Superliga-forsvarer er tæt på kontraktforlængelse

Ifølge Tipsbladets oplysninger stopper Brian Hamalainen ikke i Lyngby, selvom han har kontraktudløb inden længe.



Der er ikke købt afskedsblomster i Lyngby Boldklub. 

Søndag får Lyngby besøg af Sønderjyske, og den kamp kunne være blevet Brian Hamalainens sidste kamp i de kongeblå trøjer, men sådan bliver det efter alt at dømme ikke, selvom den 35-årige forsvarsspiller har kontraktudløb ved årets udgang.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er både Lyngby og Brian Hamalainen klar til at forlænge samarbejdet med et halvt år.

Alle parterne vil efter Sønderjyske-kampen sætte sig ned og finde en løsning, hvorefter der en ny kontrakt kan underskrives.

Da Tipsbladet torsdag var til stede til Lyngbys træning og talte med cheftræner Morten Karlsen, lagde han ikke skjul på, at han er glad for den erfarne profil.

– Jeg synes, Brian er en rigtig, rigtig god spiller. Han har også overrasket mig positivt, efter at jeg er trådt ind i huset med hans personlighed og væsen. Bag det meget markante ydre med frisuren er der en tænker og en fodboldhjerne, så han er bestemt en spiller, vi sætter pris på, sagde Morten Karlsen til Tipsbladet.

I efteråret har Brian Hamalainen, 35 år, også fået godt med spilletid, og han har også bevist, at han stadig kan levere. I hjemmekampen mod AaB før landskampspausen blev han for eksempel kåret til man of the match.

Før sæsonen havde forsvarsspilleren, der både kan spille venstre back og centerback, overvejelser om at stoppe karrieren, men valgte i stedet at forlænge med et halvt år. Det meddelte Lyngby selv. 

Brian Hamalainen fik sit helt store gennembrud i Lyngby, hvor han spillede fra 2003 til 2011, hvor han blev solgt til belgiske Zulte Waregem. Siden drog han videre til KRC Genk og tyske Dynamo Dresden, inden han i 2020 vendte snuden hjem mod Lyngby.

Det er i alt blevet til 187 kampe for Lyngby, hvori han har scoret fire mål og lavet 17 assister.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

‘Horsens var et helvede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk klub har lagt hele strategien om

Smadrer transferrekord

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Hjulmand vækker opsigt til første træning