Fjerde runde i Superligaen står for døren, og det er den sidste af slagsen, før der venter en ny landskampspause.
Særligt Brøndby IF og AGF er kommet godt fra start i denne sæson, mens AC Horsens, Lyngby Boldklub og ikke mindst FC København har skuffet fælt. Mentalt er det altid vigtigt at gøre en god figur før en landskampspause, da den næste kamp først er 14 dage senere.
Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig inden fjerde spillerunde.
Hvem ser vi for sidste gang?
Cirka to timer efter, at slutsignalet lyder i Parken i søndagens sene opgør mellem FC København og FC Nordsjælland, runder uret midnat, og datoen skifter til 5. oktober.
Det er transferdeadline-dag i dansk fodbold og de fleste andre steder i Europa.
Der er altid mange handler på sidstedagen af transfervinduet, og mandag bliver ingen undtagelse – heller ikke i Danmark. Dermed vil der uden tvivl være spillere, vi kommer til at opleve for sidste gang i Superligaen i den kommende runde. Men ingen ved hvem.
Spillere som Victor Nelsson, Erik Sviatchenko og Casper Højer Nielsen har været genstand for mange rygter. Måske er de fortid i Superligaen på tirsdag.
Hvilket afsæt får AC Horsens til en svær periode?
AC Horsens er kommet rædderligt fra start med nederlag i de første tre kampe, og cheftræner Jonas Dal bliver næppe mindre bekymret, når han stirrer ind i Den Gule Fares kampprogram.
De kommende tre opgør byder på møder med FC Midtjylland, AGF og FC København – sidste sæsons top tre. Det hele starter søndag mod de nykårede Champions League-deltagere fra FC Midtjylland.
Her skal AC Horsens forsøge at komme på pointtavlen og samtidig forsøge at få et godt afsæt til de svære kampe. Man må også bare sige, at der er en reel risiko for, at klubben står tilbage med nul point efter seks runder. Og så er det næste store spørgsmål, hvor lang snoren er til Jonas Dal?
Men én ting ad gangen – og det hele starter søndag mod FC Midtjylland.
Fortsætter pinslerne for FC København?
Et point efter de første tre kampe er den smertefulde kendsgerning for FC København, og søndag skal de undgå, at ondt bliver værre.
Hjemme i Parken tager FCK imod FC Nordsjælland, og det er på papiret en vanskelig modstander, men af selvsamme papir fremgår det, at Farum-klubben har et meget dårligt tag på topholdene i Superligaen, så der er ingen tvivl om, at Ståle Solbakken øjner sæsonens første sejr i ligaen.
Den har de brug for. Det kan nemlig ikke blive ved med at gå for FC København, der i øjeblikket taber terræn hver eneste søndag. Pludselig kan det hele være forbi, før det overhovedet er startet – ligesom løvernes europæiske rejse, der sluttede torsdag aften.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Barcelona klager til UEFA
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
Brøndby-fans sender åbent brev
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW
