Randers er åben for at blive rugekasseklub: Det kunne være interessant

Begrænsningerne på det britiske transfermarked får fodboldklubber til at overveje alternative muligheder.



Fodboldklubben Randers FC solgte i sommer angriberen Emil Riis til Preston North End i den næstbedste engelske række.

Samme skifte ville ikke kunne lade sig gøre i dag, fordi vejen til engelsk fodbold er blevet længere for de fleste superligaspillere.

Årsagen er brexit.

I fremtiden skal udenlandske spillere indfri nogle krav i et nyt pointbaseret system for at få en arbejdstilladelse i England.

Her bliver det blandt andet afgørende, om spilleren har spillet tilstrækkeligt med europæiske kampe eller landskampe, og det har de færreste spillere i dansk fodbold.

I Randers har man indset, at det engelske fodboldmarked bliver for de få, men klubben kigger med positive øjne på, hvilke døre der åbner sig i stedet for.

– Det kunne være interessant at indgå et samarbejde med en engelsk klub, hvor vi kunne agere rugekasseklub for talenter, siger klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen.

– Det er da også noget, som vi på bestyrelsesniveau har snakket om, men det er dog indtil videre blevet ved snakken, fastslår han.

Skulle Randers ende som rugekasseklub, vil det ikke give klubben lov til at sende talenterne direkte til England uden om pointsystemet.

Men det vil være muligt for en potentiel engelsk samarbejdsklub at flytte spillere videre til andre samarbejdsklubber, hvor spillerne kan opnå det nødvendige antal point.

I de senere år har man set flere af de engelske klubbers ejere også investere i klubber uden for landets grænser.

Manchester City er en af de klubber, hvis ejere har andel i en række andre samarbejdsklubber rundt om i verden.

For nylig offentliggjorde klubben et nyt partnerskab med den bolivianske klub Bolivar, der hører hjemme i Bolivias bedste fodboldrække.

Partnerskaberne i international fodbold er også noget, som Esbjerg-sportschef Jimmi Nagel har lagt mærke til i de senere år.

– Det er jo en tendens, som vi ser lige nu, hvor store investorer har andel i flere klubber, og den tendens, tror jeg ikke, bliver mindre efter brexit, vurderer sportschefen i 1.-divisionsklubben.

Selv virker Nagel usikker på, om Esbjerg kunne indgå i et lignende netværk i fremtiden.

– Det er jo en stor strategisk beslutning, som ligger over mig.

– I den perfekte verden kunne det måske være interessant, men det kommer jo an på, hvad der ligger i en sådan aftale, og det har jeg svært ved at spekulere i lige nu, siger han.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Real Madrid – Bayern

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Thomas Delaney er fortid’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Han er Superligaens ringeste målmand!



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Danmark har aldrig haft så mange før

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Nu åbner Wind op for fremtiden



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Færdig i Manchester City

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Superliga-ekspert i svime over FCK

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Kasper Dolberg i choktransfer?

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Jakob Poulsen maner til ro

Simeone fatter det ikke

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben