RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):
Skuffet og irriteret.
Det var tydeligt at mærke på FC Nordsjælland-spilleren Lucas Hey, at noget gik ham på efter 1-1-opgøret mod Silkeborg IF i søndagens Superliga-kamp.
Den unge FCN-spiller var nemlig blevet smidt på bænken til fordel for Kian Hansen.
– Der er ingen tvivl om, at jeg er skuffet og irriteret. Jeg synes ikke, at jeg har fortjent det. Jeg synes, at jeg har spillet godt og fortjent at spille, så jeg er skuffet over ikke at spille, siger en tydelig frustreret Lucas Hey til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen.
Hey vil ikke ud med, hvad han har talt med træner Jens Olsen om, men forsvareren har svært ved at slippe frustrationen.
– Jeg har prøvet at holde det væk i kampen og støtte holdet så godt som muligt, men det sidder stadig lidt i mig.
Hey mener, at det ikke må være det spillemæssige, der har gjort, at han er havnet på bænken.
– Jeg skal vise træneren, at jeg er den rette til opgaven og klø på. Der er ikke andet at gøre. Jeg synes, at jeg har vist mit på banen, så der må være andre årsager, siger FCN-spilleren og tilføjer:
– Jeg synes, at det var en kold spand vand i hovedet. Jeg ved godt, at vores anfører kom tilbage, og der var kamp om pladserne, men jeg havde alligevel troet, at mine egne evner havde givet mig en plads. Det var ikke nok.
Den 21-årige FCN-forsvarer vil dog forsøge at bruge sin skuffelse på en konstruktiv måde, da Tipsbladet spørger ham, om det giver ekstra motivation.
– Jeg tror, at den her indebrændthed er med til at give endnu mere til træning og skaber en konkurrencesituation, som er vigtig for miljøet og egen udvikling. Jeg må prøve at bruge de negative følelser på en positiv måde.
Skulle have vundet
Han fik også vendt kampen kort, og Hey er ærgerlig over, at FC Nordsjælland kun fik et point
– Det var en kamp, som vi skulle have vundet. Det var os, der havde overtaget, og jeg synes, at vi havde chancer til at levere mere end ét mål. Vi var heldig med det mål, som vi lavede, men jeg synes ikke, at det var ufortjent, at vi fik uafgjort ud fra kampens forløb, siger Hey og tilføjer:
– Jeg tror altid, at man bliver lidt frustreret, men jeg tror, at vi kunne se mønstre, og vi kunne se chancer i ny og næ. Det var et spørgsmål om tålmodighed.
Lucas Hey kom på banen i stedet for Kian Hansen efter 75 minutter.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
MEDIE