Enig i CV-beslutning? ‘Det går jeg ikke ind i’

Jesper Sørensen vil ikke kommentere, om han er enig eller uenig i, at 'CV' skulle stoppe.



BRØNDBY (Tipsbladet): De fleste blev overrasket, da Brøndby meddelte, at ’CV’ var færdig i klubben.

Det var Jesper Sørensen også.

Jesper Sørensen har arbejdet helt tæt på Carsten V. Jensen, og til torsdagens Brøndby-træning fortæller han, at nyheden kom som lidt af et chok.

– Jeg var overrasket. Jeg fik et opkald fra Scott (McLachlan, red.), hvor jeg blev informeret om, at det var den beslutning, der var blevet truffet, og det blev jeg overrasket over, for jeg havde ikke set den komme.

– Sådan er det nogle gange i fodbold, hvor tingene sker, før man når at se det ske for sig.

– Når man har en kollega, som man har arbejdet tæt sammen med, og som man har haft et stærkt tillidsbånd til, så er det klart, at jeg er ærgerlig over det. Carsten er et godt menneske, en god person og en god kollega, så det er jeg naturligvis ærgerlig over.

– Det er en beslutning, som er uden for mit ansvarsområde, så den er blevet truffet, og så må vi arbejde bedst muligt herfra, siger Jesper Sørensen.

Brøndby-træneren vil dog ikke vurdere, om han var enig i beslutningen.

 – Det går jeg ikke ind i her. Jeg noterer mig, at han, i den tid jeg har kendt ’CV’, har arbejdet virkelig godt for Brøndby, og det skal han have stor tak for, synes jeg.

– Vi arbejdede tæt sammen, for der var rigtig mange beslutninger, vi skulle dele og veksle mellem os, så det var et tæt og godt arbejdsforhold. Vi havde den rigtige tillid imellem os i forhold til, at vi spillede på samme hold hele tiden. Vi havde friheden til at kunne diskutere tingen åbent og frit, også hvor der kunne gå en finke af panden, uden at det gik udover det, det drejede sig om, siger Jesper Sørensen.

Der er naturligvis flere, der har undret sig over, at ejerne og bestyrelsen har besluttet sig for at gå en anden vej, men Jesper Sørensen er helt tryg ved ejernes arbejde.

– Ja, det er jeg da. I øvrigt er det noget, som de bestemmer, men jeg er tryg ved det. Alle har deres strategi for, hvordan de vil gøre det, når de har en fodboldklub, som de skal drive, og det har vores ejere også. De har truffet et valg nu, hvor de har ment, at der skulle et skift til, og det er de så blevet enige om, at det var sådan, det skulle være, og så er jeg tryg i, at det er noget, de har tænkt rigtig godt over, siger han.

Vil ikke snakke om forlængelse
Jesper Sørensen har kontraktudløb til sommer, og han får snart en ny chef, så det var derfor nærliggende at spørge ham om, hvordan han så på sin egen situation, men det var ikke noget, han var interesseret i at snakke om nu.

– Jeg tror ikke, det ville hjælpe at gå og bekymre mig så meget om det. Jeg har snuden i sporet i forhold til, hvordan vi gør det bedst muligt med holdet, og hvordan vi gør klar til de kampe, der ligger foran os nu her. Jeg synes ikke, at min person er så vigtig i det her.

– Der er ikke noget nyt i, at jeg har udløb der. Det er ikke så vigtigt for mig nu her, for vi er inde i et heftigt rul i forhold til at få sat de point på kontoen og fundet det hold, som vi gerne vil have til at spille nogle vigtige kampe nu her.

Men vil han så godt forlænge?

– Det vil jeg ikke stå og tale om nu her. Jeg vil bare sige, at jeg er glad for at være træner i Brøndby, afslutter Jesper Sørensen.

Den 51-årige Brøndby-træner blev ansat som cheftræner i januar 2023. Han har tidligere været Brøndby-assistent under Niels Frederiksen.







LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Laver aftale med Frederik Birk

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Tottenham under stregen

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Bayern slår rekord i ny storsejr

– Han ender i Premier League

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

‘Han snakker ikke om andet!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Silkeborg-comeback giver håb

Randers FC – FC København

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

‘Det former ens karakter’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby IF – FC Midtjylland

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt