Sidste sæson bød på et lejeophold i tyske Hansa Rostock for AaB’s Rasmus Thellufsen, der denne sommer vendte tilbage til nordjyderne. Han kommer dog ikke i kamp for Aalborg-klubben igen.
Superliga-rivalerne fra Lyngby Boldklub henter nemlig den 23-årige kantspiller i AaB.
Det erfarer tipsbladet.dk.
Rasmus Thellufsen skriver under på en treårig aftale med De Kongeblå, og han er dermed klar til at indlede Superliga-sæsonen som en del af Lyngby Boldklub.
Den kommende Lyngby-spiller har fået sin fodboldopdragelse i AaB, hvor han nåede at spille 76 førsteholdskampe siden sin debut i 2016. I sin tid i det nordjyske spillede Thellufsen primært på venstrekanten, og det var også på kanten, at han fik spilletid under sit lejeophold i Hansa Rostock.
Der ser dog ud til at være lang vej til spilletid i AaB, der allerede råder over spillere som Lucas Andersen, Frederik Børsting, Oliver Klitten og Kasper Kusk, ligesom man har været aktiv i markedet og hentet spillere som Tim Prica og franske Timothé Nkada til offensiven.
Rasmus Thellufsens kontrakt med AaB stod til at udløbe til nytår, og nu kan alle parter dermed se frem.
Lyngby Boldklub har siden sidste sæson måtte sige farvel til Rezan Corlu, der er vendt tilbage til Brøndby IF efter sit lejeophold, og købet af Thellufsen kommer derfor formentlig til at kunne give cheftræner Christian Nielsen flere muligheder på de offensive positioner.
Rasmus Thellufsen nåede at score 11 mål og lave otte assists i sine 76 kampe for AaB. I sidste sæson lavede han fire mål i 18 kampe for Hansa Rostock i den tredjebedste tyske række.
Kantspillerens første kamp for Lyngby kan blive mod netop AaB, da de to hold mødes i Lyngby om en uge i første runde af 3F Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE
