Da Brøndby IF i 2022 skulle have ny træner til U/17-holdet, kiggede man i retning af Holland, nærmere bestemt oppe i den nordlige del af landet hos Heerenveen.
Her havde Menno van Dam i en længere årrække været træner på forskellige hold for klubben, hvor de danske spillere Nicolas Madsen og Stefan Gartenmann talte varmt om Danmark og Brøndby, da van Dam spurgte dem til interessen fra Brøndby.
Her lidt over to år senere er Menno van Dam cheftræner i Superligaen for AaB og særdeles glad for den rolle, som han fortæller mere om i et stort interview med Tipsbladet.
Og det er Menno van Dam efter to år i Brøndby, både han og klubben var yderst tilfredse med, så derfor var det også en nyhed, der gjorde indtryk den 41-årige hollænder, da Carsten V. Jensen i tirsdag stoppede som sportsdirektør i Brøndby.
– Jeg kan kun være meget positiv omkring 'CV'. Jeg havde to rigtig gode års samarbejde med ham, siger Menno van Dam til Tipsbladet.
AaB-træneren har været med til at forme Noah Nartey og Clement Bischoff, der er i gang med at få deres gennembrud i Brøndby i denne sæson.
Hollænderen har ved gentagne lejligheder udtrykt sin taknemmelighed for læringen og de venskaber, han fik med sig fra klubben på Vestegnen, hvor Carsten V. Jensen var hans chef.
– For mig er han en fremragende personlighed, en mand af virkelig, virkelig høj kvalitet. Jeg ønsker ham i den grad det alt bedste, for det fortjener han, siger Menno van Dam.
AaB begynder anden halvdel af grundspillet med en hjemmekamp mod Randers FC søndag 20. oktober, mens Brøndby IF spiller for første gang i fem år uden Carsten V. Jensen som sportsdirektør i en svær udekamp mod AGF mandag 21. oktober.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
Her kan du se Norge mod Senegal
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Frederiksen renser ud
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
FC Københavns talenter gør rent bord
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
Frankrig – Irak
Historisk Messi rykker forbi Klose
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
VM-vækkeuret: Slutrundens vildeste redning?
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige