Superliga-stjerne med akademi i Afrika

OB’s Eric Djemba-Djemba har startet fodboldakademi og satser på at finde og udvikle talenter i Cameroon og få dem videre til Europa.



OB’s Eric Djemba-Djemba blev i halvfemserne spottet af den store cameroonske fodboldskole Kadji Sports Academies, hvor teenageren blandt andre spillede sammen med den senere verdensstjerne og Champions League-vinder Samuel Eto’o.

Som 16-årig røg Eric Djemba-Djemba til franske Nantes, hvor han spillede i syv sæsoner før skiftet til Manchester United.

Efter mange op- og nedture har Eric Djemba-Djemba nu været en profil i Superligaen i 2½ år, og midtbanespilleren er begyndt at tænke på, hvad der skal ske efter den aktive karriere.

Derfor har OB-spilleren startet et fodboldakademi i hjembyen Douala, som allerede har tre år på bagen og vokser sig stadigt stærkere. Eric Djemba-Djemba håber, at han med tiden kan være med til at udvikle teenagere og give dem en bedre ballast til europæisk fodbold, end den han selv fik i sin tid.

– Jeg håber, at jeg bliver ved i mange år endnu (Eric slår tre gange på bordet, Red.). (Efter karrieren) vil jeg gerne bo seks måneder i Europa og seks måneder hjemme i Cameroun. Jeg vil meget gerne blive i fodboldverdenen, så jeg kan hjælpe fattige børn til at udvikle sig til fodboldspillere. Jeg vil sørge for træning på mit akademi, og forhåbentlig kan vi også komme på træningslejre i Europa. Hvem ved, måske kan en af de unge spillere så blive ligesom mig og andre professionelle fodboldspillere fra Cameroun, siger Eric Djemba-Djemba til Tipsbladet.

Eric Djemba-Djemba havde problemer i sin privatøkonomi tidligere i karrieren, og økonomi er en af de ting, som OB-spilleren gerne vil uddanne sine akademispillere i.

– Det er et hårdt liv at være professionel, og det er enormt let at ramme ind i en af faldgruberne og gå ned, mens det samtidig er meget svært at blive på toppen. Jeg siger til dem: ‘Jeg har meget erfaring med det her. I dag er I mine spillere og vil gerne være professionelle.’ Jeg fortæller dem, at jeg brugte alle mine penge, at jeg gav mine penge væk for at hjælpe andre. Det er i orden at hjælpe, men nogle gange skal du passe på dig selv, siger Eric Djemba-Djemba.

– Det gjorde jeg i fortiden, og jeg vil ikke have, at de unge spillere på mit akademi begår de fejltagelser, jeg har begået. For det vil overhovedet ikke gøre dem godt. Jeg synes, at de er heldige, for da jeg var på den alder, havde jeg ikke nogen til at give mig de gode råd. Hvis de bliver professionelle, kan de naturligvis hjælpe deres familie, men de er også nødt til at spare penge op til den dag, hvor karrieren er slut, siger Eric Djemba-Djemba.

Spiller i OB-trøjer
Børnene på Center Academy Djemba-Djemba, som OB-spillerens fodboldskole hedder, spiller i OB-trøjer og får besked på at passe deres skole, uanset hvor stort de selv og deres familie føler, at fodboldtalentet er.

– De spiller i OB-trøjer. Når de spiller hjemme, har de OB’s hjemmebane-trøje på, og på udebane har de OB’s udebanetrøje på. Når de træner, har de også OB-træningstøj på. Det er fantastisk. Det handler også om det, som OB har gjort for mig. Det er stort. Når jeg kommer hjem til Cameroun, kender alle OB. Først spillede Alphonse Tchami her, og nu ved folk, at Eric Djemba-Djemba spiller der, siger OB-spilleren.

– For mig handler det at være professionel om at arbejde meget hårdt. Du skal arbejde hårdt hver dag til træning, ligesom du gør i kamp. Hvis du skal gribe den chance, du måske en dag får, så skal du være forberedt. Og for at være det, skal du arbejde. Hvis du ikke er klar den dag, hvor din chance pludselig opstår, så er chancen bare væk. Du skal være klar morgen, middag og aften, hvis du vil være professionel. Jeg siger til dem, at de både skal spille fodbold og være på vores akademi mens de sørger for at passe deres skole. Skole er vigtigt, når du ikke er professionel. Du ved aldrig i fodbold, du kan få en alvorlig skade, når du er 15-16 år. Og hvad stiller du så op? Derfor er det vigtigt at gå i skole, siger Eric Djemba-Djemba.

Eric Djemba-Djemba og OB åbner foråret på CASA Arena i Horsens mandag aften.



Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

FC København scorer 16 millioner kroner

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Bekræftet: Færdig

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Belønnes af FC København

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Stor ros til FC Midtjylland

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

I spil til stort job

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland