lidt frustreret, men jeg tror, at vi kunne se mønstre, og vi kunne se chancer i ny og næ. Det var et spørgsmål om tålmodighed.
Lucas Hey kom på banen i stedet for Kian Hansen efter 75 minutter.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED