Superliga-spørgsmål: Hvem ser vi for sidste gang?

Tipsbladet.dk bager op til fjerde spillerunde i Superligaen.



Fjerde runde i Superligaen står for døren, og det er den sidste af slagsen, før der venter en ny landskampspause. 

Særligt Brøndby IF og AGF er kommet godt fra start i denne sæson, mens AC Horsens, Lyngby Boldklub og ikke mindst FC København har skuffet fælt. Mentalt er det altid vigtigt at gøre en god figur før en landskampspause, da den næste kamp først er 14 dage senere.

Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig inden fjerde spillerunde.

Hvem ser vi for sidste gang?

Cirka to timer efter, at slutsignalet lyder i Parken i søndagens sene opgør mellem FC København og FC Nordsjælland, runder uret midnat, og datoen skifter til 5. oktober.

Det er transferdeadline-dag i dansk fodbold og de fleste andre steder i Europa.

Der er altid mange handler på sidstedagen af transfervinduet, og mandag bliver ingen undtagelse – heller ikke i Danmark. Dermed vil der uden tvivl være spillere, vi kommer til at opleve for sidste gang i Superligaen i den kommende runde. Men ingen ved hvem.

Spillere som Victor Nelsson, Erik Sviatchenko og Casper Højer Nielsen har været genstand for mange rygter. Måske er de fortid i Superligaen på tirsdag.

Hvilket afsæt får AC Horsens til en svær periode?

AC Horsens er kommet rædderligt fra start med nederlag i de første tre kampe, og cheftræner Jonas Dal bliver næppe mindre bekymret, når han stirrer ind i Den Gule Fares kampprogram.

De kommende tre opgør byder på møder med FC Midtjylland, AGF og FC København – sidste sæsons top tre. Det hele starter søndag mod de nykårede Champions League-deltagere fra FC Midtjylland.

Her skal AC Horsens forsøge at komme på pointtavlen og samtidig forsøge at få et godt afsæt til de svære kampe. Man må også bare sige, at der er en reel risiko for, at klubben står tilbage med nul point efter seks runder. Og så er det næste store spørgsmål, hvor lang snoren er til Jonas Dal?

Men én ting ad gangen – og det hele starter søndag mod FC Midtjylland.

Fortsætter pinslerne for FC København?

Et point efter de første tre kampe er den smertefulde kendsgerning for FC København, og søndag skal de undgå, at ondt bliver værre.

Hjemme i Parken tager FCK imod FC Nordsjælland, og det er på papiret en vanskelig modstander, men af selvsamme papir fremgår det, at Farum-klubben har et meget dårligt tag på topholdene i Superligaen, så der er ingen tvivl om, at Ståle Solbakken øjner sæsonens første sejr i ligaen. 

Den har de brug for. Det kan nemlig ikke blive ved med at gå for FC København, der i øjeblikket taber terræn hver eneste søndag. Pludselig kan det hele være forbi, før det overhovedet er startet – ligesom løvernes europæiske rejse, der sluttede torsdag aften.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Kæk Wass: Han filmede!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Chelsea med historiens største PL-underskud

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Tottenham præsenterer ny træner

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

En historisk katastrofe for Danmark



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Kæmpe stjerne besøger København

Joakim Mæhle åbner op

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer