Superliga-spiller raser: Det har jeg ikke fortjent

FC Nordsjælland-spilleren Lucas Hey var meget indebrændt over at starte opgøret mod Silkeborg IF på bænken.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): 

Skuffet og irriteret. 

Det var tydeligt at mærke på FC Nordsjælland-spilleren Lucas Hey, at noget gik ham på efter 1-1-opgøret mod Silkeborg IF i søndagens Superliga-kamp. 

Den unge FCN-spiller var nemlig blevet smidt på bænken til fordel for Kian Hansen. 

– Der er ingen tvivl om, at jeg er skuffet og irriteret. Jeg synes ikke, at jeg har fortjent det. Jeg synes, at jeg har spillet godt og fortjent at spille, så jeg er skuffet over ikke at spille, siger en tydelig frustreret Lucas Hey til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen. 

Hey vil ikke ud med, hvad han har talt med træner Jens Olsen om, men forsvareren har svært ved at slippe frustrationen.

– Jeg har prøvet at holde det væk i kampen og støtte holdet så godt som muligt, men det sidder stadig lidt i mig.

Hey mener, at det ikke må være det spillemæssige, der har gjort, at han er havnet på bænken.

– Jeg skal vise træneren, at jeg er den rette til opgaven og klø på. Der er ikke andet at gøre. Jeg synes, at jeg har vist mit på banen, så der må være andre årsager, siger FCN-spilleren og tilføjer:

– Jeg synes, at det var en kold spand vand i hovedet. Jeg ved godt, at vores anfører kom tilbage, og der var kamp om pladserne, men jeg havde alligevel troet, at mine egne evner havde givet mig en plads. Det var ikke nok.

Den 21-årige FCN-forsvarer vil dog forsøge at bruge sin skuffelse på en konstruktiv måde, da Tipsbladet spørger ham, om det giver ekstra motivation. 

– Jeg tror, at den her indebrændthed er med til at give endnu mere til træning og skaber en konkurrencesituation, som er vigtig for miljøet og egen udvikling. Jeg må prøve at bruge de negative følelser på en positiv måde.

Skulle have vundet
Han fik også vendt kampen kort, og Hey er ærgerlig over, at FC Nordsjælland kun fik et point

– Det var en kamp, som vi skulle have vundet. Det var os, der havde overtaget, og jeg synes, at vi havde chancer til at levere mere end ét mål. Vi var heldig med det mål, som vi lavede, men jeg synes ikke, at det var ufortjent, at vi fik uafgjort ud fra kampens forløb, siger Hey og tilføjer:

– Jeg tror altid, at man bliver lidt frustreret, men jeg tror, at vi kunne se mønstre, og vi kunne se chancer i ny og næ. Det var et spørgsmål om tålmodighed.

Lucas Hey kom på banen i stedet for Kian Hansen efter 75 minutter.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Manchester United – Nottingham Forest



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

De overvejer Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

LIVE: Slutfløjt i Parken

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne