Sidste sæson bød på et lejeophold i tyske Hansa Rostock for AaB’s Rasmus Thellufsen, der denne sommer vendte tilbage til nordjyderne. Han kommer dog ikke i kamp for Aalborg-klubben igen.
Superliga-rivalerne fra Lyngby Boldklub henter nemlig den 23-årige kantspiller i AaB.
Det erfarer tipsbladet.dk.
Rasmus Thellufsen skriver under på en treårig aftale med De Kongeblå, og han er dermed klar til at indlede Superliga-sæsonen som en del af Lyngby Boldklub.
Den kommende Lyngby-spiller har fået sin fodboldopdragelse i AaB, hvor han nåede at spille 76 førsteholdskampe siden sin debut i 2016. I sin tid i det nordjyske spillede Thellufsen primært på venstrekanten, og det var også på kanten, at han fik spilletid under sit lejeophold i Hansa Rostock.
Der ser dog ud til at være lang vej til spilletid i AaB, der allerede råder over spillere som Lucas Andersen, Frederik Børsting, Oliver Klitten og Kasper Kusk, ligesom man har været aktiv i markedet og hentet spillere som Tim Prica og franske Timothé Nkada til offensiven.
Rasmus Thellufsens kontrakt med AaB stod til at udløbe til nytår, og nu kan alle parter dermed se frem.
Lyngby Boldklub har siden sidste sæson måtte sige farvel til Rezan Corlu, der er vendt tilbage til Brøndby IF efter sit lejeophold, og købet af Thellufsen kommer derfor formentlig til at kunne give cheftræner Christian Nielsen flere muligheder på de offensive positioner.
Rasmus Thellufsen nåede at score 11 mål og lave otte assists i sine 76 kampe for AaB. I sidste sæson lavede han fire mål i 18 kampe for Hansa Rostock i den tredjebedste tyske række.
Kantspillerens første kamp for Lyngby kan blive mod netop AaB, da de to hold mødes i Lyngby om en uge i første runde af 3F Superligaen.
LIVE
LIVE: Chok – profil stopper karrieren som 30-årig
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
AGF køber dansk profil
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
