Superliga-spørgsmål: Hvem ser vi for sidste gang?

Tipsbladet.dk bager op til fjerde spillerunde i Superligaen.



Fjerde runde i Superligaen står for døren, og det er den sidste af slagsen, før der venter en ny landskampspause. 

Særligt Brøndby IF og AGF er kommet godt fra start i denne sæson, mens AC Horsens, Lyngby Boldklub og ikke mindst FC København har skuffet fælt. Mentalt er det altid vigtigt at gøre en god figur før en landskampspause, da den næste kamp først er 14 dage senere.

Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig inden fjerde spillerunde.

Hvem ser vi for sidste gang?

Cirka to timer efter, at slutsignalet lyder i Parken i søndagens sene opgør mellem FC København og FC Nordsjælland, runder uret midnat, og datoen skifter til 5. oktober.

Det er transferdeadline-dag i dansk fodbold og de fleste andre steder i Europa.

Der er altid mange handler på sidstedagen af transfervinduet, og mandag bliver ingen undtagelse – heller ikke i Danmark. Dermed vil der uden tvivl være spillere, vi kommer til at opleve for sidste gang i Superligaen i den kommende runde. Men ingen ved hvem.

Spillere som Victor Nelsson, Erik Sviatchenko og Casper Højer Nielsen har været genstand for mange rygter. Måske er de fortid i Superligaen på tirsdag.

Hvilket afsæt får AC Horsens til en svær periode?

AC Horsens er kommet rædderligt fra start med nederlag i de første tre kampe, og cheftræner Jonas Dal bliver næppe mindre bekymret, når han stirrer ind i Den Gule Fares kampprogram.

De kommende tre opgør byder på møder med FC Midtjylland, AGF og FC København – sidste sæsons top tre. Det hele starter søndag mod de nykårede Champions League-deltagere fra FC Midtjylland.

Her skal AC Horsens forsøge at komme på pointtavlen og samtidig forsøge at få et godt afsæt til de svære kampe. Man må også bare sige, at der er en reel risiko for, at klubben står tilbage med nul point efter seks runder. Og så er det næste store spørgsmål, hvor lang snoren er til Jonas Dal?

Men én ting ad gangen – og det hele starter søndag mod FC Midtjylland.

Fortsætter pinslerne for FC København?

Et point efter de første tre kampe er den smertefulde kendsgerning for FC København, og søndag skal de undgå, at ondt bliver værre.

Hjemme i Parken tager FCK imod FC Nordsjælland, og det er på papiret en vanskelig modstander, men af selvsamme papir fremgår det, at Farum-klubben har et meget dårligt tag på topholdene i Superligaen, så der er ingen tvivl om, at Ståle Solbakken øjner sæsonens første sejr i ligaen. 

Den har de brug for. Det kan nemlig ikke blive ved med at gå for FC København, der i øjeblikket taber terræn hver eneste søndag. Pludselig kan det hele være forbi, før det overhovedet er startet – ligesom løvernes europæiske rejse, der sluttede torsdag aften.





– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet




LIVE

LIVE: TV 2-ekspert ringet op af Tullberg

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Rundens hold i Superligaen – 22. runde



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

‘Det er tæt på uforklarligt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Henter kæmpe Superliga-flop

FC København-fans raser

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

‘Jeg er fucking irriteret’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Voldsomt skænderi i FC København

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!