Der er ikke købt afskedsblomster i Lyngby Boldklub.
Søndag får Lyngby besøg af Sønderjyske, og den kamp kunne være blevet Brian Hamalainens sidste kamp i de kongeblå trøjer, men sådan bliver det efter alt at dømme ikke, selvom den 35-årige forsvarsspiller har kontraktudløb ved årets udgang.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er både Lyngby og Brian Hamalainen klar til at forlænge samarbejdet med et halvt år.
Alle parterne vil efter Sønderjyske-kampen sætte sig ned og finde en løsning, hvorefter der en ny kontrakt kan underskrives.
Da Tipsbladet torsdag var til stede til Lyngbys træning og talte med cheftræner Morten Karlsen, lagde han ikke skjul på, at han er glad for den erfarne profil.
– Jeg synes, Brian er en rigtig, rigtig god spiller. Han har også overrasket mig positivt, efter at jeg er trådt ind i huset med hans personlighed og væsen. Bag det meget markante ydre med frisuren er der en tænker og en fodboldhjerne, så han er bestemt en spiller, vi sætter pris på, sagde Morten Karlsen til Tipsbladet.
I efteråret har Brian Hamalainen, 35 år, også fået godt med spilletid, og han har også bevist, at han stadig kan levere. I hjemmekampen mod AaB før landskampspausen blev han for eksempel kåret til man of the match.
Før sæsonen havde forsvarsspilleren, der både kan spille venstre back og centerback, overvejelser om at stoppe karrieren, men valgte i stedet at forlænge med et halvt år. Det meddelte Lyngby selv.
Brian Hamalainen fik sit helt store gennembrud i Lyngby, hvor han spillede fra 2003 til 2011, hvor han blev solgt til belgiske Zulte Waregem. Siden drog han videre til KRC Genk og tyske Dynamo Dresden, inden han i 2020 vendte snuden hjem mod Lyngby.
Det er i alt blevet til 187 kampe for Lyngby, hvori han har scoret fire mål og lavet 17 assister.
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Knuser Silkeborg i afskedskamp
Så er det officielt
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
AGF – Viborg FF
– Niels Frederiksen er en legende!
OB slutter sæsonen med et nederlag
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
Salah sender særlig besked
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
NYHEDER