Superligaens bedste: ‘Et kæmpe bæst!’

Tipsbladet har fået den tidligere Superliga-angriber og nuværende angrebstræner Rajko Lekic til at sætte sin top fem over Superligaens bedste angribere. Her får du nummer et på listen.



Han er brandvarm for tiden – nærmest ustoppelig.

Rajko Lekic har af Tipbladet fået til opgave at pege på, hvem der lige nu er Superligaens fem bedste angribere. Og da vinderen skulle udpeges, var der ikke meget tvivl om, hvem det skulle være.

Her er nummer et på listen:

Foto: Alamy

German Onugkha, Vejle Boldklub, 28 år, 10 scoringer i denne sæson.

– Han har lavet syv mål her i foråret, han er brandvarm og et kæmpe bæst. Han minder meget om Andreas Cornelius, men bare bedre i min verden. Han er stærk på hovedet og god i feltet, hvor han stiller sig det rigtige sted. Han er også old school i den forstand, at han ikke flakker så meget rundt på banen, siger Rajko Lekic og uddyber:

– Det, der gør ham unik, er, at han er rigtig god til at være tålmodig i feltet, så når bolden kommer derind, så står han der. Alt for ofte er det sådan med angribere, at når spillet ikke kører, så flakker man for meget rundt steder, hvor man ikke skal være som angriber, og der er han bare god til at passe sin opgave som angriber ved at blive derinde, hvor det hele bliver rigtig farligt.

Den stærke angriber fik ikke så meget vind i sejlene for FC København, men har efterfølgende bevist, at han er en enorm trussel i Superligaen, hvor han i foråret har scoret flere mål, 7, end FC København, 6.

– Jeg kan love dig for, at German Onugkha sover rigtig godt for tiden. Han har det fantastisk. FCK skrottede ham, men nu er han tilbage i Vejle, hvor han sprudler mere end nogensinde før, hvilket er alt for fedt at se.

– Der er et eller andet helt galt omkring ham og FCK. Jeg ved ikke, om de har været gode nok til at sætte ham op i kampene eller til træning. Det kan de godt have forsømt at have løst på den rigtige måde.

German Onugkha er begunstiget med en fremragende fysik, men han tilbyder også meget mere end det i sit spil, ifølge Rajko Lekic.

– Han er super stærk fysisk og har bare hele pakken. Han er også hurtig og kan afslutte på alle måder. Senest mod AGF viser han det frem på flotteste vis mod AGF, hvor han laver et flot mål med hovedet og senere i en friløber driver bolden overlegent.

– Der kunne man se, at det var en mand, der vidste, hvad han ville. Han finter Tingager og snører ham om sin lillefinger, hvorefter han smider den flot ind med sit venstreben, afslutter Rajko Lekic omkring manden som han anser som Superligaens bedste angriber.

German Onugkha kan søndag fortsætte sin målscoring, når Vejle spiller en meget vigtig kamp i nedrykningsspillet mod Lyngby BK.

Rajko Lekic Top fem over Superligaens bedste angribere.

  1. German Onugkha
  2. Patrick Mortensen
  3. Frederik Gytkjær
  4. Mathias Kvistgaarden
  5. Benjamin Nygren




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Henter FC København-spiller

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Kæk Wass: Han filmede!

Joakim Mæhle åbner op

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Tottenham præsenterer ny træner

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

En historisk katastrofe for Danmark

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Han er også færdig i FC København

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’