BRØNDBY (Tipsbladet): De fleste blev overrasket, da Brøndby meddelte, at ’CV’ var færdig i klubben.
Det var Jesper Sørensen også.
Jesper Sørensen har arbejdet helt tæt på Carsten V. Jensen, og til torsdagens Brøndby-træning fortæller han, at nyheden kom som lidt af et chok.
– Jeg var overrasket. Jeg fik et opkald fra Scott (McLachlan, red.), hvor jeg blev informeret om, at det var den beslutning, der var blevet truffet, og det blev jeg overrasket over, for jeg havde ikke set den komme.
– Sådan er det nogle gange i fodbold, hvor tingene sker, før man når at se det ske for sig.
– Når man har en kollega, som man har arbejdet tæt sammen med, og som man har haft et stærkt tillidsbånd til, så er det klart, at jeg er ærgerlig over det. Carsten er et godt menneske, en god person og en god kollega, så det er jeg naturligvis ærgerlig over.
– Det er en beslutning, som er uden for mit ansvarsområde, så den er blevet truffet, og så må vi arbejde bedst muligt herfra, siger Jesper Sørensen.
Brøndby-træneren vil dog ikke vurdere, om han var enig i beslutningen.
– Det går jeg ikke ind i her. Jeg noterer mig, at han, i den tid jeg har kendt ’CV’, har arbejdet virkelig godt for Brøndby, og det skal han have stor tak for, synes jeg.
– Vi arbejdede tæt sammen, for der var rigtig mange beslutninger, vi skulle dele og veksle mellem os, så det var et tæt og godt arbejdsforhold. Vi havde den rigtige tillid imellem os i forhold til, at vi spillede på samme hold hele tiden. Vi havde friheden til at kunne diskutere tingen åbent og frit, også hvor der kunne gå en finke af panden, uden at det gik udover det, det drejede sig om, siger Jesper Sørensen.
Der er naturligvis flere, der har undret sig over, at ejerne og bestyrelsen har besluttet sig for at gå en anden vej, men Jesper Sørensen er helt tryg ved ejernes arbejde.
– Ja, det er jeg da. I øvrigt er det noget, som de bestemmer, men jeg er tryg ved det. Alle har deres strategi for, hvordan de vil gøre det, når de har en fodboldklub, som de skal drive, og det har vores ejere også. De har truffet et valg nu, hvor de har ment, at der skulle et skift til, og det er de så blevet enige om, at det var sådan, det skulle være, og så er jeg tryg i, at det er noget, de har tænkt rigtig godt over, siger han.
Vil ikke snakke om forlængelse
Jesper Sørensen har kontraktudløb til sommer, og han får snart en ny chef, så det var derfor nærliggende at spørge ham om, hvordan han så på sin egen situation, men det var ikke noget, han var interesseret i at snakke om nu.
– Jeg tror ikke, det ville hjælpe at gå og bekymre mig så meget om det. Jeg har snuden i sporet i forhold til, hvordan vi gør det bedst muligt med holdet, og hvordan vi gør klar til de kampe, der ligger foran os nu her. Jeg synes ikke, at min person er så vigtig i det her.
– Der er ikke noget nyt i, at jeg har udløb der. Det er ikke så vigtigt for mig nu her, for vi er inde i et heftigt rul i forhold til at få sat de point på kontoen og fundet det hold, som vi gerne vil have til at spille nogle vigtige kampe nu her.
Men vil han så godt forlænge?
– Det vil jeg ikke stå og tale om nu her. Jeg vil bare sige, at jeg er glad for at være træner i Brøndby, afslutter Jesper Sørensen.
Den 51-årige Brøndby-træner blev ansat som cheftræner i januar 2023. Han har tidligere været Brøndby-assistent under Niels Frederiksen.
LIVE
LIVE: Zlatan afslører nyt stort job
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
TOPNYHED
Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
AVIS
Interessant afsløring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER