Det Internationale Center for Sportsstudier, CIES, har ud fra antallet af kampe siden 1. januar 2020 udarbejdet en liste over de mest lovende spillere rundt om i verden, der er født i år 2000 eller senere.
Og på listen over de mest lovende spillere født i 2001 finder vi en dansker på en flot 15. plads foran spillere som Manchester Citys Eric Garcia, der rygtes til FC Barcelona.
Det er Brøndbys 19-årige midtbanespiller Morten Frendrup, der siden 1. januar 2020 er noteret for 25 Superliga-kampe.
Øverst på listen finder man Arsenals venstreback Bukayo Saka, og lige efter ham kommer Manchester Uniteds komet Mason Greenwood.
Kigger man på listen over de mest lovende fra årgangen under, finder man blandt andet FC Københavns Mohammed Daramy, der indtager en flot 19. plads efter blandt andre de to Barcelona-talenter Ansu Fati og Pedri. Sidstnævnte indtager i øvrigt førstepladsen.
I Vejle har man i 17-årige Wahid Faghir også et kæmpetalent. Han indtager en imponerende 8. plads på listen over spillere, der er født i 2003 eller senere.
Tre pladser længere nede finder man en anden dansker, der som den eneste dansker på listen gør sig uden for dansk fodbold. Det er Maurits Kjaergaard, der til dagligt spiller for FC Lieferingen i den næstbedste østrigske række.
CIES forsker i mange forskellige aspekter af fodbold. I denne artikel kan du blandt andet læse, hvilken Superligaklub, der afleverer mest bagud.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
Smider Salah-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
