Superliga-stjerne med akademi i Afrika

OB’s Eric Djemba-Djemba har startet fodboldakademi og satser på at finde og udvikle talenter i Cameroon og få dem videre til Europa.



OB’s Eric Djemba-Djemba blev i halvfemserne spottet af den store cameroonske fodboldskole Kadji Sports Academies, hvor teenageren blandt andre spillede sammen med den senere verdensstjerne og Champions League-vinder Samuel Eto’o.

Som 16-årig røg Eric Djemba-Djemba til franske Nantes, hvor han spillede i syv sæsoner før skiftet til Manchester United.

Efter mange op- og nedture har Eric Djemba-Djemba nu været en profil i Superligaen i 2½ år, og midtbanespilleren er begyndt at tænke på, hvad der skal ske efter den aktive karriere.

Derfor har OB-spilleren startet et fodboldakademi i hjembyen Douala, som allerede har tre år på bagen og vokser sig stadigt stærkere. Eric Djemba-Djemba håber, at han med tiden kan være med til at udvikle teenagere og give dem en bedre ballast til europæisk fodbold, end den han selv fik i sin tid.

– Jeg håber, at jeg bliver ved i mange år endnu (Eric slår tre gange på bordet, Red.). (Efter karrieren) vil jeg gerne bo seks måneder i Europa og seks måneder hjemme i Cameroun. Jeg vil meget gerne blive i fodboldverdenen, så jeg kan hjælpe fattige børn til at udvikle sig til fodboldspillere. Jeg vil sørge for træning på mit akademi, og forhåbentlig kan vi også komme på træningslejre i Europa. Hvem ved, måske kan en af de unge spillere så blive ligesom mig og andre professionelle fodboldspillere fra Cameroun, siger Eric Djemba-Djemba til Tipsbladet.

Eric Djemba-Djemba havde problemer i sin privatøkonomi tidligere i karrieren, og økonomi er en af de ting, som OB-spilleren gerne vil uddanne sine akademispillere i.

– Det er et hårdt liv at være professionel, og det er enormt let at ramme ind i en af faldgruberne og gå ned, mens det samtidig er meget svært at blive på toppen. Jeg siger til dem: ‘Jeg har meget erfaring med det her. I dag er I mine spillere og vil gerne være professionelle.’ Jeg fortæller dem, at jeg brugte alle mine penge, at jeg gav mine penge væk for at hjælpe andre. Det er i orden at hjælpe, men nogle gange skal du passe på dig selv, siger Eric Djemba-Djemba.

– Det gjorde jeg i fortiden, og jeg vil ikke have, at de unge spillere på mit akademi begår de fejltagelser, jeg har begået. For det vil overhovedet ikke gøre dem godt. Jeg synes, at de er heldige, for da jeg var på den alder, havde jeg ikke nogen til at give mig de gode råd. Hvis de bliver professionelle, kan de naturligvis hjælpe deres familie, men de er også nødt til at spare penge op til den dag, hvor karrieren er slut, siger Eric Djemba-Djemba.

Spiller i OB-trøjer
Børnene på Center Academy Djemba-Djemba, som OB-spillerens fodboldskole hedder, spiller i OB-trøjer og får besked på at passe deres skole, uanset hvor stort de selv og deres familie føler, at fodboldtalentet er.

– De spiller i OB-trøjer. Når de spiller hjemme, har de OB’s hjemmebane-trøje på, og på udebane har de OB’s udebanetrøje på. Når de træner, har de også OB-træningstøj på. Det er fantastisk. Det handler også om det, som OB har gjort for mig. Det er stort. Når jeg kommer hjem til Cameroun, kender alle OB. Først spillede Alphonse Tchami her, og nu ved folk, at Eric Djemba-Djemba spiller der, siger OB-spilleren.

– For mig handler det at være professionel om at arbejde meget hårdt. Du skal arbejde hårdt hver dag til træning, ligesom du gør i kamp. Hvis du skal gribe den chance, du måske en dag får, så skal du være forberedt. Og for at være det, skal du arbejde. Hvis du ikke er klar den dag, hvor din chance pludselig opstår, så er chancen bare væk. Du skal være klar morgen, middag og aften, hvis du vil være professionel. Jeg siger til dem, at de både skal spille fodbold og være på vores akademi mens de sørger for at passe deres skole. Skole er vigtigt, når du ikke er professionel. Du ved aldrig i fodbold, du kan få en alvorlig skade, når du er 15-16 år. Og hvad stiller du så op? Derfor er det vigtigt at gå i skole, siger Eric Djemba-Djemba.

Eric Djemba-Djemba og OB åbner foråret på CASA Arena i Horsens mandag aften.





LIVE

LIVE: Reagerer på vilde anklager

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Kæmpe kærlighedserklæring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Narteys krav til ny kontrakt

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

I svime: Som en ny spiller

Froholdt på tavlen i storkamp

Rasmus Højlund i massiv modvind



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

I chok: Har aldrig set lignende

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Var direkte fra træningsbanen

Alpha retter hård kritik

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

– Han har måske været lagt lidt på is



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’