Superliga-transfer: Lyngby henter kantspiller i AaB

Lyngby Boldklub forstærker nu offensiven forud for den kommende sæson. Tipsbladet.dk erfarer, at klubben henter Rasmus Thellufsen i AaB.



Sidste sæson bød på et lejeophold i tyske Hansa Rostock for AaB’s Rasmus Thellufsen, der denne sommer vendte tilbage til nordjyderne. Han kommer dog ikke i kamp for Aalborg-klubben igen.

Superliga-rivalerne fra Lyngby Boldklub henter nemlig den 23-årige kantspiller i AaB.

Det erfarer tipsbladet.dk.

Rasmus Thellufsen skriver under på en treårig aftale med De Kongeblå, og han er dermed klar til at indlede Superliga-sæsonen som en del af Lyngby Boldklub. 

Den kommende Lyngby-spiller har fået sin fodboldopdragelse i AaB, hvor han nåede at spille 76 førsteholdskampe siden sin debut i 2016. I sin tid i det nordjyske spillede Thellufsen primært på venstrekanten, og det var også på kanten, at han fik spilletid under sit lejeophold i Hansa Rostock.

Der ser dog ud til at være lang vej til spilletid i AaB, der allerede råder over spillere som Lucas Andersen, Frederik Børsting, Oliver Klitten og Kasper Kusk, ligesom man har været aktiv i markedet og hentet spillere som Tim Prica og franske Timothé Nkada til offensiven.

Rasmus Thellufsens kontrakt med AaB stod til at udløbe til nytår, og nu kan alle parter dermed se frem.

Lyngby Boldklub har siden sidste sæson måtte sige farvel til Rezan Corlu, der er vendt tilbage til Brøndby IF efter sit lejeophold, og købet af Thellufsen kommer derfor formentlig til at kunne give cheftræner Christian Nielsen flere muligheder på de offensive positioner.

Rasmus Thellufsen nåede at score 11 mål og lave otte assists i sine 76 kampe for AaB. I sidste sæson lavede han fire mål i 18 kampe for Hansa Rostock i den tredjebedste tyske række.

Kantspillerens første kamp for Lyngby kan blive mod netop AaB, da de to hold mødes i Lyngby om en uge i første runde af 3F Superligaen.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Gaveregn over FC Midtjylland

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører Brøndbys transferplaner

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Horsens kæmpede sig til point mod FCN