Superligaens bedste: ‘Et kæmpe bæst!’

Tipsbladet har fået den tidligere Superliga-angriber og nuværende angrebstræner Rajko Lekic til at sætte sin top fem over Superligaens bedste angribere. Her får du nummer et på listen.



Han er brandvarm for tiden – nærmest ustoppelig.

Rajko Lekic har af Tipbladet fået til opgave at pege på, hvem der lige nu er Superligaens fem bedste angribere. Og da vinderen skulle udpeges, var der ikke meget tvivl om, hvem det skulle være.

Her er nummer et på listen:

Foto: Alamy

German Onugkha, Vejle Boldklub, 28 år, 10 scoringer i denne sæson.

– Han har lavet syv mål her i foråret, han er brandvarm og et kæmpe bæst. Han minder meget om Andreas Cornelius, men bare bedre i min verden. Han er stærk på hovedet og god i feltet, hvor han stiller sig det rigtige sted. Han er også old school i den forstand, at han ikke flakker så meget rundt på banen, siger Rajko Lekic og uddyber:

– Det, der gør ham unik, er, at han er rigtig god til at være tålmodig i feltet, så når bolden kommer derind, så står han der. Alt for ofte er det sådan med angribere, at når spillet ikke kører, så flakker man for meget rundt steder, hvor man ikke skal være som angriber, og der er han bare god til at passe sin opgave som angriber ved at blive derinde, hvor det hele bliver rigtig farligt.

Den stærke angriber fik ikke så meget vind i sejlene for FC København, men har efterfølgende bevist, at han er en enorm trussel i Superligaen, hvor han i foråret har scoret flere mål, 7, end FC København, 6.

– Jeg kan love dig for, at German Onugkha sover rigtig godt for tiden. Han har det fantastisk. FCK skrottede ham, men nu er han tilbage i Vejle, hvor han sprudler mere end nogensinde før, hvilket er alt for fedt at se.

– Der er et eller andet helt galt omkring ham og FCK. Jeg ved ikke, om de har været gode nok til at sætte ham op i kampene eller til træning. Det kan de godt have forsømt at have løst på den rigtige måde.

German Onugkha er begunstiget med en fremragende fysik, men han tilbyder også meget mere end det i sit spil, ifølge Rajko Lekic.

– Han er super stærk fysisk og har bare hele pakken. Han er også hurtig og kan afslutte på alle måder. Senest mod AGF viser han det frem på flotteste vis mod AGF, hvor han laver et flot mål med hovedet og senere i en friløber driver bolden overlegent.

– Der kunne man se, at det var en mand, der vidste, hvad han ville. Han finter Tingager og snører ham om sin lillefinger, hvorefter han smider den flot ind med sit venstreben, afslutter Rajko Lekic omkring manden som han anser som Superligaens bedste angriber.

German Onugkha kan søndag fortsætte sin målscoring, når Vejle spiller en meget vigtig kamp i nedrykningsspillet mod Lyngby BK.

Rajko Lekic Top fem over Superligaens bedste angribere.

  1. German Onugkha
  2. Patrick Mortensen
  3. Frederik Gytkjær
  4. Mathias Kvistgaarden
  5. Benjamin Nygren




Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!


Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Aflyser pressemøde i Parken

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Superliga-profil får trænerlicens

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Chok i OB – siger op efter seks dage

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Landstræner uenig med Ronaldo

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

AGF straffet med stor bøde

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Clement Bischoff på tavlen

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

– Han er uden tvivl utilfreds

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’