Det Internationale Center for Sportsstudier, CIES, har ud fra antallet af kampe siden 1. januar 2020 udarbejdet en liste over de mest lovende spillere rundt om i verden, der er født i år 2000 eller senere.
Og på listen over de mest lovende spillere født i 2001 finder vi en dansker på en flot 15. plads foran spillere som Manchester Citys Eric Garcia, der rygtes til FC Barcelona.
Det er Brøndbys 19-årige midtbanespiller Morten Frendrup, der siden 1. januar 2020 er noteret for 25 Superliga-kampe.
Øverst på listen finder man Arsenals venstreback Bukayo Saka, og lige efter ham kommer Manchester Uniteds komet Mason Greenwood.
Kigger man på listen over de mest lovende fra årgangen under, finder man blandt andet FC Københavns Mohammed Daramy, der indtager en flot 19. plads efter blandt andre de to Barcelona-talenter Ansu Fati og Pedri. Sidstnævnte indtager i øvrigt førstepladsen.
I Vejle har man i 17-årige Wahid Faghir også et kæmpetalent. Han indtager en imponerende 8. plads på listen over spillere, der er født i 2003 eller senere.
Tre pladser længere nede finder man en anden dansker, der som den eneste dansker på listen gør sig uden for dansk fodbold. Det er Maurits Kjaergaard, der til dagligt spiller for FC Lieferingen i den næstbedste østrigske række.
CIES forsker i mange forskellige aspekter af fodbold. I denne artikel kan du blandt andet læse, hvilken Superligaklub, der afleverer mest bagud.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
