Superliga-træner hylder CV: Virkelig høj kvalitet

Der er store roser til Carsten V. Jensen fra en af de rivaliserende trænere i Superligaen, efter han er stoppet som sportsdirektør i Brøndby IF.



Da Brøndby IF i 2022 skulle have ny træner til U/17-holdet, kiggede man i retning af Holland, nærmere bestemt oppe i den nordlige del af landet hos Heerenveen.

Her havde Menno van Dam i en længere årrække været træner på forskellige hold for klubben, hvor de danske spillere Nicolas Madsen og Stefan Gartenmann talte varmt om Danmark og Brøndby, da van Dam spurgte dem til interessen fra Brøndby.

Her lidt over to år senere er Menno van Dam cheftræner i Superligaen for AaB og særdeles glad for den rolle, som han fortæller mere om i et stort interview med Tipsbladet.

Og det er Menno van Dam efter to år i Brøndby, både han og klubben var yderst tilfredse med, så derfor var det også en nyhed, der gjorde indtryk den 41-årige hollænder, da Carsten V. Jensen i tirsdag stoppede som sportsdirektør i Brøndby.

– Jeg kan kun være meget positiv omkring 'CV'. Jeg havde to rigtig gode års samarbejde med ham, siger Menno van Dam til Tipsbladet.

AaB-træneren har været med til at forme Noah Nartey og Clement Bischoff, der er i gang med at få deres gennembrud i Brøndby i denne sæson.

Hollænderen har ved gentagne lejligheder udtrykt sin taknemmelighed for læringen og de venskaber, han fik med sig fra klubben på Vestegnen, hvor Carsten V. Jensen var hans chef.

– For mig er han en fremragende personlighed, en mand af virkelig, virkelig høj kvalitet. Jeg ønsker ham i den grad det alt bedste, for det fortjener han, siger Menno van Dam.

AaB begynder anden halvdel af grundspillet med en hjemmekamp mod Randers FC søndag 20. oktober, mens Brøndby IF spiller for første gang i fem år uden Carsten V. Jensen som sportsdirektør i en svær udekamp mod AGF mandag 21. oktober.

Se Jesper Sørensens hilsen til Carsten V. Jensen her.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Brøndby IF – AGF

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Iran kommer med krav før VM

Silkeborg IF – FC København

City holder liv i mesterskabsdrømmen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Ruben Amorim favorit til dette job

FC København sælger Nathan Trott

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Hjulmand og co. taber stort skridt

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef

De er tilbage i Superligaen