RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):
Skuffet og irriteret.
Det var tydeligt at mærke på FC Nordsjælland-spilleren Lucas Hey, at noget gik ham på efter 1-1-opgøret mod Silkeborg IF i søndagens Superliga-kamp.
Den unge FCN-spiller var nemlig blevet smidt på bænken til fordel for Kian Hansen.
– Der er ingen tvivl om, at jeg er skuffet og irriteret. Jeg synes ikke, at jeg har fortjent det. Jeg synes, at jeg har spillet godt og fortjent at spille, så jeg er skuffet over ikke at spille, siger en tydelig frustreret Lucas Hey til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen.
Hey vil ikke ud med, hvad han har talt med træner Jens Olsen om, men forsvareren har svært ved at slippe frustrationen.
– Jeg har prøvet at holde det væk i kampen og støtte holdet så godt som muligt, men det sidder stadig lidt i mig.
Hey mener, at det ikke må være det spillemæssige, der har gjort, at han er havnet på bænken.
– Jeg skal vise træneren, at jeg er den rette til opgaven og klø på. Der er ikke andet at gøre. Jeg synes, at jeg har vist mit på banen, så der må være andre årsager, siger FCN-spilleren og tilføjer:
– Jeg synes, at det var en kold spand vand i hovedet. Jeg ved godt, at vores anfører kom tilbage, og der var kamp om pladserne, men jeg havde alligevel troet, at mine egne evner havde givet mig en plads. Det var ikke nok.
Den 21-årige FCN-forsvarer vil dog forsøge at bruge sin skuffelse på en konstruktiv måde, da Tipsbladet spørger ham, om det giver ekstra motivation.
– Jeg tror, at den her indebrændthed er med til at give endnu mere til træning og skaber en konkurrencesituation, som er vigtig for miljøet og egen udvikling. Jeg må prøve at bruge de negative følelser på en positiv måde.
Skulle have vundet
Han fik også vendt kampen kort, og Hey er ærgerlig over, at FC Nordsjælland kun fik et point
– Det var en kamp, som vi skulle have vundet. Det var os, der havde overtaget, og jeg synes, at vi havde chancer til at levere mere end ét mål. Vi var heldig med det mål, som vi lavede, men jeg synes ikke, at det var ufortjent, at vi fik uafgjort ud fra kampens forløb, siger Hey og tilføjer:
– Jeg tror altid, at man bliver lidt frustreret, men jeg tror, at vi kunne se mønstre, og vi kunne se chancer i ny og næ. Det var et spørgsmål om tålmodighed.
Lucas Hey kom på banen i stedet for Kian Hansen efter 75 minutter.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Knuser transferrekord
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
OPTAKT