OB’s Eric Djemba-Djemba blev i halvfemserne spottet af den store cameroonske fodboldskole Kadji Sports Academies, hvor teenageren blandt andre spillede sammen med den senere verdensstjerne og Champions League-vinder Samuel Eto’o.
Som 16-årig røg Eric Djemba-Djemba til franske Nantes, hvor han spillede i syv sæsoner før skiftet til Manchester United.
Efter mange op- og nedture har Eric Djemba-Djemba nu været en profil i Superligaen i 2½ år, og midtbanespilleren er begyndt at tænke på, hvad der skal ske efter den aktive karriere.
Derfor har OB-spilleren startet et fodboldakademi i hjembyen Douala, som allerede har tre år på bagen og vokser sig stadigt stærkere. Eric Djemba-Djemba håber, at han med tiden kan være med til at udvikle teenagere og give dem en bedre ballast til europæisk fodbold, end den han selv fik i sin tid.
– Jeg håber, at jeg bliver ved i mange år endnu (Eric slår tre gange på bordet, Red.). (Efter karrieren) vil jeg gerne bo seks måneder i Europa og seks måneder hjemme i Cameroun. Jeg vil meget gerne blive i fodboldverdenen, så jeg kan hjælpe fattige børn til at udvikle sig til fodboldspillere. Jeg vil sørge for træning på mit akademi, og forhåbentlig kan vi også komme på træningslejre i Europa. Hvem ved, måske kan en af de unge spillere så blive ligesom mig og andre professionelle fodboldspillere fra Cameroun, siger Eric Djemba-Djemba til Tipsbladet.
Eric Djemba-Djemba havde problemer i sin privatøkonomi tidligere i karrieren, og økonomi er en af de ting, som OB-spilleren gerne vil uddanne sine akademispillere i.
– Det er et hårdt liv at være professionel, og det er enormt let at ramme ind i en af faldgruberne og gå ned, mens det samtidig er meget svært at blive på toppen. Jeg siger til dem: ‘Jeg har meget erfaring med det her. I dag er I mine spillere og vil gerne være professionelle.’ Jeg fortæller dem, at jeg brugte alle mine penge, at jeg gav mine penge væk for at hjælpe andre. Det er i orden at hjælpe, men nogle gange skal du passe på dig selv, siger Eric Djemba-Djemba.
– Det gjorde jeg i fortiden, og jeg vil ikke have, at de unge spillere på mit akademi begår de fejltagelser, jeg har begået. For det vil overhovedet ikke gøre dem godt. Jeg synes, at de er heldige, for da jeg var på den alder, havde jeg ikke nogen til at give mig de gode råd. Hvis de bliver professionelle, kan de naturligvis hjælpe deres familie, men de er også nødt til at spare penge op til den dag, hvor karrieren er slut, siger Eric Djemba-Djemba.
Spiller i OB-trøjer
Børnene på Center Academy Djemba-Djemba, som OB-spillerens fodboldskole hedder, spiller i OB-trøjer og får besked på at passe deres skole, uanset hvor stort de selv og deres familie føler, at fodboldtalentet er.
– De spiller i OB-trøjer. Når de spiller hjemme, har de OB’s hjemmebane-trøje på, og på udebane har de OB’s udebanetrøje på. Når de træner, har de også OB-træningstøj på. Det er fantastisk. Det handler også om det, som OB har gjort for mig. Det er stort. Når jeg kommer hjem til Cameroun, kender alle OB. Først spillede Alphonse Tchami her, og nu ved folk, at Eric Djemba-Djemba spiller der, siger OB-spilleren.
– For mig handler det at være professionel om at arbejde meget hårdt. Du skal arbejde hårdt hver dag til træning, ligesom du gør i kamp. Hvis du skal gribe den chance, du måske en dag får, så skal du være forberedt. Og for at være det, skal du arbejde. Hvis du ikke er klar den dag, hvor din chance pludselig opstår, så er chancen bare væk. Du skal være klar morgen, middag og aften, hvis du vil være professionel. Jeg siger til dem, at de både skal spille fodbold og være på vores akademi mens de sørger for at passe deres skole. Skole er vigtigt, når du ikke er professionel. Du ved aldrig i fodbold, du kan få en alvorlig skade, når du er 15-16 år. Og hvad stiller du så op? Derfor er det vigtigt at gå i skole, siger Eric Djemba-Djemba.
Eric Djemba-Djemba og OB åbner foråret på CASA Arena i Horsens mandag aften.
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
Danmark udtager landsholdet til skæbnekampe
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Kevin Diks skriver historie
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr