Superliga: Voldsomt svært at udpege nedrykkerne

Efter fem hele spillerunder ligger det ikke lige for at udpege favoritterne til at rykke ud af Superligaen.



Efter fem fulde spillerunder i Superligaen har på ingen måde givet nogle klare svar på, hvilke hold der står som favoritter til at rykke ned. Godt nok ligger Vejle Boldklub sidst med bare et point lige nu, men her er posen allerede rystet i form af trænerfyringen af Carit Falch.

Både oprykkerne fra Silkeborg IF og Viborg FF har vist gode takter – også selv om det er blevet til tre nederlag i træk for Viborg FF i de seneste uger. SønderjyskE som flere havde udråbt som en mulig kandidat til at få det meget svært har på trods af blot fire point også vist fornuftigt spil undervejs.

Troels Bager Thøgersens har taget temperaturen på bundkampen, inden vi krydser Grundspillets første fjerdedel i weekenden.
Både AGF og Brøndby ligger efter fem runder som nummer 11 og 10, men de to kommer ikke i betragtning. Og så måske alligevel.

– Jeg kan ikke se, hvem de oplagte nedrykkere er. Det er slet-slet ikke så oplagte, som for et år siden, hvor det ret hurtigt, så ud til at Horsens og Lyngby ville få det svært. De var også begge forhåndsfavoritter til at ryge.

– Men det er tegner til at blive et meget tæt kapløb i alle 32 runder – specielt hvis Vejle løfter sig efter trænerskiftet. Det er svært at spå om udfaldet i denne sæson, og det kan blive meget spændende helt til sidst, lyder det fra Troels Bager Thøgersen, der i videoen øverst ser nærmere på både Vejle Boldklub, Silkeborg IF, Viborg FF og SønderjyskE, der alle inden sæsonen var blandt favoritterne til at ligge i den tunge ende i denne sæsons Superliga.


Hvordan kommer det til at gå i rundens resterende Superliga-kampe – få et bud her





TransferLIVE: Nu forlader han Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Horsens-oprykning sender million til Rumænien



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Nu melder Christian Eriksen ud

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Australien – Tyrkiet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!