Sidste sæson bød på et lejeophold i tyske Hansa Rostock for AaB’s Rasmus Thellufsen, der denne sommer vendte tilbage til nordjyderne. Han kommer dog ikke i kamp for Aalborg-klubben igen.
Superliga-rivalerne fra Lyngby Boldklub henter nemlig den 23-årige kantspiller i AaB.
Det erfarer tipsbladet.dk.
Rasmus Thellufsen skriver under på en treårig aftale med De Kongeblå, og han er dermed klar til at indlede Superliga-sæsonen som en del af Lyngby Boldklub.
Den kommende Lyngby-spiller har fået sin fodboldopdragelse i AaB, hvor han nåede at spille 76 førsteholdskampe siden sin debut i 2016. I sin tid i det nordjyske spillede Thellufsen primært på venstrekanten, og det var også på kanten, at han fik spilletid under sit lejeophold i Hansa Rostock.
Der ser dog ud til at være lang vej til spilletid i AaB, der allerede råder over spillere som Lucas Andersen, Frederik Børsting, Oliver Klitten og Kasper Kusk, ligesom man har været aktiv i markedet og hentet spillere som Tim Prica og franske Timothé Nkada til offensiven.
Rasmus Thellufsens kontrakt med AaB stod til at udløbe til nytår, og nu kan alle parter dermed se frem.
Lyngby Boldklub har siden sidste sæson måtte sige farvel til Rezan Corlu, der er vendt tilbage til Brøndby IF efter sit lejeophold, og købet af Thellufsen kommer derfor formentlig til at kunne give cheftræner Christian Nielsen flere muligheder på de offensive positioner.
Rasmus Thellufsen nåede at score 11 mål og lave otte assists i sine 76 kampe for AaB. I sidste sæson lavede han fire mål i 18 kampe for Hansa Rostock i den tredjebedste tyske række.
Kantspillerens første kamp for Lyngby kan blive mod netop AaB, da de to hold mødes i Lyngby om en uge i første runde af 3F Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
