Superliga-spørgsmål: Hvem ser vi for sidste gang?

Tipsbladet.dk bager op til fjerde spillerunde i Superligaen.



Fjerde runde i Superligaen står for døren, og det er den sidste af slagsen, før der venter en ny landskampspause. 

Særligt Brøndby IF og AGF er kommet godt fra start i denne sæson, mens AC Horsens, Lyngby Boldklub og ikke mindst FC København har skuffet fælt. Mentalt er det altid vigtigt at gøre en god figur før en landskampspause, da den næste kamp først er 14 dage senere.

Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig inden fjerde spillerunde.

Hvem ser vi for sidste gang?

Cirka to timer efter, at slutsignalet lyder i Parken i søndagens sene opgør mellem FC København og FC Nordsjælland, runder uret midnat, og datoen skifter til 5. oktober.

Det er transferdeadline-dag i dansk fodbold og de fleste andre steder i Europa.

Der er altid mange handler på sidstedagen af transfervinduet, og mandag bliver ingen undtagelse – heller ikke i Danmark. Dermed vil der uden tvivl være spillere, vi kommer til at opleve for sidste gang i Superligaen i den kommende runde. Men ingen ved hvem.

Spillere som Victor Nelsson, Erik Sviatchenko og Casper Højer Nielsen har været genstand for mange rygter. Måske er de fortid i Superligaen på tirsdag.

Hvilket afsæt får AC Horsens til en svær periode?

AC Horsens er kommet rædderligt fra start med nederlag i de første tre kampe, og cheftræner Jonas Dal bliver næppe mindre bekymret, når han stirrer ind i Den Gule Fares kampprogram.

De kommende tre opgør byder på møder med FC Midtjylland, AGF og FC København – sidste sæsons top tre. Det hele starter søndag mod de nykårede Champions League-deltagere fra FC Midtjylland.

Her skal AC Horsens forsøge at komme på pointtavlen og samtidig forsøge at få et godt afsæt til de svære kampe. Man må også bare sige, at der er en reel risiko for, at klubben står tilbage med nul point efter seks runder. Og så er det næste store spørgsmål, hvor lang snoren er til Jonas Dal?

Men én ting ad gangen – og det hele starter søndag mod FC Midtjylland.

Fortsætter pinslerne for FC København?

Et point efter de første tre kampe er den smertefulde kendsgerning for FC København, og søndag skal de undgå, at ondt bliver værre.

Hjemme i Parken tager FCK imod FC Nordsjælland, og det er på papiret en vanskelig modstander, men af selvsamme papir fremgår det, at Farum-klubben har et meget dårligt tag på topholdene i Superligaen, så der er ingen tvivl om, at Ståle Solbakken øjner sæsonens første sejr i ligaen. 

Den har de brug for. Det kan nemlig ikke blive ved med at gå for FC København, der i øjeblikket taber terræn hver eneste søndag. Pludselig kan det hele være forbi, før det overhovedet er startet – ligesom løvernes europæiske rejse, der sluttede torsdag aften.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Åbner for ny rolle i FC København

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny