Superliga-spørgsmål: Hvem ser vi for sidste gang?

Tipsbladet.dk bager op til fjerde spillerunde i Superligaen.



Fjerde runde i Superligaen står for døren, og det er den sidste af slagsen, før der venter en ny landskampspause. 

Særligt Brøndby IF og AGF er kommet godt fra start i denne sæson, mens AC Horsens, Lyngby Boldklub og ikke mindst FC København har skuffet fælt. Mentalt er det altid vigtigt at gøre en god figur før en landskampspause, da den næste kamp først er 14 dage senere.

Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig inden fjerde spillerunde.

Hvem ser vi for sidste gang?

Cirka to timer efter, at slutsignalet lyder i Parken i søndagens sene opgør mellem FC København og FC Nordsjælland, runder uret midnat, og datoen skifter til 5. oktober.

Det er transferdeadline-dag i dansk fodbold og de fleste andre steder i Europa.

Der er altid mange handler på sidstedagen af transfervinduet, og mandag bliver ingen undtagelse – heller ikke i Danmark. Dermed vil der uden tvivl være spillere, vi kommer til at opleve for sidste gang i Superligaen i den kommende runde. Men ingen ved hvem.

Spillere som Victor Nelsson, Erik Sviatchenko og Casper Højer Nielsen har været genstand for mange rygter. Måske er de fortid i Superligaen på tirsdag.

Hvilket afsæt får AC Horsens til en svær periode?

AC Horsens er kommet rædderligt fra start med nederlag i de første tre kampe, og cheftræner Jonas Dal bliver næppe mindre bekymret, når han stirrer ind i Den Gule Fares kampprogram.

De kommende tre opgør byder på møder med FC Midtjylland, AGF og FC København – sidste sæsons top tre. Det hele starter søndag mod de nykårede Champions League-deltagere fra FC Midtjylland.

Her skal AC Horsens forsøge at komme på pointtavlen og samtidig forsøge at få et godt afsæt til de svære kampe. Man må også bare sige, at der er en reel risiko for, at klubben står tilbage med nul point efter seks runder. Og så er det næste store spørgsmål, hvor lang snoren er til Jonas Dal?

Men én ting ad gangen – og det hele starter søndag mod FC Midtjylland.

Fortsætter pinslerne for FC København?

Et point efter de første tre kampe er den smertefulde kendsgerning for FC København, og søndag skal de undgå, at ondt bliver værre.

Hjemme i Parken tager FCK imod FC Nordsjælland, og det er på papiret en vanskelig modstander, men af selvsamme papir fremgår det, at Farum-klubben har et meget dårligt tag på topholdene i Superligaen, så der er ingen tvivl om, at Ståle Solbakken øjner sæsonens første sejr i ligaen. 

Den har de brug for. Det kan nemlig ikke blive ved med at gå for FC København, der i øjeblikket taber terræn hver eneste søndag. Pludselig kan det hele være forbi, før det overhovedet er startet – ligesom løvernes europæiske rejse, der sluttede torsdag aften.





Modbeviser eksperter og Superliga-fans


Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Di Marzio med klar melding

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

– Han er en toptræner

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Spændende nyt om Simon Kjær

Brøndby IF – AGF

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

FC Midtjylland – Vejle Boldklub

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Skidt nyt for Andersen – Arsenal på førstepladsen

Verdensstjerne ked af Runes skade

Melder sin afsked

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Viborg FF – OB

FC Nordsjælland – Randers FC

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

– Meget bedre end i Danmark!

Holger Rune-succes i drama

– Jeg bliver virkelig rasende over det

Iskoldt Moukoko-svar

Er han på vej til Lyngby?

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

Katastrofe for McLaren – verdensstjerne vinder

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

– Jeg troede ikke, vores bundniveau var så lavt

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Stort medie: Forest overvejer Cooper

Hansi Flick misser El Clásico

Træls resultat for Axelsen

Sønderjyske – FC Fredericia

Haaland banker City på førstepladsen

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

– Det er rigtig vildt det her!

Knust Holger Rune frygter skrækskade

Fyrer Postecoglou omgående

Chelsea forlænger Postecoglous skrækstart