Fjerde runde i Superligaen står for døren, og det er den sidste af slagsen, før der venter en ny landskampspause.
Særligt Brøndby IF og AGF er kommet godt fra start i denne sæson, mens AC Horsens, Lyngby Boldklub og ikke mindst FC København har skuffet fælt. Mentalt er det altid vigtigt at gøre en god figur før en landskampspause, da den næste kamp først er 14 dage senere.
Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig inden fjerde spillerunde.
Hvem ser vi for sidste gang?
Cirka to timer efter, at slutsignalet lyder i Parken i søndagens sene opgør mellem FC København og FC Nordsjælland, runder uret midnat, og datoen skifter til 5. oktober.
Det er transferdeadline-dag i dansk fodbold og de fleste andre steder i Europa.
Der er altid mange handler på sidstedagen af transfervinduet, og mandag bliver ingen undtagelse – heller ikke i Danmark. Dermed vil der uden tvivl være spillere, vi kommer til at opleve for sidste gang i Superligaen i den kommende runde. Men ingen ved hvem.
Spillere som Victor Nelsson, Erik Sviatchenko og Casper Højer Nielsen har været genstand for mange rygter. Måske er de fortid i Superligaen på tirsdag.
Hvilket afsæt får AC Horsens til en svær periode?
AC Horsens er kommet rædderligt fra start med nederlag i de første tre kampe, og cheftræner Jonas Dal bliver næppe mindre bekymret, når han stirrer ind i Den Gule Fares kampprogram.
De kommende tre opgør byder på møder med FC Midtjylland, AGF og FC København – sidste sæsons top tre. Det hele starter søndag mod de nykårede Champions League-deltagere fra FC Midtjylland.
Her skal AC Horsens forsøge at komme på pointtavlen og samtidig forsøge at få et godt afsæt til de svære kampe. Man må også bare sige, at der er en reel risiko for, at klubben står tilbage med nul point efter seks runder. Og så er det næste store spørgsmål, hvor lang snoren er til Jonas Dal?
Men én ting ad gangen – og det hele starter søndag mod FC Midtjylland.
Fortsætter pinslerne for FC København?
Et point efter de første tre kampe er den smertefulde kendsgerning for FC København, og søndag skal de undgå, at ondt bliver værre.
Hjemme i Parken tager FCK imod FC Nordsjælland, og det er på papiret en vanskelig modstander, men af selvsamme papir fremgår det, at Farum-klubben har et meget dårligt tag på topholdene i Superligaen, så der er ingen tvivl om, at Ståle Solbakken øjner sæsonens første sejr i ligaen.
Den har de brug for. Det kan nemlig ikke blive ved med at gå for FC København, der i øjeblikket taber terræn hver eneste søndag. Pludselig kan det hele være forbi, før det overhovedet er startet – ligesom løvernes europæiske rejse, der sluttede torsdag aften.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
I svime over Højlund
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Medie peger på FC København
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Choktransfer?
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Færdig i Brøndbys bestyrelse
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Real Madrid raser efter anklager om racisme
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Forlænger med stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
