Superliga: Voldsomt svært at udpege nedrykkerne

Efter fem hele spillerunder ligger det ikke lige for at udpege favoritterne til at rykke ud af Superligaen.



Efter fem fulde spillerunder i Superligaen har på ingen måde givet nogle klare svar på, hvilke hold der står som favoritter til at rykke ned. Godt nok ligger Vejle Boldklub sidst med bare et point lige nu, men her er posen allerede rystet i form af trænerfyringen af Carit Falch.

Både oprykkerne fra Silkeborg IF og Viborg FF har vist gode takter – også selv om det er blevet til tre nederlag i træk for Viborg FF i de seneste uger. SønderjyskE som flere havde udråbt som en mulig kandidat til at få det meget svært har på trods af blot fire point også vist fornuftigt spil undervejs.

Troels Bager Thøgersens har taget temperaturen på bundkampen, inden vi krydser Grundspillets første fjerdedel i weekenden.
Både AGF og Brøndby ligger efter fem runder som nummer 11 og 10, men de to kommer ikke i betragtning. Og så måske alligevel.

– Jeg kan ikke se, hvem de oplagte nedrykkere er. Det er slet-slet ikke så oplagte, som for et år siden, hvor det ret hurtigt, så ud til at Horsens og Lyngby ville få det svært. De var også begge forhåndsfavoritter til at ryge.

– Men det er tegner til at blive et meget tæt kapløb i alle 32 runder – specielt hvis Vejle løfter sig efter trænerskiftet. Det er svært at spå om udfaldet i denne sæson, og det kan blive meget spændende helt til sidst, lyder det fra Troels Bager Thøgersen, der i videoen øverst ser nærmere på både Vejle Boldklub, Silkeborg IF, Viborg FF og SønderjyskE, der alle inden sæsonen var blandt favoritterne til at ligge i den tunge ende i denne sæsons Superliga.


Hvordan kommer det til at gå i rundens resterende Superliga-kampe – få et bud her





Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring




Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

De er interesseret i Christian Eriksen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De er færdige i 1. division

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK