Superligaens bedste: ‘Et kæmpe bæst!’

Tipsbladet har fået den tidligere Superliga-angriber og nuværende angrebstræner Rajko Lekic til at sætte sin top fem over Superligaens bedste angribere. Her får du nummer et på listen.



Han er brandvarm for tiden – nærmest ustoppelig.

Rajko Lekic har af Tipbladet fået til opgave at pege på, hvem der lige nu er Superligaens fem bedste angribere. Og da vinderen skulle udpeges, var der ikke meget tvivl om, hvem det skulle være.

Her er nummer et på listen:

Foto: Alamy

German Onugkha, Vejle Boldklub, 28 år, 10 scoringer i denne sæson.

– Han har lavet syv mål her i foråret, han er brandvarm og et kæmpe bæst. Han minder meget om Andreas Cornelius, men bare bedre i min verden. Han er stærk på hovedet og god i feltet, hvor han stiller sig det rigtige sted. Han er også old school i den forstand, at han ikke flakker så meget rundt på banen, siger Rajko Lekic og uddyber:

– Det, der gør ham unik, er, at han er rigtig god til at være tålmodig i feltet, så når bolden kommer derind, så står han der. Alt for ofte er det sådan med angribere, at når spillet ikke kører, så flakker man for meget rundt steder, hvor man ikke skal være som angriber, og der er han bare god til at passe sin opgave som angriber ved at blive derinde, hvor det hele bliver rigtig farligt.

Den stærke angriber fik ikke så meget vind i sejlene for FC København, men har efterfølgende bevist, at han er en enorm trussel i Superligaen, hvor han i foråret har scoret flere mål, 7, end FC København, 6.

– Jeg kan love dig for, at German Onugkha sover rigtig godt for tiden. Han har det fantastisk. FCK skrottede ham, men nu er han tilbage i Vejle, hvor han sprudler mere end nogensinde før, hvilket er alt for fedt at se.

– Der er et eller andet helt galt omkring ham og FCK. Jeg ved ikke, om de har været gode nok til at sætte ham op i kampene eller til træning. Det kan de godt have forsømt at have løst på den rigtige måde.

German Onugkha er begunstiget med en fremragende fysik, men han tilbyder også meget mere end det i sit spil, ifølge Rajko Lekic.

– Han er super stærk fysisk og har bare hele pakken. Han er også hurtig og kan afslutte på alle måder. Senest mod AGF viser han det frem på flotteste vis mod AGF, hvor han laver et flot mål med hovedet og senere i en friløber driver bolden overlegent.

– Der kunne man se, at det var en mand, der vidste, hvad han ville. Han finter Tingager og snører ham om sin lillefinger, hvorefter han smider den flot ind med sit venstreben, afslutter Rajko Lekic omkring manden som han anser som Superligaens bedste angriber.

German Onugkha kan søndag fortsætte sin målscoring, når Vejle spiller en meget vigtig kamp i nedrykningsspillet mod Lyngby BK.

Rajko Lekic Top fem over Superligaens bedste angribere.

  1. German Onugkha
  2. Patrick Mortensen
  3. Frederik Gytkjær
  4. Mathias Kvistgaarden
  5. Benjamin Nygren




LIVE

VM-LIVE: VM-ændring efter Tuchel-kritik

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Tyrkiet – Paraguay

VM-spids må alligevel rejse til Canada

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Superliga-spiller åben for transfer