Da Brøndby IF i 2022 skulle have ny træner til U/17-holdet, kiggede man i retning af Holland, nærmere bestemt oppe i den nordlige del af landet hos Heerenveen.
Her havde Menno van Dam i en længere årrække været træner på forskellige hold for klubben, hvor de danske spillere Nicolas Madsen og Stefan Gartenmann talte varmt om Danmark og Brøndby, da van Dam spurgte dem til interessen fra Brøndby.
Her lidt over to år senere er Menno van Dam cheftræner i Superligaen for AaB og særdeles glad for den rolle, som han fortæller mere om i et stort interview med Tipsbladet.
Og det er Menno van Dam efter to år i Brøndby, både han og klubben var yderst tilfredse med, så derfor var det også en nyhed, der gjorde indtryk den 41-årige hollænder, da Carsten V. Jensen i tirsdag stoppede som sportsdirektør i Brøndby.
– Jeg kan kun være meget positiv omkring 'CV'. Jeg havde to rigtig gode års samarbejde med ham, siger Menno van Dam til Tipsbladet.
AaB-træneren har været med til at forme Noah Nartey og Clement Bischoff, der er i gang med at få deres gennembrud i Brøndby i denne sæson.
Hollænderen har ved gentagne lejligheder udtrykt sin taknemmelighed for læringen og de venskaber, han fik med sig fra klubben på Vestegnen, hvor Carsten V. Jensen var hans chef.
– For mig er han en fremragende personlighed, en mand af virkelig, virkelig høj kvalitet. Jeg ønsker ham i den grad det alt bedste, for det fortjener han, siger Menno van Dam.
AaB begynder anden halvdel af grundspillet med en hjemmekamp mod Randers FC søndag 20. oktober, mens Brøndby IF spiller for første gang i fem år uden Carsten V. Jensen som sportsdirektør i en svær udekamp mod AGF mandag 21. oktober.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Brøndby fyrer Steve Cooper
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Færdig som cheftræner i Real Madrid
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT