Superliga: Voldsomt svært at udpege nedrykkerne

Efter fem hele spillerunder ligger det ikke lige for at udpege favoritterne til at rykke ud af Superligaen.



Efter fem fulde spillerunder i Superligaen har på ingen måde givet nogle klare svar på, hvilke hold der står som favoritter til at rykke ned. Godt nok ligger Vejle Boldklub sidst med bare et point lige nu, men her er posen allerede rystet i form af trænerfyringen af Carit Falch.

Både oprykkerne fra Silkeborg IF og Viborg FF har vist gode takter – også selv om det er blevet til tre nederlag i træk for Viborg FF i de seneste uger. SønderjyskE som flere havde udråbt som en mulig kandidat til at få det meget svært har på trods af blot fire point også vist fornuftigt spil undervejs.

Troels Bager Thøgersens har taget temperaturen på bundkampen, inden vi krydser Grundspillets første fjerdedel i weekenden.
Både AGF og Brøndby ligger efter fem runder som nummer 11 og 10, men de to kommer ikke i betragtning. Og så måske alligevel.

– Jeg kan ikke se, hvem de oplagte nedrykkere er. Det er slet-slet ikke så oplagte, som for et år siden, hvor det ret hurtigt, så ud til at Horsens og Lyngby ville få det svært. De var også begge forhåndsfavoritter til at ryge.

– Men det er tegner til at blive et meget tæt kapløb i alle 32 runder – specielt hvis Vejle løfter sig efter trænerskiftet. Det er svært at spå om udfaldet i denne sæson, og det kan blive meget spændende helt til sidst, lyder det fra Troels Bager Thøgersen, der i videoen øverst ser nærmere på både Vejle Boldklub, Silkeborg IF, Viborg FF og SønderjyskE, der alle inden sæsonen var blandt favoritterne til at ligge i den tunge ende i denne sæsons Superliga.


Hvordan kommer det til at gå i rundens resterende Superliga-kampe – få et bud her





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Frankrig – England

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Flere slagter dansker efter grim aktion

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Klar for FC København

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Snød FC København for keeper

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson